Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

sakura
    Üye

Barış çok doğru özetlemişsin olayı tebrik ediyorum demek sende bir süre Çin'de yaşadın ve şu an Japonya dasın.Ben Japonya'da topu topu 3 ay kaldım ve şunu gözlemledim.Japonya(benim açımdan) sadece gezmek, görmek için doğa harikası bir yer(şehir merkezleri hariç) ben üniversite okumama ramen Japonya'da kalıp master yapıp yerleşmeyi hiç aklımın kenarından bile geçirmedim çünkü bu 3 aylık süreç bana çok zor geldi(ilerisini düşünüp, yaşama bakımından) zaten yabancı insanları çok zor kabul eden bir ülke bunuda düşününce kendimi bir boşlukta hissediyorum ama Çin'de öyle değil herkes kaynaşmış Çin'de Çin'li insanlar suratıma garip garip bakmıyor "ooooo hoşgeldin nasılsın havalar nasıl oralarda iyimisin" diye üstüne atlıyor.Tabi bu arada Japonya kadar temiz olamaz adamlar koskoca şehrin en işlek caddesinde öyle bir tükürüyorlarki yere, kendinizi diğer seslerden soyutlayıp bu sesleri dinleyince bir tükürük orkestrası bile kurabilirsiniz:))Tabi görmezlikten gelirseniz daha iyi bu size kalmış.Bu ayın sonuna doğru tekrar gideceğim yabancılar için açılmış bir sürü Çince kursu var onlardan birine yazılıp şu Çince'yi(Mandarin) sökmeye çalışacağım tabi çok zor bir dil ama gayret eden başarır.Tokyo'da kaldım gerçekten çok dar geldi bana çok fazla birbirine sıkışmış kalmış bir yer kendimi pek özgür hissedemedim ama Çin'de git gidebildiğin yere her yer senin sanki ne bir kısıtlama ne bir kural.Hiç işsiz insana rastlamadım adamlar iş yerinde ailecek çalışıyor, adam karısını yalnız bırakmıyor onuda çucuğunuda iş yerine getiriyor hemde her gün:))

Yani eğer Japonya'da zorlanıp başka biryere gitmek isteyen birine asla Avrupa'yı ve Amerika'yı önermem yine başka bir Asya ülkesine gidebiliyorsa gitsin bana göre batının durumu gelecekte kötü olacak kalkınan ve kazanan asya ülkeleri olacak başta Çin olmak üzere.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. tokyoalican

tokyoalican
    Üye

arkadaslar ben su anda is ariyorum.benim bi tavsiyem olacak.yeni is bulmadiktan sonra sakin simdiki isinizi birakmayin.

3. User has not uploaded an avatar

jpnburak
    Üye

merhaba bu benim msn im ltfen japonya da kalan arkadaşlar eklesin ve onlara merak ettğim bir kaç sorumalırım war..

4. User has not uploaded an avatar

eto
    Üye

selam arkadaşım bende japonya da çalışmak istiyorum ve bu konu hakkında araştırma tapıyorum yalnız bir sonuca ulaşamadım bu da demek oluyor ki mutlaka japonya da bir tanıdık olması gerekiyor aslında yok ta degil çok yakından tanımış oldugum bir abim ve kardeşleri tokyo da restorant işletiyorlar onlardan yardım isteyecegim eger olmazsa bile burdan bana yardımcı olacak kişilere seslenerek her türlü işi yapabildigimi ve bana yardımcı olmalarını diliyorum tşk.

5. selamlar öncelikle herkese

3 sene ist.da japon rest.da çalıştım japonca ders alıyoduk çat pat konuşabiliyorum ama ders alıp kendimi geliştirip japonya;ya yerleşmek istiyorum ..ders alabieceğim arkadaş arıyorum

teşşekürler....

6. arkadaşlar. aranızda japonyada oturan var mı? benim bi arkadaşım var japonya da dünden beri hiç haber alamıyorum. acaba bi şey mi oldu diye çok endişeleniyorum. kaza felan. japonyada oturan bir arkadaş varsa gazetede felan böyle bi haber görürse lütfen mesaj yazsın. çok endişeliyim şu anda. telefonunu arıyorum çalıyor ama açmıyor. arkadaşımın adı satako kumamura. bir haber alırsanız lütfen mesaj atın.

7. User has not uploaded an avatar

turkey2007
    Üye

slm aslında halen gitme planları yapıyorum ama hala gidemedim uçak biletleri çok pahalı bir kere ve bu uzak doğu yakın bile değil insana çok uzak geliyo ama ne olursa olsun bu işin üstesinden gelmek isterim bana tavsiyede bulunacak biri varsa lütfen yazsın kafam çok karışık teşekkürler...

8. arkdaşlar bu gün mesaj atmıştım. arkadaşımdan haber alamıyorum diye. çok şükür haber aldım kendisinden. rahasızmış hastanede kalmak zorunda kalmış. birde size birşey danışmak istiyorum. ben teknik ressam olarak istanbulda çalışıyorum. şu arkadaşım dediğim kişi aslında sevgilim. 3 veya 4 sene sonra evlenmeyi düşünüyoruz. kendisi japon bu yüzden japonyada yaşamamı istiyor. şu anda şaponca bilmiyorum ama 3-4 seneye kadar öğrenirim herhalde. japonyada kendi mesleğimde iş bulma şansım nedir?

9. User has not uploaded an avatar

razbery
    Üye

merhaba arkadaşlar.ben bursada oturuyorum.biz 2 arkadaş japonyaya gelmek istiyoruz.iş,kalacak yer istiyoruz.bu işi belli bir ücret karşılığında yapacak arkadaşlar vardır sanırım eğer varsa msn adrsim:

10. User has not uploaded an avatar

Coyo-T
    Üye

Merhabalar
    Ben 25 yıl Çeşme Altınyunus Otelde çalıştıktan sonra emekli oldum. Daha sonra da çeşitli yurtdışında aşçı olarak çalıştım. Şimdi de Japonya'yı çok merak ediyorum acaba orda bana göre bir iş varmıdır?
    Türk, italyan mutfağı, döner, kebap, balık ve soğuk mezelerden çok iyi anlarım.
    Eğer irtibata geçmek ve cv'mi görmek isterseniz adresine mail atmanız yeterli.

11. >> japonyada yaşayanlar yada iyi bilgisi olanlar eklesin lütfen bazı sorularım varda bende denizcilik okulundayım orayada gitmek istediğim için bazı sorularım olacak lütfen ..

12. Millet , öncelikle Slm... Bakın Ben Japonca Dil Edebiyat Okumak isteyen YDS'ciyim...

iş bulmak elbette zordur ancak şöyle birşey yapılamzmı ?

Anadilimizi Kullanmak gibi ; nasıl mı ?

Örneğin Japonyada bir Büro Açmak ve Türkçeye Çeviri Yapmak , amatör olsun ,Profesyonel olsun Yazar Bulun örneğin Kitaplarını Türkçemize ÇEvirin ve Türk Yayıncılar aracılığıyla da Ülkemize gelsin Kitaplar...

Yani Hem ününüz artar hem bi çeviriye bayağı para alırsınız diye düşünüyorum...

O da olmadı , Dergi , Gazete vs... Yayın organlarına BaşVurabilirsiniz...

Ne bileyim , Yani Mesela yine Japonyadan Ülkemize Gelen Ne olur ?????

Hah.... Teknolojik ürünler... Bunların Çevirilerini siz yapabilirsiniz...(örnek Kullanım klavuzu japoncadan türkçeye)

Yada Satış Danışmanı olarak Türklerle Japonlar arasını Yapıcı olarak Çalışabilirsiniz...

Bilmiyorum Arasanız Alternatif çok olmazmı ????

Yani Bende Korkmaya başladım aslında sizler bu iş konusunda böyle olunca.... Acaba ben ingilizceden dewam mı etsem diyorum bazen Tercümanlık meslegi olarak....

:( netcez ???

13. User has not uploaded an avatar

ilkersevecen24
    Üye

Arkadaşlar 15 günden beri Japonya'dayım. 3 aylık turist vizem var. ben Kawasakide kalıyorum her yeride gezdim. Turist vizesi ile çalışılmıyorki işçi vizesi şart veya ellilik turist vizesi ile telefon vermiyorlar. Benim mail adresim yardimlarinizi bekliyorum

14. User has not uploaded an avatar

ozgurg
    Üye

öncelikle belirtmek isterim ki başlık altındaki tüm mesajları okudum. özellikle japonyada bulunmuş olan arkadaşların fikirleri benim için çok aydınlatıcı oldu, teşekkürler.

henüz 23 yaşındayım ve üniversiteyi yeni bitirdim. özel bir firmada çalışıyorum. bir süredir japonca öğreniyorum (romajiyle değil). bazı sorularım olacak eğer dikkate alınırsa:

1- özellikle iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler gibi iktisadi idari bilimler mezunları japonya'da iş bulabiliyormu ? buluyorsa ne yapıyorlar.

2- davet sistemi nasıl işlemekte? japonyadaki türk firmalarından biri beni davet ettiğinde işçi vizesi gerekmiyor mu ?

3- Japonya macerası hüsranla bitmeye mahkum mudur (subjective cevapları da bekliyorum)

michaelarda;

takip ettiğim kadarıyla japonca bölümlerin puanları giderek yükseliyor o yüzden az vakit kalmışken iyice asıl bence.
    japon dili ve edebiyatı okuyup japonya'da ne yaparsın bilmiyorum ama genel kanının aksine japoncayı iyi bildiğin takdirde işsiz kalmazsın.
    diğer üniversiteleri bilmiyorum ama 18 mart üniversitesinde japonca öğretmenliği okuyanlardan honda, toyota gibi birçok firmalarda çalışanları bizzat tanıyorum. hiçbir şey yapamazsan sertifika alıp turist rehberliği yaparsın.
    ama bunlar aklına yatmıyorsa bence arap dili edebiyatı oku, henüz 3. sınıftayken iş buluyorlar

15. Abicim iyi Hoş demişsin ama ben Kafamda 2 şey var...

Ya Mütercim tercümanlık ingilizce olarak giricem üniversiteye ve mezun olunca kendi büromu açıcam çeviri yapcam arada da öğretmenlik yapmak , yada Japon dil ve edebiyat okuyup , her türlü iş yapmak , yani banka'da türkçe-japonca arası bir iş olur , ne bileyim bir şirkette japonca-ingilizce-türkçe arası bir iş olur...

veya japonya da bir vatandaşlık alabilirsem.. orada bir büro açıp yazar vs. insanların kitaplarını türkçemize çevirmek vs...

yani elbette konuşmak kolay ama şunu diyeyim her ne kadar para biz insanlar için gerekli olsada...

ben parasında değilim işlerin.. yani amaç gezmek , serbest hareket edebilmek , şu dünyaya geldiysek , insanca şekilde eğlenebilmek ve Her defasında içinde oluşan o garip heyecanla Allah'a şükür edebilmek... Serbestçe ibadet edebilmek , müzik dinlemenin , hobilerini gerçekleştirebilmenin tadına varmak......

Ve şunu da diyeyim ben eğer dünyaya gelmiş bir insansam ki öyleyim Çok şükür...

inanın bana Japonca bi yana daha öğrenebildiğim kadar çok dil öğrenmek istiyorum , kasmadan rahat rahat , yarım odan yarım bundan da olsa.... !!!

Daha anlat anlat bitmez....

Kısacası Hayatı 1 değil , Her türlü pencereden Seyretmek....

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS