Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. yamaoka

yamaoka
    Üye

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de nükleer santral kurulumu için Japonya ile 22 milyar dolarlık bir yatırım üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Başbakanlık Merkez Bina'da başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından, JW Marriot Otel'de düzenlenen Türk-Japon İşadamları Toplantısı'na katıldı.

Erdoğan ve mevkidaşı Abe, toplantının ardından Türkiye ve Japonya arasında stratejik ortaklık kurulmasına ilişkin bildiriyi ve daha önce imzalanan nükleer enerji işbirliği anlaşmasını taahhüt altına alan bildiriyi imzaladı. Erdoğan ve Abe, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Japonya Başbakanı Abe ve heyetini Türkiye'de, Ankara'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Japonya ve Türkiye arasında stratejik ilişkiler anlaşmasını imzaladıklarını ve hükümetler arasında nükleer enerji santralinin kurulmasına yönelik bir adım attıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu adımın atılması çok çok önemliydi. Mersin-Akkuyu'da Rusya Federasyonu ile yürüyen bir nükleer enerji santrali sürecimiz var. Şu anda da diğer bir adımı, özellikle Japonya'nın Mitsubishi firması ile Ayava'nın katılacağı adımla birlikte Türkiye-Japonya arasında nükleer enerji santrali adımını atmış bulunuyoruz. İnanıyorum ki çok daha farklı bir heyecanı burada da doğuracak. İkinci nükleer enerji santraliyle birlikte bir başka adımı daha atıyoruz, o da üçüncü nükleer santral. Bu, Türk mühendislik tecrübesinin, deneyiminin aynı zamanda ekonomik girişiminin de adımı olacak."

Uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz?

Başbakan Erdoğan, Japonya'daki Fukuşima olayından sonra nükleer santral adımını atarken "Japon teknolojisi şöyledir, böyledir" diyenler olduğunu belirterek, "Biz, nükleer enerji noktasında bize olumsuz yaklaşımlara karşı o dönemde Rusya ile bu adımı attık. Benim onlara şöyle bir sözüm de oldu; 'yani uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz, veyahut araç trafik kazası yapacak diye araca binmeyecek miyiz' dedim" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Japonya'nın yapacağı nükleer enerji santralinin yapım süresini Japonya Başbakanı Abe ile özellikle görüştüğünü vurgulayarak, "Süreyi 10 yıl olarak değil, bunu daha kısa bir süreye çekmek suretiyle inşallah bunu bitirelim dedik ve 22 milyar dolarlık bir yatırımdır bu yatırım. Böyle bir yatırımın Türkiye'ye gelmiş olması inanıyorum ki çok çok önemli bir adım olacaktır" diye konuştu.

http://ekonomi.haberturk.com/enerji/haber/841331-japonya-ile-22-milyar-dolarlik-anlasma

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

elecom
    Üye

1) nukleer enerji dunyada genis capli tartisildi ve daha guvenli altarnetifler uzerinde bir cok millet karar kildi,biz bu kadar dere ,deniz ,ruzgarli vadiler vs varken nukleer enerjiye kosturarak gidiyoruz?

"22 milyar dolarlık bir yatırımdır bu yatırım. Böyle bir yatırımın Türkiye'ye gelmiş olması inanıyorum ki çok çok önemli bir adım olacaktır" diye konuştu.[list=1]

bunu eklemis...burda ki kelime oyunu ne?turkiye cebinden para vererek nukleer santral yaptirinca . bu dusardan gelen bir yatirim degildir.."boyle bir yatirimin turkiye gelmis olmasi" diye cumle kurulmasi sanki japonyadan gelip ceplerinden para verip fabrika-santral vs yapiyorlarmis gibi algilaniyor...danismanlarin bu konusmayi yazarken elbetteki benden daha iyi bir edebiyat gecmisi vardir..o halde kasitli bir cumle carpitmasi olarak goruyorum bunu...o zaman neden bu sekilde cumle carpitilarak basin aciklamasi yapiliyor?

6 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  3. belki şöyle birşey olabilir. japonya elindeki teknolojiyi ortaklık karşılığı daha ucuza veriyordur. Normalde mesela 30 40 tutarken 22 e veriliyordur.

Veya türkiye'de de böyle yatırımlar oluyor artık anlamında denmiş olabilir. yani bizim tarafımızdan türkiye böyle bir yatırım hizmetinin gelmesi gibi.

4. yamaoka

yamaoka
    Üye

Rüzgar ve güneş enerjisi konusunda dediğine kesinlikle katılıyorum sayın elecom, ancak maalesef hem hâlâ bir miktar pahalı olmaları hem de şu anda dünya enerji piyasasını domine eden fosil yakıtların varlığı yüzünden yani bunlara sahip olanların çıkarları yüzünden doğal ve temiz enerji değil Türkiye'de dünyada bile hâlâ emekleme aşamasında.

Yapılacak olan nükleer santrale gelecek olursak elbette ki Japon devleti yapmayacak bu santrali, günümüz dünyasında böyle devletlerin kendi elleriyle iş yaptıkları bir model yok zaten. Bir Japon firması gelecek ve yapacak, nasıl ki bir Türk firması bu santrali yapacak olsaydı ihaleye girip karşılığını verdikten sonra projeyi yapacak idi ise aynı şekilde Japon firması da gelecek proje bedelini ödeyecek, inşaat vs masraflarını da pek tabii. Yoksa Japon firmasına 22 milyar verip gel bize santral yap gibi bir şey sözkonusu değil. Demek ki firma maliyet ve kâr hesabını yapmış, kendisine getirisi olacağını görmüş, gelip yapacak bu kadar basit.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS