Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

engurucuklu
    Üye

Merhaba,

Ben Nisan ayı itibariyle Japonyada olmayı düşünüyorum.3 aylık geçici turist vizesi ile gideceğim. Başta Tokyo olmak üzere farklı şehirlerden birinde Japonca eğitimine başlamak istiyorum. İnternette epey okul buldum ancak emin olamıyorum. Birkaç sorum olacaktı. Yardımcı olabilirseniz kafa karışıklığından bir nebze kurtulabileceğim.

1.Hangi şehirde hangi okulları tavsiye edersiniz?
    Arasıra Tokyoda işim olacak. Fukuako gidilebilecek bir yer midir?
    2. 3aylık vizemi Kore ye gidip-gelip yenilemek istiyorum.
    Bunun oluru veyahut olmazı nedir?
    3. Geçici vize durumunda Banka hesabı açmam mümkün mü?

Buraya kadar okuduğunuz için bile teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın.

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

1-Tokydaki dil okullari biraz daha cazip. Fukuoka gezmek icin iyi bir yer ama surekli olursa tokyo yada osaka tercihin olsun
    2-KOreye kisa sureli cikis yapip Japonyaya geri donersen en buyuk ihtimal ile bir sonraki Turkiye ucagi ile Turkiyeye gonderirler.
    3-Imkansiz. Gecici vize ile hic birsey yapazsin..

Sana tavsiyem dil okulu ile baglanti kur ve ogrenci vizeni o okul uzerine Tr'deki japon konsoloslugunda al.. o zaman koreye gitmeye falan ihtiyac duymazsin..

3. tokyoalican

tokyoalican
    Üye

1-tokyo da okula gitmen en mantiklisi.
    2-artik eskisi gibi degil giris cikislar cok SIKILASTI.
    3-gecici vize = hicbirsey
    4-erciyesjp ninde dedigi gibi hic riske girme turkiyeden isini hallet oyle gel

4. 1) Tokyo veya Osaka. Osaka'da yasam daha ucuz. Eger cok paran varsa Tokyo da iyidir.

2) Zor. Giriste memur killanabilir, sutlanabilirsin. Paran bosa gidebilir. Onun yerine ogrenci vizesi almaya calis. Bazi Japonca dil okullari vize saglayabiliyor. Turkiyeden basvurunu yap, kabul mektubuyla Turkiyedeyken vizeni al oyle gel. Ama hic birini alamazsan, en kotu ihtimalle short stay vizesini kabul eden 3 aylik kisa kurslara gidebilirsin.

3) Bu konuda kanunlar 2 sene kadar evvel degisti sanirim. Basvurada gerekenler artmis galiba. Son durumu bilmiyorum ama duydugum kadariyla mumkun degil. Belki bir ihtimal postahanede para hesabi actirabilirsin, onu bir arastir.
    Eskiden de banka hesabi actirmak dertti. Ogrenci vizen olsa bile, geldiginin ilk 6 ayi icinde ogrencilere hesap acmayan bankalar vardi. Halen de devam ediyor olabilir. Ben Japonya'ya ilk geldigimde okuldan ben ve yeni gelen diger ogrencilere sigorta geri odemelerinin yatirilmasi icin banka hesabi actirmamiz gerektigi soylenmisti. Yurdun yakinindaki en buyuk banka oldugundan herkes Sumitomo Mitsui'ya gitmisti. Hepimizin 2 senelik ogrenci vizesi olmasina ragmen Sumitomo Mitsui bankasi "1 kisi haric" hicbirimizi kabul etmemisti. Yasal hicbir dayanagi olmadigi halde "Japonya'da 6 ay beklemeden veya bir ise girip calisma vizesi almadan gelmeyin" diyip banka gorevlileri hepimizi daha bankanin kapisindan kovmustu. Nedeni sordugumuzda, banka gorevlileri Amerikadaki teror olaylari (ikiz kuleler) yuzunden yabancilara guvenmiyoruz diye yanit vermislerdi. Kabul etmedikleri ben ve o kisiler Japon devletinin burslusuyduk. Hepimiz aylarca suren inceleme sureci sonunda Japon devleti tarafindan cesitli ulkelerden secilip Japonya'ya research yapmak icin gelmistik ama en basitinden bir banka hesabi icin bile bize guvenilmiyordu. Ustelik iki arada bir derede kalmistik. Japon devleti bize "su tarihe kadar mutlaka banka hesabi actirmaniz lazim" diyordu ama Japon bankasi bize banka hesabi acmiyordu. Ama o bankada 1 kisiyi kabul etmislerdi, o da gorunusu kuzey avrupalilara benzeyen bir Turk arkadasti. Onu da "sari sacli ve mavi gozlu" oldugu icin "guvenilir" bulduklarini belirtip kabul etmislerdi. Saka yapmiyorum. Tamamen gercek. Japonyaya gelir gelmez Japonyadaki ayrimcilik gercegiyle yuzlesmistik. Japonyanin en buyuk bankalarindan birinin kapisinda gorevliler, giriste tipimize bakarak hesap acip acmama karari veriyorlardi. Neyse, bizde biraz ilerideki Ikeda bankasina gitmistik. Orada hicbir sorun yasamadan banka hesaplarimizi actirip rahatlamistik. Ama duyduguma gore asyali bazi arkadaslar bu ayrimcilik uzerine banka gorevlileriyle ciddi sekilde kavga etmis ama yine de hesap actiramamislardi.

5. User has not uploaded an avatar

zali515
    Üye

insanlardaki bu önyargı da neyin nesi böyle, sadece görünüşe bakarak bu kadar saçma kararlar vermeleri son derece yanlış bence.Anlaşılan ayrımcılığın olmadığı biryer yok, şu dünyada...

6. xcem

xcem
    Üye

dil okulllarına gidilince girişte sorun çıkarıyorlarmı. neler yapmamı yavsiye edersiniz yardımcı olursanız sevinirim. msn adresim:

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  7. User has not uploaded an avatar

engurucuklu
    Üye

Arkadaşlar merhaba,

Tavsiyelerini esirgemeyen arkadaşlara içten teşekkür ederim. Epey zaman geçti lakin neticeler ile sizleri bilgilendirmek istedim.

Not: Bunlar bana has olabilecek deneyimler olup diğer arkadaşların da aynısını yapabileceğini garanti etmez.

Fukuokada GenkiJACS dil okuluna başladım. 5 ay orada kaldım. Ilk geldigimde pasaport kontrolde acemiligim dolayisiyla ingilizce bilen yardimcisi nezaretinde gayet nazik bir uslup ile "sorgulandim".
    En buyuk tavsiyem; elinizde hangi amaçla geldiğinizi ve nerede kalacaginizi belirten net bir yazı olması ve bunu ucakta verilen formlara net bir sekilde yazilmasidir.

Bana nerede kalacagim ve ne amacla geldigim soruldu. Yalan soylemedim ama her dogruyuda soyleyip yeni sorulara sebep olmamaya calistim. Benim avantajim Türk devlet bursiyeri oldugumu gosteren belgenin olmasi, ve dil okulundan aciklayici yaziyi almis olmamdi.Ve onlara dil ogrenmek ve universite basvurularini yapmak icin gecici olarak bulundugumu soyledim.

Okula kaydimi 5 aylik yaptirdim ancak onlardan 3 aylik kayit olmustur diye belge almıstım. Sorguda da 3 ay sonrasinda terkedecegimi, bu sure zarfinda kyushu, kumamoto, waseda ve tokyo universitelerinde mulakatlarin olacagini yanlıssız soyledim. Neticesinde tesekkur ettiler ve japonyaya giris kapisina kadar ugurladilar.

Sonraki etapda banka hesabi acmam gerekiyordu. Oncelikle sorusturdum ve gaijin card olmadan mumkun degil dediler. Normalde 3 aylik gecici vizeli statusunde gaijin card alma yukumlulugunuz olmuyor. Ben okuldan aldigim ogrenci belgesi,2 fotografim ve pasaportum ile bolge ofisine gittim. Once ihtiyacin yok dediler. Bende biliyorum ancak pasaport tasimak istemiyorum ve bulundugum sure icerisinde bazi yerlerde uyelik icin gaijin card soruyorlar dedim. Sonrasinda oradaki beyin tam zamanli esligi neticesinde formu teslim ettim ve ~10 gun sonra karti almak icin gittim.

Bu kart ile banka hesabi actim. Ancak bankalar cogunlukla talebimi vizen ve dolayısıyla gaijin kard da uygun değil diye talebimi geri çevirdiler. Mitsubishi UFJ-Tokyo ya gittiğimde gajin kartı sordular gösterince mümkündür dediler lakin amacımı ve kalış süremi öğrenmek istediler. Belgeleri gösterdim. Aylık para gönderileceğini gösteren belgenin etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü o gaijin kartta ki kalış süresi 3 aydı. Japonca bilmiyorsun dediler İngilizce anlatsan benim için önemli olan para transferi ve para çekmektir dedim. Kabul ettiler. Biraz şansım yaver gitti.

2 ay 20 gün sonra Koreye 3günlük gittim. Gidiş-dönüş bileti alırken Japonyaya giriş iznin yok falan dediler. Sakince laf kalabalığı yaptım. Bende anlamadım onlarda ama işe yaradı. Kore girişte kalacak yer konusunda pasaport kontrol görevlisi biraz şüpheliydi. Haklı tabi ben hiçbir rezervasyon olmadan sadece adresleri alarak gidersem ne diyecek ki başka. Hostelin adresini verip Japonyada okuyacam falan buraya gezmeye geldim dedim..., onaylandım.

Japonya girişinde üniversite başvuru belgelerimi falan gösterip biraz japonca konuşunca ve en önemlisi sakin ve şüpheye mahal vermeyecek bir yaklaşım sergileyince ilkinden daha da kolay geçtim. Tabi ben seviniyorum içten içten sivil polis yaklaştı kimlik gösterip konuşmak istediğini belirtti. Ben taze sevincim ve kendime hayran kaldığım akıcı başlangıç seviyesi japoncam ile okul üniversite falan filan diyip uğurlandım.

Nihayetinde 5 ayım güzel şehir sumiyasui Fukuokada geçti. Dil okulumda gayet iyiydi. Çoğunluk Asya dışı ülkelerden olduğu için İngilizcemde epey gelişti. Geçen hafta Tokyoya taşındım. Önümüzdeki 2 yıl Waseda üniversitesinde yüksek lisans yapıyor olacağım.

Saygılarımla,

Epey uzun yazmışım. Umarım okuduğunuza değmiştir.

8. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Başarılar,hangi alanda yüksek yapıcaksın?Japonya'da boş zamanlarını nasıl geçiriyorsun?

9. User has not uploaded an avatar

engurucuklu
    Üye

Teşekkürler.
    Genişbant teknolojileri planlama ve CIO-IT calışıyorum. Şu sıralar boş vakitlerimi nasıl geçirebileceğimi düşünüyor, Tokyoyu kavramaya çabalıyorum.

10. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Başarılar,Allah kolaylık versin.

11. User has not uploaded an avatar

cengiz07
    Üye

selam yakuzaları bılenınız var mı

12. User has not uploaded an avatar

gyokuhan
    Üye

aselam
    yakuzamı lazım? .))

13. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Vav,gaksei yakuzayla mı tartıştın,büyüksün daha ne diyim,çok şükür hala aramızdasın.

14. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Gaksei sen oyle bir sey yaparsan seni lime lime eder japonlar...Birak yakuzasini...Birincisi Japonya'da kavga yapmak yada dovusmek en buyuk hatadir.Hemen sinir disi edilirsin.Ikincisi bir adaha vize alamazsin...Ucuncusu tekiya yada yakuza kim olursa olsun bunlara bulasirsan icorganlarin kalmaz...Bunlara bir kere bulassan kurtulamazsin...Yani sen yakuza ile filan kavga etmemissindir.Normal bir japon bile sorun yaratir ozellikle saticilar.O yuzden beladan uzak duracaksin.Yakuza polisle cok iyi anlasir.Yakuza ile bir yabancinin kavgasinda yabanci sinirdisi edilir hic sakasi yoktur.Yada yakuza gerekeni yapar.Yani bir uzvu yerinden kesin goturur.Turklerden matsurilerden bile kacan cok.Bu adamlara karsi diyelim iki ayri tekiya yani yakuza patronu ile is yaptigin ortaya ciksin isaret paramagini gotururler.Daha buyuk kazik atarsan kolun bacagin her yerin kopar.Sakasi yok.Acik anlattim kusura bakmayin.Bunlarla is yapmak riskli.Kavga etmek cellata gitmek gibi bir sey.Uzak duracaksin.Japonya'da para kazanmaya bakin...Parayi'da baska bir ulkede yiyin...saygilar

15. xcem

xcem
    Üye

japon yakuzası(mafya) dünyanın en güçlü mafyasıdır japon mafyası...
    Bunun nedeni mafya ile devletin el ele olmasıdır. yani devlet yakuzaları suç işlediler diye hapis edemez. kendilerine üye olanların genel olarak kuş parmağı kesik olur. bu onların yakuza olduklarının en büyük göstergesidir. ve yakuzaya katılan kişinin kuş parmağı kesilir. ilk başlarda çıkış amacı devletle el ele olan bir örgüt... yani sucluyu yakalar devlette cezasını verir... sonradan ise uyuşturu ve kadın pazarlığı yapmaya başlamışlar... ama onların grubundan olan yani japon vatandaşı olan kadınlara fuhuş yaptırmazlar. diğer ülkelerden yani: rusya, filipinler, tayland vs gibi ülkelerden örgüt olarak kadınları getirtip japonyada satarlar...

gaksei;
    sen bırak yakuzatı duvara vurmayı yanından gecerken ters baksan canından olursun...
    aman karışma kimseye... kendineze dikkat edin... byby

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS