Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

 1. Japon Softbank, ABD'li Sprint'i satın aldı

  Japonya'nın en büyük üçüncü GSM operatörü Softbank, Amerika'da aynı sektörde faaliyet gösteren Sprint'in yüzde 70'ini 20 milyar dolara (1,65 trilyon yen) satın aldığını açıkladı.

  Japon firma, doğrudan Sprint'in elinde bulunan her bir hisse için 5,2 dolar vererek, 8 milyar dolar ödeyecek. Sprint'in hisselerini elinde tutan diğer hissedarlara ise hisse başına 7,3 dolar ile 12 milyar dolar verecek. Böylece toplam rakam 20 milyar dolara ulaşacak.

  Tokyo'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Softbank'ın sahibi Masayoshi Son, "Amerika'da işimiz hiç kolay olmayacak. Farklı bir kültürün olduğu yeni bir pazara giriyoruz. Yaptığımız her şeyden sonra tekrar sıfırdan başlıyoruz. Bu işe kalkışmamak daha büyük bir riskti." ifadelerini kullandı.

  Bu satın almayla Softbank ve Sprint, 90 milyon aboneye ulaşacak. Softbank'a kaynağı ise bankalar sağlayacak. Softbank, Mizuho Bankası'ndan 700 milyar, Sumitomu Mitsui Bankası'ndan 500 milyar, Tokyo-Mitsubishi Bankası'ndan 300 milyar ve Deutsche Bank'tan 100 milyar yen kaynak alacak. Sprint'in CEO'su olan Dan Hesse görevine devam edecek. Softbank'ın Sprint'in ardından Amerika'da yeni alımlara gidebileceği de iddia edildi

  Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/japon-softbank-abd-li-sprint-i-satin-aldi/ekonomi/ekonomidetay/15.10.2012/1612097/default.htm

  7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. Benzer diğer haberler

  Softbank'tan 20 milyar dolarlık atak!
  Japonya'nın 3. büyük mobil operatörü Softbank, ABD'li operatör Sprint Nextel'in yüzde 70'ini 20.1 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

  Bu bir Japon şirketinin 2000'den bu yana en büyük halka açık, sınır ötesi alımı olacak. Japon şirkete daha ucuza akıllı telefonlara erişimin yolunu açması beklenen satın almanın Softbank'ın denizaşırı büyümesine de önemli katkı sağlayacağı belirtiliyor.

  SPRINT ZARAR AÇIKLAMIŞTI
  1981 yılında kurulan Softbank, GSM pazarının yanısıra internet, kablolu yayın, teknoloji ve medya alanlarında faaliyet gösteriyor. Geçmişi 1899 yılına kadar dayanan ABD'li Sprint Nextel ise kablolu ve kablosuz şebeke üzerinden telekomünikasyon hizmeti veriyor. 56 milyon abonesi olan Sprint'in piyasa değeri 15 milyar dolar seviyesinde. 2011'de 33.6 milyar dolarlık ciro elde eden Sprint, 2.9 milyar dolar zarar açıklamıştı.

  Kaynak: http://www.gazetea24.com/haber/softbanktan-20-milyar-dolarlik-atak_2449668.html

  ----------------------------------------

  Japonlardan sınır ötesi operasyon

  Japon telekomünikasyon firması Softbank’ın aynı sektördeki ABD’li Sprint Nextel firmasının yüzde 70’ini satın almak için 20 milyar dolara anlaştığı belirtildi.

  Gerçekleşmesi halinde bu anlaşma bir Japon firmasının 2007 yılından beri yaptığı en yüksek fiyatlı sınır ötesi satın alım olacak.

  Japon firma, doğrudan Sprint’in elinde bulunan her bir hisse için 5.2 dolar vererek 8 milyar dolar ödeyecek. Sprint’in hisselerini elinde tutan diğer hissedarlara ise hisse başına 7.3 dolar ile 12 milyar dolar verecek. Böylece toplam rakam 20 milyar dolara ulaşacak.

  Anlaşmayla beraber Japonya’daki telefon satışları son beş yılda yüzde 27 düşen Softbank ABD pazarına açılacak. Sprint ise 4G kablosuz ağ şebekesine daha hızlı yatırım yapmasına olanak verecek sermayeye ulaşacak ve borçlarını temizleyecek.

  2006 yılında Vodafone Japonya’yı satın alan Softbank, ABD pazarına girerek telefon satış karını yükseltmek istiyor. ABD’de 2007 yılında 182 milyon olan cep telefonu satış adedi 2011’de 191 milyon adede çıktı. Öte yandan Japonya’da telefon satışları 2007’de 52 milyon adetken 2011’de 38 milyon adede düştü.

  Bundan önce Japan Tobacco, 2007’de İngiliz Gallaher’i 19 milyar dolara satın almıştı.

  Softbank’ın Tokyo borsasındaki hisseleri bugün yüzde 6.3 düşerek 28 dolar seviyesine geldi. Sprint’in New York borsasındaki değeri ise yüzde 0.5 değer kaybederek yaklaşık 6 dolar seviyesine indi.

  Kaynak: http://www.focushaber.com/japonlardan-sinir-otesi-operasyon-h-186740.html

  7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS