Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

merhabalar.
    bu konuyu acmamdaki nedenim japonyada yasayan turklere karsi olan sahsi gorusumu belirtmektir.
    japonyada turk olmak gercekten zordur.
    bu ulkede yasayipta ulkesini en iyi sekilde temsil etmeye calisan namuslu ve durust turk insaninin oldugu gibi bunun tersi insanlarda mevcuttur.
    benim geldigim gunden bu yana gordugum sey bu ulkede yasayan turkler, diger yabancilar arasinda birbirlerine en uzak olan millettir.
    burada cogunlukta yasayan brezilya,peru,kolombiya,cin gibi ulkelerin vatandaslarina baktigimda farki cok iyi anlayabiliyorum.bu vatandaslarin kendilerine has barlari,kaynasma mekanlari,yardimlasma dernekleri vs var.ve birbirlerini her sekilde kolluyorlar.biz turkler ise miknatisin esit kutuplari gibi birbirimizi itiyoruz,birbirimize guvenirken celiskiler duyuyoruz.bu durum su ana kadar gittigim her ulkede boyle olmustur.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

aynen katiliyorum ama sunuda belirtmek istiyorumki 8 yildan beri bu ulkede iyi kotu gunler gecirdim. geldigim ilk gunlerden beri insanlara birseyler yapmaya cok kez calistim ve eminimki bir kac kezde yaptdim. yapilan iyiliklerin bahsi iyi olmaz ama 4 yil once bir kac yeni gelenin elinden tutdum, birazcik parayi biraz rahati gordugu zaman insanlarin yuz cevirmesi oldugu zaman ister istemez insan bu tur olaylardan uzak durmaya calisiyor.. Bundan oturude insanlara biraz daha mesafeli olunmasi bence normal bir seydir.

Bir cok seyi denemek icinde Turklerin cok oldugu yerlere gidin, acim, issisim, barksizim diye biraz feryat edin bakalim, alacaganiz cevaplar ne olacak simdiden tahmin edebiliyorum. Dedigin gibi herkes birseyin pesinde.. Japonya hareketli bir ulke. Turkiyede iki domatesi kesmeyi bilmeyen adam japonyada karsimiza donerci ustasi olarak cikiyor.. Daha neler beklersin ? herkes bir hayal kurmus, hayal ettigi ruyasina kimseyi katmak niyetinde degil..
    sadece anlayanlar icin..

3. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Arkadaşlar benim Türkiyeden iş güç amaçlı başka ülkelere giden Türklerle ilgili gözlemim şu.Lütfen beni bağışlayın kaliteli ve iyi yetişmiş olanlarınız hariç çoğunlukla Türk toplumunun en altında kalmış yani bizim ayak takımı diye tabir ettiğimiz insanlar böyle maceralara atılıyo.Genelde sokağın büyüttüğü insanlar.EE bu tarz insanlar genellikle kişiliği oturmamış hazımsız köşe dönmeci insanlar oluyor.Tekrar affınıza sığınarak diyorum ki böyle insanların örgütlenme anlayışı da bu kadar olur.Amacım hiç birinize hakaret etmek değil,bu bir gözlem sadece

4. User has not uploaded an avatar

Brown
    Üye

Sayin Arkadaslar
    Ozellikle japonya'daki Turkler konusunda inila ve Erciyesjp'ye katiliyorum.Fakat bu arada gercekten egitimli,aile terbiyesi almis,guzelde kariyer yapmis yada mesleginde kendini yetistirmis Turk insanlarida var.

Bu soylediginiz olaylar yuzunden kendi kabuklarina cekilmis kisiler var.
    Simdi japonya'ya gelen profil cok farkli degil.Ama ozellikle Erciyesjp arkadasimin bahsettigi karekterler Japonya'da cok bulunmakta.Kaliteli iyi ve terbiyeli kisiler bir anda ustte bahsettiginiz durust olmayan ve ahde vefasi eksik insanlar tarafindan kirilmaktadir.Bunlari goz ardi etmeyelim.

Japonya'da Turklerin icinde inanyorumki cok iyi insanlar var.Kimsenin icine cikmayan yada cikmis olup sonra pisman olup kendi kabuguna cekilen.Birde cokda alcak olan insanlarda var.Iste bu alcaklara has bel kadar buralara gelen insanlari teslim etmeyin ve bu kisiler size ulasirsa arkanizi donmeyin.

Kimseye is bulmak yada dostluk yapmak zorunda degilsiniz.Ama kendi dilinizi konusan kendi kulturunuzden gelen degerli kisileride bulup kazanmak sizebir sey kaybettirmez.

Ben Japonya'da yasadigim ve gecirdigim bazi kucuk tecrubeleri anlatsam insan oldugunuzdan utanirsiniz.Ben bazen insan oldugumdan utaniyorum.

Turk olarak tanistigin kisilerin senin ne tecrubene ne yasina ne de bir seyine onem vermeden seni yok olusa surukleyisini yasadim.Adam kapitalizmin cilginliginin tam icine kapilmis.Aslinda buyuk kopek baliklarinin oyuncagi olmus farkinda degil.Atilan kucuk baliklarla kedinin kazandigi paralarla baskalarina ustunluk kurma olayi olarak gormesi cok yanlis.

Bir insan zengin olabilir ve parada cok iyi kazanabilir bu demek degilki baska insanlari ezip yok etmek ve onlarla oynamak olmamali.

Insanligindan nasbini almamis bir japonya Turk toplumu olmamaliyiz.Ama olduk.Icinede bir sefer girdik aman dedik uzaklastik.ne kadar manyak ne kadar tuhaf ipini koparan varsa gelmis.

Simdi buraya iyi tiplerde geliyor.Onlari harcamayalim.Onlari kazanalim.Askerligini yapmis ,devletine hizmet etmis,egitimli,bilgili ve iyi aile bireyi olmus insanlar var.Kobe'de var,Osaka'da var,Kyushu'de var,Okinawa'da var,Kanagawada var var var.Bunlari bulup Turkiyemizin guzel bir yemegini yiyip keyifli bir sohbet yapsak olmazmi?japonla evli kadin veya erkek kim olurdsa olsun dostca insanca konusmak kadar guzel bir sey varmi?

Turkiyemizin guzelliklerinden bahsetsek,dunyadaki guzellikleri ve dostluklari paylassak.Olmazmi?

Hep ayni tip ve profil gelmiyor.Adami dostca iki sefer ariyorsun ama seni aramiyor.Her sey maddiyat olmus.Bunlara ihtiyacimiz yok.Senden medet umanlarada ihtiyacimiz yok.Gercek dostlara ihtiyac var.Bir Turkun sesini duyup aglayacak gonul insanlarina ihtiyacimiz var.

Turkiye'deki kontaklarindan yararlanmaya calisan seni kullanmaya calisan ve telefonal arayip caldirip kapatip snein aramani bekleyen aslinda parasi pulu sendne cok olan insanalra ihtiyacimzi yok.Bizi kullanmayan gercek dostlara ihityacimiz var.

Kimin ne oldugu belli olmaz.

Bir kizi kullanip buraya gelip onune gelen insani kullanmaya calisan insanlara degil bir kizi severek ulkesini terkeden ama ulkesi icin her tur gorevi yapmis ve de gelecegini birakarak ask ugruna bir seyler yapan insanlari kaybetmemeli.

Duygu insanlari her yerde vardir.Yollar uzasada aklim hep ulkemde insaninda.Kizsamda insanima yine Turkum.Bir guzel arkadasim olsa soyle guzel bir Turk yemegi yapip coban salatayi koyup sohbetimiz en guzel sekidle yapsak ne guzel olur.
    Yok iste yapamiyoruz.Turk lokantasina gitsek yedigimiz kazikla kaliyoruz.Yuzumuze bakamayan sadece musteri diyen insanlar.Dostluk yok.Donerci diyorsun konsumak istiyorsun sana acayip sekilde bakan tipler.

Neyse gonul insanlari olmali.Siz yine kizmayin.hatasiz kul olmaz.Orhan agabey guzel soyluyor.

Bizler affedici ve insancil olmaliyiz.Yeni tanistigimzi yada Japonya'ya yeni gelen Turklere suphe ile bakmayalim ama secelim.

Biraz Japonya'ya gelen Turklerde profil degismeli.Buyukelcilkte bile kariyeri o insanlara yetisemeyecek insanlar gelmeli.

Su an mesela Kobe ,Osaka,Nara gibi yerlerde Docent statusunde ,doktorasini yapan yada yaparken birakipn gelen masterli olan ,cok iyi yetismis lisans mezunlari ve insanliklarini unutmamis egitimli,aile terbiyesi almis gercek isadamlari ve gercek yurekli anadolu insanimiz bulunmaktadir.Ama bunalrda artik kendi kabuklarina cekilmis.Tokyo'da oturup kimsenin bilmedigi tanimadi degerli Turk arkadaslarimiz var.

Kimseyi kucumsemek istemiyorum ozelikle restaurant sahibi,donerci ,halici ve benzeri meslek sahiplerinin oyuncagi kimse olmak istemiyor.Bir is icin yada bir bilgi icin basvursan yada ise ihtiyacin olsa canina okuyacak senin vantuz gibi emecek bukelamun tipli insanlar var.Bu insanlara meydani birakmayalim.

5. User has not uploaded an avatar

Brown
    Üye

Kizmayin ama dedigim gibi egitimsiz zor durumda kalmis,Turkiye'de mertce askerlik gorevini yapmamis,ulkesi icin terini akitmamis,gerektiginde kanini akitmamis yada her zaman durust olmayan yollara secmis kisiler japonyayi doldurmus..japonya'da kacak kalan ve sonra pasaportunu degistirerek geri gelmis burada bir cok Turk arkadasini kirmis insanliktan nasibini alamamis insanlar var.Evlendigi kadina baski yapmis hergun dovmus zorla basini kapatmis yada kapali almis ama buyuk bir baskiya aldigi insani sindirmis kisiler var.Evlendigi kizi her gun doven yada esine durust olmayan kisiler var.
    Turkler butun uzak ulkelerde ayni sorunla karsi karsiya.

Bize baska yabanci insanlar yaklasarak dostluk kurmakta ama bizim insanimiz nasil kaziklasak nasil bu adami intihara suruklesek nasil bu adamin butun hirsini amacini yiksak yada mustsuz etsek diyen alcaklar var!!!
    Artik bu alcaklara karsi cikacak yurekli anadolu insanlarina ihtiyacimiz var.
    genc Turk insanina cok uzuluyorum.Ortalikta atilan kaziklari anlatan ve mutlu olan bu kisilerin azalmasini istiyorum.

Bana beni kullanmayacak yada gercekten yardim isteyip ihtiyaci olacak kisilerle dostluga ihtiyacimiz var.

"Ben abi simitciydim Turkiyede ben uyanigim ben herkesi tanirim sen bana inan sen bana iyilik ben sana iyilik" denen cakalllar doldurmus guzel japonyayi.yazik!!!

Sonra kalkip japon insanina kiziyoruz.Ben adamin meslegine bakmam kariyerinede ama kendimide kullanilacak insan olarak gostermem.Belki benimde ihtiyacim olan seyler olabilir yardimlasmak ayip bir sey degil.Ama insanlar haddini bilmeli.Herkesin bir serefi gururu var.Bizler iyileri secmeliyiz.Iyi bir seckin Turk gurubu olmaliyiz.Bize butun milletler gipta ile bakmali.Imrenmeli.saygi sevgiler.

6. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

Arkadaslar Brezilyalilar peru lular veya diger yabancilar bu adamlarda vizeli cok vvizeli cok oldugu zamanda dogal olarak bu ulkede yasamak oldukca kolaylasiyo..E yasam kolay oldukca insanlarin birbiriyle diyalogu da guzellesiyo.Biz Turkler bu ulkkede nufus bakimindan en az sayiya sahip milletlerden biriyiz ve buraya direk vizeli olarak gelenler yok deneecek kadar az burada yasam sartlari oldukca zor is az ev az vs vs..Bu gibi sorunlardan dolayi Turkler genelde birbirine kazik atmak zorunda kaliyo..TABI BIDE MADALYONUN DIGER YUZU VAR BIZ TURKLER BIRLIK OLSAK BERABER OLSAK KAYNASSAK HERSEY DAHA DA KOLAY OLACAK bunu bi turlu yapmiyoruz bunun sebebinide bi turlu anlamis deilim birbirimize kenetlensek sorunlari daha kolay asacagiz ama biz kazik atma yoluna gidiyoruz nereye kadar bu boyle surer bilmiyorum

7. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

emrex kardes
    nagoya da cok sayida iranli yasiyor.ve hicbirisininde vizesi yok.hepsi sahte pasaportla veya kacak giris yapiyor.ama adamlarin kendilerine has mekanlari,barlari,diskolari var.iranlilar birlik olmayi coktan basarmislar.biz neden bir turlu basaramiyoruz??
    bu ulkede yasayan bir turk japona hic dusunmeden guveniyor.ama bir turke guven konusunda ise binbir tereddute dusuyor.
    japonyada turkler damgalanmislar artik.yukarida arkadaslarin dedigi gibi.burada yasayan turklerin %80 i egitimsiz,sehir hayati ile ilk defa japonyada tanisan,kisilik catismasi yasayan ve ne oldum delisi olan insanlardan olusuyor.

8. User has not uploaded an avatar

Brown
    Üye

Sayin unforgiven
    Gorusmek isterseniz ve diger arkadaslarda gorusebiliriz.haberlerinizi bekliyorum.saglicakla kalin.
    msn

9. User has not uploaded an avatar

Brown
    Üye

Unforgiven Arkadasim dediklerin tam bir sosyolojik olaya.Birde egitimli ve iyi bir kariyerle gelirsen has belkadar bazi is sorunlari yasarsan bu adamlarin kuklasi olursun.Bu isi cozmek gerekir.Ne biz son olacagiz nede bizden sonrasi.
    Ozellikle japonya'da gelis sebebleri cok ilginc insanlar var.Egitim ve yetisme tarzi birde aile terbiyesi cok onemli.Genelleme yapmak istemem ama bu insanlarda bunlar az.Ne yapacagiz?Biz iyi ve her yonden kendimize uyan akli basinda egitimli,kulturlu ,namuslu,serefli insanlari bulup cikaracagiz.Kimsenin yapamadigi guruplasmayi yapacagiz.
    Aramiza herkes katilabilir kimse kimseden suphe etmez ama kimse kimseyi kullanamaz.

Ozellikle maceraci egitimsiz insanlar diger kariyerli ve egimtimli becerikli iyi aile terbiyesi almis Turkleri yok ediyor.Bu akli basinda olan Turkler kabuklarina cekiliyor.

Bu egitimsiz Turklere telefon yapsan onda dahi seni kullanmaya calisiyor.Insanliktan nasibini alamamis.Ozellikle halici,donerci,asci benzeri is alanlarindan gelen yada issiz egitimsiz lise mezunu belki genelde ilkokul mezunu olan sahislara olaylara mantikli bakmiyor.Insanlarin hayatini mahvedecek kadar kotuluk yapmaktan geri kalmiyor.

Ortalikta bir seyleri kullanan insanlarla dolu.Kimse kimsenin inanci yada diger seyleri ile ugrasmamali.

Burda dahi dini kullanan,somuru yapan baska somurulerde bulunan zavallilari goruyorum.Japonya'da yasamak icin maneviyat olmali diyip insanlari tarikatlarin kucaklarina goderen zavalli hayatinda Turkiye'de bir basarisi olmayan bu kiisleri gordukce cildiriyorum.

Once insanda karekter olacak.Irade guclu olacak.Zorluk cekebiliriz ve yikilabiliriz bunlarla mucadeleye calismaliyiz.Benimde yenidligim artik yeter dedigim anlar oldu.Ve bu tip kisileri gordukce ozellikle ipini koparip atlayip buralara gelenleri daha cok guclenmeye ve mucadeleye kendimi ayarliyorum.Bundan sonra bir Turkun uckagitla yada ne olursa uzduruldugunu duyarsam hangi Turk olursa olsun her turlu mucadeleye hazirim.Aklim ve mantigim oncelikle.Kimse kimseyi suistimal etmemeli.Lider once ufkunu gormeli.Ben burda cok iyi lider olabilecek insanlari gordum.Yeter artik...Haksizliklara ve karamsarliklara son...
    Bunlarin dostluklari sahte.Simdi Turkiye'de buyuk sosyolojik sorunlar var.Bne bu genc ve bu gibi kisilere kizmiyorum.Bizler bir araya gelip ozel bir gurup kurup iyi akli basinda insanlarin liderligi ile bu sorunu cozeriz.

Artik birileri bir araya gelmeli.Korkmadan cekinmeden bu adamlarin oyuncagi kimse olmamali.

Once guzel bir ortam ve Turk insaninin sicakligini herkese gostermeliyiz.ben de burdaki Turkiye'den gelen insanalri elestirdigimde sen Turkelri sevmiyormusun?Cek git ulkene diyecek kadar gozu kara egitimsiz akli basindan gitmis kapitast insanlari gordukce cildiriyorum.

Sana ne benim burda kalmamdan?Sanami birakacagim.Bizleri temsil edemeyen bu insanlara karsi artik bir sey yapmak gerekli.

Benim soyleceklerim simdilik bu...

10. Japonya saygi, guven ulkesi,
    egitimsiz Turkler de (veya Kurtlerde) maalesef saygili olmak da, guvenmek de zayiflik ifadesi, ayrica kabul etmek lazim ki biz biraz kompleksli insanlariz. Bunlar kafa olarak gelismemisligin gostergesi.

Bir keresinde ogrenciyken baito yaptigim yere Turk e benzeyen bi adam geldi, bakislar filan tam turk ;). Zaten bakip duruyor. Dedim nerelisiniz? Iranliyim dedi. Amenna. Ne guzel filan. 1 bira icip gitti.
    Bir sure sonra turk arkadas Turk lokantasi acilmis beraber gidelim diye davet etti, gittik. Mekanin sahibi Iranliyim diyen eleman cikti. Ozur diledi, bira filan ismarladi sagolsun.
    Dedim niye yaptin? Tanimadigi Turklere (veya Fetullahcilara) denk gelirse diye kendini Iranli diye tanitip fazla icli disli olmamaya ozen(!) gosteriyormus.

Bu baglamda biraraya gelememek, karsilasmamaya calismak konularinda yukarida yazilanlara katiliyorum.

11. User has not uploaded an avatar

Brown
    Üye

Sayin Cihangir
    Bizde kabugumuza cekildik.Islerimizi takip ediyoruz.Hayat bir kapiyi kapatiyor bir kapiyi aciyor.Ben kendim Turklerle bir is ortaminda degilim.Bir ara cok ugrastim.Turklerle bir ara gelip yada Turklerin yaptigi benzeri seyleri yapmak icin.tecrubelerden faydalanmak ve japonya yasaminda bir yer almak icin.Baktim namussuzluk hat safhada.

Insanlar bitmis.Turk olduguma utanmaya basladim.Uzaklastim!Turk dusmani gibi olduk!yani bu yanlis ..Biz kandi vatandasimiza dusman olmayiz.ama bu duzeye getirmeye calisyorlar.Biz Turklugumzu icin cnimiza ortaya koyduk.Oyle askerden kacip buralara gelmedik.Gorevimiz vatanimiz harfiyen yaptik.Ama japonya'da bizim vatandaslarimizi agzimiza sicti.O gunelri unutmuyorum ve unutmayacagim!

Sonra kendimize uzak gordugumuz yabanci milletlerden olan kisilerle kader paylastik.Hic bir Turkun yapmayacagi iyilikleri yaptilar bende karsiligini guzel yonde verdim.Hic bir zaman suistimal etmem.Insan kendini yabanci bir ulkede yasarken buldugunda ne olursa olsun Turklerle tanisip tecrube ve birikimden yararlanmak istiyor.Ama aslinda gercek hayati bir anda goruyor.Yasanilan acilar ve suistimal edilmenin acimasizligini goruyor.

Amerika'da ozellikle Californiya eyalatinde cok yasayan dostlarim var.Onlarda biraz benzeri seyler yasamis ama Amerika'da daha kulturlu ve daha iyi niyetli Turkler varmis.Amerika'ya girmek tabiiki zor.Buraya yani Japonya'ya ipini koparan atlamis gelmis.Turkiye'deki en uc tipler.Yani egitimden ve aile terbiyesinden nasibini alamamis kisiler.Japonya'nin mutlaka somut olarak vize koymasi bence bizim icinde cok yararli olur.

Birde Japon kizlarina kiziyorumki yani bulup bulup bu sunepelerimi bulmuslar.Gelen tipler tam ilginc.Tip bile iyi olsa bilgi ve akil yok.Sadece uckagit nasil adama kazigi atarim diye dusunen adamlar.Tam uyanik tipler.hayatinda bilgi ile bir sey cozmemis insanlar.

Egitimlilerdende pislik cok var.Onlar Turkler dunyasinda ayni isi yaparak bu egitimsizlerle ayni duruma dusmusler.Onlarin eline dussen daha beter.Adamdan iyi egitim aldiysan yada adamdan Turkiye'de daha sansliysan adam kiskancliktan anadan dogmusa pisman ediyor seni.Yani bu serefsizleri anlatmakla bitmez.Mutlaka bir noktada bir seyler olacak...

Fakat bu serefsizlik yapan Turkiye'den gelen Turk yada Kurt kim olursa olsun haddini bildirmek gerektigine inaniyorum.

Ozellikle bu Fettulahci ve Nurculara karsi herkesin duyarli ve dikkat etmesi gerekli.Bir de kapitalizmin acimasizligina kapilan kendini patron sana zavallilara.

Insan guclu bir varliktir.Herkes bir seye inanir.Kimsenin dinine kimse karismaz yada karismamali.Kimsenin dini baskasinin dininden ustundegildir.Ustunluk yasadigim tanidigin inandigin dini en iyi sekilde durustce yasayarak ispatlamadir.

Sunu bunu iyiyor diye insanlarida asagilamak yanlistir.yada kilise yada camiye gidiyor yada gitmiyor diye siniflamakda yanlistir.

Insanlarin siniflayarak kendilerine yol acanlarda bence en zavalli mahluklardir.

Once insan iradesine sahip olacak.Butun dinelrin amaci nedir? Dogruluk ve iyiliktir.Sen zaten buna sahipsen hangi dine inanirsa inan durust olursun makbul insan olursun.

Birde boyle uzaklasmaya kalkarsak bizler siner bu tipler ortaya cikar.Bneim su an hic bir Turk arkadsima is veya baska seyde ihtiyacim yok. Ama dost bir Turk arkadasima ihtiyacim var.Turkiye'yi konusacak arkadaslara ihtiyacimiz var.Neden cunku Turkiye'de yasadik buyuduk.Orda ruhumuz devam etmektedir.

Angutlara duduklere ihtiyacimiz yok.Ne yaptigini bu dunyada bilen insanlara ihtiyacimiz var.Descartes'in dedigi gibi "Dusunuyorum oylese varim" diyenlere gerek var.Gercekligi her zaman arayan rasyonel insanlara ihtiyacimiz var.

Bu kotulere Japonya'yi birakmamak gerekir.Kimsenin babasinin mali degil.Adam diyor sen yeni geldin cek git.Ya sen kimsin iste bunun icin mucadele etmeli. Saygi ve sevgiler

12. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Arkadaşlar Allah gurbette yaşayan Türklerin yardımcısı olsun.Ben dil öğrenmek için kısa bir süreliğine gurbet tecrübesi yaşadım.Gurbette insanın adam seçme şansı pek olmuyor.Madem Türk en azından konuşıyım bari diyosun.Ama yaratılışım gereği kolay kolay kimseye güvenmediğim için,kılı kırk yararak yaşayan bir insan olduğum için kimse bana kazık atamadı.

13. User has not uploaded an avatar

Brown
    Üye

Arkadasim sahsim adima konusursam ne maddi nede dil sorunum var.Sorunumda osla bu tur kendime saklarim.Mucadeleyi bilen bir kisiyim.Ingilizce ve japoncayi birak baska dillerdede anlasabiliyorum.Bu bilgi duzeyimi ve benden cok cok iyi yetismis arkadaslar var.Master duseyimin disinda doktora egitimimi birakarak buraya geldim.Burda su an tandiigim kimsenin bilmedigi docentb olan arkadaslarim var.Ama iliskimiz kopuk uzaklik ve cesitli sebeblerden.Bu arkadaslari bulup daha kaliteli Turk arkadaslarin adaptasyon sorununu yada yalnizliktan kalan bunalimini duzeltmek gerektigini inaniyorum.Sadece sicak bir yuz bile yeter.tanri kimseyi kotu insanlarla tanistirmasin onalrdan yardim istetmesin.caylarini bile nasip etmesin.

Japonya'da her urunde domuz katkisi yoktur.Mesela et,sut,diger butun gidalarda stalizator dedikleri koruyucu katki maddeleri yosun yada bitkilerden yapilmaktadir.Monogulatto dedigi katki maddeleridie bitkiden yapilmaktadir.tabiiki domuzdan yapilan bazi jelatin turleri oluyor ama adam bunu belirtiyor.Zaten japonya'da bitki ile beslenen cok insan var.vejetaryan katki maddeleri ile gelisen bir endustrileri var.

Birde bu domuz kuranda yasak deniyor.Peki bu yasak nerelere dayaniyor bunlarida bir arastirdim.Bu yasak sami irkina kadar dayaniyor.Misir firavununa kadar dayaniyor.Havanin sicak olmasi dolayisi ile ve col yasantiis sebebi ile domuz tenyasi tirisin adli hastalgi tetikliyor bu yuzden o cografyada yasaklanmis.O zamanlar sami irki tipta ilerlemis bir irk.Sami irki diyince araplar,yahudiler,berberiler ve misrililar girmekte.Bu yasak yahudiler ve muslumanliga kadar surmus.Ama Hristiyanlarda bu yok.Neden? CUnku hiristyanlik o cografyanin disinda Avrupa ve diger yerlerde yayilmis ve orda domuz yeme gelenegi var.Sunnet gelenegide zaten sami irikindan geliyor.Yahudiler ve araplar sami irkindandir.Olayda bu.yani ne muslumanlik nede yahudilik bunu bullmustur.Baska bir sey yok.Domuz zararlidir demekte su gelisen dunyada ne kadar dogru?

14. User has not uploaded an avatar

Brown
    Üye

Butun uzakdoguda bu fettulahci teskilat sorun oldu.Bunlar yuzunden cok aci ceken Turkler var.AVUSTRALYA'DA AKRABALARIM VAR ADAMLAR BIKTIK DIYOR.OKULLARINA ZORLA BASKI ILE MADDI durumu iyi Turklerin cocuklarini bir tur tehditle aliyorlar.

Sonra Turk okulu filan diye bir seyde yok.Uluslararasi okul deniyor.Bunlara inanm,ayin okullarinda Amerikali ogretmenler dolmus.Ogretmenmi ajanmi belli degil.Ne kadar egitimli Turk olursan ol bunlarin okullarinda egitim gorevlisi olarak calismak mumkun degil.Insanla dalga gecen mahluklar.Insanin dinden cikaririlar.Insani inancsiz yaparlar.Zaten inanmayan insan yok.Ateiizmde yada baska herseyde bir inactir.Insnain iradesi guclu olmalidir.

Bundan sonra Japonya'ya kacak Turk gelip cok kalmaz.Japonya acikca vize koyacak gecen vize koymak icin bastirmis ama bizim devlet ikna etmis.Bir iki japon vatandasinin daha cani yanarsa bu is olur.Turkiyede egitim ilkokul 2.sinif duzeyi.Simdi ben dusunuyorum kendim oyle ucaga atlayip bir tanidigim daha olsa Japonya'ya gelemezdim.Mumkun degil.Gencecik insanlara atlayip geliyor yada tam maceraci insanlar.Onun icin diyorum bu bizi ilgilendirmez.Bize kaderin dusurdugu insanlarla tanisma durumu olursa elimizden gelen hersey yapilir yada bizde yardim alacagimzi durum olursa yardimlasiriz.

15. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

brown kardesim.
    yazdiklarina tamamen katiliyorum ama egitim olayi okuldan yada kurstan alinmaz.aileden alinir.
    biz bu forumda toplanmis cok guzel ve yararli bilgileri paylasiyoruz.bu forumda bulunan insanlar zaten bir takim olaylari asmis insanlardir.cunku bilgi pesinde olan bir insan birilerinin uzerinden politika yurutup kendisi ve ulkesi icin kotu imaj sergilemez.soz vatanini sevmek olunca buradaki butun turkler vatanim icin olurum der ve arkasindan bir cogu gider icecek makinelerini acarak paralari bosaltir.iste vatan icin olecek insanlar.onlara tek sozum hepinize lanet olsun.biz turkler bu ulkedeki en azinlik yabanciyiz.ve bir avuc ise yaramaz insan ise 70 milyonluk ulkemizin imajina zarar vermekte gecikmemisler.buradaki diger yabancilari gorunce inanin imreniyorum.hepsi birbirini taniyor ve kolluyorlar.
    japonya gibi guclu ekonomisi olan bir ulke iyi niyet gostererek turkiyeye vize uygulamamis.gidin bakin bakim turkiyeye vize uygulamayan kac ulke var.hepside 3. dunya ulkeleri.birtek saglam ulke olarak japonya vize uygulamiyor yakinda o da uygulamaya baslar.

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS