Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Arkadaşlar ben Tokyoyu gerçekten merak ediyorum.İlerde yaşamak zorunda kalacağım bir şehir olmasınında bunda bir etkisi var kusursuz.

İnternette ya da şehirlerin turistik özelliklerini anlatan kitaplarda yer alan bir tanım ya da anlatım değil benim beklediğim,daha özel daha derin,daha yaşayanın gözünden,daha siz gibi..İyisiyle kötüsüyle bir şehrin tarifi belkide beklediğim.

En başta sizin için Tokyo ne ifade eder?
    Trafiği nasıldır mesela,kaç milletten insan orda yaşar,orada ki Japonlar nasıldır?..Hayat orada nasıl akar?Mahalleler nasıldır mesela,orda da oturulan yerlere göre sınıf ayrımı var mıdır,varsa isimleri-yerleri nelerdir...

Bana öyle bir Tokyo anlatın ki orayı hiç görmemiş hiç bilmeyen birinin kafasında sanki orayı görmüş ya da orada yaşamış gibi bir Tokyo canlansın.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. tokyo18

tokyo18
    Üye

gitmedim görmedim.. ama ilerde yaşıyacağım yada uzun süre bulunacağım yer olucak o kesin inşallah ama yinede orası hakkında bişeyler biliyorum..
    kimi hatta biçok kişi ırkçı olduğunu söylüyor. yabancıları çok sevmiyorlarmış.
    en onemli ozelliği pahalı olmasını bilirsin belki..
    aslında daha cok var ama burda benden çok daha iyi bilen insanlar var. ben onlara bırakayım :d

3. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Tokyoda kimse yaşamıyor sanırım...=D
    Ya da Tokyo artık Türklere bir şey ifade etmiyor...

4. tokyoalican

tokyoalican
    Üye

greentea,
    tokyoya geldiginde ben seni gezdiririm.

5. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Tokyoalican çok sağol!=)
    Ama ben gelmeden sizden duymak istiyorum arkadaşlar =)
    Ayrıca sizin gözünüzden nasıl gözüküyor orası ben asıl onun merakındayım.Benim gezip gördüğüm yalnızca benim gözümden olur çünkü...

6. selam greentea sana yazmak istedim ama vakitim olmadigim icin yazamadim.

Tokyo'da tren araba cok kalabalik.
    Tokyo'da calisanlar genellikle trenle is yerine gidiyorlar.Cunku yolda cok trafik var.ve is yerinde otopark yok.
    Zenginler yada bekar olanlar Tokyo'nun merkezinde oturuyorlar.Aileler merkezinden biraz uzakta oturuyorlar.

Tokyo'da calisirsa evden is yerine kadar 1saat trenle gelenler normaldir.Bazen 2saat yada Shinkansen ile gelenler de var.Ben de evimden is yerime 1saat dir.

Genellikle Japon sirketi saat 9da ise basliyor.Onun icin Saat 7den 9a kadar tren gercekten cok kalabalik!Bazen "Nefes alamaaam!Cantam nereye gitti?Semsiyem nereye gitti?"gibi durumundayiz.

Yani fazla kalabalik oldugu icin kendisinin gucuyle kalkamayiz.

Sik sik tren gec kaliyor.ama Japon sirkette 1 dakika da gec kalirsa kiziliyoruz.Herkes acele ediyor ,yoruluyor,ve stres aliyor.

Youtube'de buldum
    http://www.youtube.com/watch?v=qOtiwP3GSnU

7. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Süper paylaşımlar bunlar,Mogo çok saol.Aradığım bu tarz bir şeylerdi işte.Gülümseyerek ve üzülerek okudum kimi yerleri ve çok keyif aldım.

LÜTFEN BİRAZ DAHA ANLAT! =)

Video içinde çok sağol!...Allahım yazık günah bu insanlara yav,sıkış tıkış ucu ucuna binmişler.O durumda 1 saat ayakta nasıl kalıyorsunuz siz? =S
    Bu trenlerin geliş sıklığı ne kadar,yani kaç dakikada bir aynı istasyona uğruyor mogosan?Belki sıklık fazla olsa yoğunluk bu kadar olmayacak...
    Vah benim nişanlıma o zaman...O da tam bir saatte işine gidiyor bu trenlerle!=(

Türkiye de bu görüntüler genellikle İstanbulda eve dönüş saatlerinde otobüslerde ve minübüslerde ya da metrolarda yaşanıyor.

Ama diyorum sürekli olsa...Herhalde tacizciden,hırsızdan,arsızdan başımızı alamayız...

8. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

evet tokyodaki trenlerin hali ekrandaki gibi.. Daha beteri Saikyo line ve Yamanote line..
    bunlara sabah binmek icin bayagi itisip kakismaniz lazim ve trenin icindede kavonozdaki tursu misali ust uste..

9. http://www.youtube.com/watch?v=a50Gr01Qd6Y sanırım buda japonyadaki metro ile ilgili , benim en çok hoşuma giden bu olmuştu :)

10. Tokyo’nun merkezindeki Shinjuku istasyonunun Yamanote hatt Time table soyle:
    http://www.jreast-timetable.jp/0711/timetable/tt0866/0866110.html
    Dakika dakika tren geliyor.Ama cok kalabalik.Her istasyonda duruyor.

Videoda gosterilen hatt Tochigi yada Gunma’dan Tokyo’ya yada Kamakura’ya kadar gidiyor.Yamanote hattindan daha az.
    Shonan-Shinjuku hattin Time table soyle:
    http://www.jreast-timetable.jp/0711/timetable/tt0866/0866090.html

Saikyo hatti yada Shonan-Shinjuku hatti Uzaktan Tokyo merkezine kisa zamanda gelebildigi icin Tokyo’nun cevrisinde oturanlar kesinikle bu trenlere binmek istiyorlar.

Genellikle Tokyo’nun merkezinde calisarak cevrisinde oturanlar Saikyo hatti gibi JR yada ozel istirak demiryoluyla merkezindeki Shinjuku ,ikebukuro,shinagawa,Tokyo gibi buyuk istasyona gelip Yamanote hatti yada metroya aktarma yapip is yerine gidiyorlar.

Bazen fazla kalabalik olurken cevrimdeki butun insanin kilosu benim ustume geliyor.
    Kendimin gucuyle kalkamam ,dusmek uzereydim.Ama dusmedim.
    Bazi tren icinde dusup panik oluyor.

Cok kotu durumdayiz.Ben de evimin cevrimde calismak istiyor.
    Ama is yeri az.

11. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

gecenlerde tv de izlemistim kadinlar bi vagona erkekler bi vagona o kadar kalabalikki tabi bu kalabaliktan yararlanmak isteyende cok oluyo :D haremlik selamlik yani!

12. User has not uploaded an avatar

simurgh
    Üye

Merhabalar Arkadaslar. Yaklasik on aydir japonyadayim. Tren ve ulasimla ilgili bicok arkadas yazmis zaten soyleyecek bisey yok. Ama ben bu konuda biraz sansliyim. Evim ile is yeri arasi bisiklet ile 5 dakika:) Eh kulfet odenmeden rahat yasanmaz demekte fayda var. Ben de biraz fiyatlardan bahsetmek istedim gelmeyi dusunen arkadaslar icin. Bu fiyatlarin ortalama oldugunu soylememe gerek var mi bilmem. Bu arada japonlarin cogu ingilizce bilmiyor bu sebeple menusu resimsiz lokantalardan uzak durmak gerek.

Ucak bileti 1200-1500Dolar(THY gibi ucururken dusunduren hava yollarini secmemek lazim yoksa 2000 dolardan baslayarak 9000bin dolara varacak rakamlarla opulursunuz:)(En son almaya kalkisirken bana 9bin dolar denmisti)

Buyrun sanal market fiyatlari:)

100gr et 400Yen
    4 adet ufak biber 230 Yen
    1 ekmek 220 Yen(Bizim ekmege yakin fransiz ekmegi o da bulursaniz:))
    4 orta boy patates 300 Yen
    3 orta boy sogan 300 Yen
    Iki istasyon arasi bilet 130 Yen(4-5 istasyon 400Yen)
    Mc donalds menu(patates+cola+hamburger) 600
    KFC menu 800 Yen
    Bir litre sivi yag 500 yen
    Yarim kilo yogurt 220 yen
    Ev kirasi 85.000 yen
    Elektrik su...9.000(Benden kesilen mebla bu)
    Tren bileti, iki istasyon arasi 130 yen civari.Yarim saatlik bi yolculuk tahmini 700 yen(Normal trenle)

Umarim bi faydasi olmustur yazinin.

Herkese sevgiler saygilar...

13. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Sagolun arakadaşlar verdiğiniz bilgiler için.Ben sabah trenlerinden çok korktum şimdiden!<=)

Peki halk nasıl orada?Bizde ki gibi mesela,İstanbul mahallelerinde ve semtlerinde ki gibi (Atıyorum,Etilerde zenginler oturur,Dolapderede genellikle Çingeneler ve daha kötü durumdakiler mesela)zengin Japonlar bir yere,göçmenler bir yere,orta halli ve durumu kötü olan Japonlar başka bir yerde oturur şeklinde bir yapılaşma ya da bir ayrım var mı?Varsa nereler mesela,isimleri neler?

Sonra,Japoncayı kullanma ve şive bakımından Tokyo Japoncasıyla diğer Japoncalar farkediyor mu?Tokyoyu diğer Japon şehirlerinden ayıran özellikler var mı?Varsa neler?Tokyo insanını diğer şehirlerde yaşayan Japonlardan ayıran belirgin özellikleri var mı?Varsa neler mesela...Bunları çok merak ediyorum.
    Sagolun şimdiden!
    =)

14. Shirogane,Roppongi,Azabu,Ginza,Denenchofu,Seijo,Akasaka,Shibuya,Daikanyama...Yani Tokyo'nun merkezinde oturanlar genellikle zenginler.Ama eskiden orada oturanlar da var.Onların zengin olup olmadıklarını bilmiyorum.

Kötü olanlar topulanan yer bilmiyorum ama merkezinden uzakta oturyorlar fakir ise...

Shinjuku'nun yanındaki Okubo diye bir semt ise Koreliler çok oturyorlar.

Tokyo'nun Japoncası normal Japoncasıdır.Genellikle.
    Başka bölgede yaşayanlar farklı Japoncayı konuşuyorlar.
    Mesela Japonya'nın en güneyi olan Okinawa'daki küçük adada yaşayan dedelerini büyükannelerini hiç anlayamam.
    Türkçe daha kolay benim için (^_^)
    Burada Tokyo'dan başkada yaşayan arkadaşlar da var.
    Onlar da anlatabilirler.

Bu arada Ben gelecek hafta Türkiyeye gidecem.Cevap veremem.
    Haftaya görüşürüz.

15. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

İyi yolculuklar Mogo-san.Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.
    =)
    Arkadaşları pek açmadı bu konu sanırım.Ya da ben açtım diye mi yazmıyolar ne!?..

=P

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS