Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya Diğer / Çeşitli Yardım Konuları

1. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

Arkadaslar yabancilarla aramizda gecen(tabiki japonlarda dahil),Turkiye ve Turkler hakkindaki abuk diyaloglari paylasalim bu baslikta.Mesela ben ilk ornekle aciyim sayfayi.
    Japon doktor:"Nerelisin?"
    Ben;"Turk'um."
    Japon doktor:"Suraya kendi dilinde ismini yazar misin?"
    Ben:"(Yazilir)Buyrun yazdim."
    Japon doktor:"Latin alfabesiyle deil,kendi dilinde lutfen!"
    Ben:"Burada zaten kendi dilimde yaziyo.Turkce Latin alfabesiyle yazilir."
    Doktor:"Oyle miii! Arapca sanmistim!"
    Ben:(icimden)"Hay senin doktorlugunu da,hastahaneni de...!!"

Veya "Turkiye'de kar var mi?" "Turkiye Misir'in yakinlarinda deil mi?" "Turkiye'de deve var mi?" gibi vs vs
    benim sinir katsayimi artiran bi ton diyalogum var yabancilarla bizler ve ulkemiz hakkinda.Eminim sizlerinde vardir.Hadi arkadaslar,basinizdan gecen ilginc diyaloglari
    sizler de paylasin burada!!

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

Turkum dedigimde tahran danmi geldin diye sorduklarinda sinirden kudurmustum:))
    veya turkiye de birden fazla evlilik yasalmis dogurumu?
    turkiyede kadinlar kocasindan baska birisi ile cinsel iliskiye girerse gercekten olumlemi cezalandirilir??
    arapcami konusuyorsun?
    neden dininiz terordur?
    neden savasci bir ulkesiniz?

dahasini yazmak istemiyorum.yoksa sizinde moreliniz bozulur.

3. Ingilizce pratik yapmak icin zorla laf acan bi Japon kiz
    nerelisiniz diye sordu ben de "Turkey" dedim.
    "Turkey ABD nin eyaletlerinden biri degil mi?" dedi.
    O da yetmedi!
    (Anchorage in Katagana daki Ankara'nin telaffuzuna benzerliginden dolayi olsa gerek)
    "Hatta baskenti de Anchorage degil mi" dedi :)
    Cok sofistike kizdi :))

O ani paylasmak icin yanimda bi turk daha olsun isterdim.
    Japonlarin cografya ve tarih bilgisi acinacak durumda.
    Hos! Bizde de bi ara Pavarotti yi gorup Bill Gates diyen kizlar televizyondaydi :))

4. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Hımm...
    Avrupalı arkadaşlarım daha işin bilincinde soruyorlar fakat can alıcı detaylar geliyor bu da kasıyor.Japon arkadaşlarımdan eski erkek arkadaşım hariç hiç abuk soru almadım.(çünkü o bütün abuk sorular kotasını kendince doldurdu! =D )Japon arkadaşlarım konusunda şanslıydım çünkü arkadaşlarım hep Türkiyeyi bilen insanlar oldu.

Avrupalı arkadaşlarımdan bir kaç soru:
    -Laik ve ve diğer Arap ülkelerinde farklı bir ülke olduğunuzu söylüyorsunuz peki o zaman hükümetinizin başına neden dini kökenli bir partiyi getidiniz?(Bunu soran arkadaşım bir Fransız ve hukukcu.Şuanda da uluslararası ilişkiler okuyor Fransada.Hadi anlat bakalım şimdi..İngilizcen yetmiyosa yandın!)

-Geçenlerde haberlerde bir Türk baba,kızını erkek arkadaşı var diye öldürdü,bunun nedeni nedir?Türk kızların erkek arkadaşı olmaz mı,olması yasak mı?Dinen mi peki bu yasak?(Bunu soran arkadaşım İsviçreli ve tarih okuyor.)

-Sen Belçikada yaşayan Türklerden çok farklı görünüyosun,kapalı değilsin,Türkiyede açık gezebiliyomusun?Piercing takman yasak değilmi!? (^_^;) (bunu soran arkadaşım Belçikalı ve orada gazetecilik okuyor.)

-Siz buraya gelince başınızı açıyorsunuz Türkiye de kapalısınız değil mi?(Bunu soran arkadaşım Amerikali ve benimle felsefe okuyordu.)

-Neden ülkenizin adını "hindiyle" aynı anlama gelen bir isimde seçtiniz ya da seçtiler?Sizde de şeriat var değil mi?Kesiyosunuz adamların kafalarını (kendi aralarında gülüşmeler.Bunu söyleyen arkadaşlarım Filipinli,ülkeden uzaklaştıkça soruların aptallaşma oranları o derece artıyor.)

Japon çephesine baktığımızda:
    -Ben şimdi Türkiyeye gelince senin elini tutabilir miyim?Erkek arkadaşın olduğum için beni öldürürler mi?Sana sarılsam,seni öpsem bana bişey yaparlar mı?...
    şeklinde uzayan ve beni bunaltan sorular zinciri.
    Benim ona cevabımda aynı şekilde "kimden öğreniyosun bu abuk sabuk şeyleri,bir şeyler öğrenmek istiyorsan bana sor!!" deyip çocuğu itinayla tırstırıp,Japonya hakkında bildiğim ne kadar olumsuz şey varsa (size de böle böle diyolar,ben bişi diyom mu?..)şeklinde bir karşı tepkiyle açıklama vermiştim.

Cevabı şöle olmuştu:
    -Aaaa!Sen Japonyayı anlamışsın ve çözmüşsün çok şasırdım gerçekten.Ama bunlar kişilere bağlı tabi ki,genelleme yapmamak gerek..(Ve akabinde gülümseyen ve sevimli bir surat gelir,en Japonundan... =D )
    (greentea dumura uğrar! =S =S )

5. prettycat

prettycat
    Moderatör

Soruların saçma olduğuna katılıyorum. Ama demek ki Türkiye kendini o şekilde tanıtıyor. Siz kendinizi doğru ifade edebilseydiniz yabancılar da bu şekilde sorular sormazlardı:) Ayrıca sizin de bildiğiniz gib zina suçuyla aile meclisi(!) gerçekten ölüm kararı verebiliyor v daha da komiği bunu uygulayabiliyor! Türkiye laik bir ülkeYDİ. Türban konusunda da çok yakın bir gelecekte kamusal yerlerde bile türban takılacağı için soruları gayet doğru ve mantıklı sorular olacak...

6. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Aksine ben Avruplı arkadaşlarımın sorularını mantıksız bulmadım,böyle bir şeyde belirtmedim yazımda zaten.Aksine çok can alıcı sorulardı,halada geliyorlar.
    Ha ben cevap vermeye çalışırken hem zorlanıp hemde ülkemin yurt dışında bu şekilde "tanıtılmasından" oldukça endişe ve rahatsızlık duydum.

7. prettycat

prettycat
    Moderatör

greentea yaptığım yorumlr sadece sana değildi. Bu başlıktaki tüm mesajları kapsayarak yorum yaptım:)

8. User has not uploaded an avatar

sakura
    Üye

Ben buraya bu konu hakkında çok yazdım hala daha devam ediyorum; Japon arkadaşlarım Türkiye hakkında Afaganistan gibi, Arapça konuşan, kadınların hepsi kapalı, Avrupa ve Amerika'ya karşı çıkan, nefret eden insanlar topluluğu oldumuzu söylüyor.Ben onlara cahiller derdim ama herhalde bu gidişle ben cahil olacağım :) Şöyle bazı yurt dışında çalışma, oturma gibi forumlara göz atıyorumda herkes bu ülkeden kaçmak istiyor.Neden acaba?Biz Dünya üzerindeki en gelişmiş, en demokrati, en özgür , en laik ve kendi insanlarına en iyi hizmeti ve yaşamı veren ülke değilmiyiz?Bence kaçanlar hata yapıyor Dünya'nın bu en süper ülkesinde yaşsalar kral gibi yaşarlar :))

Bu arada sadece Japon arkadaşlarım değil, ben Kanada'da okurken kaldığım evdeki ev sahibi, onun arkadaşları, okuldaki öğretmenlerden tutunda Kanada asıllı arkadaşlarımda, Japon arkadaşlarım gibi düşünüyordu.Herhalde onlar önceden olacakları söylüyorlardı :)) bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete gibisinden...

9. Prettcat

Türkiye kendini bu sıfatlarla tanıtmıyor. Problemin temelinde Japonya'nın Türkiye'yle direk temas yerine, Türkiye'yi avrupa'dan öğrenmeye çalışmasından kaynaklanıyor.

Biz de japonları, japon kültürünü çinlilerden öğrensek nasıl olur? Çin medyasında yayınlanan tüm japonya haberleri türk medyasında yayınlandığında, Türkler japonya ile ilgili ne düşünür?

Ayrıca aile meclisi kararıyla insan öldürmek, cahil ailelere has birşey. Türkiye zaten bunu önlemek için özel çaba sarfediyor ki genelleme yapman ilginç. Bu şekilde hareket eden cahiller var diye tüm Türkiye aynı diye birşey yok.

Ayrıca türban konusundaki problem nedir? Türban ile bu soruların ne alakası var? Burda türban tartışması olsun istemiyorum. Boğaziçi Üniversitesinde yıllardır bu konuda bir baskı yok.

Herşeyi biliyorum modundan çıkarsak, forumdan öğrenebileceğimiz şeyler çıkacaktır.

10. prettycat

prettycat
    Moderatör

Zaten tüm Türkiye'de töre cinayetleri var demiyorum ama kurunun yanında yaş da yanar, yok diyemiyorsunuz. Eğer Avrupa'dan öğreniliyorsa da o zaman Avrupa'ya da kendinizi iyi ifade edemiyorsunuz? Amaç türban tartışması yapmak değil bu nedenle sadece bu konu üstünde durulmasın ama kamusal alanlarda bile türbanın serbest olduğu bir ülke(başbakan öyle olmayacağını söylüyor ama inanmıyorum) laik değildir, yabancıların laiklik ile ilgili sorularıyla alakalı.

11. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

onemli olan bizim kendimizin nasil ve nerede oldugunu bilmesi deilmi Avrupa nin yada diger ulkelerin bizim hakkimizda ne dusundugu hic onemli deil bence cunku onlara gore biz hep barbar pis Turkleriz.Japonlarin zaten dunyadan haberi yok.Tarih tekerrurden ibarettir topla tufekle yapamadiklarini boyle basit oyunlarla yapmaya calisiyolar..

12. Merhaba, Ben yeni katıldım. Sebebi de yazılanları okuyunca bir şeyler söylemek zorunda histmem oldu. Forumu açan arkadaşın amacının ne olduğunu anlayamadım. Özellikle bazı arkadaşlar sorunu laiklik ve başörtüsü gibi gereksiz konulara çekiyor. Bu konulara girmek istemiyorum. Moderatör arkadaşımızın yazdığı yazıyı okuyacak ve anlayacak olursanız; insanların belli bir toplum hakkındaki düşüncelerini medya veya düşmanı olduğu başka bir ülkeden öğrenmeye kalkarsanız, herkes gibi bizler de yanılırız. Aynı İran ve Afganistan örneğinde olduğu gibi. Acaba içinizde oralara giden var mı? Ya Arabistan'a ? Onlar diğer milletler için nasıl düşünüyor? Bizim için nasıl düşünüyor? Bunları da hesaba katın. Japonya, Amerika ve Avrupa biz hep iyi olsak sürekli bizim için iyi şeyler mi düşünecek zannediyorsunuz? Kişiler tanışır ilişkilerini düzenler. Devletler yüzyıllardır bu ilişkileri düzenleyemiyor. Neyse amacım kafanızı karıştırmak değil. Kısa kesmek iyi olacak. Japonya bu gün neden Japonya biliyormusunuz? Çünkü geleneklerine bağlı geçmişini unutmayan kültürüne sahip çıkan bireyler için de başkalarının haklarına saygılı ve adaletli oldukları için. Pretycat arkadaşım sen önce Türkçe'ne , Türlü'ğüne ve Türkiye'ne sahip çık. Babanenin giydiği kıyafete en azından saygılı ol ve önce sen laik olki layık olduğumuz yere hep birlikte gelebilelim. Amacım kimseyi karşıma almak, kimsenin kalbini kırmak değil. Yanlış bir kelime kullandıysam kusuruma bakmayın. Herkese sayılar.

13. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

Basligi cok farkli bi amacla acmistim fakat goruyorum ki
    bazi arkadaslar israrla konuyu laiklik ve turban meselesine
    cekmeye calisiyolar.Siyasi tartismalariniz icin ayri baslik acin.Burayi kirletmeyin lutfen.Ozellikle prettycat size soyluyorum bunu.Git siyasi fikirlerini yada AKP dusmanligini
    baska yerde yap.En azindan benim actigim baslikta yapma.

ARkadaslar yabancilarla aranizda gecen ,ulkemiz hakkindaki
    abuk diyaloglari bekliyorum,hadi bakalim...

14. leyla

leyla
    Üye

Singapurlu bi arkadaşımla ilk tanışmamız çok komikti.
    Aynen şöyle bir soru sordu: Türkiyedeki bayanlar peçe takıyorlar mı? +_+

ve japon bir arkadaşım benden ev adresimi istedi. Adresi verdikten sonra benden arapça olan adresimi istedi. Bende bizim dilimiz arapça değil ki! latin harfleri kullanıyoruz dediğimde bayağı bir şaşırdığını hatırlıyorum ^_^

15. prettycat

prettycat
    Moderatör

Mukattar ben zaten Türk değilim:)
    Kusura bakmayın amacım konuyu siyasi bir yöne kaydırmak değildi konunun sapmasından konuyu açan arkadaşın rahatsız olmasını da anlıyorum. Fakat sitede mesaj raporlama olmadığı için kasugai41'e terbiyesini takınmasını söylemek istiyorum. Düzgün bir üslup kullanın daha geyşanın anlamını bile bilmeyen bir insanın milletime hakaret etmesine tepki koymak istedim. Kendimi, kendi milletimi savunmak dışında bu konuyla alakasız başka yorum yapmayacağıma emin olabilirsiniz...

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS