Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

Substar, deneyiminize saygı duyarım , özellikle öğretmenseniz saygım dahada artar ama bu konuda ben erciyesjp arkadaşa katılıyorum, genelleme yapmayalım belki sizin calışdığınız kurum öyle ama istisnaları buraya örnek yazmayalım , mesala ben 4 ay iş aradıkdan sonra sadece 1 hakengaişe dil bilmediğim halde iş verdi , şimdi genelleme yapıp diyebilirmiyiz ki japonyada dil bilmesende sorun yok, gel hemen , japonca bilmesende işe alıyorlar diyebilirmiyiz ? peki o zaman size şu davette bulunayım Allah rızası için , ülkemizde o kadar ODTÜ'yü bitirdiği halde iş bulamayan gencimiz var , buyrun ön ayak olunda 2-3 kişi yerleştirin, biletlerini ben alıyorum, ayrıca verdiğiniz siteyi bende biliyorum , öğretmenlik yapıyorum diyorsunuz ama orda ilk öncelik anadili ingilizce olan ülkeleri tercih ettiklerini ve %95 inde vizesi olmalı dendiğini bilmeniz gerekir. ''Ben cokdan icraata bakdım '' demekle ne anlatmaya calışmıssınız ? yani ;'' ben geldim , bakın Türk olarak ben burda ingilizce öğretmenliği yapıyorum '' mu demek istiyorsunuz. Bence sizinki icraat değil , '' sizki senelerce kanada'da yaşayın, oranın okulunda okuyun haliyle böyle olunca kanadalı gibi ingilizce konuşun, sadece pasaportunuz TR olsun , sonra bunu ben türk olarak burda öğretmenlik yapıyorum deyin , bence bu hiçde adil değil, ayrıca öneride nulunduğunuz kişiler buraya coğu işsizlikden gelecek gencler ki haliyle onların kanada eğitimini bırak belkide daha ilk kez yurtdışına cıkacak kişilerdir '' Bence icraat insanın kendi için yaptığı değil, toplum için , diğer bireyler için ne yaptığıdır, Ben işsiz kaldım buraya geldim bu icraat değil ne zamanki burdan başka kişilere yardımcı olurum , onların gelmesine yardımcı olurum işde o zaman icraat olur, ülkemiz gencliğinde işsizlik var , ülkemiz gencliğinde dışarı özenti var , haliyle ülkemizde dışarda olanlara karşı ilgi var , lütfen burda olan arkadaşlar bu gençliğimize sahip cıkalım,
    hocam sakın beni yanlış anlamayın , teveccühünüze sığınarak eleştirdim , adres vermekle olmaz, buranın şartlarını biliyorsanız , birincisi oraya düşen ilandan hayır gelmez , tüm dünya oraya başvuru yapıyor , ikincisi referans önemli , o zaman sizin kurumda sadece 1 kadro ayarlayın , yada burdan bir kadro ayarlayın , burdan ilan edelim , başvurular alalım , secelim beraber , biletinide ben alayım . bir kardeşimizi sevindirelim.
    saygılar

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. tokyoalican

tokyoalican
    Üye

japonyada calisan bayanlar genellikle turkce ogretmenligi yapmasi iyi olur diye dusunuyorum.

3. User has not uploaded an avatar

substar
    Üye

ertantokyo,

siz benim mesajlarimi tumu ile yanlis anlamissiniz yada mesajlarimi okumadan sadece goz gezdirerek bu cevabi vermissiniz...

--------------------------------
    şimdi genelleme yapıp diyebilirmiyiz ki japonyada dil bilmesende sorun yok, gel hemen , japonca bilmesende işe alıyorlar diyebilirmiyiz ?
    -----------------------------------
    Ben hic bir zaman genelleme yapmadim ve o sekilde bir mesaj yazmadim, lutfen mesajlarimi daha dikkatli okuyun. Bunun yaninda zaten ingilizce ogretmenligine soyunan insanin cok iyi ingilizcesi olmasi gerektigini herkes biliyor... Ben iki kelime ingilizce konusun ogretmen olursunuz diye kimseye bir sey demedim...

-----------------------------------------
    adres vermekle olmaz, buranın şartlarını biliyorsanız , birincisi oraya düşen ilandan hayır gelmez , tüm dünya oraya başvuru yapıyor , ikincisi referans önemli , o zaman sizin kurumda sadece 1 kadro ayarlayın , yada burdan bir kadro ayarlayın , burdan ilan edelim , başvurular alalım , secelim beraber , biletinide ben alayım . bir kardeşimizi sevindirelim.
    --------------------------------------------

Iste bizim tipik genclerimiz armut pis agzima dus diyor. Adres vermekle olmaz ise ne ile olur? Dunya oraya basvuruyor dogru, ama benim mesajimda Japonya'ya geldiginiz zaman diye ozellikle altini cizdim sebep niye? sen dusun soylememe hic gerek yok. Turkiye'den oyle basvurur isen senin alinma sansin %0.01... Ben Japonya'ya geldikten sonra is basvurularina girin diye dedim. Hee, bunun yaninda ne referansi imis? Ben hayatimda ingilizce ogretmedigim insan kendim bilgisayar muhendisiyim, ve ingilizce ogretme ile hic bir deneyimim yok iken, verdigim adresden kendim isimi buldum ve referans siz ise girdim, ondan once cok is gorusmesine de gittim ve referans istemediler...

zaten istemezlerde, sen gidip bir yoneticilige, mudurluge basvuru yapmiyorsun ki. :)

neyse, diger konunuza gelince genclerimizi sevindirmek konusu, bakin ben 26 yasindayim, (herhalde bende genc sayilirim degilmi?) orta okuldan baslamak suretiyle Turkiye'de part-time iste calistim parami biriktirdim, lisede de ayni ise devam ettim (berberci ciragi olarak) ve 5 senede hem meslegi kapmistim hemde parami biriktirmistim, para biriktirmemin sebebi Kanada'ya gitmekti... Dil okuluna yazilip vizemi biletimi alarak cebimde $500 ile Kanada'ya 18 yasimda indim ve hic bir tanidik olmadan kendim bir seyler yaptim ve sonunda is buldum, biraz para biriktirdim, TOEFL sinavina girip kazandim UBC (University of British Columbia) yi kazandim, ve okudum... Cok iyi paralar kazandim orada aklimi calistirarak ve ufak bir berberci dukkani acarak, cok ulkeye gezmeye gittim, kendi imkanlarimla. Kanada'da suresiz oturumum var ama vatandasi degilim, (olmakda istemem) Benim babam beni sevmez, nefret eder... Cunku zamaninda benim gitmemi engelleyen herif zamani gelince gordu ve yuzu kizardi tum bunu bilenlere karsi utandi... Benim bazen annem yardim ederdi, sonunda 24 yasimda okul bitti ve Kanada'dan bir vesile ile bir anda kendimi Japonya'da buldum ve su an kendim bilgisayar muhendisiyim ama ingilizce ogretmenligi yapiyorum nedenmi? Japonca gerekli o yuzden, su an mutlu bir sekilde yasiyorum...

Simdi sana anlatmak istedigim, hani bir kac gencimizisevindirelim demissiniz ya? ODTU lu bogazicili v.s burada okuyan insanlar mezun olanlar benim liseden mezun olupda yaptiklarimi yapamayacak kadar acizlerse zaten onlari sevindiriken kendinizi uzmus olursunuz... Niyemi? cunku beni kimse sevindirmedi, ben kendimi sevindirdim.

Ben akilli olan insana gerekli temel bilgileri KENDI YASADIGIM KADARIYLA buradan veriyorum, verdiklerimde zaten buraya gelmeye kararli olan insanlara yeter... Kararsiz olanlar ise armut pis agzima dus diye bekler...

Senden ricam lutfen elestirinizi iyi veya eksi yazmadan once butun mesajlarimi dikkatle okuyarak anlayarak elestirilerinizi ona gore yazin.

Saygilar,

4. OosakiNANA

OosakiNANA
    Üye

Açıkcası, Japonya'da kesin bir iş güvencem olsa, hiç düşünmeden oraya taşınırım. Ben Turizm mezunuyum ve üç yılı aşkındır da havalimanında çalışıyorum. Bir bayan olarak tek korkum ''iş''! Sırf bu yüzden erkek arkadaşımla aramı uzak tutmaya çalışıyorum. Kendisi Türkçe öğretmeni olabilirsin dedi ama araştırdığıma göre o kadar da kolay değil, ne yazık ki...
    Japonya'ya gidipte evde de oturamam ben! Ya kendi işimi ya da gıda sektöründe çalışmayı çok isterim.
    Önceliğim Japonca Yeterlilik sınavında iyi bir not almak, daha sonrada Japonya'da ki iş olanakları zorlayacağım.
    Öneriniz varsa seve seve kulak veririm.
    İyi günler ^^

6 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS