Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

1. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

arkadaşlar az önce haber7 de okuduğum haberde. Bir japon gencin TSk ya girmek için başvur duğunu okudum. Askerlik yapmak için Pkk ile çatışmak hatta gerekirse ölümü bile göze almış.

Bu devirde askerlikten kaçan türkler bile varken. Japon genci TSK girmek için can atmış. valla helal olsun ben vicdanı ret diye askerlikten kaçan vicdansızlara utanın diyorum....
    Haberin tamammı

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=284756

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Japonlar da o kadarda soğuk ve dostluk bilmez değillermiş demek ki... =)

Helal olsun ona.Hala böyle insanca şeyler kaldı mı ki?...

3. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

@Rodrigo
    Türk olmadan arkadaşını öldürenlerle savaşmak isteyemez mi?

İlla Türk mü olması lazım?Amerikada yaşayan kaç kişi Amerikalı?Amerika diye bır ırk yok bir kere ama iş vatana millet gelince gayet vatanseverdir orada herkes.

Kan,soy işi falan değil bu.
    Dostluk,bağlılık kısaca sevgi işi bu.

4. User has not uploaded an avatar

missytr
    Üye

gercekten cok ilginc bir haber.
    biz turklerde oldugu gibi japonlardada aile, dostluk, arkadaslik cok onemli. haberi gonderen arkadasa tesekkurler.

5. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

Ya anlayamiyorum,"vicdani ret"neden vicdansizlik olsunki.
    Bence Turkiye'de biran once Almanya'daki sisteme gecilmeli askerlik konusunda.Yani isteyen askerlik hizmetini,toplumsal kuruluslarda (yaslilar evi,cocuk yuvalari,huzur evleri gibi)yardimci olarak biseyler yaparak
    icraa edebiliyor. 18 ay boyunca yatip kalkmaktan,shinav cekmekten daha faydali hem vatana hem millete.
    Ayrica bi suru gencimiz askerde psikolojik bunalima girip,hasta olarak evine donuyor arkadaslar.Herkez bir deildir. Ama ha tabiki bir seferberlik olur,savas durumu olur,o zaman hepimizin cani feda olsun.Fakat suandaki askerlik yapma muhabbeti cok gereksiz ve birsuru insanin planlarini altust eden bi durumda diye dusunuyorum.
    Ayrica 15 ay cok uzun bi sure.Umarim biran once cozum bulunur bu konuya.

6. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

sevgili rodrigo,peki olasi bir seferberlik durumunda askerlik yapmis olan gencler cok mu basarili olur sence?
    Bi suru sehit anasi uzman olmayan,komando olmayan yavrulari
    cepheye gondermeyin diye isyan etti gecenlerde sende bilirsin. Yani bu demek oluyorki askerlik egitimi alsanda almasanda ortada gozle gorunur bir fark yok.
    Ha ama ozel timdir,komandodur tabiki lafim yok,ozel egitimli asker mutlaka olmali.Ama herkezi zorla asker yapmak
    yanlis bence.Bilemiyorum.Ayrica vatanimi da cok seviyorum,
    bazilari hemen vatan haini damgasini yapistirmaya cok meilli
    .Ben solemis olayimda.

7. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

caponbalığı kardeşim
    iyi demişsinde. ama bir şey atlamışsın. seferberlik ilan olduğunda herkes koşar askerliğe. Ya barış zamanında askerden kaçan adam Şavaş zamanında ne yapar çok merak ediyorum...
    ayrıca sen askerlik yaptınmı bilmiyorum ama. askerlik 18 ay boyunca sadece yat kalk şınav felan değil. askerlik sadece vücutta değil ruhunla yapacaksın. Gerektiğinde gözünü kırpmadan adamda öldüreceksin ve gerekirse öleceksin. Bide askerlik insanın planlarını altüst ediyo diye bişi yok. Onuda kim uydurduysa. TSK gerektiğinde okuyana işi olana yutdışında çalışana belli bir hak tanıyo. vede askerlik plan bozmaz insana daha iyi plan kurdurur.

askerliğe gerek yok diyen adam hele hele türkiyede gerek yok diyen kişi ya türk değildir yada türkiye nin şuan ki durumunu bilmeyen kişidir. aslında şuanda çok gerekli bişi askerlik.

sana burdan şunu söyleyebilirim. bu sorunun çözümü var zaten 15 ay aslan gibi askerlik yapmak.

anlatılacak çok şey var ama... zaten bu konuya çok hassasım...

8. User has not uploaded an avatar

bahadirkolerkilic
    Üye

capon baligi askerlik hakkinda soylediklerine kesinlikle ve kesinlikle katilmiyorum..avrupadaki hristiyan birliklerini gozler goruyosun yuzyillardir insanlarin gozu anadolu topraklarinda ve bogazlarda bunlari unutup nasil bu kadar rahat konusuyorsun evet almanya fransa italya iswec isvicre vs.. bu ulkelerin hic bir kaygisi yok cunku vatan topragi acisindan keyifleri gayet yerinde degilmi sencede ama turkiyenin pozisyonu siyasol politik cograsfi olarak diger ulkelerden ayrilmakta hatta sadece disardaki degil atamizin da dedigi gibi "icerde ve disarda dahili ve harici dusmanlarin olacak" demis dimi sen bu vatani sahipsiz birakirsan iki dakikada parcalanir gider...asker ve ordu turkiyenin en buyuk garantisidir goruyosun heryerde turkiyenin haritasi degisik dimi kardesim adamlar kurdistan diye bir yerden bahsediyolar ama bu ulke nerededir bende merak ediyorum...her gece yatagina yattigin zaman.sabah uyanip isine okuluna giderken. kendini rahat hissediyosan tamamen ordunun sayesindedir senin soyledigin seyler olsaydi turkiyenin filistinden hic bir farki olmazdi dikkatini cekerim...ve yuzyillardir turk toplumu ve atalarimizin karakterislik yapisi savascidir ulusu icin olmeye yakmaya yikmaya hazirdir...oyle uzun deyip kestirip atmak yok planlari alt ust ediyo demeden once sapkani onune koy bi dusun simdiki huzur ortami olmasaydi nasil plan yapabilirdin nasil rahat rahat calisip okuluna gidebilirdin en azindan kendi dinini bile yasayamazdin (kesinlikle dinci degilim bu arada) madem 15 ay fazla geliyo kimse hayatinda 5 aydan bir sey kaybetmez sende bir universite bitirirsin 5 ay aslanlar gibi yapar gelirsin hem uni diplomanda sana planlarinda dahada yardimci olur dimi kardesin iste bu kadar basit sunuda kesinlikle unutma sagliklisin ve askerlik yapabilecek kadarda saglamsin buna sukretmelisin..bi olagan ustu hal durumunda sana orda ne yapacagini ogretip zaman kaybetmemek icin askere aliyolar bu senin ailenin vatanin milletin kurtulus savasinda kanla sulanmis topraklarin icindir,elin ayagina dolasmasin diye..neyse bir sey yazarsan yine cevap vericem... sunuda unutma askerlik kutsaldir herkese nasip olmaz...

9. User has not uploaded an avatar

okay
    Üye

bahadirkolerkilic kardeşim sana tamamen katıliyorum

10. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

arkadaşlar, her şeyin bir bedeli vardır , heleki 1500 yıldır haclı seferine uğramış, halada bu seferlerin sekil değiştirmiş halinde tehditi altında iken TR'nin , TR vatandaşının ödediği bedel 2 kat daha artıyor. askere 31 yaşında gittim, bende artık düzenli orduya gecilsin, ne gereği var gibi düşünüyordum , hele ilk nizamiyeden içeri girerken bu düşüncelerim 2 kat daha artmışdı ( bencılce duşunceydı ) ama 2003 yılındaki amerikanın iraka saldırısı patladı, kolları kopan cocuklar , feryat eden babaları ekranlarda gördük , eve telefon acıpda '' anne oğlum nerde '' sorusuna '' parkda oynuyor '' cevabını alınca neden orda olduğumu anladım, benım 18 ay için askerde olmamın bedeli oğlumun parkda emniyette oynaması olduğuna sahıt oldum , ırakda kolu , bacağı kopan cocuklara karşı, Almanya , italya örneğini sakın vermeyin bana , bugunki euro ülkelerinin refahının altında afrıkayı, asyayı sömürmesi vardır , bugun dünyanın başka yerlerinde aclık varsa tek sebebi bu ülkelerdir , hem sen bir alman gibi zor durumda kendin için 8 saat çalışırken 2 saatte devlet için calışdınmı ( bunu kendimeide soruyorum) ? bizler vergimizi tam verip önce ulkeyi kalkındırdıkmı ki profesyonel orduya gecsin gibi öneriler getiriyoruz, bugun devletin butcesi yeterli dr, öğretmen, hemşire almaya yeterli gelmezken birde 1 milyon kişilik profesyonel personel gideri cıkarmayalım , arkadaşlar bugun yunanistan, bulgar , iran , suriye tum komşular sana saldırmıyorsa kara gözüne , kara kaşına değil , sahip olduğun kuvvetli ordunun hatırına saldırmıyor , eğer başda yunan dişinin gececeğini bilse yarın sabah kapında , sakın bugunki dunya barış ortamında mumkun değil deme bana , hak hukuk onlara gelince olurda sana gelince olmaz , ama sen onlara saldırsan tüm dunya arkasında olur. yada olmadı mı ? daha 74 de soykırım yapan, vitneyi adaya sokan ruma tüm dunya arka cıkıp haklı olan TR'ye ambargo koymadımı , TSK varsa, bugunku mevcut askerlik sistemi varsa mevcudiyetin vardır , bunlar yoksa sende , bende yokum , sonuc bu ....

11. onlardanda bizi seven varmış ne diyeyim

12. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Capon Balığı bu ülkede hala askerden kaçmayıp askere giden ve orada şehit olanlar varsa bazıları çıkıp da ben askerlik yapmayacağım huzur evlerinde falan çalışacağım diyemez bu bir eşitsizliktir.Atalar ne demiş senin canın can da onların ki patlıcan mı diye.Ayrıca Türkiye terör ve bölücülük sorunu oan bir ülke böyle bir ülkeyi nasıl olup da Almanya gibi Fransa gibi ülkelerle karşılaştırırsın.Unutmayalım ki Batı;Atatürk'ün Kurtuluş savaşı ile yıktığı Şark meselesini yeniden çekmecesinden çıkartmış durumda ve biz Batı kampında değiliz.Yani hedefler arasındayız.Öyleyse vicdani ret falan kabul edilemez.Aslında ben kadınların bile İsrail'deki gibi askerlik yapmasından yanayım keşke devletimizin imkanı olsa da biz bayanlar da askerlik yapabilsek.

13. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

Barış Bey ben sizin yazılarınızı devamlı takip ederim , bir cok konudaki yazılarınıza katılmamla birlikde malesef bu yazınıza katılmıyorum, bizler askerliği savunurken adaleti,bilimi, eğitimi tepelim askerlik onlardan daha önemli demiyoruzki, ama şunuda unutma o dediğin şeyler ancak bağımsız, ordunla bağımsızlığını koruyabildiğin sınırlarında yapabilirsin , işgal altına girde sen bilim yap , işgal altına girde sen adaletten bahset, işgal altına girde sen karşılıklı anlayışdan bahset. O komutanın yapdığı terbiyesizliğide tüm TSK'ya maletme, o olay münferit olaydır. İnila hanım sizede teşekkürler ,

14. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

sevgili barış kardeşim
    iyi güzel yazmışsında. türkiye de hangi kürtün hakkı yeniyo ben bir türlü anlamıyorum. nasıl iş hangi kürte ne yapılmış. Pkk ya en büyük desteği nerden aldı. 1993 ve 1995 yıllarında vurulan darbeler sonrası Pkk dememdimi bizi kürtler sattı diye. Operasyonlar öncesi pkk lılar la köy korucuları bir olup askeri tuzağa düşürmedi mi? doğu ya öğretmen gitmedimi? onları da korucular ve pkk lılar öldürmedimi?. cumhuriyet tarihinin en büyük projesi doğuya yapılmadımı?(GAP). ben 15 ay doğuda askerlik yaptım daha bir kere tek den yada ptt den fatura tahsilatı yapmak için tespite gelen yetkili görmedim. bırakın bu şarkıyı artık kürtlerin hakkı felan yenmiyo. nasıl benim t c vatandaşı olarak hakklarım varsa onunda hakkı var. hatta bence kürtlerin dahada hakkları var. ben elime silah alıp bağımsızlık istemiyorum. günümüz tr sinde sıcak paranın olduğu her yerde kürt kardeşlerimiz var. devlet bunları elindenmi aldı?

üstelik ben 18 ay askerlik yaptım ne anamın ne bacımın ne başkasının anası yada bacısının lafı geçti. bölük komutanı böyle bir yanlışa girdi soluğu askeri mahkemede aldı. eşitlik var.

ertan tokyonun dediği gibi bir pire için yorgan yakma....

15. User has not uploaded an avatar

idem
    Üye

helal olsun o japona türk aşkı bu işte keşke her japon böyle olsa:)

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS