Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Filmleri, Anime, Manga

1. User has not uploaded an avatar

ladymerinna
    Üye

merhaba, siteye henüz dahil oldum, 5 dk içerisinde de mesaj atmak istedim ki merak ettiğim bir konuydu.
    ben web,grafik 3D karakter diaynırıyım ve uzun süredir anime manga ile içiçe yaşıyorum. şimdi de bir manga projesi içindeyim. bir zamandır manga çiziyorum ve bitme aşamasında. fakat bir türkün manga çıkartması nasıl karşılanır veya herhangi bir şekilde alıcı bulabilirmiyim, kimlerle irtibata geçmeliyim hiç bir fikrim yok. üstelik şu ana kadar japonlar dışında mangaka olabilen sadece koreli ve çinli biliyorum. bir kaç senedir uluslarası yarışmalarla manga artistleri almaya başladılar fakat bir sonraki yarışmadan önce bir şekilde alıcı bulmak çok istiyorum. uzun lafın kısası bu konu hakkında bilgisi olan varmıdır acaba aranızda.
    şimdiden çok teşekkür ederim...

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Vallahi 6 ay gec olacak ama, cevap cevaptir. Sanirim.

Cok bildigimden yazmiyorum bunlari tabii ki, ama yine de belirli bir suredir ne nedir, ne degildir diye ortaliklardayim, paylasayim birazcik.
    Ilk olarak, calismanin ne kadar manga stiline yakin oldugu onemli. Hani panellemeler vesaire. Tamam, hani bir kac senedir okumak birseydir ama, kendi isinin arkasinda durabilecek sekilde is cikartmak apayri birseydir. Ben de 3~4 senedir fanart ciziyorum, belirli bir cevrem var. Belki bu sene sonlarina dogru bir Code Geass (Sunrise'in animesi) antoloji projesi sunacagim, doujinshi olarak, ama tabii cevreye bakiyor butun hersey. Sonrasinda ise, yurt disinda bu konuda cok buyuk rekabet oldugu cok acik, ki Japonya'yi isin icine katmiyorum bile.

Tokyo Pop (tokyopop.com), her sene bir manga yarismasi duzenliyor, ve internetteki oylarla yarismanin birincisi secildikten sonra, Mangaka ile bir anlasma imzalayip, kendi bunyesinde piyasaya cikartiyor, ki benim bazi kanallardan tanidigim bir arkadasimin arkadasi, bu sayede kendi manga volumune kavustu.

Ama tabii o kadar kolay degil, karsisinda onunla birlikte rekabet edenlerin isleri de gayet goz doldurucuydu, basa bas gitti genellikle butun oylamalar.

Yurt icinde ise, Oyungezer gibi dergilere basvurabilirsin, kucuk kucuk sayfalarini haftalik bicimde yayinlayabilirler, belki.

Kolay gelsin.

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  3. valla bende daha yeni okudum konuyu, ama manga falan çıkarırsan japon tarzında olursa ( bu dylan god- martin myster tarzı değilde) sırf destek olmak için kitapçıdan aynısından 5 tane almazsam banada thailan demesinler :)

Bu arada cok eskiden bir site vardı hala duruyormu bilmem "gereklişeyler.com" du sanırım site orda çizgi romanlar satılıyordu. belki anlaşırsan sitelerinde seninde çizgi romanını satarlar. Bide yayınlayan firmaları hatırlamıyorum ama bu yukarda bahsettiğim martin myster'ı yayınlayan türk firması sana ilgi gösterebilir. Onlar hep siyah beyaz romanlar yayınlıyorlar.

Bence kesin kendine özgü bir alıcı kitlesi bulursun , hatta birazda cocuklara yönelik şeyler yaparsan daha çok alıcın olur gibi geliyor bana , örneğin kardeşim küçükken bu pokemon digimon oyuncakları etiket kitapları çizgi romanlarına harçlığını yatırıyordu resen sonra bana gelip abi nolur para ver falan diyordu :). Bide yazdıkların tutlup oyuncakları çıktımı bide üstüne animesi yapıldımı köşeyi 7-8 kere dönersin artık :)

Birde imkanın olusa yapabilirsen japonca manga yayınlayan firmalardan birinin veya bir kaçının türkiye temsilcisi olup (benim fırsatını bulursam yapmak istediğim işlerden biri) türkçeye çevirtirip satarsan oda güzel olur. İngilizçe yerine türkçesini okumak daha kolay olur :) alıştığımız dil nede olsa :)

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS