Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

Mext bursuyla ilgili şöyle bir durum vardı yanlış hatırlamıyorsam (yoksa lütfen düzeltin), japonca bilmiyorsa japonya da japonca öğrenmeye istekli olmak diye. Peki japonyada gidilecek japonca kursunun masrafları mext bursu tarafından karşılanıyormu? 6 aylık bir kurstan söz ediliyordu da.

6 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

arkadaşlar lütfen yardım. İnanın sitenizde de başka yerlerde de araştırma yaptım bu konulara dair bilgi bulamadığım için açtım. Eğer sitede var da ben extra konu açtığım için cevap alamıyorsam sizlerden lütfen linkini veriniz ben göremedim. Ama lütfen yardımcı olun

3. acaba söylediğin bu mu ?
    Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu

Türkiye'deki üniversitelere kayıtlı, temel olarak Japon Dili ve Edebiyatı konularında eğitim görmekte olan ve Japon üniversitelerinde 1 yıllık staj eğitimi (dinleyici öğrenci ve benzeri sıfatıyla) görecek olan öğrenciler için düzenlenen bir burs programıdır.

Her yıl Mart ayında düzenlenen sınavlar neticesinde Japonya'da eğitim görmesi için gönderilecek öğrencilerin sayısı o yılın bütçe imkânlarına göre değişiklik göstermektedir.

http://www.tr.emb-japan.go.jp/T_05/01.htm#5

4. mext bursunda benim bildiğim yurt, üniversite paran karşılanıyor. birde ayrıca aylık harcama parası veriliyor. Onun dışındaki masrafların karşılanmıyor. Dışardan dilk kursu , özel isteğe giriyor onu verdikleri paradan karşılayaiblirisn sanırım. yaklaşık 1600 dolar falan veriliyor galiba bu sene. (2 hafta önce istanbul'da "japonya'da eğitim fuarı" vardı orda duymuştum).

5. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

ilginize teşekkürler. Hayır kastettiğim o değil. Ben mühendislik öğrencisi olarak gideceğim kısmetse japonyaya. Dolayısıyla bu sizin verdiğiniz linktekinden bağımsız olarak, genel mext bursuna başvuranların kabul edildikten sonra gidecekleri kurstan bahsediyorum çünkü öyle bir ibare var. Dil konusunda yetersiz görülenler 6 aylık dil kursuna alınır diye. Acaba kursu kendileri mi veriyor yoksa biz imkanlarımızla mı gidicez orasını çözebilmiş değilim

6. o ibarenin bulunduğu linki atabilir misin?
    belki şöyle birşey olabilir, mesela normal bir üni'ye başvurdun diyelim, onlar bir sene hazırlık okutuyorlar. Mext'te de belki okuduğun üni'nin hazırlık sınıfında eğitme giriyorsundur. Yada senin dediğin gibi kurs parasını veriyorlarsa süpermiş :) çünkü 6 aylık kurs fiyatlarıda nerden baksan 4-5000 TL'yi geçiyor :)

7. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

http://www.tr.emb-japan.go.jp/T_05/03.htm

"1. ARAŞTIRMA BURSU

Japonya'daki üniversitelerde araştırma yapma veya yüksek lisans, doktora ve mesleki uzmanlık programlarına devam etme imkânı sağlayan burs programıdır. Gerekli olması durumunda ilk 6 ay Japonca hazırlık eğitimi verilmektedir. 1. Aşama Seçimi geçen (yani Büyükelçiliğimizce Japonya'ya tavsiye edilen) adayların Japonya'daki üniversiteden mutlaka kabul mektubu temin etmeleri gerekmektedir. Verilen süre zarfında kabul mektubu temin edemeyenler burstan yararlanamazlar. "

8. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

bende sizin dediğiniz gibi inanamadım o yüzden sormak istedim. Ama aslında buraya baktığınızda durum gayet açık. Verilir dediğine göre eğitimi onlar veriyor. Ama dediğim gibi emin olamadım :)

9. User has not uploaded an avatar

eduard
    Üye

Japonca sinav icin aranmiyomus,ingilizce yeterliimis ,buda bayagi bir kisisye hitap ediyor demektir.

zaten ingilizce veya japoncanin ,birinden biri,bayagi iyi olmasi gerekiyor,bu secim icin gerekli,yani sahis japoncasi yok ama iyi ingilizceyle bursu aldi ve japonyada olaki japonca gerektiren bir durum oldu ,bu durumda anlasilan japonca kursuna gönderiyorlar.

10. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

mext dil bilgisi sınavında her iki sınava da girmeniz mecburi. Hangisinden yüksek alırsanız o sizin dil sınavı puanınız oluyor. Genelde herkesin ingilizce çıkacaktır. Bence japonca kursu alıp almamanız gerektiğine, japonyada japonca gerektiren bir durumu beklemeden, bu japonca sınavından alacağınız puana göre karar veriyorlar.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS