Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

Dr. Yavas
    Üye

Merhabalar,

Bu sene tıp fakültesine başlıyorum arkadaşlar. Mesleğimi Japonya'da devam ettirmek amaçlarımdan biri, forumda biraz araştırdığım kadarıyla bu konuda tecrübeli arkadaşlar var ve yardımlarınızı istiyorum. Vereceğiniz en ufak tavsiye veya yönlendirme bile benim için bir artı olucaktır. Orada mesleğini sürdüren ve yaşayan forumdaşlarımdan yorumlar bekliyorum, özellikle tıp alanında lisans, yüksek lisans veya direkt olarak çalışabilen varsa çok yardımı olucaktır.

Şimdilik bir kaç ufak sorum olucak ama ben daha çok sizin izlenimlerinizden yararlanmak istiyorum. Yani sorduğum konu dışında da her türlü yardıma ihtiyacım olucaktır o yüzden konuya değinmiyorum diye yazmamanızı istemem.

Şuanki planlarım arasında lisansımı Türkiye'de tamamlamak var. Japonya'da tamamlamayı çok isterdim ama şuan için bu biraz uzak. Belki 1-2 seneliğine olursa öğrenci değişimi gibi bir şey olabilir, bunun dışında 6 yıllık eğitimimi Türkiye'de alıcağım. Bu eğitimden sonra malum uzmanlık sınavlarından sonra bir alana yoğunlaşmak istiyorum. Kısaca kariyer planlarımda doktorluktan öte cerrah olmak var.

Okuduğum bazı bilgilere göre Japonya'da tıp eğitimi kendi dillerinde yapılıyormuş. Yani bizim ülkemizde ve dünya genelindeki gibi Latince terimlerle değil de kendi terimlerini kullanıyorlarmış. (Yanlışsam düzeltin lütfen.) Bu işi gerçekten zorlaştıran bir şey ama pes etmem için yeterince güçlü bir sebep değil. O yüzden bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlara şunu sormak istiyorum: "Eğitimimi tamamladıktan sonra diret olarak çalışamıyacağım zaten çok aşikar ama uzmanlıktan sonra direkt olarak Japonya'da doktorluk yapabilme gibi bir durum var mı? Veya burada temel tıp eğitimimi alıp yani 6 senemi bitirip Japonya'da uzmanlık okuyabilir miyim? Bu durum için neler gereklidir?

Şimdilik sorular bunlarla kalsın, sizlerin mesajlarıyla daha da şekilleneceğini düşünüyorum. Şimdiden bu yazımı okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim.

Umarım buradaki yazım ve yazılarımız başka arkadaşlar içinde yararlı olur.

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

tip alaninda japonyada calisabilmen icin japon universitelerinden birinden en az lisansla mezun olman gerekir.Cunku Turk universiteleri zannediyorsam ilk 100 e bile giremiyor.
    dedigin gIbi japonyada sadece japonca gecerli. japonyada doktorluk yapip calismak istiyorsan yukseklisansini japonyada yapabilirsin. ama bunu icin japonya konusma,yazma ve okumada cok iyi bir seviyede olman gerekecek. isin o kismi sana kalmis

3. kardeş ben o hedefle basladım ama ancak japonyaya gezi için gidebiliyorum :) bence boşwer orada çalışmayı sen gezmeye git :)

4. User has not uploaded an avatar

Dr. Yavas
    Üye

Cevaplar için teşekkürler ama orada mesleğimi icra etmek en önde gelen hayalim şuanda, bu yüzden de sanırım orada biraz eğitim almam gerekicek. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar, ne yapmam gerektiğini, nasıl bir aşama olduğunu biraz anlatırlarsa sevinirim.

Bir de tabii ki Japonca'yı da belirli bir seviyeye getirmem gerekiyor. Bunun için bana kaynak ve yöntem önerileriniz ne olabilir?

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden tekrar teşekkürler. :)

5. walla benden sana tavsiye otur tus unu çalış...boşwer japonyada doktorluk yapmayı...avrupa amerika kolayda japonya imkansız...senın hem japonca öğrenip hem tıp eğitimi alman zor bence :) inan bana...japonlar bile kanjiyi kaç senede öğreniyor ki sen akademik japonca öğrenip onunla denklik sınavına girecen.... zorrr.

6. User has not uploaded an avatar

Dr. Yavas
    Üye

Evet, haklısın. Çok zor, ben en azından bir denemek için bu sene Japonca konusunda zorluyacağım, baktım olucak gibi değilse İngilizce'mi üst seviye yapıp Kanada veya Amerika da tercihlerim arasında, peki bu konuda bilginiz var mı?

Bu arada cevabın için tekrar teşekkürler.

7. kanada avusturalya ve amerika ıls mi ne öyle bir sınav var ingilizce ...giriyorsun kazanırsan burslu gidiyorsun...yanlız tekrar dönüp zorunlu hizmet yapmalısın...yada burada hizmet yükümlülüğünü tamamladıktan sonra unıveristelerle kontağa geçersin ve kişisel olarak gidip çalışırsın...geri dönmek zorunda kalmazsın

8. User has not uploaded an avatar

fezader
    Üye

japonyada yandal ile ilgili bilginiz var mı?

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS