Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

 1. Uzakdoğu’dan Avrupa’ya destek

  Dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomileri olan Çin ve Japonya, bölge borç krizini çözmeye yönelik tedbirlerin hızla uygulanmasını isteyerek, Avrupa’nın yeni kurtarma fonuna destek olacakları yolunda işaretler verdi.

  Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang, dün Tokyo’da bir seminerde yaptığı konuşmada, bu hafta başlayacak olan 500 milyar euro (648 milyar dolar) büyüklüğündeki Avrupa’nın daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması’nda (ESM) Avrupa ile işbirliğine gideceklerini kaydetti. Japonya Maliye Bakan Yardımcısı Takehiko Nakao, aynı etkinlikte yaptığı açıklamada, ülkesinin ESM tarafından çıkarılacak tahvillerin alımı konusunda olumlu düşüneceğini belirtti.

  Üç yıldır süren kriz ile birlikte, Uluslararası Para Fonu (IMF), bu hafta yaptığı değerlendirmede, Avrupa’nın sorunlarının tedavisindeki başarısızlığın dünya ekonomisinde daha derin bir yavaşlama riskini artırdığı uyarısında bulundu. İspanya, kurtarma isteyip istememe ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ülke tahvil alımını başlatması için gereken koşulları kabul edip etmeme konusunu düşünmesi ile birlikte, yatırımcıların görüş alanında kalmaya devam ediyor.

  Çin Merkez Bankası’ndan Yi, IMF yıllık toplantıları dahilinde bir seminerde yaptığı konuşmada, “Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) ve gelecekte ESM ile işbirliğimizi sürdüreceğiz” dedi ve Çin’in Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’nin çabalarına destek sağlayacağını sözlerine ekledi.

  Öte yandan, Çin ve Japonya, yetkililerin küresel büyümeyi aşağı çeken kriz ile mücadelede daha fazla ne yapılması konusundaki tavsiyeleri ile brlikte, Avrupa’nın kurtarma fonlarına destek yönünde işaretler verdi. Çin’in IMF yıllık toplantılarındaki delegasyonunun önemli yetkililerinden biri olan Yi, Avrupa Birliği, Euro Bölgesi ve bireysel olarak ülkeler tarafından, güveni sağlamak ve yeniden kurmak için son birkaç ay içinde açıklanan tedbirlerin tam olarak uygulanması gerektiği uyarısında bulundu.

  BorsArti

  Kaynak: http://www.borsarti.com/uzakdogudan-avrupaya-destek.html#ixzz29MefJjzK

  7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS