Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Mutfağı

Kaliteli yeşil çay'ı (ryokucha) nasıl anlayabiliriz?

(10 posts)

Etiketler:

,
  1. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Biraz aptalca gelecek size belki ama merak ediyorum.Ben yeşil çay çok içerim ve hangi yeşil çay daha kalitelidir?(markadan bahsetmiyorum) Kokususuna,rengine göre nasıl ayırt edicez bir türlü doyurucu bir bilgi alamadım kimseden.Tam yeşil renkte de yeşil çay yok Türkiye de.Siz artık mutlaka biliyorsunuzdur diye düşündüm çünkü ne de olsa yeşil çay diyarında yaşıyorsunuz.Japonyada ki yeşil çay standartı nedir?

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

hlyaakyldz
    Üye

en kalıtelı yesıl cay dogal yoldan topladıgın bıtkılerı kaynatıp kendı elınle hazırladgn yesıl cay olur.cunku bılıosun hazır gıdaları hazırlarken içlerıne okadar cok sey katıyorlarkı bıtkıden cok daha baska seylere benzıyo. mesela papatya cayımı ıstıyosun?gıt bı aktara dogal paptya otunu al demlıge de bıraz su koy kaynat.demlenıncede temız temız mıs gıbı iç.en kalıtelısını bu sekılde elde edersın.:)hulya:)

3. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Yeşil çay ı doğal olarak nasıl toplayabilirim İstanbulun ortasında o kısmı anlayamadım işte. =) =D

Keşke öyle bir imkanım olsa.Keza inorganik şeyleri hayatıma sokmamaya hep gayret gösteriyorum.

4. greentea
    sen istediğin bilgiler böyle mi

http://en.wikipedia.org/wiki/Green_tea

5. User has not uploaded an avatar

hlyaakyldz
    Üye

ya yanlış anladın ben zaten cık dag bayır dolas demedım:)sen hıç aktar denılen dukkanları bılmezmısın.bu dukkanlarda ıstemedgn kadar bıtkı bulabılırsın.hatta hıç adını duymadgn sıfalı otlar ve bıtkıler gorursun orda.bın derda deva anlıyacagın:)ıstanbulun gobegınde bu dukkanlara raslarsın yanı:)hatta nısantasılı olsan bıle:)ole bı dukkan bılmıyorsn annenıze sorabılırsınız cunku annelerımızın zamanında dahada yaygındı bole seyler.eger o dukkanlara gıdersen haklı moldugumu goreceksın ok gorusmek uzere..

6. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Hülya:
    Aktarın ne olduğunu gayet iyi biliyorum merak etme.Baharatı ve çeşitli otları kaynatıp içmeyi seven ve bunları mutfağından eksik etmeyen her Türk bunu zaten bilir.Ama aktara gelen her yeşil çayda kaliteli değildir!!

Kaynattığında kahvarengi ve sarı renk sıkalası arasındaki her rente olabilen yeşil çay var.
    Hatta bazıları " Çinden geldi bu çay abla,çok iyi!.." diye sizi kandırmaya bile çalışıyolar aktarlarda.

Ayrıca sana ek bir bilgi vereyim,aktarlara gelen her ot organiktir değildir!Zamanında içine kiremit tozu katılan tonlarca pul biber ya da kahverengi boya katılmış çekilmiş karabiber yedik unutma.O yüzden alacağın yer çok güvenilir olmalı.

Ben bir ara Mao Jian türü yeşil çay dan içerdim. (Burada bulabildiğim en kaliteli ve organik yeşil çay buydu)
    Bizim kalitesini anlaymadığımız ve inorganik Türk yeşil çayları çıktığından beri onuda artık bulamıyorum malesef. =(

7. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Mogocum :
    Verdiğin link için teşekkürler.Tam okuyamadım hemen şöyle bir göz attım ama yeşil çay ın yapısı anlatıyor sanırım.
    Sizin Japonyada aldığınız yeşil çaylar genelde hangi renkte oluyorlar?Siz kaliteli olan çay ı kalitesizinden nasıl ayırt ediyorsunuz?Yoksa hepsi zaten kalitelide bakmaya gerek kalmıyor mu? =P =D

8. User has not uploaded an avatar

hlyaakyldz
    Üye

peki green tea kardes:)bişi demedık:)

9. Bizimki yeşil çayın rengi normalde açık yeşildir.
    Ben Türkiye'ye giderken yeşil çayı içtim.
    ama tat biraz farklıydı.Çin'den aldığım yeşil çaya benziyordu.

Kaliteli...zor ya..Pahalı çay kaliteli tabii :)
    Güzel kokuyor.Bizde yeşil çaya şeker koymayız.
    Güzel çay içerken şekersiz olarak tatlı yani çok az ama şeker koyduğum gibi tat var.

Başka ünlü üretim yeri var.Mesela Shizuoka,Uji(kyoto) falan.
    Türkiyenin Rize gibi

onun üstünde kaliteli çay yapraklarından yapılırsa pahalı oluyor.

Mesela süpermarkette Uji'dan gelen kaliteli yeşil çaylar pahalı.

10. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Saol Mogocum verdiğin bilgiler için.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS