bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
SELECT * FROM bb_users WHERE ID IN (1101,2390,2187,1329,202)

Japonya da ki İnsan ve Hayvan Hakları Olgusu « Please give me a name!

Please give me a name! » Japonya'da Yaşam

Japonya da ki İnsan ve Hayvan Hakları Olgusu

(15 posts)
  • 6 yıl önce greentea tarafından başlatıldı
  • greentea tarafından son cevap
  1. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1101

Anonim
    Kayıtlı değil

Yazı,Japonya da yaşayan ve kendine ait şirketleri olan Terrie Loyd adında bir gaijin tarafından, Japonyanın Amerikayı bile sollamış olan "abartılı" yeni giriş uygulaması ya da işkencesi hakkında yazılmış.Ben okuduktan sonra şahsen kendisini çok haklı buldum birde siz bakın istedim.

Ceviri yapmaya üşendiğimden orjinal yazıyı aynen koydum. ^^

-----------

Fingerprinting for Foreigners is Back

If you are a long-term or permanent resident foreigner in Japan, from November 20th, you're going to be in for a shock at Immigration. Like many others, after a long trip back to Japan, I have always appreciated the right to be able to pass through the Japanese immigration lines with my re-entry permit. At the same time, I look at the long lines for the Foreigners immigration line, and thank my lucky stars that I don't have to get caught up in that for an hour or more.

Well, those foreigner lines are about to get very much longer, because from November 20th, a law passed back in 2006 will require ALL foreigners other than second and third generation Koreans (so-called "Special Permanent Residents") and those under 16 to only use the foreigner immigration lines. It doesn't matter if you're married to a Japanese, or have kids who are Japanese nationals with you, you will need to either separate from them at Immigration, or have them come with you over to the foreigner lines.

So the one hour wait to get into the country is about to become two hours thanks to biometric fingerprinting and retinal scans, and possibly even longer at peak times as families, permanent residents, and rumor has it even flight crews, overflow into lanes that are already woefully under-served. Furthermore, you'll have to do this every time you re-enter Japan.

This move by the Justice Ministry is ostensibly to protect Japan from terrorists and previous deportees, and as such as I suppose that I can understand the need (well, actually not) to process newly arrived people separately from others. But to force those who have in some cases lived decades in Japan, or who have even been born here, who have Japanese families, who pay taxes, own or manage companies, employ Japanese workers, etc., to have to go through the same meaningless process every time they travel overseas makes no sense at all.

The fact is that the Immigration Ministry in one foul swoop has made many people, myself included, who have positive feelings about living here, a little less welcome. It's not just the inconvenience of having to spend an extra hour or more for each return, but the fact that even after having made a significant contribution to society, the value of a permanent residency permit is in the long-run no greater than a 90-day visa-free tourist stamp.

And for those foreign multinationals who might be thinking to set up their Asian operations in Tokyo and who require frequent overseas travel for their staff, this new rule will be a black mark against Japan, and one more reason for them to choose Singapore or Hong Kong instead.

Then of course there are the 6 to 7 million visitors to Japan each year, who are about to experience what the USA has become infamous for - foreigner phobia. Every time a visitor to Japan experiences the feeling of being fingerprinted and the delays, it will compound dramatically the amount of ill-will Japan is earning for itself. Indeed, the new law will be viewed as a strong signal that Japan actually does NOT want foreigners here, not even long-term residents, and that everyone who is not Japanese is a suspect terrorist. This makes me want to remind the Justice Ministry, that there has never been a case of foreign terrorism here and that the Red Army was comprised of Japanese, not foreigners.

Some may justify Japan's move as a response to other Western nations, the USA in particular, which started biometric scanning of incoming tourists a while ago (one reason I don't go there so often any more). However, I would note that no other country makes its foreign permanent residents go through such a procedure. In the USA, green card holders get to move through US Citizen channels, just as if they had citizenship. This is only natural, since to get a green card, just as with permanent residence in Japan, one has to be thoroughly vetted and prove that you are a contributing member of the society you are living in.

I have not heard much from the various Chambers of Commerce at this point, however, once some of the top foreign managers in multinational firms, some of whom employ thousands of Japanese staff, are subject to this shabby level of treatment, I expect that the Justice Ministry will either have to change its policy or be excoriated in the foreign press. I also imagine that those countries who currently allow Japanese residents to move through their citizens' immigration lines will prevent them from doing so, in a tit-for-tat measure. Particularly in countries like Singapore and elsewhere in Asia, this would seriously inconvenience Japanese companies, who typically have tens of thousands of long-term and permanent residents living in those host countries.

So my personal message to the Justice Ministry is: please look at the situation logically and ask yourselves whether the anger of tens of thousands, if not millions of non-Japanese who like Japan enough to travel and live here, is worth it?

6 yıl önce #
  2. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 2390

Anonim
    Kayıtlı değil

merhaba greentea. Ben Ordu dan Muammer.Bizim bu milletle uzun yılara dayalı bir dostluğumuz var.Taki Osmanlıdan gelen Ertuğrul Fırkateininden gelen dostluk yapılan şehitlere anıtlarımız ordaki Türk köyleri falan.Şimdi bu 20kasım 2007 den beri yapılan terörist muamelesine gelirsek Türk Japon dostluğunu bence birazda olsa zedeliyor.Bu uygulamayı Amerikada başlattı sonra başarılı olamadı inşallah onlarda kısa bir zamanda sona erdiriler.Orada çekilen çileleri ve zorlukları bizde yaşamayız.
    Saygılar.

6 yıl önce #
  3. Anonim
    Kayıtlı değil

Selamlar Kasugai41
    Amerika bu güvenlik olayını katlayarak arttırıyor bu yüzden biteceğine dair pek bir umudum yok.Hatta öyleki her Amerikaya giriş yaptıktan sonra valizleri kontrol bölümüne geldiğimizde (öğrenci vizem ve yeşil pasaportum olmasına rağmen)polislerin benim önümde bavulumu tekrar açıp karşımda alay edercesine tek tek kontrol etmelerine hep maruz kaldım.Tesadüfen seçiyorlarmış sonradan öğrendiğim onlardan,ama şanstanmıdır nedir genellikle bana denk gelirdi.Bende zaten gergin olan durumu daha da gerginleştirmemek adına yanıtlarına espiriyle karşılık verip gülümseyerek diyalog kurma yöntemiyle durumu uzatmamaya çalışırdım.Çünkü onlar için her müslüman potansiyel terorist.
    Ha,kapı polislerinden bazıları eski askerlerden oluyordu,eğer İncirlikte bulunmuşlarsa Türkiyeyi bildiklerinden daha kibar davranılıyorduk.Şahsen ben onların kara kaşlı kara gözlü Türk modellerine pek uymadığımdan da çoğunlukla beni doğu Avrupalı sanarak müslümanlara yaptıkları "bilinçli zorluk çıkarma" yöntemlerini bana uygulamadılar.

Annemim ya da benim özenle ütülediğimiz giysilerimi Amerika girişinde ve dönüşünde hiç bir zaman düzgün bir şekilde geri alamadım ben.Bunları daha fazla hazmedemediğimden de orda kalamayıp ülkeme geri döndüm.Bu yüzden kimseye Amerikada ne yaşamı ne de okumayı tavsiye etmiyorum.Amerikanın takıntılı ve hastalıklı güvenlik önlemleri orada yaşayan herkesi (Amerikalılarıda dahil olmak üzere) bezdirmiş durumda.Zaten diğer açılardan baktığımızda vahşi kapitalist bir ülkede yaşam sürdürmek ne kolaydır ne de zevk veren bir yanı vardır.

Garip olan başka bir durumda Türkiyede ki güvenliğin gördüğümüz muameleler karşısında çok yetersiz kalması.Amerikadan Türkiyeye giriş yaptığımda (Hollanda üzerinden)formalite aramalar dışında doğru düzgünce bir güvenlik ağına rastlayamdım.Ülkeye her elini kolunu sallayan rahatca giriyor,sanki muz cumhuriyeti mübarek.Ne bir vize ne de adam gibi bir güvenlik önlemi var.Bu da kabul edilebilinir bir şey değil.

Japonya ya gelirsek,bu denli bir güvenlik ağı kurması bence gereksiz.Amerikada kapı girişinde retina kontrolü yoktur mesela ya da Japonyada ki gibi (yazıda da değindiği gibi) orada oturum almış,bir Japonla evlenmiş çoluk çocuğu olmuş,orada iş sahibi kimselerede aynı yabancı ve potansiyel terorist muamelesi yapmaları kabul edilebilir değil.Ayrıca saatlerce giriş yapmak için kapıda beklemenin özellikle insan hakları kapsamında hiç bir mantıklı açıklaması olamaz.Devam etsin Japonya bakalım bu uygulamaya, ne de olsa daha çok yeni.Kızgın gaijinler topluluğu karşısında bir süre sonra doğru yolu onlarda bulurlar.Ya da gerçekten amaçları tüm yabancıları kaçırmaksa buna da kısa sürede zaten erişecekler.

Gezip tozma haricinde Japonya ya giriş yapmamak hatta orada yaşamamak gerektiğine iyice emin oldum artık.Kendimde bu olan bitenleri,duyduklarımı,okuduklarımı gözümle görüp deneyimlemek istiyorum.Hala aynı görüşte olursam,iş ayrımcılığı,kapı muamelesi ve Japonların bakış açısı açısından,kesinlikle Japonya da yaşayıp hayatımın geri kalanını kendime zehir etmek istemiyorum.

6 yıl önce #
  4. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 2187

Anonim
    Kayıtlı değil

Çok haklısın greentea,merak ediyorum istersen söylemeyebilirsin ama nerelisin galiba sarışınsın göçmenlik var mı İzmir'li falan mısın?

6 yıl önce #
  5. Anonim
    Kayıtlı değil

Ben doğma büyüme İç Anadoluluyum.Ama anne babam Doğu Anadolu bölgesinden.

Annemin tarafı genellikle açık tenli ve yeşil gözlü.(Anneannem sayesinde,kendisi eski bir İstanbul kadınıdır.)Bu yüzden bende açık tenli ve koyu sarışınım.

6 yıl önce #
  6. Anonim
    Kayıtlı değil

Ben Afyonluyum iç Anadolulu sayılırım iç Anadolulu olmana şaşırdım benimkiler hayatta yabancı damat kabul etmez,ben de kolay kolay güvenemem.

6 yıl önce #
  7. Anonim
    Kayıtlı değil

Hayatta yıkılması en zor şey önyargılarımız olsada karşımızdakine "ön yargılarımızı katmadan" sadece "insan" olarak baktığımizda olay kolayca çözümleniyor aslında.
    Malesef bir insanın Türk olması onu daha güvenilir yapmıyor.Hatta yabancılara göre Türk olmak genel bir güvensizlik sebebi olmuş durumda şuan.Onlarda bize güvenmiyorlar böyle bir açıda var.
    Ayrıca bölgelere göre dünya görüşünün şekillenmesi genellemesinede karşıyım çünkü bu genellikle kişilerin kendilerini nasıl yetiştirdikleriyle ilgili bir durum.

Ha bu arada ufak bir not:Yakın bir Japon arkadaşım Afyonlu bir gençle evlenmeye hazırlanıyor.

6 yıl önce #
  8. Anonim
    Kayıtlı değil

Ben kendi milletine yabancıların gözüyle bakan biri değilim bu arada sen öylesin demek istemiyorum.Dış dünyanın bizimle ilgili ne düşündüğünün de farkındayım onların bu tavrının altında yatan nedenleri de siyasi ve tarihi bir bakış açısıyla anlıyorum.Ama kendine güvenmek dünyanın en kıymetli şeyi kimse için feda edilemez.İhracat ithalat alanında çalışıyorum yabancılarla iletişimim düzenli olarak var ama onlara yaklaşmayı düşünmem.Bu bir kişisel tercih sen de illaki yabancı olsun diye tutturduğundan onu bulmuş değilsin.Senin bütün yorumlarını okumuşumdur heralde seni çok Avrupai bulduğumu itiraf etmeliyim düşüncelerin itibariyle,amacım seni yargılamak değil zaten bi Türk'e Avrupai demek de hakaret sayılmaz heralde.Çoğu Afyonlu oldukça geleneksel ve içine kapanıktır ben de doğma büyüme İstanbullu olmama rağmen öyleyim işte ve sende sensin.Bu ülkenin senin gibi daha dışa açık insanlara da ihtiyacı var.

6 yıl önce #
  9. Anonim
    Kayıtlı değil

Kısaca konuyu dağıtmadan anlatmak gerekirse,ben orada "güvensizlik" kavramının herkes için söz konusu olabildiğini hatta bunun genel bir önyargı olduğundan ve karşımızdakini yanlış anlamamıza neden oldugunu anlatmaya çalışmıştım.Biz "tüm insanlık olarak" empati kurma konusunda eksiğiz.Bu yüzden özellikle ikili ilişkilerimizde,dünyayı anlama,karşımızdakini anlama vb... gibi konularda hep zorluk çekmekte ve dolayısıyla birbirimize yabancılaşmaktayız.Aynı yabancılaşmanın bir uzantısı olarak şuan bir millet başka milletlerden tüm insanları terorist kavramı altında değerlendirip kolayca zorluk çıkarabiliyor mesela çünkü özünde güvensizlik ve rahatsız olma duygusu var ki bunun çıkış noktasıda genelleme yapmak ve karşı tarafı tanımadan belirlenmiş yanlış kalıplarla değerlendirmek var.Onların yaptıklarını sen nasıl siyasi ve tarihi kavramlar altında değerlendiriyorsan onlarda aynı bakış açısını kullanıyorlar.Ha doğru ya da yanlış burasıda işin tartışma kısmı işte.

Yakınlaşıp yakınlaşmama konusu kişinin kendi tercihidir ama ben şahsen,benimle diyalog kurmaya çalışan insanlara soğuk davranamam ya da onlardan uzak duramam.Zaten benim için her yeni insan yeni bir dünyadır.Ben insan kazanmayı,onların kültürlerini, bakış açılarını,dünya görüşlerini anlamayı ve kendiminkini karşımdakine aktarmayı gerçekten seviyorum.Çünkü her yeni insan beni biraz daha büyütüyor ve hayata dair yeni bir şeyler öğretiyor.Hayat bir tecrübe yığını ve bizde bunun bir parçasıyız yalnızca.
    Hakkımda düşündüğün tüm iyi düşünceler için teşekkürler bu arada. =)

6 yıl önce #
  10. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1329

Anonim
    Kayıtlı değil

japonyada yabancilardan kaynaklanan olaylardan oturu japon hukumeti yabanci gocmenlere karsi cok kati yasalari gectigimiz gunlerde yururluge koydu.yasanin icerigi soyle

*bu yasalara gore permanent visa yani kalici vize zorlastirildi.

*ulkeye girislerde guvenlik onlemleri ust seviyeye cikarildi ve gelen yabancilarin parmak izi ve fotografflari alinarak ulkede yasayan yabancilar ve yeni giris yapanlar kayit altina alinmaya baslandi.mevcut ust seviye guvenlik onlemleri japonyaya vizesiz girebilen ulke vatandaslarinada uygulanmaya baslandi.

*hukumet guvenli ve refah dolu bir ulke olusturmak icin polis ve immigration a tam yetki verdi.

*gocmenlik burosuna calisma izni icin basvuran yabancilardan konsolosluktan gocmenlik burosu makamlarina yazilmis sabika kaydi istenmeye basladi.

*ulkede yasayan kacak yabancilara karsi onlemler arttirilarak cok sayida yabanci sinir disi edilmeye baslandi.

6 yıl önce #
  11. Anonim
    Kayıtlı değil

ABD Dışında "Gelişmiş" Ülkeler Arasında Ölüm Cezasının Uygulandığı Tek Ülke Olan Japonya'da 3 Cinayet Suçlusu İdam Edildi.

http://www.haberler.com/japonya-da-3-mahkum-asilarak-idam-edildi-haberi/

6 yıl önce #
  12. Anonim
    Kayıtlı değil

Japonyada ki Yunus Katlıyamı.
    http://www.cnnturk.com/DUNYA/haber_detay.asp?PID=319&haberID=310181

(Bu konuda ufak bir not düşmek istiyorum.Malesef bizim Karadenizli balıkçılarında sicili bu konuda pek temiz değil.80 yıllarda sadece Karadenizde yaşayan ve oraya ait olan bir yunus popülasyonunun soyunu kırmışlardır.Ayrıca şuanda da avlanmaya gittiklerinde balık yakalamak için balık sürüsünün peşine takılan yunuslarıda acımadan öldürmektedirler.)

Hayden Panettiere İçin Japonyada ki Yunus Katliyamını Protesto Etmesinden Dolayı Tutuklama Emri Çıktı.

http://www.zap2it.com/tv/news/zap-arrestwarranthaydenpanettiere,0,54693.story?track=rss
    http://www.filmkultur.net/NewsRead.asp?@=33&/heroes-un-yildizi--icin-tutuklama-emri-cikti.html

6 yıl önce #
  13. Anonim
    Kayıtlı değil

Japonyada ki Balina Soykırımı.

Videolar bir Kore sayfasından.Oradan alınmasının herhangi bir etnik,siyasi ya da kültürel açıdan kasıtlı bir nedeni yoktur.Aradığım videoları bir arada ancak orada bulabildim.

(Japonyanın başı çektiği ve halkının bir haber olduğu bu katliyam hakkında daha sonra size detaylı bilgi vereceğim.Gönüllüsü olduğum çevre örgütlerinin birinde bu konuyla ilgili uzun süre çalışma yaptım.)

http://itviewpoint.com/tt/index.php?pl=2540&stag=%EA%B7%B8%EB%A6%B0%ED%94%BC%EC%8A%A4

6 yıl önce #
  14. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 202

Anonim
    Kayıtlı değil

Merhaba Greentea, sen balina ve yunus soykırımı ile bilgiler toplamışsın, gerçekten üzücü ama benim burada bulduğum şey...isteyen bakmayabilir, gerçekten kaldıramayan olabilir.İşte size Çinliler:(((

http://www.youtube.com/watch?v=KjiNMZxqd9I&feature=related

Aynı yerde bir sürü video linki var, yani daha fazlası da var :((

6 yıl önce #
  15. Anonim
    Kayıtlı değil

Sakura:
    Keşke sadece bilgi toplamak olsa.O bilgiler her gün elimden geçiyor benim ve Türk gönüllüler için çevirilerini yapıyorum.Ama burada bu konuyu başlatmak için bir süre bekledim çünkü insanların fikirlerini ve bakış açılarını gözlemlemek istedim.Herkes memnun durumdan galiba!?

Bir süre sonra o balina avcılarının peşine düşen çevre örgütlerinin gemilerinin birinde bende olcağım =)Japonyaya ne kadar yanlış yaptığını ve vazgeçmesi gerketiğini bir kere daha anlatabilmek için...

Çinlilerin yaptıklarına yüreğim dayanmıyor zaten.Söz yok.Çok şey sölerim ama burada olmaz.Yiyecek bulamayan fakir bir ülke olmaları her şeyi acımasızca yiyebilecekleri anlamına gelmiyor.Bir ara buradaki başı boş hayvanları (kedi köpek) kaçırıp Çin'e satanların olduğunu duymuştum.Ne kadar doğrudur bilmiyorum.

6 yıl önce #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.