Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Gezi

1. tokyoalican

tokyoalican
    Üye

11. ayin 20 sinde uygulama basladi ben 12.ayin 16 sinda japonyaya donus yaptim.ben japon vatandasi oldugum icin benden parmak izi almadilar ama alanlari gordugum zaman cok utanc verici bir durum diye dusunmustum.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

trkye 2007
    Tamam sen haklısın!İddalaşamayacagım seninle.

Allaha çok şükür bildiğimi tam bilir bilmediğimide idda etmem.Bilmişlik sahnesini "başkasına" bırakmışım ben,seyirciyim burada sadece.Keza bilmişliğin gereği boş duran bir akıl ve boş sözler sarfeden bir çenedir.
    Son sözleride okuyunca artık bir durun demek zorunda kaldım.Yoksa zaten ortada bir fikir yoktu benim saygısızlık yapabileceğim.
    Kusura bakma fazla akıllıysam ve kendimi yetiştirmişsem bu bir suç değil,olması gereken ölçüttür sadece.Aklım seni rahatsız ettiyse kusura bakma.
    Yazılanları okuyabiliyorum çok şükür,beynimde var.Ve senin açıklamalarınla yazıların birbirini tutmuyor!!
    Daha fazla okumanı tavsiye ederim yazdıklarını.
    Demediğim şeyleri de iddaa etmez ve sanki yazmışım gibi cevap vermezsen sevinirim.Keza tartişmaktan hiç hoşlanmam,saygıli laflarla süslenmiş laf kalabalıklarını ve laf sokma denemelerini okumakta hiç zevk vermiyor.
    Sağlıcakla...

--Konu alakasız devam ediyor,arkadaslarım silmek zorunda kalacaklar.---

3. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Mevlana hepimiz için çok kıymetli bir şahsiyet.Ama bizim dinimiz ne olursan ol gel dini değil.Tam tersine bir sürü kuralı olan bir din.Bu yüzden ben hep Mevlana'nın eski Türk dinindeki höşgörüyü öğretisine karıştırdığını düşünmüşümdür hep.Üzgünüm İslam sadece müslüman olmayanlara karşı hoşgörülü bir din ama ben müslümanım diyenlere karşı bu hoşgörü yok.Bizim dinimizin bize anlattığı Allah kavramında da bu ne olursan ol gel tarzı bir hoşgörü yok.Mevlana bu hoşgörüyü başka biryerlerden alıp ortaya güler yüzlü bir tarikat çıkarmış.Malum o Horasanlı.O zamanlarda eski dinimizin anıları da hala taze.

4. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

inila tam olara ne soyledigini aciklayabilirmisn?
    tam anlasilmiyo?
    mevlana ile islam dinimi bagdasmiyo?
    islam dini yeterince hosgorulu degil?
    sen istedigini mi tama alamadin?

NOT: bu baslik altinda bu konunun hic alakasi yok herkeseten ozur dilarim.

5. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Dinimize göre kimseyi zorla (silah zoruyla v.b.)müslüman yapamazsın,bu müslüman toplumlar içinde yaşayan müslüman olmayanlara karşı gösterilen bir hoşgörü.Ama müslüman olanlar için bizim dinimizde benzer bir hoşgörü yok,çünkü bizim dinimizde insan hayatının her alanını kapsayan bir kurallar bütünlüğü var.Yani sürekli bir mercek altında olma durumu.Günahkar olmak veya dinden çıkmak an meselesi.Müslüman kişinin her daim dikkatli olması gerekiyor yani.Kısacası ne olursan ol gel tarzında bir hoşgörü yok,şu şu kuralları kabul ediyorsan gel durumu var.Mevlana dinimizle bağdaşmıyor demek istemedim,o dinimizi yorumlamış,yani kendi yorumunu katmış.İşte bu noktada kendi yorumunu katma meselesi için benim kastettiğim eski Türk dininden etkilenme.Kendi yorumunu katarak ortaya güleryüzlü bir İslami anlayış çıkarmış.Zaten hiç bir millet bir dinden başka bir dine geçerken geçmiş dinini tamamen geçmişte bırakmaz.Örneğin camilerin üstüne hilali önce biz Türkler koyduk sonra diğer müslüman ülkelere yayıldı.Hilalin ve ayın eski Türk dininde çok önemli bir yeri var.Anadoludaki dilek ağaçları,evlere,iş yerlerine şans getirsin kötülüklerden korusun diye nal veya koç başı asmak bunlar hala var olan şamanizm etkileri.

6. prettycat

prettycat
    Moderatör

"dunyanın neresınde her şeyın en pahalısını kullanıpta en duşuk parayla gecinipte yınede dunya ülkeleri içinde en çok yardım eden ülke varmı ve ayrıca merhameti bu denli yuksek millet tanıyormusun ve tarıhınde hiç bir leke olmayan ulke varmı;o ulke turkiyedir.ama bizi yansıtmayan olaylar olmuyor degil onları arastırsan hepsi ya maneviyatı ve dinini tam olarak bilmeyen zır cahillerden baskası degildir.bizim en buyuk artımız dinimizdir gerisi boş onu kaybedersek dunyanın en kalitesiz insanı sıralamasında eminim birinci oluruz.bizi biz yapan dinimizdir."

Kusuruma bakmayın eski bir yazıdan alıntı yapıyorum ama bu yazılanlar beni çok güldürdü. Dünya ülkeleri içinde en çok yardım eden mi? Türkiye'nin onlarca ülkeye borcu varken birkaç kendinden fakir ülkeye yardım etmesi siyasi bir gösterişten başka bir şey değil. Merhameti bu denli yüksek millet mi yok? Sen dünyadaki tüm milletlerin milli özellikleri üzerine araştırma mı yaptın? Tez mi hazırladın? Eğer öyleyse bu yargın için diyeceğim bir şey yok. Tarihinde leke yok mu diyorsun? Cumhuriyetten sonraki lekeleri ülkenin iç işleri olduğu için görmezden gelsek bile Osmanlı'nın lekesiz bir imparatorluk olduğunu mu iddia ediyorsun? Hiçbir devlet lekesiz bir şekilde yükselemez. Dönemdeki düşünce akımları her ne kadar farklı olsa bile Osmanlı birçok devleti işgal etti o şekilde topraklarını genişletti. Ama hep hoşgörülü olundu derseniz de bunun aksini iddia etmiyorum fakat ne Japonya'daki tarih kaynaklarında (Japonyanın işgallerle alakası baya az olduğu için objektif olduğunu düşünüyorum) ne Kanada'daki tarih kaynaklarında (bunu merak etiğim için kendim araştırdım ki bunun da objektif olduğunu düşünüyorum) Osmanlı'nın hoşgörüyle işgaller yaptığı yazmıyor. (zalimce olduğu da yazmıyor ama hoşgörüden de bahsedilmiyor.) Mantıken insanlar, toplumlar kendilerini haklı çıkarmaya çalışırlar ama bu yanlış bir tutumdur hatalarımızı kabullenmeli, kendimizi olduğumuzdan büyük görmemeliyiz bence. Bu yazılanlar Türkiye'yi seven ama olaylara objektif bakabilen birinin düşünceleridir.
    Konu baya sapmış ama bu konuda düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.

7. User has not uploaded an avatar

trkiye2007
    Üye

prettycat
    merhaba..gercekten güzel seylere deyinmissiniz..aklina ve eline saglik..görüs acimiz gercekten birbirini tutuyor..evet seninde demen gibi türkiye ilk önce kendi eksikliklerini kapatmaliki baska yerlere yardimlari ulassin.
    bu arada benim kendi fikrim sudur ki eski dönemlerde olan savaslarda hep baska devletlerin toprak irk ve din savaslarinda nekadar insanliga uymayan seyle yaptiklarini biliyoruz..ama sunu unutmayalimki biz türkler;müslümanlar da bu savasin icindeydik..ve bu insanlik disi olaylarda bizde bulunduk..bunu kimse aksini söyleyemez..müslümaniz diye dünyanin en güzel en sefkatli yada en dürüst insanlari sayilmayiz..bunu zaten su an bile yasiyor icindeyiz.ben atatürkcü bir insanim..onunla gurur duyuyorum..ve sunuda cok iyi biliyorum ki onun gibi kimse olamaz..neyse aslinda konu cok uzar ama burasi yeri degil..ben sunu der sunu bilirim...her konuyu arastiran ve ögrenmektende vazgecmeyen bir kisilige sayibim..cok insanlar tanidim ve taniyorum da..gerek türkiyeden olsun gerek se avrupadan..ve sunu gördümkü türkiyede tanidigim insanlar müslüman yada türkse ben bu türklügü vede müslümanligi kabül etmiyorum..evet sert bir yaklasim oldu ama malesef öle..gerek insanlik yönünden gerek politika ve malesef üzülerek diyorum müslümanligimiz acisindan...sakin demeyin bana sen hep kötülerine catmisin diye...buna cok örnek vermeye hazir ve cesaretleyim..yazik cok yazik...

8. User has not uploaded an avatar

cancan
    Üye

bu forumda turk,musluman olup ya da oyle gorunmeye calisan ne tuhaf yabanci insanlar varmis haberimiz yokmus!..trkiye2007 ataturkcuyum diyorsun her halinden belli oluyor.emparyalizm pesinden kosup isbirlikci sermayeci olanlarin durumu bu yikilmaya mahvolmaya dogru gidiyoruz.fakat sunu unutmayin ki ozellikle prettycat bu ulke yine yikilir yerine yenisi kurulur dimdik ayakta kalir.OSMANLI hic bir zaman eziyet etmemis,iskence yapmamis,isgalci bir tutum sergilememistir hatta sizin cok sevdiginiz avrupali ulkeler bile OSMANLI'dan baslari sikistiklarinda her zaman yardim istemislerdir.Turk dil tarih kurumunda gizlenen saklanan acilmasina izil verilmeyen ne gercekler var hatta prettycat isimli arkadasimizinda dedigi gibi kanada,amerika,cesitli avrupa ulkelerinin kutuphanelerinde universitelerinde gizlenen bir cok kitaplarimiz var ortaya cikarilmiyor gercekler saklaniyor neden bizleri asagilamak,kucuk dusurmek,rezil etmek icin biz sesimizi cikarmayiz eger cikarirsak dunya ortadan silinir gider.trkiye2007 su konuda hak veriyorum ulkemizde bende ulkemizdeki muslumanligi kabul etmiyorum umarim siz gercek bir musluman gibi hareket ediyor ornek oluyorsunuzdur.
    sevgiyle kalin..

9. prettycat

prettycat
    Moderatör

emrex ben düzgün bir üslupla düşüncelerimi dile getiriyorum. Siz de "ben senin milletini assagilamaya baslasam..."gibi cümleler kuracağınıza katılmadığınız bir fikre de saygı gösterin ve düzgün bir üslupla neden katılmadığınızı belirtin.
    Ben Türkiye'yi seviyorum, Atatürk'e de saygım sonsuz. Sizi neden aşağılamaya çalışayım ki? Ama bir ülkeyi sevmem orayı eleştirmeme engel değil. Gerektiğinde ben kendi ülkemi de eleştiriyorum. Eğer objektif olamıyorsam da bu kadar yıl Türkiye'de yaşadığım için ASIL, olaylara size daha yakın bir bakış açısıyla bakıyorumdur!
    Çoğunuz kendi tarihinize sadece kendi ülkenizin tarih kaynaklarından öğreniyorsunuz ve ifade özgürlüğü olmadığı için toplumun kabul ettiğinden uzak, farklı bir düşünce öne sürüldüğünde 301 den ceza bile alabilir. Böyle bir ortamda bildiklerinizi doğrulupundan nasıl emin oluyorsunuz ki?
    "Merhameti bu denli yüksek millet mi yok? Sen dünyadaki tüm milletlerin milli özellikleri üzerine araştırma mı yaptın? Tez mi hazırladın? Eğer öyleyse bu yargın için diyeceğim bir şey yok." Eğer bu cümlemden dolayı aşağıladığımı düşünüyorsanız da hatırlatmak isterim ki ben Japonlar hakkında da dünya'nın en .... şeklinde iyi bir özellik söylemiyorum. Çünkü dünyanın en merhametli, en iyi milleti gibi bir şey yoktur. Kendi milletimizle, tarihimizle gurur duymak ayrı, hatalarımızı görmek ayrı diye düşünüyorum.

10. User has not uploaded an avatar

sakura
    Üye

Prettycat çok haklısın sana katılıyorum!Burada bazı arkadaşlar aşırı milliyetçi!!! Moderatör arkadaşlardan ricam buranın kilitlenmesi bu da fazla uzayacak gibime geliyor.Bu arada her insan, ırk, soy, ülke eşittir!!!Saygılarımla.

Prettycat "damare" anlamı "kes sesini yada çeneni kapa"

11. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

hiç kusura bakma sakura prettycat hiçte haklı değil. şimdiye kadar yazilarini takip ediyorum. ama haklı yanını göremedim.

sayın yöneticeiler sakın bu başlığı kilitlemeyin ki yapar sanız ben yani bir başlık açmak zorunda kalırım. bu konu madem bu duruma gelmiş.

bu arada prettykedi istanbuldan oluşmuyo türkiye.

emre kardeş kitap mı kitaplarmı yoksa ansoklopedi mi.
    ama gerekirse ben burda yazacağım....

12. User has not uploaded an avatar

sakura
    Üye

Avsaroglu dogru söylüyorsun ama bazı yerlerdede(ülke olarak fazla borcumuzun olduğu) hak veriyorum ama sanki bir japon için fazla düzgün yazmıyor mu ne dersin?

13. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Konu aşırı derecede saptığından ve karşılıklı hakaretlere dönüşmüş olduğundan kilitlenmiştir.

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS