Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

 1. User has not uploaded an avatar

  greentea
  Üye

  2008
  JAPONYA HÜKÜMETİ
  (MONBUKAGAKUSHO:MEXT)
  JAPONCA ve JAPON KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI
  BURSU (Nikkensei)

  1. TANIM

  (1) Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından, Japonya ve Japon kültürünü tanımak ve Japonca bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrencilere 1 yıl süreyle burs verilecektir.

  (2) Japonya Büyükelçiliği’nce oluşturulacak jüri tarafından seçilecek başarılı adaylar MEXT’e tavsiye edilecektir. Tavsiye edilen adaylara ilişkin son karar 2008 yılı Temmuz ayından sonra MEXT tarafından belirlenecektir.

  2. BAŞVURACAK ADAYLARDA ARANACAK TEMEL ŞARTLAR:

  (1) Tabiyet: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (ancak aynı zamanda Japon vatandaşı olmamak).

  (2) Yaş sınırı: 1 Nisan 2008 tarihi itibariyle 18 – 30 yaşları arasında olmak. (2 Nisan 1978 ile 1 Nisan 1990 tarihleri arasında doğmuş olmak.)

  (3) Eğitim düzeyi:

  Başvuru esnasında ve burs süresi zarfında (Japonya dışında) bir üniversitede Japonca veya Japon kültürü ile ilgili bir bölümde lisans öğrencisi olarak kayıtlı bulunmak. Ancak 1 Nisan 2008 itibariyle 1. sınıfta olanlar başvuramazlar. (Bir üniversiteden mezun olup tekrar üniversiteye girenler hariç)

  (4) Japonca düzeyi:

  Japonya’da eğitimi takip edebilecek düzeyde Japonca biliyor olmak.

  (5) Sağlık durumu:

  Japonya’daki üniversitelerde çalışmalarını yapmaya ruhsal ve bedensel olarak engeli bulunmamak.

  (6) Bursun başlangıcı:

  1-7 Ekim 2008 tarihleri arasında Japonya’da olmasına engel durumu olmamak.

  (7) Vize: Bursun başlangıcından itibaren öğrenci vizesi ile Japonya’ya gidilmesi zorunludur.

  3. BAŞVURU

  (1) Başvuru tarihleri:

  1 Şubat (Cuma) – 29 Şubat (Cuma) 2008

  (2) Başvuru Yöntemi:

  Başvuru formları ve gerekli belgeler, Japonya Büyükelçiliği tarafından Ankara Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ilgili Anabilim Dalı Başkanlıklarına gönderilmektedir. (Şubat ayı başlarında gönderilmesi öngörülmektedir.)

  Ayrıca formları Japonya Büyükelçiliği’nden (Ankara) temin edebilir veya buradan indirebilirsiniz. Bilgisayarınızda yüklü değilse, formları açmak için Adobe Reader programını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekebilir. Yüklemek için burayı tılayınız. (Adobe Reader programını bilgisayarınıza yükleyip, formları açtığınızda Japonca font'ları yüklemek isteyip istemediğiniz sorulursa, lütfen yükle seçeneğini işaretleyiniz.)

  - İngilizce Açıklama

  - Japonca Açıklama

  - Başvuru Formu

  - Başvuru Formu-Ek

  - Tavsiye Mektubu

  - Sağlık Formu

  Başvuru formu ve gerekli belgelerin eksiksiz olarak Japonya Büyükelçiliği’ne elden veya posta ile ulaştırılması gerekmektedir. (Posta ile gönderilecek belgelerin en geç 29 Şubat 2008 saat 16:00'da Büyükelçilikte olacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.)

  Japonya Büyükelçiliği çalışma saatleri:

  Hafta içi 10:00 – 12:00 , 14:30 – 16:30

  Dikkat: Eksik veya geç gelen başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

  4. SEÇİM PROGRAMI

  (1) Ön Eleme (Formların İncelenmesi)

  Japonya Büyükelçiliği tarafından yapılacak ön eleme sonucunda yazılı sınava kabul edilecek adaylar belirlenir.

  4 Mart (Salı) saat 15:00’de ön eleme sonuçları Japonya Büyükelçiliği duyuru panosunda ilan edilir. Ayrıca adaylar telefon ederek sonuca ilişkin bilgi alabilirler.

  (2) Yazılı Sınav

  7 Mart (Cuma) saat 10:00’da Japonya Büyükelçiliği’nde Japonca düzeyini belirlemek üzere yazılı sınav gerçekleştirilecektir. (Sınav süresi 2 saattir)

  Aynı gün saat 15:00’de yazılı sınav sonucuna göre mülakat sınava kabul edilen adaylar Japonya Büyükelçiliği duyuru panosunda ilan edilir.

  (3) Mülakat Sınav

  Aynı gün (7 Mart, Cuma) saat 15:30’da Japonya Büyükelçiliği’nde mülakat sınav yapılacaktır.

  (4) Sonucun Açıklanması

  12 Mart (Çarşamba) saat 11:00’de yazılı ve mülakat sınavlar neticesinde Büyükelçiliğimizin tavsiye listesi Japonya Büyükelçiliği duyuru panosunda ilan edilir. Ayrıca adaylar telefon ederek sonuca ilişkin bilgi alabilirler.

  Büyükelçiliğimiz tarafından tavsiye edilen adaylar, Haziran 2008’de MEXT tarafından gerçekleştirilecek ikinci değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. İkinci değerlendirme sonucunda başarılı olan adaylar, MEXT ile adayı kabul edecek Japon üniversitesi arasındaki görüşmelerin tamamlanmasının ardından 2008 yılı Temmuz ayından sonra Japonya Büyükelçiliği kanalıyla bilgilendirileceklerdir.

  Burs ile ilgili ayrıntılar için: Japonya Büyükelçiği
  http://www.tr.emb-japan.go.jp/

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS