Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Mutfağı

1. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Japonya'nın en azından Çin ve Kore'den gelen işçilere ihtiyacı var ve bu insanların kültürleri de onlara çok benziyor ama çok ciddi ayrımcılık varmış.11 Eylül'den sonra müslüman bir ülkeden işçi istemezler.Ama ben bu kendilerine kültürel olarak da çok benzeyen Koreli ve Çinlilere yaptıkları ayrımcılığı anlayamıyorum.Ya da daha çok Japon çocuk yapmanın yolunu bulacaklar.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

tofu nun tadi igrenc yaf nasi yiyolar onu gecen gun bi Turk yemek programinda seyrettim tofu kullaniyolar yemekte.. soya soslu tofu saglikli japon mutfagindan diyo ozenti kadin japon mutfagindanya kesinlikle sagliklidir saniyo garibim..iiyy o yemekte nasi bisi olmustur jehhehe:D

3. User has not uploaded an avatar

omer
    Üye

isin bilimsel kismini bilemiyorum ama tofu ve soya olayi

japonyanin son 20 senesinde kullanilmaya baslanan besin

maddeleri degildir,dolayisiyla "Asyali erkeklerin biraz

kadinsi olmalarinin" baska bir sebebi oldugunu dusunuyorum,

ayrica yamulmuyorsam cin de de bu maddeler kullaniliyor ve

adamlarin nufusu malum,bunlar isin bilimsel kismiyla

alakasizdir muhakkak ama kanimca baska sebebler olabilir

diye dusunuyorum,

saygilar

fiskobirlik:))

4. User has not uploaded an avatar

omer
    Üye

cin ornegini "Japonlar ne cocuk yapacak" sozun icin

vermistim,kadinsi olmakla cocuk yapamamak seysi karisti,

ben senin kastettigin kadinsi durumu bugunku erkeklerin

saclari sariya boyamasi,tirnak uzatmasi,fondoten surmesini

vs.vs.kastederek soyledigini dusunmustum,

koyunun olmadigi yerde keciye abdurrahman celebi derlermis

sozu son cumlenle alakali olabilir:))sozum tabii ki

meclisten disari:))

5. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

hele hoist club onlerinde bekleyen orada calisanlar kadinsi deil resmen kadin yahu nasil bisey onlar arada kalmislar bide onlara erkek diye musteri gidiyor.Koyunun olmadigi yer iste omerinde dedigi gibi abdurrahmanlar araniyor!:D

6. User has not uploaded an avatar

exquart
    Üye

slm arkadaşlar.bence japonya ve diğer gelişmiş ülkelerde genç nufusun az olması birazda toplumun hayata bakış açısıyla alakalı bir durum.bazı ülkelerde hayat şartları ailede kadınında çalışmasını zorunlu kılıyor.haliyle çalışmak isteyen veya zorunda olan bir kadının çocuk yapması pek olası görünmüyor.maddi tatmin ağar basıyor herhalde.vede yurt dışında yaşayan arkadaşlar daha iyi bilir çocuk yapmayı zahmetli ve masraflı olarak görüyorlar.kısacası kendilerini evlatlarına dahi adamıyorlar hayatın tadını çıkarmak tek istedikleri. şöyle bir durup düşünürsek gerçektende evlat sahibi olmak hayli özveri isteyen bir iş.helede bu devirde.sevgi kesinlikle şart.ben 27 yaşındayım bizden önceki nesil genellikle 9-10 kardeş. bir anne baba bugünkü hayat şartlarında cesaret edebilirlerli sizce bu kadar çocuk dünyaya getirmeye.o zaman evlat yük değil getiriymiş ebeveynler için.netice itibariyle gelismiş ülkeledeki genç nufusun azlığı bundandır

7. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Zamanında lisede gördüğünüz coğrafaya derslerini hatırlarsanız.Orda bu konuları anlatırlar.Ülkelerin gelişmişliklerine göre doğum oranı şekillenir diye.Gelişmiş ülkelerde genç nüfüs az,yaşlı nüfüs fazladır hatta bunu yukarıdan aşağıya doğru daralan nüfüs piramidiyle gösterirler.

Yunanlılarda da eşcinsellik yaygın bir durumdu,büyük felsefcilerin çoğu eşcinseldir ama onlar soya yemiyolardı. =P
    Şaka bir yana eş cinsel eğilimlere farklı bir bakış açısından bakmak gerekiyor arkadaşlar,onun dinamikleri biraz farklı çünkü.Daha psikoloji bile bunun nedenlerini tam olarak çözemedi.

Soya konusunu hakikaten merak ettim,doğru çıkarsa şimdiden yiyemeyecekler var çünkü! =D

Bu arada soya tüketen tek toplum Japonlar değil sanırsam, Asyada başka ülkelerde kullanıyor,onlarla ilgili bir feminenlik duymadım ben,varsada ben bilmiyorum.Zaten soya için Amazonlar tahrip ediliyor yeterince,yenmemesini desteklemek gerek bence!

Bu arada aklıma takılan başka bir soruda:

Japonya zamanında erkeğin fazlaca öne çıktığı ataerkil bir toplum.Konuşmalarından hareketlerine kadar bunun yansımalarınıda görmekteyiz.Genç Japonlar zaman içinde biraz daha farklılaştılar haliyle.Eğer bu iş soyayla şekilleniyorsa onlar niye öyleydi o zaman?Onları da etkilemiş olması gerekmezmiydi bu durumun?..yoksa o zaman soya yenmiyor muydu,yenmiyorsa niye soya Japon mutfağına bu kadar derin bir şekilde dahil oldu diye bir sorular aklıma geliyor.

Ben bu feminenliğin metoroseksüel olma trendiyle fazlaca alakalı olduğunu düşünüyorum.

8. umutasagaya
    teblikler hayirli olsun.

selam Baris, dedigin gibi soya hakkinda ilk kez duydum.
    Soya kadin hormonuna iyi etkiliyor.Tabiiki fazla yiyersek iyi degil.
    Biz bugunlerde artik fazla soyayi yemiyoruz.
    Mesela Japonlar 50sene once daha fazla soyayi yediler ama cocuk coktu.
    Bir ailede 4tane 5tane cocuk vardi.
    Bugunlerde biz daha cok peynir,yogurt,et yiyoruz.ama cocuk az.Sisman cocuk cok :(
    Sebebin bir tanesi mi?Bilmem.
    is ve para sorunu nedenle Japon cocugu az.diye dusunuyoruz.
    Bu sorun hakkinda daha sonra yazacam.

9. kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/news/428326.asp

TOKYO - Japonya Sağlık Bakanlığı’nın talebi üzerine 12 yıl süreyle yapılan araştırmada, izoflavon ve E vitamini yönünden zengin soyadan yapılan ürünlerin, menopoza giren kadınlarda daha da koruyucu bir etkisi bulunduğu tespit edildi.

Sonuçları, Amerikan Kalp Vakfının dergisi Circulation’da geçen ay sonunda yayımlanan ve 1990’da başlayan araştırmada, 2002’ye kadar 40 ila 59 yaşlarında, kanser ve kalp hastası olmayan, her iki cinsiyetten 40 binden fazla Japon gözlendi.

Araştırmada, erkek ve kadınlar günlük tükettikleri soya oranına göre, 5 gruba ayrıldı. Beyin kanaması veya kalp krizi riskinin en çok soya tüketenlerde 0,39, en az tüketenlerdeyse 1 olarak belirlendiği araştırmada, menopozdaki kadınlar için bu oranın 0,25’e karşı 1 olduğu tespit edildi.

Soyanın kadınlarda görülen belirgin etkisine karşın, 5 gruba ayrılan erkekler arasında bir fark görülmedi.

Araştırmada, en az kalp krizi riskiyle karşı karşıya bulunan kadınların, günde 45 gram natto (mayalanmış, yapışkan soya fasulyesi) veya 100 gram civarında tofu (soya peyniri) tüketenler oldukları belirlendi.

Japon Ulusal Kalp ve Damar Merkezi’nden Yoshihiro Kokubo, soya ürünlerine eklenen Japonların geleneksel yosunlarının da organizmanın savunmasına açıkça katkıda bulunan unsurlar arasında olduğunu söyledi.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS