Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Mutfağı

1. leyla

leyla
    Üye

Arkadaşlar "ramen"'nin tarifini bilen var mı? (çook merak ediyorum) İnternette Onigiri'nin tarifini buldum ama ramen ve diğer japon yemeklerinin tarifini bulamıyorum. Bildiğiniz japon yemek tarifleri varsa lütfen paylaşır mısınız!

Özellikle mogo bildiğin birkaç yemek tarifini bizimle paylaşır mısın? Özellikle "Ramen". :)

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Ramenler (noodle) hazır kutularda satılıyor Japonya da diye biliyorum hatta Kuzey ve Latin Amerikada ithal ediliyorlar.
    Maruchan'la Nisshin çok popüler diye biliyorum Japonya da Ramen konusunda.

İçinde sosları var onlarıda ekliyosun sıcak su koyuyosun al sana Ramen. =D Ama onun dışında evet çorbalarla yemeklere konanlarıda var.

Ben çok seviyorum onları ama malesef Türkiyede bir tane ramen var o da uyduruk ve Güney Koreden geliyor.Tavuklusu hariçte geri kalanın tadı pek hoş değil.Zaten o da bir tek buyuk Carefourlarda satılıyor. =/

3. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Maruchan Noodles:

http://www.koamart.com/images/products/1053_default.gif

Bak ben buna hastayım Amerikada bundan çok yerdim.Teriyaki sosu biraz tatlı bir tad veriyor ama hoş.

http://www.consumatron.com/uploaded_images/yakisoba-743552.jpg

Bu da Nisshin 'inkiler
    http://www.japancentre.com/images/items/250px/NO_SO_donbeitempurasoba.jpg
    http://www.tokyokan.fi/pussinuudelit07.JPG

4. leyla

leyla
    Üye

Ya greentea çok lezzetli görünüyorlar! Bende yemek istiyorum. İstanbula dönünce ilk işim carrefour'lara uğramak olucak. Yok yada ben en iyisi japon arkadaşlarımdan isteyeyim doğum günü hediyesi olarak ramen istiyoruum diye =D

Teşekkürler greentea

5. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Doğum gününü bir Ramenle harcama bence! =D
    Çok ucuz şeyler çünkü.Senin değerin onlardan daha fazladır kesinlikle.
    Evet çok lezzetliler.Fakat sakın çok yeme,içinde bağımlılık yapan maddeler oluyor genelde..

6. kore usulü ramenler , migros ve tansaşta makarna bölmünde satılıyor. taksimde beyoğlu fitaş ta wakamama diye bir yer var orda yemek için ramen bulabilirsin , fiyatlar 16 ytl den başlıyor. Ama baştan söyliyeyim ramenleri abartıldığı kadar güzel değil. Makarnası biraz sert. Ramen için ihtiyaç duyacağın malzemeleri taksimden beşiktaşa giderken hani bir çin lokantası var ya onun yan tarafında çin pazarı diye bir yer varmış , orda gerekli malzemeleri bulabilirmişsin(bana öyle tarif ettiler daha gitme fırsatım olmadı)

7. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Thailan,
    Ben Migrosla Tansaşta hiç Ramen görmedim,hangilerinde var acaba?
    Bu arada Carefourdakiler 3.5 ytl haberin olsun.Yeterince pisirince ve sıcak su koyunca makarna istediğin kıvamı alıyor.

8. Migros ve tansaşta satılanlar : Leader Ramen
    diye geçiyor. 3 farklı şekili mevcut , bardak şeklinde kap, tabak şeklinde ve evde tencerede pişirilebilecek şekilde olanlar. bunlarda 3-4 ytl arası birşeydi , fiyatlarına tam bakmadım. üzerine sıcak su döküp 3dkk beklemek gerekiyor. Tabi gerçek ramenin yerini tutamaz ama hiç yoktan iyidir. Bunun içinde küçük olarak doğramış sebze , mantar veya tavuk parçaları mevcut. gerçek ramendeki gibi büyük parca et yok :)

Migros ve tansaşta görememen normal çünkü çalışanlar sanki inat olsun diye en üst rafa ve en kuytu köşeler koyuyorlar. Bizim burdaki migrosta orta rafa aldırmak için 2-3 ay boyunca " ya şunları orta rafa koyun uzanıp alamıyorum
    ( oysaki alabiliyorum :) )" dedim , dayanamadılar aldılar :) .

bu arada bir web sitesi vardı adını tam hatırlamıyorum ama japon yemekleri için olan malzemeleri ordan temin edebiliyordunuz. Nerdeyse japon mutfağı için olan herşey vardı.Siz siparişi veriyordunu 2 saat içinde eve teslim ediyorlardı( istanbul avrupa yakası için tabii :) ) .
    İsmini bulunca yazarım , biraz araştırmam lazım

9. User has not uploaded an avatar

tecrube
    Üye

Merhaba arkadaslar,lamen hakkinda bazi bilgiler vermek gerektigi kanisindayim.
    lamen nasil yapilir.
    Lamen'in corbasi domuz kemigi ile kaynatilir.bu domuz kemigi suyunun icerisine eriste ve diger malzemeler ilave edilir.uzerine konan et parcasi ise domuz etidir.
    bu ramen restorantlarinda yapilan lamen'dir.
    Instand ( hazir ) olanlar ise domuz'un ( X ) leri kullanilarak hazirlanmis olanlardir.
    Japonya'da cok cesitleri vardir.
    Hazir lamen veya restorantlarda yapilan butun lamenlerde mutlaka domuz eti veya ( X vardir.
    Sadece tavuk suyu ile yapilmis olanlarda domuz ile ilgili bir sey yoktur.
    Herkez istedigini yeme ozgurlugune sahiptir.
    Sadece bilgi vermeye calistim.

10. leyla

leyla
    Üye

Hıı Domuz?? Japonyada satılanlar domuz içerikli olabilir ama Türkiye'ye ithal edilenlerin domuz ve katkı maddelerini içerdiğini zannetmiyorum! Biz türklerin domuz ve katkı maddeleri hakkında ne kadar duyarlı olduğumuzu biliyorlardır sanırım!

Greentea
    Ramenlerin içinde bağımlılık yapan maddeler oluyor diye yazmışsın. Nasıl olabilir ki bu! Ne ilginç acaba Japonya'da sağlık yasaları bunu engelleyecek birşeyler yapmıyorlar mı?

11. User has not uploaded an avatar

tecrube
    Üye

Sanirim Turkiye'ye ithal edilenlerde de vardir. ithalatcisina sorarsaniz yok diyecektir. Ama lamen'e tadine veren sey domuz eti veya ( X ) dir.
    Tahlil edilmesi lazim.

Ayrica hicbir uretici firma az miktarda verilen bir siparis icin domuz'suz bir lamen uretimini yapmaz.

Ithalatci firma bu urunleri Turkiye'deki yabancilara donuk olarak ithal etmis olabilir.

12. User has not uploaded an avatar

tecrube
    Üye

Klavyeden dolayi bazi Turkce harfleri yazamiyorum.
    Bundan dolayida bazi kelimeler istendigi gibi yazilamiyor ama tabii ki arkadaslar anliyorlardir.
    :))))

13. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Türkiye de anladığım kadarıyla Lider Ramenden başka noodle yok,oda Güney Koreden geliyor ve arkasında kocaman "mamüllerimizde domuz eti yoktur,Türkiye için üretilmiştir diye" yazıyor.

Yeterli bir bilgi olmuştur bu sanırım.
    Az çalışıyor olsada hala bir sağlık bakanlığımız ve ithal ürünleri denetleyen bir yere sahibiz.Öyle olmasaydı bence şuan bizde Japon Noodle yiyor olurduk.
    (Maruchan'a 1 sene özel ısrarda bulundum noodle ithal edin Türkiyeye diye! =D Birinci şahıslara hemde.Şahsen,olsaydı ben de benim gibi noodle hastası olan koca bir grup insanla dünyanın en mutlu insanlarından olurdum... =) )

Ha bu arada o küçük kaplarda bir gramcık bulunabilecek domuz yağından önce,piyasaya tonlarca sürülen kaçak domuz etlerini sormak araştırmak gerekir diye düşünüyorum...

14. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Leyla:
    Sosların içinde var malesef.(Soslar toz olarak yanında veriliyor.)Tam olarak uyuşturucu değil ama yiyeceğe karşı bağımlılık gelistiriyorsun.O maddelerden yediğin çoğu yiyecekte var,satışı kolaylastırıyor çünkü onlar.

Bu aynı,aynı kendi mamasından yiyen kedinin bir sure sonra başka mama yemek istememesi gibi.Ya da sürekli çay ya da kahve içen birinin içemediğinde başının ağrıması,kafein bağımlısı olması gibi.

15. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Hazir ramenler ile verilen toz soslarin icerisinde mutlaka domuz katkisi vardir.
    Helal ramen yemek isteyenler Helal foodlarda satilan endonozya mali Indofood adindaki ramenleri tavsiye ederim.(Jp icin)

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS