Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Kültürü

Muska

(9 posts)

Etiketler:

, , , ,
  1. Eski Japonyada kadinlar cocuklar muska ya da savunmasi icin Tanto'yu(kisa katana)sahip oldular.

muska
    Nazarboncuk gibi...

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Bizim muska mı bu!?Aaa! =)
    Sizin kültürünüzde muska yapmak var mı Mogo?

3. http://image-search.yahoo.co.jp/search?ei=UTF-8&fr=top_ga1&p=%E3%81%8A%E5%AE%88%E3%82%8A&b=1
    Bizimki boyle

4. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Bizimkilerin daha cicili bicilileri bunlar. =)Bizimkiler yeterince korkutucu çünkü,hem görünüş hem niyet olarak.
    Siz ne amaçlarla muska yapıyorsunuz Japonyada Mogo?Hala var mı bu gelenek?

5. sağlık,sınav geçme,başarı,iş,kolay doğum,sporda zafer...çeşitli için yapıyoruz.
    Tapnakta alıyoruz.Bazı tapnaklar bu konuda ünlüdür.
    Mesela Tokyodaki Yushima tapnağı sınav geçme için ünlüdür.
    Çünkü bu tapnağında Akademi tanrı olan 'Sugawarano Michizane'yı tanrılaştırıyor.
    Japonya'da Ocakta Şubatta lise ve üniversite girmek için sınava başlıyor.Onun için şimdi öğrenciler aileler tapnağı ziyaret ediyorlar...
    Ve mesela çantada takınıyorlar

6. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Çok güzelmiş,al bir benzerlik daha. =)
    Bizimkilerde yatırlara koşup hocalara muska yaptırıyorlar! =D
    Hele sınav zamanı:okunmuş su,pirinc,seker...Allah ne verdiyse artık..
    Annem üniversite sınavına giderken zorla bana okunmuş pirinç yutturmuştu! =S

Çok direnmiştim ama kurtulamamıştım.

7. User has not uploaded an avatar

Schwanzerberg
    Üye

Bizdeki muskaların dinle bir bağlantısı yoktur aslında.Aksine bizde muskalara güvenmek ve medet ummak yanlıştır,dine göre bu böyledir.Ama bu hurafeden çok geleneksel bir şeye dönüştüğünden hala sıklıkla kullanılan bir şeydir.Ben annemi okunmuş pirincin bir faydası olmadığına aksine boğulma tehlikesi olduğuna ikna ettiğimden kuru pirinci yutmak zorunda kalmadım hiç.Ama Japonya'da eskiden beri hala devam ediyormuş muska geleneği.

8. Schwanzerberg

karateyle ilgili kısmı, diğer konuya http://www.japonya.org/forum/topic/419 kopyala-yapıştır yapabilir misin? muska konusunu buraya aldım. sen kopyaladığında önceki mesajındaki karate bölümünü ve bu mesajı sileceğim.ok

9. Bildiğim kadarı ile bunlar bizim kültürümüzdeki muskalarla bir anlamda değil.
    Japonlar bu muska dediğiniz şeyleri tapınaklardan alıyorlar. Dua niyetine yanlarında taşıyorlar. Bana daha çok cevşeni çağrıştırdı. Tek farkı onların okul, başarı, sağlık, evlilik gibi konular için farklı farklı olmaları.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS