Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya Diğer / Çeşitli Yardım Konuları

1. aslında bence japonlar da meseleyi tam bilmiyor iyice anlatmak lazım pkk meselesini ordaki türklere çok iş düşüyor.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Sen bu kadar şeyi nerden ve nasıl bilebiliyorsun peki dallamadalailama?Bunlar kanımca çok derin bilgiler çünkü.

3. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

PKK nın avrupa veya ABD gibi ülkelerde faaliyet göstermesi çok normal adamlar zaten onlardan alıyo bu cesareti. Para avrupadan askeri eğitim yunanistandan silah amerika ve israilden. zaten bu tür ülkeler değilmi biz ve bizim gibi ülkelerin başına musallat olan.

PKK bugün türkiyenin göbeğinde hemde en içinde meclise kadar girdiler. Kanser çok ilerledi. zamamnında başı ezilmedi yılanın. Ha bu demek değildirki apo yu as kurtul mesele apo meselesi değil mesele kürt meselesi değil hele kürdistan hiç değil. Amerika kerkük ve kuzey ırak petrolünü 4 5 kürde yetirdirmi ha. onlar sadece lego amerika legoyu nereye kurarasa orası o legonun oyun yeri.

ben açırımda orda ölen 30bin şehide acırım 20 yaşında ölenlere şehitlerimize acırım. Ama onlar için cenabı hak şehitlik mertebesi yaratmış onlar içinde sevinirim. gene acınacak bizim zavallı kürt halkımız.tutturmuşlar yıllardır bi kürdistan türküsü. ohhhhhhh cd de koca bi çizik 30 yılldır aynı parça.

yine bu işi halletse halletse Şanlı Türk Ordusu TSK halleder. ne hükümeti ne de başka bir ülke.
    bilgilerimizi paylaşmaya devam edelim arkadaşlar.
    saygılar...

4. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Bu ülkeye zamanın da doğru ve ileriye yönelik politikalarla yönetilmiş olsaydı,(Osmanlının duraklama döneminden başlayan dönem ve Atanın vefatından sonraki zamanlar buna dahildir.) terör kendine bu kadar derin bir beslenme yatağı bulamazdı.

"Malesef Türkiye kalkınmasını ve gelişmesini yurdunun her bölgesine yayamadı.O yüzden batı ile doğu arasında bu kadar büyük uçurumlar yaşanmakta şuan.

Güneydoğu bölgesi hala geçilmez bir kale gibi.Orada ki halk hiç bir kanuna hukuka bağlı olmaksızın töre adında kendi yazısız kurallarını işletmekte ayrıca ortaçağdan kalma bir derebeylik anlayışı hüküm sürmektedir.

Atatürk ün şu vecizesinde de bu durum açıktır.

"Bir başka çağdan kalma adetlerinizde, alışkanlıklarınızda direnirseniz, cüzzamlılar, paryalar gibi tek başınıza kala kalırsınız. Benliğinize bağlı kalın ama, gelişmiş uluslar için gerekli olan şeyleri Batı 'dan almasını bilin. Yoksa, bilim ve yeni düşünceler sizi bir lokmada yiyip bitirebilirler."

Malesef eğri oturup doğru konuşmak lazım.Terör ün çıkışı ve beslenme yeri elbette yurtdışı kaynaklıdır ama bu kadar sağlam bir zemin bulabilmesinin suçuda birazda bizdedir.

PKK denen illet şuan oradaki masum halkı bile kendisine yardım etmek zorunda bırakıp canıyla malıyla tehtit edebiliyorsa durum göründüğünden çok vahim demektir.

Şuan,insanların özgürleşme ve uluslaşma hakkının doğal göstergesi olarak yorumlanan ya da dışarıya gösterilen her türlü eylem aslında bir grup fakir ve cahil halkın istekli ya da isteksiz kışkırtılması ya da bu oyuna dahil edilmesinden başka bir şey değil.

Gene Ata dan bir vecize bu duruma açıklık getirmektedir.

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir. "

Terör,dağlarda birebir çatışmayla bir süreliğine yok edilebilir.Asıl savaş ve terörü toptan yok etmek kalkınmayla,gelişmeyle,güçlenmeyle olur.Yurdunu halkını en üst seviyede tutup,Ata'yı anlamak ve onun yolunda gitmekle olur.Devleti parça parça satıp Amerikan uşağı olmakla olmaz!

Devir top tüfekle savaş devri değil akıllı oyunlarla,psikolojik savaşlarla düşmanı çökertme devridir.Artık göz konulmuş değerli topraklar eskiden olduğu gibi alenen girilip,düşman kesip doğranarak alınmıyor(O iş,en son aşamada ayakta kalınacak güç kalmayınca uygulanıyor.)

Gene yazımı destekleyici olması açısından Ata dan bir vecizeyi burada belirtmek isterim.

"Kılıç ve saban; bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima mağlup oldu."

Düşman seni bu kadar iyi anlamış,seni parça parça çözmüş ve ve seni akıllıca kemirirken yapılacak en iyi iş sağlam bir öz eleştiri yapıp memleketçe zayıf ya da eksik kalınan yerleri tespit ederek bunun içim önlem almaktır.

Son olarak Atanın da bu konuda ki görüşlerine de ciddi bir şekilde bakmak gerekir bence.

“Bugünkü Türk milleti siyasî ve içtimaî camiası içinde kendilerine Kürtlük fikri, Çerkeslik fikri ve hatta Lâzlık fikri veya Boşnaklık fikri propaganda edilmek istenmiş vatandaş ve millettaşlarımız vardır. Fakat mazinin istibdat devirleri mahsulü olan bu yanlış adlandırmalar, -birkaç, düşman âleti mürteci, beyinsizden başka - hiçbir millet ferdi üzerinde üzüntüden başka bir tesir yapmamıştır. Çünkü bu millet fertleri de umum Türk camiası gibi aynı müşterek maziye, tarihe, ahlâka, hukuka sahip bulunuyorlar.? 1

2. Türk ulusunun tanımı:

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına, Türk milleti denir.? 2

3. Türk olma durumu:

“Ne mutlu Türküm diyene!? 3

4. Kimlik (alt kimlik-üst kimlik) konusu:

“Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı, hep bir ırkın evlâtları, hep aynı cevherin damarlarıdır.? 4

5. Halkın konuşacağı dil hakkında:

“Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.? 5

1.1930 (Afetinan, M.B. ve M.K. Atatürk’ün El Yazılar, s. 376 - 378)
    2. 1930 (Afetinan, M.B. ve M.K. Atatürk’ün El Yazıları, s. 351)
    3. 1933 (Atatürk’ün S.D.II, s. 276)
    4. 1932 (Cumhuriyet gazetesi, 5.10.1932; Kadri Kemal Kop, Atatürk Diyarbakır’da, s. 4)
    5. 1931 ( Vakit gazetesi, 19.2.1931; Taha Toros, Atatürk’ün Adana Seyahatleri, s. 39)

Bu arada emrex:
    Ben yukarıda ki yazında geçen "adamları tanımıyorum neyse gereği yaparız" lafını anlayamadım!?Bu gerektiğinde senin de yapabileceklerin kısmını merak ettim açıkcası.

Bu arada dallamadalailama:
    Adı geçen insanları açık hedef haline getiriyorsun farkında mısın?Bir forum sitesinde böyle iddalarda bulunurken,elle tutulur kanıtlar vermek zorundasın.Aksi halde zaten insanların bu kadar hassas oldğu bir dönemde bu açıklamaların sadece ters tepki yaratır ve o kişilerede zarar verilmesine neden olur.Kabul edersin ki biz kanun değiliz.Suçu olanın cezasını kanun verir.

5. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

greentea doguya gitmemissin o yoreyi tanimiyosun televizyondan duyduklarinla yorum yapiyosun kac kelime kurtce biliyosun hic demi ben doguda 4 yilimi gecirdim oralarida cok iyi biliyorum bu konudaki sabirsizligimda ondandir..Sen ic anadoluya gittinmi??? Kastamonun dag koylerinde acliktan olen insanlarin oldugunu biliyomusun...ya sen kendi ulkeni tanimiyosun..Eger terorun cikis sebeplerinden biri ekonomik farklilik yada gelismeyle kalkinmaysa o insanlar niye eline silah alip daga cikmiyo..yapabileceklerime gelince burdan bos bos konusuyorum......Olaylara oyle tvden bakip modern yaklasmayla cozum getirilmiyo cozumu zorlasiyo....

6. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Sevgili emrex,
    Sen nerden biliyosun ki benim doğuya gitmediği mi,televizyondan seyredip yorum yaptığı mı?Beni tanımıyorsun her şeyden önce.Sadece tahmin ediyorsun.

Ben Türkiyenin her yerini gezdim arkadaşım.Gezmeden de yurt dışına çıkmadım.

Doğu'yu anlamak için Doğuda 4 yıl kalmak yetmez.
    Ben batıda (iç anadoluda) doğmuş ama tüm çocukluğunu doğu da geçirmiş doğulu bir Türk kızıyım..Halada doğuya gider gelirim,doğulu olmaktanda gurur duyuyorum.

Atatürk ün sözlerinden ve onun gösterdiği yoldan başka dayanağımda yoktur benim.Ama taktir edersin ki o tarzda ya da o tür cümlelerle yazmak da insanları çok çabuk provoke edebilir.Bu da bize bir şey kazandırmayacağı gibi başka birilerinide amacına ulaştırıp çok mutlu eder.

Yazımı dikkatlice okumanı tavsiye derim.Ben fakirlik orada terörün çıkış sebeblerinden biridir demedim!Terörün kendine bu kadar yer yapabilmesine,yurdum insanlarını içine katıp bu denli kıskacı altına alabilmesine bir başka nedendir dedim.Terör denen illet oradaki insanlara PKK ya katılmaları için para yardımı yapıp,onların fakirliklerinden ve cahilliklerinden bu denli utanmadan acımasızca yararlanırken ben bunu görmezden gelemem.

Tabi ki tek neden bu değil,her fakir olan eline silah alıp ülkeyi bölmeye mi kalkacak,elbette hayır!İşte bu durumda diğer faktörlerde (yurt dışı desteği,etnik kimlik,tarihi süreçler,kimi ülkelerin Türkiye üzerinde ki hedefleri,ortadoğu projesi vb.) işin içine girip şuan ki vahim sonuç oluşmaktadır.

Ayrıca açlıktan ölenler var demişken,açlık ve fakirlik zor ve uç derecede tetikleyici bir şeydir taktir edersin ki.Belki onlar silahlanıp yeni ülke istiyoruz demiyolar ama ilerde yeni bir devlet istiyoruz demiyeceklerinin garantisini kim verebilir?...
    Açlık ve fakirlik yüzünden (parana para katmak için değil!)hırsızlık yapmak,dolandırcılık yapmak,adam öldürmek ve bunların artış göstermeside bir terör değil midir?... gibi sorularda aklıma geliyor bu durumda.

Neyse,senden ve ricam sözlerimi istediğin gibi anlayıp,o doğrultuda yorum yapıp (hatta suçlarcasına eleştirip) sonra da beni burda hedef halibe getirmemen.Biz milletçe bir birimizi yanlış anlamaya,sinirlenmeye ve hemen paylamaya çok alışığız.O yüzden bizde burda bunun yeni örneklerini rica ederim vermeyelim.Burda özgürce fikirlerimizi ortaya koyuyoruz ve hepimizin dileği de bu terör illetinin bitmesinden yana.

Ayrıca,Japonya da yaşayan ve forumda adı sanı geçen o tanımadığım insanlar için de şunu diyebilirim sadece,bir şey doğruluğu ispatlanana kadar iddadır ve o insanlarda suçları yargı önünde kesinleşene kadar masumdur.
    Ben hukukun üstünlüğüne inanırım,ondan başka üstünlükte tanımam,bilmem.
    Daha sağ duyulu,gerektiği yerde en doğru ve akıllıca tepkiler koymayı tavsiye ediyorum ve savunuyorum.Hele ki devir bu kadar akıl oyunları devri olmuşken...

Sana o soruyu sorarken amacım bunun altını çizebilmekti.Daha sakince ve soğukkanlıca olaylara yaklaşabilmek içindi.Seninde beni anlayacağını ve taktir edeceğini düşünüyorum.

7. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

olayi sahsilestirmeye gerek yok haklisin greentea soylediklerine katiliyorum..ayni fikri savunurken farkli bakis acilarindan yaklasiyoruz

8. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

Arkadaslar PKK sorunu cok baska bi olay. Isin arkasinda baska ulkeler de var. Ama tabiki TC.'nin de coook hatasi var. Malesef Kurtlere ulkemizde asimile yada yok sayilma gibi davranislarin uygulandigini dusunenlerdenim.Dilleri yasaklandi en basta,bu bile yeter yani insan hakki ihlali olarak. Kisisel gorusum yapilan hatalarin biran once telafi edilmesi en iyi yoldur.Mesela dun gece bi tarih kitabinda okudugumda cok sasirdim,Osmanli doneminde guneydogu anadoluya KURdistan dendigini bir cogumuz bilmeyiz.Kurdistan kelimesinin cografya kitaplarindan, Cumhuriyetin ilk yillarindaki Seyh sait isyanindan sonra apartopar cikarildigini de bilmeyiz. Arkadaslar bu is cok derin. Mesela baska bir ornek ,Sevr ant.masinin red edilmesinin ardindan,Osmanli imparatorlugunun mirascisi olarak Ataturk'un "musluman Turk ve Kurt halklarini"gosterdigini de bilmeyiz. Yine M.Kemal'in Doguda
    Ozerk bi Kurt Devletine onceleri sicak baktigini, fakat
    inkilaplardan sonra Kurtlerin daha bagnaz ve dindar olmalari sebebiyle inkilaplara cok buyuk tepki gostermeleri
    M.Kemal'in fikirlerini degistirmise benziyor.Arkadaslar dedigim gibi konu cok derin. SAhsi gorusum,musluman kardeslerimiz olan Kurtlere kisisel haklarinin verilmesi,ve gozumuzdeki at gozluklerinin bir an once cikarilmasidir.
    Umarim hersey canim vatanim Turkiyem icin ,hepimiz icin hayirli olur.

9. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

yaf daha ne hakki verilecek bende onu anlamiyorum biz bilmiyoz o saydiklarini sen nerden ogrendin kurt sitelerindenmi

10. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

canim kardeşim capon balığı arkaşım.

Bugün kürtlerin hakkı yeniyorsa 30 senedir dağdan bağirarak niye söylediler. Neden ellerinde silahla dağa çıkıp işgalci türkiyeyi kürdistandan çıkaracağız diyorlar. Her nekadar TR hükümetin ve anayasanın yanlışları varsada Kürt kardeşlerimiz de biraz bilmeliki zaten türkiye bizim. Başka bir memleket kurulamaz.

Kürtler diyorki kerkük dahil diyarbakır ve iranın bir kısmı kürdistanın. Kusura bakmayın Amerika kerkük petrolünü kimseye yedirmez. hele kürtler hiç yedirmez. adamlar saddamı düşman yapmak için kürtlerle 5 000 kürdü öldürttü halepçede.

Bide kürtlerin normal türk vatandaşından hakkı daha çok bence yasal olarak eşit ama yaşam olarak daha çok şansları var. mesela sıcak paranın bütün kısmı kürtlerin elinde.

Sen doğuda kaç kişinin elektrik faturasını düzenli ödediğini sanıyorsun. v s vs...
    daha anlatılacak gerçekten çok şey var...

11. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

Hayir emrex, kurt sitelerinden ogrenmedim. Tarafsiz tarih kitaplarindan ogrendim. Cumhuriyet Donemi cok karanlik arkadaslar.Bilmedigimiz ustu kapatilmis cok olaylar var.
    Ben Turkum ve vatanimi seviyorum. Caroline Finkel'in
    "Ruyadan Imparatorluga Osmanli" kitabini, ozellikle
    son kisim olan, "firtinadan onceki sessizlik"bolumunu okuyun.Demek istediklerimi daha iyi anlarsiniz.(Osmanli tarihi kitabidir,son kismi cumhuriyet donemini de kapsar.)
    Ayrica Caroline Finkel hakkinda bi aratin nette.Turkiye icin ne kadar degerli calismalara imza attigini,hangi degerli bilim adamlariyla calistigini gorun derim yabanci diye direk yargilamadan once.
    BAsarilar.

12. çok güzel türkler her yerde! herkese haklı olduğumuzu kanıtlayalım

13. User has not uploaded an avatar

hacettepe
    Üye

Bakın arkadaşlar ben erdal doğanla teyze çocuğuyum aynı zamanda erdal doğanın kardeşi ziya doğan benim eniştem ablamın kocası onların pkk ile yakından uzaktan ilişkisi yoktur olamazlarda çünkü kendileri davul zurna ile askere gitti ben hakkari tekeli kasabasında aslanlar gibi askerlik yaptık tamam kürdük ama her kürdün pkk olacağını kim söyledi size bunlar basının reytink uğruna yaptığı şeyler sizlerde buna alet olmayın ben 3 yıldır kktc de yaşıyorum bu yaz da allahdan birşey olmazsa oraya geleceğim sizden isteğim tanıyıp tanımadan kimse hakkında böyle yazılar yazmamanız.isterseniz gidin bir konuşun bakın nasıl bir insan olduklarına.biz türkler bakın benide katıyorum bu yüzden hep başka ülkere küçük düşüyoruz bu ülkede yıllardan beri türkü kürdü lazı çerkezi süryanisi çeçeni zazası ermenisi kardeşçe yaşadık.allahdan dileğim bu kardeşliğin hiç bozulmaması.saygılarımla

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS