Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

1. User has not uploaded an avatar

hlyaakyldz
    Üye

arkadaslar ben japonca okuyorum.3sınıftayım ve seneye nouryouku shıken e gırıcem yanı bı nevı derece sınavı bu sınav.shıken=sınav.japonca becerı sınavı.eger gırenlerınız varsa yada tanıdıklarınızdan gırenler varsa bana bu konuda tyardımcı olabılırmısınız.daha verımlı nasıl calışabılırım.hangı konulara agırlık vermelıyım.dınlememı gelıştırmek ıstıyoorum ama yeterınce kaynak yok.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Hangi level'e gireceksin?

3. User has not uploaded an avatar

hlyaakyldz
    Üye

alp ben 3kyu aldım şimdı de 2kyu ya hazırlanmak ıstıyorum.

4. Level 2 biraz zor. Zorlugu da icerikten cok sinavin kendisinden kaynaklaniyor. Paragraf okuma bolumunu Japonca degilde anadilinde Turkce yapsalar bile o sorularla hata yapmak mumkun. Eski OYS sinavlarinin paragraf sorulari gibi sorular cikiyor. Bu yazi icin hangi baslik uygundur gibi mantik sorulari da var. Japoncasini tamamen anlasan bile hata yapabiliyorsun. Son bolumde zaman pek yetmiyor. Cok hizli olmak lazim. O yuzden eski yillarin sinavlarini cozup sinavin soru tarzini ve teknigini ogrenmek gerekli.

Kitap olarak Japonyada cok sayida level 2 hazirlik kitabi var. Okulda, hocalarda filan yoksa Amazon.co.jp gibi yerlerden de siparis verebilirsin.

Dinleme icin soyle bir kitap var elimde.
    新基準対応 日本語能力試験1級・2級 試験?出る?解
    http://bookweb.kinokuniya.co.jp/htm/4342881748.html

Bir de ???覚?る話?方 日本語生中継 中~上級編 kitabi var. Sinava hazirlik kitabi degil ama genel olarak dinlemeyi cok gelistiriyor. Bu kitabi ve cdsini iki defa bitirmistim.
    http://www.amazon.co.jp/dp/4874243002

Genel olarak dinlemeyi gelistirmek icin mutlaka Japonlarla bol bol muhabbet et. Cevrende fazla yoksa internette bulup msn'de filan konusabilirsin. Ozellikle Turk erkekleri msn muhabbeti konusunda Japonya'da unluler. Bir de bulabildigin japonca tv programlarini seyret, anlamaya calis.

Gramer icin 完全マスター2級 日本語能力試験文法?題対策 kitabi temel basucu kitabidir. Cogu kisi buradan calisir. Anlatimi kurudur, eklerin anlamlarini fazla detayli anlatmaz ama level 2 icin japonca gramerindeki ekleri iceren temel referans kitabidir. Sinavdan once bitirmek gerekir.
    http://www.amazon.co.jp/dp/4883190889

Kanji ve kelime calismak icin ise 例文?学?漢字?言葉 kitabini tavsiye ederim. Level 2 icin tum kanjileri ve sinavda cikabilecek binlerce kelimeyi teker teker cumle icinde kullanarak anlamini gosteren bir kitap. Yazari da eskiden okulda hocamdi.
    http://www.amazon.co.jp/dp/4883193675

Bir de alakasiz ama 3. siniftayim ve seneye girecegim demissin. Yani 4. siniftayken gireceksin degil mi? Okulunuzun mufredatini bilemiyorum ama 4. sinif japon dili edebiyati ogrencisinin level 2 sinavini rahatlikla kazanmasi lazim diye dusunmustum. Seneye olmasa bile sonraki sene icin level 1'i mutlaka hedefle ve ona gore calis.

5. User has not uploaded an avatar

hlyaakyldz
    Üye

ya bu sene 2sevıyeyı alan arkadaslarımız var yok degıl.ben pek calışamadgm için bıraz gerıden takıp edıyorumda..yurtdısındanda kıtap sıpariş etmek cok zor olmazmı.neyse cok saol.bayagı yardımcı olmaya calışmıssın.verdgn adreslerı zıyaret edeyım once.hoşcakal

6. AiSeRu

AiSeRu
    Üye

ben gecen 12. ayda ilkkez girdim korktugum icin 3. levelden basladim..bu senede hocamla SIKI bir calismadan sonra 2. girmeye niyetliyiz.benim anlamadigim neyi soruyorsun?zaten 3. girmissin nasil basvuru yapildigini ve girildigini bilmen gerekir..gecenlerde 4. 3. 2. 1. gecen senelerin 3 testinde gecmis sinavlarini internette rastladim..cidden 2. zora benziyor:))

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS