Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

 1. User has not uploaded an avatar

  banusunman
  Üye

  Merhaba, Istanbul'da oturan arkadaslar icin tavsiyem: Taksim'deki Istanbul Japon Kultur Merkezi (Japon Plaza). Haftasonu ve haftaici aksam saatlerinde, baslangic-orta-ileri seviyede, ama maalesef roma-ji ile Japonca dilbilgisi dersleri veriliyor. Daha detayli bilgi icin: 0212 - 251 15 80/81 - Muharrem-san ile gorusmenizi tavsiye ederim.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. User has not uploaded an avatar

  oyakoc
  Üye

  Aaa Banu-san!! Burda karsilasmak ne guzel :) Evet arkadaslar, ben de Istanbul Japon Kultur Merkezi ogrencilerinden biri olarak, Japonca ogrenmek isteyenlere israrla tavsiye ederim.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 3. User has not uploaded an avatar

  Anonim
  Kayıtlı değil

  Merhaba,

  Bana Romaji(Alfabe) ile Japonca öğrenmek pek mantıklı gelmiyor. Örneğin bir Japon'a Romaji ile Japonca mesaj yazdığınızda, Japon arkadaş neden Romajiyle yazdığınıza anlam veremez ve muhtemelen neden romaji yazıyorsun diye sorar(tabii o soruyu soracak yakınlığı varsa, yoksa kendi kendine sorar ve anlam veremez). Ayrıca Japonca'nız temel seviyenin üzerine çıktığında Romaji de yazılmış Japonca metni (gerçi Japonya'da Romaji ile yazılmış Japonca metin bulmanız çok zor, (ben görmedim)) okumakta zorluk çekersiniz.

  Ayrıca eğer temel seviyeye yönelik Japonca bir yazı yazılacaksa, kanjilerin üzerine hiragana'larını yazar Japonlar. Ve Hiragana öğrenmek kişinin yeteğine, çalışma saatine bağlı olarak bir ya da iki hafta alır. Dolayısıyla Romaji ile Japonca'ya başlamak bana pek mantıklı gelmiyor.

  Ayrıca Türkiye'de Japonca eğitim veren kuruluşların iletişim bilgileri elçiliğin sayfasında mevcut.

  http://www.tr.emb-japan.go.jp/T_04/02_06.htm#2

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 4. User has not uploaded an avatar

  yumeichigo
  Üye

  samurai-san, ben çoğu japon arkadaşımla bilgisayarımda japonca yazı yazma imkanı olmadığından romaji mesajlaşabiliyorum, bu sorun sadece profesyonel veya resmi olaylarda çıkabilir diye düşünüyorum. Her Japon zaten romaji öğreniyor, bu yüzden romaji ile konuşma zorluğu diye bir şey yok (sadece bir kaç konuda kafanız karışabilir; örneğin aslında jun denilmesi gerekiyorsa jyun diyebilirler size. Fakat Japon kültürde romaji ile öğretilmesi bence hiragana ile öğretilmesinden daha iyi. dediğiniz gibi, madem 2 haftada öğreniliyor, önce daha zor olan dil kurallarını öğrenmek daha akıllıca diye düşünüyorum.

  Ama dediğim gibi, benim çok Japon arkadaşım var ve çoğu ile romaji anlaşabiliyorum.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 5. User has not uploaded an avatar

  oyakoc
  Üye

  Bence romaji konusu bu kdr buyutulecek birsey degil. Japonca'ya nasil "basladiginiz" (romaji/kana) onemli degil. Temeli aldiktan sonra zaten otomatik olarak hiragana,katagana, kanjiye geçiliyor. Asil, ondan sonrasi onemli. Dili etkili ve akici bicimde kullanabiliyor musun, onemli olan bu. Neyle baslarsan basla :)

  Ustelik, ben de belli bir sure romaji olarak maillestim japon arkadaslarimda. Kisa bir sure sonra sirf hiragana katagana kullanmaya basladik; şimdi de kanjilerle harikalar yaratiyoruz :)

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 6. User has not uploaded an avatar

  Anonim
  Kayıtlı değil

  Tekrar merhaba,

  Sanırım bu okulda Japonca eğitimi aldığınızdan duygusal davranıyorsunuz. Eğer romaji ile Japonca öğretmek ya da öğrenmek doğru birşeyse, Japonlar yıllardır büyük bir yanlışın içindeler. Japonlar hiraganayı anaokulunda (ya da daha öncesinde), romajiyi ise ilkokul 5-6. sınıflarda öğretiyorlar. Dolayısıyla romaji ile yazdığınız yazıyı Japon arkadaşınız anlayacaktır (ilkokula yeni başlamışsa, biz daha oraya gelmedik diyebilir). Romaji zaman zaman şirket isimlerinde, logolarda, reklamlarda kullanılır.

  Ayrıca Japonya'da yabancılara verilen Japonca eğitiminde de romaji kullanılmıyor. Hiragana'dan başlanıyor. Zaten ilk mesajı yazan arkadaşımız da romaji'nin başına malesef kelimesi eklemiş.

  Bana kalırsa sadece duygusal davranıyorsunuz.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 7. User has not uploaded an avatar

  oyakoc
  Üye

  Sayin samurai,

  Iletimi dikkatli okusaydiniz romajiyi savundugumu dusunmezdiniz:) Ben sadece pek de fark olmadigini belirttim. Amac dili iyi bir sekilde kullanabilme noktasina gelmekse, hala da bir farkin olmadigini dusunuyorum. "Y" harfini dusunun. Nasilsa kollar bir yerde bulusuyor ve asagi indikce, hangi koldan baslamis oldugunuzun hicbir onemi kalmiyor ;) Zira, artik zaten romajiyi mazide birakmis oluyorsunuz. Bu benim sahsi fikrim. Ortak noktada bulusmak zorunda degiliz :)

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 8. Merhabalar,
  Kesinlkikle Japoncanin Hiragana dan baslanmasi taraftariyim. Romaji de baslamanin getirdigi kolayliklari goz ardi etmiyorum fakat sizde takdir edersiniz ki bir dil kendi alfabesiyle ogrenilmeli. Ilk etapta siz farki anlamayabilirsiniz ama zaman gectikce anlayacaksiniz ki bazi sesler ayni. Soylemek istediginiz sey aslinda cok farkli bir anlama bile gelebilir. Bu yuzden sadece hiragana degil bence Kanji bile gerekli.
  Bir cok kisi kendi ozel notlarini romajide tutarken Japon arkadaslarina gonderdigi maillerde gayretle hiragana ve kanji kullaniyor.
  Saygilar,

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 9. User has not uploaded an avatar

  BilgenAykasGurol
  Üye

  Herkese merhaba,

  İstanbul'da oturup Japonca kursuna gitmek isteyenler için bir alternatif de Türk Japon Kadınları Dostluk Derneği'nin açtığı kurstur. Derslik Yıldız Teknik Üniversitesi'ndedir. İşinize, okulunuza veya evinize en yakın yere göre de tercih yapabilirsiniz. Böylece zamanınız yollarda geçmez. Şimdiden başarılar.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 10. User has not uploaded an avatar

  sensei
  Üye

  Merhaba Arkadaşlar,
  internetten japonca öğrenilebileceğine inanmıyorum.
  Tamam öğrenebilirsiniz de ne derece doğru konuştuğunuz şüpheli. Kursa giden arkadaşlar çok iyi bilirler ki Japonca da bir harfle bile çok kibar yada kaba olabiliyorsunuz. Nette chat yaparak öğreneceğiniz Japonca maalesef bizim kullanım amacımıza aykırı, en azından benim.
  Ben sokak ağzı ile Japon yöneticilerden birine bir söz etsem, onların kültürüne göre en büyük saygısızlığı yapmış olurum. Bu arada herkes önüne hiragana cetvelini alıp çize çize evet yazmayı öğrenir, peki Japonlarda bir cümle içinde bazı kelimeler hiragana ile bazıları kanji ile yazılıyor bunları nasıl ayıracaksınız?
  Size katılmıyorum kesinlikle kursa gidilip, cümle kalıpları adam gibi öğrenilmeli, sonra isterseniz chatle günlük konuşmada kullanılan basit kelimeler de eklenebilir. Bu arada Kanji yada Hiragana öncesi Romanji öğreniyor olmak bizim için en doğrusu, tabiki Japonlar kendi çocuklarına ilk başta Hiragana öğretecekler, etraflarında gördükleri harfler bunlar, ama bizde öyle değil bize göre Romanjiden başlamak daha kolay.
  Tam japonca 2 yılda öğrenilir arkadaşlar,
  internetten öğrendiğini iddia eden arkadaşlara Ankara'da yapılan yeterlilik sınavına girmelerini öneriyorum. Başarılı olurlarsa tüm sözlerimi de geri alıyorum.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 11. User has not uploaded an avatar

  azos
  Üye

  Hiragana katakana en fazla 1-2 haftada öğrenileceğini göze alırsak bence roomaji ile başlamak o kadar problem değil. Sonra sardırıp dilde ilerlerseniz hemen hiragana ile katakana öğrenme şansı var çünkü. Kanji ise insan okudukça öğreniyor. 1 senede iyi seviyeye gelinebileceğini düşünüyorum ben 1.5 sene civarıdır öğreniyorum şu anda yaklaşık 700 tane biliyorum, gazete değil ama dergi ve kitap okumaya (tabi anlamadıklarım olmakla beraber) yetiyor o kadarı...

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 12. User has not uploaded an avatar

  sensei
  Üye

  azos selam, nasıl rahatlıkla konuşabiliyor musun 1,5 yılın sonunda? kursa gittin mi? memnun kaldın mı?

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 13. User has not uploaded an avatar

  azos
  Üye

  Evet şu anda rahat konuşuyorum çok da memnunum kurstan daha da ilerlemem lazım tabi ama dediğim gibi. Şu anda iyi derecede diyebilirim sanırım japoncam. Yalnız şöyle deyim sadece 1.5 sene hatta 3-4 sene bile kursa gitmekle olacak iş değil. Mutlaka bireysel çalışma yapmak gerekiyor, benim kendi tecrübelerimden gördüğüm budur. Kurs olarak da bizim Japon kültürü tabiki tavsiye ederim iyidir, ama dediğim gibi mucize beklemek yerine insanın kendisini film izleyerek şarkı dinleyerek ya da baya baya oturup kitabı açıp çalışarak geliştirmesi gerekiyor diyebilirim.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 14. Merhaba.Ben Japonum.Bizde çocukken Hiragana'dan Japonca öğrenmeye başlıyoruz.Sonra Katakana , ilkokula gidince Kanji öğremeye başlıyoruz.Yabancı için Romaji'dan bailamasını uygun diye düşünüyorum.
  Ama uzun sürede sadece Romaji ile Japonca konuşursanız, bence iyi değil.

  Japonca'da aynı sesde farklı anlam olanlar çok var.
  Çünkü Kanji farklı.O zaman Kanji'yi bilirseniz,anlayabilirsiniz.Bilmezseniz ,bazen yanlış anlarsınız.
  Konusma,dinleme daha kolaymış.
  Japonya'da 5 sürede yaşayan bir Türk arkadaşım var.
  O çok güzel Japoncayı konuşuyor.ama yazması okuması o kadar iyi değil.
  Aslında bizim için de Japonca zor olabilir.
  Ben de bazen Kanji'yi yanlış yazıyorum ve pek kullanmadığım
  Kanji ise unuturum.
  iş yerimde mail yazdığım zaman"Daha uygun Kanji hangisi?"yada
  telefonla konuştuğum zaman bazen "Acayip Japonca konuşmuştum!"diye düşünüyorum.

  Japonya'da çocuklar için Kanji öğrenmesi kitaplar var,Hiragana,Katakana bilirseniz ,öyle kitaplardan öğrenebilirsiniz.

  Bu arada bence internette Japon arkadaşınızla chatt yapmanızı çok iyi.
  Ben de Türk arkadaşlarımla chatt yapıyorum.
  Normalde Türkler nasıl konuştuğunu öğreniyorum.
  WindowsXP yada Vista kullanırsanız,belki Japonca harflarını yazabilirsiniz.
  Kolay gelsin!

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 15. User has not uploaded an avatar

  azos
  Üye

  O değil de. Bu arada Türkçen süpermiş :)

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS