Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. leyla

leyla
    Üye

İnternette dolaşırken okuduğumda bana gerçekten ilginç gelen bir yazıyla karşılaştım. JAPON ERKEKLERİ MAAŞLARINI HANIMLARINA VERİP ONLARDAN HARÇLIK ALIYOR! diye başlayan ve sürüp giden bir yazı... Ben her duyduğuna, okuduğuna aaaa öyle miymiş vs yorum yapan biri değilim. Doğruluğu yanlışlığı tartışılır bir konu bence. Sizce, sizin fikirleriniz nelerdir? Özellikle mogo ve prettycat bu konu hakkında bir bilgiye sahip misiniz?

Okuduğum kaynak bu.
    http://www.goethe-bytes.de/dw/article/0,2144,3073747,00.html

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Verdiğin linkte bir hata var sanırım.Açılmıyor çünkü.

3. Ben okuyabilirdim.
    Evet hakli.Japonya’da oyle yapanlar cok.

Ama onlarin cogi baba calisiyor anne calismiyor.(Genelleme yapiyorum)
    Baba is fazla oldugu icin ev ekonomisi hakkinda kontorol edemez.
    Anne ev ekonomisi konusunda daha iyi biliyor.
    Cunku her gun supermarkette alisveris yapiyor.Cocuklara bakiyor.
    Yasam masraflari icin ne kadar israf ediyor.Ona dikkat ederek yasiyor.
    Cocuk yoksa okadar sert degil ama varsa cocuk icin birikim yapmali.
    Inanilmaz kadar asarruf edebilenler de varJ
    Bugunlerde calisan anne de arttigi icin bu sistem yapmayanlar da artiyorlar.
    Ne yazikki baba anneye maasi sundugunda “ eeee o kadar az mi!??diye sikayet ediliyor…

4. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Okudum yazıyı şimdi.Allah o çalışmaktan kendinden geçmiş Japon erkelerini bu paragöz Japon kadınlarından korusun diyorum sadece!!

Ne demek bu laf ya,"daha çok harçlık istiyosa daha çok çalışsın!?" Ne kadar insafsızca!

O parayı bu tür kadınların eline sayan erkekte akıl yok ki!!
    Olsun Türk erkekleri gibi kocalarıda,ev hanımı Türk kadınları gibi,evinin her türlü ihtiyacı için sadece kocanın verdiği harçlıkla geçinmek zorunda kalan ve kendisinin ekstradan hiç bir harcaması olmayan kadınların durumuna bir düşsünler bakalım...Sonra görürüm ben onları böyle konuştuktan sonra.Bu ekonomi yapmak falan değil.
    Zaten onların bu paragöz halleri yüzünden,Japon erkekleri de geçinemeyeceğiz diye (her kadını öyle zannedip) "hayatı sadece çalışmaktan ibaret sanıyorlar!".
    Çivisi çıkmış bu Japonyanın.Önceden bir çivisi varmıydı,artık ondanda emin değilim.

5. Ben de genelleme yaptım ama gerçek nasıl olup olmadığını bilmiyorum

Maaş ev hanım elde ettikten sonra istediği kadar kullanırsa acayp ama öyle değilki.
    Kendisi için de ayda sadece 200YTL falan harcayabilir

Erkeklerde de sebep var.
    Butün maaşını alırsa,iş arkadaşıyla sıksık içki içmeye gider.Japonyada içki içmeye giderse bir kezde 50YTL harcanıyor.Her cuma akşam gidenler de var.

Aslında kadın kontrol ettiği ev ekonomisi iyi gidiyor.
    diye imaj var.
    Ama erkek kontrol edip ev ekonomisi çok kötü olduğu ev de çok var.

Ancak aileye göre maaşa göredir.
    Bir külütürümüz gibi mi bu?

yeni neslide azalıyor bence.

"daha çok harçlık istiyosa daha çok çalışsın!"
    Şaka olarak diyenler de var...ama anlayabilirim.
    Japonyada yaşam okadar zorki.

6. tokyoalican

tokyoalican
    Üye

bi nevi light erkek yaani.japonla evli olan turklerdende verenler varmidir acaba?

7. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Yaşam her yerde zor Mogocum.Kapitalist düzende paran olmazsa hayat seni çok kolay harcar.Türkiyede hayat çok daha zor bence,hem hayat pahalı hemde işinin karşılığını ücret olarak tam alamıyorsun.Sürekli zam,zam..Vergi,vergi..İnsanların belleri bükülüyor ay sonunu bir araya getirmek için.

Benim Japon arkadaşlarımdan çoğunlukla duyduğum şeyler son zamanlarda Japon kadınlarının kocalarının emekli maaşına konmak için adamcağızların emekliliklerini beklediklerini,adamlar emekli olur olmaz da boşanıp parasının yarısına konduğu ya da eşi çalışma dediğinde memnuniyetle kabul edip kendini ev ekonomisine yardım etmek adına herhangi bir sıkıntıya sokmadığını,çalışmayı bile teklif etmediği şeklinde.

Eşin fazladan harcamalarına izin vermeyebilir buna bir şey diyemem ama o kadar çalışan birinin bir yerde bir kadeh içki içip kendini rahatlatmasında bir mahsur göremiyorum ben,hatta yapmazsa hayat süresi dahada kısalır.Zaten Japon iş sistemi normal insanın sınırlarını fazlasıyla zorlayacak kadar ağır,o yüzden deşarj olması şart.

Türk kadınıda ev geçindiriyor ve kocası eline tüm maaşını saymadan yapıyor bunu hemde.Şartlar kıyaslandığında bizimkiler daha güç durumda yapıyorlar bunları.(Biz sizden daha iyiyiz demek istemiyorum,yanlış anlaşılmasın sadece bir kıyas yapıyorum.)Ama bizimkiler kalkıpta atıyorum,"bugun daha iyi bir yemek pişmesini istiyorsan daha az uyu,daha çok çalış " demiyorlar.
    Haksız olduklarını düşünüyorum,yazık o adamlara.

8. leyla

leyla
    Üye

Hımm demek ki bir nevi doğruymuş. Ama benim şahsi fikrim şu bayanlar para konuşunda daha tutarlı. (Genelleme yapmıyorum!) Kendi ailemden örnekler verebilirim; Teyzelerimden bir çoğu kocalarının alışveriş için verdiği parayı toplayıp bu paralarla yeri geldi kocalarının borçlarını ödediler, bu parayla araba aldılar, bu parayla ev yaptırdılar. Ciddiyim! Ve köyde yaşayan bir teyzem var ki, ya kadın o kadar çok para toplamış ki daha altınları mı desem ne desem. Düşünün yani köy gibi yerde. He köy diyorsam öyle hayvan beslediği falan da yok, hiç birşey. Sadece meyve bahçeleri var. Ve kocası ona tek kuruş vermiyor. Kadın taşı sıkıp para çıkarıyor:) Oda topladığı parayla koca bir kamyon aldı ve sonra da kocasına araba. Hiç bir geliri yokken kızını dersaneye gönderiyor:) (Bazen diyorum keşke bende onlar gibi olabilsem çok para savuruyorum çook:)

Eğer japon bayanlar kocalarına öyle davranıyorsa, şu anda tanıdığım 30 yaş üstü o kadar çok japon var ki! demek ki adamlar evlenmemekte haklı. ( Tabii diğer faktörler de). He eğer beyefendiler savurganlık yapıyorsa orası başka.

Ya bilmiyorum japon aile yapısı gerçektende çok ilginç ve farklı.

Greentea allah sana sabır ve kolaylık versin! Senin şanslı olduğun taraf psikoloji okuyor olman. Şahsen ben yapabilir miyim bilmiyorum.

9. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Az konuşan ve her şeyi kural olarak benimsemiş bir toplumun erkeklerine (ya da kadınlarına)her şeyin "kural" olmadığını,onunda "özgür" olduğunu,istediğinde "kızabileceğini",duygularını "saklamaması" gerektiğini anlatmak ve bunu değiştirmeye çalışmak gerçekten çok zor.Çünkü yaşadıkları yerde herkesin böyle olması bu yaptıklarını "doğal" ve "olması gereken" haline getiriyor.
    Çevre değişmedikçe,ortam değişmedikçe telkinde işlemiyor çoğu zaman.
    Ben Japonları hipnoz altına girmiş bireylere benzetiyorum.Emir ver yapsınlar.Mükemmel bir itaat.Fakat benim bünyemin kaldıramayacağı ve gördüğümde onların yerine isyan etmeme sebebiyet veren bir durum.
    Japonların çok fazla psikologa ihtiyacı var!!

10. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Greentea sence bu toplumsal yapı içinde Japonların duygusal yapıları da körelmemiş midir?Belki artık konuşmaya ve kızmaya v.b. duyguları göstermeye ihtiyaç duymuyordur ruh dünyaları,yani hissetmedikleri için bastırdıkları bir duygu da yoktur ortada belki.

11. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Duyduğum kadarıyla Japonya'da özellikle büyük Japon şirketleri,şirket çalışanı erkelerin iş çıkışı bir yere gidip içki içme masraflarını hatta başka bayanlarla eğlenmek için gittikleri yerlerin masraflarını bile karşılıyormuş.Bu arada bu beyler içinde evli olanlar da var.Ayrıca çalışanlar bu tür ortamlara müdürleriyle birlikte gidiyormuş zorunlu olarak.Sonra da bu beyaz yakalı çalışanlar gece 11 gibi sarhoş sarhoş evlerine dönüp eşleri ve çocuklarıyla ilgilenemeden sızıp kalıyorlarmış.Haftada kaç gün bu böyle bilemem ama en azından bu beylerin karım bana para vermiyor,bu yüzden arkadaşlarımla içmeye gidemiyorum demeye hakkı yok.

12. User has not uploaded an avatar

cancan
    Üye

benimde kulagima geldi..kucuk orta olcekli sirketlerin patronlari,mudurleri bile calisanlarini hafta da olmasaa bile ayda bir program yapip eglenmeye gidiyorlar.Aslinda normal ne de olsa calisanlar icin hersey bedava!..Haftada 2-3 gece de icki icip eglenip cikanlar oluyor tabii paralari ceplerinden.tabii hersey karsilikli evli olanalr icin hep erkek eglenecek degil cocugu kocasina birakip yabanci bir restaurantta yemek yemege,sinemaya giden,sarhos olup ne yaptigini bilmeyen kadinlarda az degil..kisaca kimse kimsenin sahibi degil evli olsanda(japonlar icin)!!..

13. leyla

leyla
    Üye

Evet gerçekten çok haklısın greentea.

14. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Hayır İnila,körelme diye bir betimleme yapmak onları insanlıktan çıkarmak olur ki kimse sıfır duyguyla hayatını devam ettiremez.Onlar makina değiller sadece duygularını ve kişisel isteklerini bastırmayı fazlaca öğrenmişler,hepsi bu.

Çok sevgisiz kalanlar var aralarında.Bir çok arkadaşımın annesi ve babası ayrı,anne babası olanlarında bir çoğu iş ya da benzer bir sebeble ayrı yerlerde.Onların ailelerine benzeyen Türkiyede de bir sürü arkadaşım var.Bir çocuğun hayatında annenin ya da babanın eksikliğini düşünebiliyor musunuz?Bunun onu ne kadar sağlıksız bir birey haline getireceğini ve aynı sağlıksız davranışları ilerde eşine ve çocuklarına nasıl göstereceğini...

Birbiriyle ilişkileride malesef mesafeli.Canım,aşkım vs gibi sevgi sözcükleri zaten yok.Çoğu birbirlerine sarılmıyor bile.Ha hiç mi yok sevgisini fiziksel olarak gösteren derseniz, ben çocuguna sarılıp öpen Japon ailelerde biliyorum,hiç yokta değil.Onları gerçekten seven birini bulduklarında da öyle bir sıkıca sarılıyorlar ki...Kimse kendisine verilecek kocaman bir sevgiye hayır diyemez çünkü! =)
    Benim Japonlarla hiç problemim olmadı bu zamana kadar,patronlarımda dahil olmak üzere.Kimisi geç kabul etti beni içine ama sonradan en sağlam arkadaşlarım onlar oldu,kimisi hemen ısındı özelini paylaştı...

İnsan ilişkilerinde şöyle bir kural vardır,kimse size kollarını açarak gelmez.Size sarılmasını istiyosanız birinin kollarınızı kocaman açmalısınız ona.Aynı şey paylaşımlar içinde geçerlidir.Siz paylaşacaksınız ki insanlarda sizinle bir şeylerini paylaşsın.O yüzden şu dünyadaki hiç kimse bana soğuk ve uzak durulması gerekli gibi gelmiyor.Çünkü herkesin bir kırılma noktası mutlaka vardır.
    Doğru iletişim,empati ve anlayış'la herşey çözülür...

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS