Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

 1. erciyesjp

  erciyesjp
  Üye

  Japon sanal katil, cinâyetten tutuklandı

  11 Ekim 2007 Perşembe 17:05
  TOKYO -İHA-
  Japonya'da, kurduğu internet sitesinde intihar etmek isteyenlere belli bir ücret karşılığında yardım teklifinde bulunan Kazunari Saito isimli adam tutuklandı. Saito (33), para karşılığı bir kadını öldürmek suçlamasıyla polis tarafından tutuklandı.
  Polis, Saito'nun 200 bin yen (1.700 dolar) karşılığında, Sayaka Nishizawa (21) isimli bir kadına önce uyuşturucu haplar vermek ve ardından onu boğarak öldürmekle suçlandığını bildirdi. Kanagawa bölgesinde elektrikçilik yapan Saito, bir internet sitesi kurmuş ve sitesinde ölüme yardım etmek de dahil pek çok iş yapma teklifinde bulunmuştu. Sitede, "Kanuni ya da kanunlara aykırı her işi yaparım. İntikam alınması, uyuşturucu işi, ölüme yardım etmek gibi pek çok işi yaparım" deniliyordu.
  Saito, polise eğlenmek için paraya ihtiyacı olduğu için bu yola başvurduğunu söyledi.
  Japonya'da son zamanlarda internette bazı çılgınlıklar ve toplu intihar vak'aları yaşanmıştı.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. unforgiven01

  unforgiven01
  Moderatör

  intahar vakalari sik sik oluyor zaten.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 3. User has not uploaded an avatar

  tokyoluranger
  Üye

  adamdaki akla bak abicim yaaa,:)) pisikopat

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 4. User has not uploaded an avatar

  ertantokyo
  Üye

  Evet intihar vakaları fazla oluyor , benin hatta ayda 1-2 sefer tren rotar yapar, tabi neden yapdığını bilemem cunku istasyon buyuk , dil yok :) ama eve gelince hanıma sorarım nete girer bakarız ki ; birisi atlar trenin önüne :) , 4 ay oluyor geleli , fazlada işlek olmayan benim hatta en az 3-4 sefer rastladım.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 5. erciyesjp

  erciyesjp
  Üye

  tokyoda hergun 人身事故 tren raylarindan intihar oluyor. en fazla duran olan tren hatti yamanote line ve saikyo line..
  Bundan 3 yada 4 yil once esi ile problemi olan Nedim adinda bir arkadas intihar etmisdi.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 6. AvsarogluJapan50

  AvsarogluJapan50
  Üye

  nagoya tarafinda da tren kazalari oluyor. bu taraftada gecen aylada olmustu. bende yahu koca tren adama nasil olurda carpar bide japonlar o kadar emniyet almisken tren icin. meger durum farkliymis.
  harakiri den sonra bu moda herhalde

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 7. erciyesjp

  erciyesjp
  Üye

  bunu secme sebebleri yuzde yuz garantili olum ve olay olmak icin yapiyorlar...

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 8. User has not uploaded an avatar

  emrex
  Üye

  japondur ne yapsa yeridir :d

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 9. User has not uploaded an avatar

  greentea
  Üye

  Aşağıda alıntı bir yazı vardır.Japonyada ki intahar vakaları üzerine.Derslerde bizlerede sık sık Japonya daki intahar vakaları üzerine örnekler verilirdi.İntahar ve nedenleri hakkında isteyenlere (öğrenim gördiğim alan konusu olmasından dolayı) bilgi verebilirim.

  Japonya, gençlik, internet ve intihar

  Bu cuma Tokyo'da 6 genç bir arabanın içinde havasızlıktan ölmüş olarak bulundu. Yanlarında bulunan küçük bir mangaldan ise hala duman tütüyordu. Belli ki intihar eden bu gençler de, dalga dalga yayılan internet üzerinde yapılan intihar sözleşmelerinin kurbanlarıydılar.

  Yetkililer, perşembe gecesi Tokyo'nun yaklaşık 80 km kuzeybatısındaki ormanlık arazide intihar eden, henüz yirmisindeki bu beş erkek ve bir kızın birlikte ölmeden önce internette buluşmalarından şüpheleniyorlar. Arabanın pencereleri bantlarlarla dışarıdan hava gelmesin diye de kapatılmıştı.
  Internet üzerinden yapılan intihar anlaşmaları 90'lı yılların sonlarından itibaren dünyanın dört bir yanında görülmeye başlandı. Fakat Japonya'daki intihar oranları, sanayileşmiş ülkeler arasında en yüksek olanı. Yetkililer bu toplu ölümlerin artışından endişe ediyorlar.Japonya'da geçen yıl içinde, internetle bağlantılı olarak gerçekleşen, 91 kişinin öldüğü 34 intihar vakası kaydedildi. Bir önceki yıl ise, 55 kişinin öldüğü 19 toplu ölüm vakası kaydedilmişti. Polis bu vakaları kaydetmeye başladığından bu yana toplu ölüm kayıtları neredeyse üç katına ulaştı.

  Bu hafta başında, yirmisinde ve otuzunda bir erkek ve iki kadın Tokyo'nun yaklaşık 580 km kuzeydoğusundaki Aomori'de ölü bulundu. Üçünün de ölüm sebebi arabanın içinde kömür dumanından havasız kalmaları. Polis intihardan şüpheleniyor.

  Nigata Üniversitesi psikoloji profesörü Mafumi Usui'nin tespiti ise, "Üzüntü, gençlik ve internet. Bu üçlü bir araya geldiğinde istenmeyen olaylara gebedir hayat." şeklinde.

  Ve Prof. Usumi devam ediyor: "Pek çok genç kendi kendini öldürmeyi deniyor ama başaramıyor. Fakat internet üzerindeki intihar sitelerinde grup olarak biraraya geliyorlar, aralarından bir tanesi ölüm için değişik bir yöntem öneriyor. Ve sonuç malum... Son dönemde kaydedilen grup intiharlarının arkasında yatan sebeplerden en ciddi boyutta olanı budur."

  İntihar sitelerinin tasarımında genelde siyah zemin üzerine konulmuş uğursuz nesneler hakim. Ve bu sitelerde bulunan sohbet odalarında en çok dönüp dolaşan konular ise, ölüm arzuları ile, kendini en iyi nasıl öldürürsün. Bu sitelere yoğun olarak, korkutulup kafası karıştırılan, aşk acısı çeken, yakın çevresinin baskılarına maruz kalan yada ailesiyle bağlarını koparmış gençlerle, henüz ergenliğine yeni adım atmış insanlar ilgi gösteriyor.

  Prof. Usui ekliyor, "Japonya'nın yokluk zamanlarında, aileler ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok şeyi ortaklaşa yaparlardı. Banyoyu paylaşır, yemeği hep birlikte yerlerdi. Sosyal yaşam daha bir değerliydi, özellikle kırsal bölgelerde. Fakat şimdi ise hayat giderek birey üzerinde yoğunlaşıp aile kavramından uzaklaşıyor. Bu durum, insanların yaşadıkları toplumdan izole olup, intiharı bir seçenek olarak görmelerine sebeb oluyor."

  İntihar, Japon kültüründe saygı duyulan bir davranış olarak görülüyor. Çok eski zamanlarda Japonya'da samuray kılıcıyla harakiri yapmak çok onurlu bir davranış olarak algılanırdı. Günümüzde ise filmlerde ve dizilerde hala bu yöntemlerle intihar eden karakterlerin yoğunluğu dikkat çekmektedir.

  Geçen cuma Savunma Bakanlığının yayınladığı raporda ise, Japon askerleri arasındaki intiharler en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bakanlığın raporunda, geçen yıl 250 binlik orduda 94 askerin kendini vurarak intihar ettiği belirtilmekteydi. Rakamlar geçen seneye nazaran askeri intiharların yüzde 25 arttığını gösteriyor. Bu rakam 100.000 asker içinde yaklaşık 37 intihar demektir ki, 100.000 sivilde 24 intihar rakamının hayli üzerindedir.

  Dünya Sağlık Örgütünün 2001 verilerine göre intihar rakamları, Amerika'da 100.000 de 10.7, Almanya'da 13.5, İngiltere'de 6.9(2002 rakamları) ve Finlandiya'da ise 20.6(2006 rakamları).

  Japonya Irak'a 2004 yılının sonlarında askeri birlik gönderdi ve kaydedilen hiç bir intihar vakası olmadı. Fakat dönüşlerinde bu askerlerden 4'ü intihar etti.

  Siyasiler, intiharı teşvik sitelerinin ya kapatılmasını yada bir düzenleme içine konulmasını istiyor. Geçen yıl Ekim ayında Polis, İnternet servis sağlayıcılarıyla bu yönde bir dizi önlem anlaşması yaptı.Geçen ay Polisin yayınladığı rapora göre, önlemlerin alınmasından bu yana, 14 kişinin ölümüyle sonuçlanacak 12 vaka çözülerek intiharlar engellendi.

  Uzmanlar, yerel servis sağlıyıcılarla yapılan anlaşmalar intiharları engelleyemeyecek, bir nihayi düzenleme mümkün olamayacağı için, sadece intihara meyili insanları yurtdışındaki intihar sitelerine yönlendirecek şeklinde görüş belirtiyorlar. Diğer yetkililer ise, bu sitelerin, intihara meyilli insanların birbirleriyle fikir alışverişinde bulunarak, ölümlerin artışını engellediği şeklinde görüş belirtiyor.

  İnternet bağlantılı intiharlar, Japonya'nın genelindeki intiharların sadece küçük bir oranın temsil ediyor. 2004 yılında ölümle sonuçlanmış toplam 32.000 den fazla intihar vakası kaydedilmiştir. Bunları çoğunluğu ise ekonomik olarak sıkıntıdaki yaşlı insanlar.

  Prof. Usui ekliyor, "Japon ekonomisinin düzlüğe çıkışı bu rakamları aşağıya çekmektedir fakat gençler arasındaki İnternet bağlantılı intiharlar tamamen ayrı bir konu. Ve ne yazık ki, İnterneti kullanan genç sayısı arttıkça, intihar sayısı da buna bağlı olarak artacaktır. İnternet pek çok yarayı tedavi etti ama vücutta onarılmaz yaralar da açtı.'"

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 10. filmin adı hatırlamıyorum sanırım türkçe adı intihar klübü olan japon yapımı bir film vardı , hatta o film bir çok ülkede yasaklandı diye duymuştum , gençlerin guruplar halinde intiharını konu alan bir filmdi , sanırım youtube de aratsanız bulabilirsiniz, biraz eski bir filmdi

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 11. User has not uploaded an avatar

  dboynukara
  Üye

  japonlar aslında çok mutsuz insanlar sevgisiz ve sahipsizler
  Bunun için intahar girişimleri çok fazla Çok şükür ki biz yinede milletçe çok güçlü insanlarız pisikolojimizi sağlam tutabiliyoruz en büyük sıkıntıları aslında biz Türkiye olarak yaşıyoruz ve intihar oranımız çok az Burdan Japonyo ya seslenmek istiyorum Biraz daha az İŞ aşkı lütfen AİLENİZE ÇOCUKLARINIZA sahip çıkın onları SEVGİSİZ bırakmayın SEVİN en azından SEVGİNİZİ söyleyin belli edin.
  Geldik gidicez ama gencecik gitmelerine izin vermeyin Lütfen
  NIHONJIN ÇOTTO GANBATTE KUDASAI ONAGAI SHIMAS

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 12. dboynukara bu konu o kadar kolay değil.
  Biz mutlu muyuz?mutsuz muyuz?
  Türklere göre mutsuz görünüyoruz ama Japonlara göre mutlu olabilr.Kusura bakmayın.ama Bize göre Türkler de bazen mutsuz gibi görünüyorlar.
  Bize göre Türklerin sevgisi fazla.
  Yani bakış şekli farklı.
  intiharın sebepler de çok çeşitlidir.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 13. User has not uploaded an avatar

  MyAyse
  Üye

  Merhaba Mogo japonmusun???

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 14. User has not uploaded an avatar

  dboynukara
  Üye

  Tabikide çok farklı ama mutsuzluk üst düzeyde Japonlarla konuşma ve tanışma fırsatım oldu Hatta bir süre japonyada bulundum bundan yana çok mutluyum iyikide japonlarla yaşamışım sakın burdan japonları sevmedıgım cıkarılmasın aksine çocukluğumdan beri hayranlıgım çok ve hakkaten seviyorum Onları ailelerinden yana hep mutsuz olduklarını duydum genç yaşta çoğu çalışmak zorunda olduklarını anlattı vs...
  Saygılar

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 15. dboynukara Merak etmeyin.Sizi yanlış düşünmüyorum.

  Çok eskiden biz de Türkler gibi iyi aile çoktu.
  ama bugünlerde maalesef mutsuz çocuklar artıyorlar.

  Bugün de bir genç anne bebeğini öldürülecekti.
  Para kazanmak istediği için çocuğu kullanan anneler de var.

  Ama hafta sonu parka gidersem mutlu aileler çoktur.

  Çocukken babam çok sert olarak bana ve kardeşime davrandı.
  Manga okuyamadım TV pek izleyemedim.O zaman 'Ne kadar yazığız!!'diye düşündük.Ama şimdi ona teşekkür ediyoruz.
  Japon gençlerin bazı kendi kendine düşünemezler.TV hastasılar.öyle olmadık.
  Babam sevgisizden sert davranmadı.

  Fazla çalışmazsak yaşamayız.
  Bu konuda Japonlar mutsuz galiba...

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS