Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Mutfağı

1. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Ayrica bilmeyenler icin Ramen demek Domuzlu Cin Makarnasi demek..
    Baska yiyecek bir sey bulamadinizmi ? illakide noodle yemek istiyorsaniz soba yada udon'u tavsiye ederim

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. seppie

seppie
    Üye

Evet Hollandada bir cok Cin dukkan var ve Noodle denildigi gibi kaplarda satiliyor.Suyu kaynatiyorsun uzerine birakip bekletiyorsun. baharatini karistiriyorsun al sana lezzetli Noodle ^___^

Ittadakimasu ...

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  3. seppie

seppie
    Üye

Benim kaplardaki aldigim Ramen ( noodle) Vegetable veya Seafood oluyor.Yani illa domuz eti veya o cesit katki degil.

4. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

kaplardaki sea food lardada yani cup noodle larin hepsinde domuz var. 豚 kanjisini kontrol edin. japonyadaki ramenlerin %95 inde domuz var.

5. Ben de, tavuk ramen dışındaki tüm ramenlerde domuz katkısı var diye biliyorum. Ama kanjileri kontrol edip almak lazım.

6. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Arkadaşlar bu muhabbet oldukça kafa karıştırıcı olmuş,şimdi Türkiye'ye gelen ramenlerde ve soslarında doöuz katkısı var mı yok mu?

7. User has not uploaded an avatar

suflor
    Üye

çok enteresan bir konu ve tartışma olmuş

öncelikle ramen illa hazır kaplardan yenmek zorunda değil ayrıca mantık olarakta oldukça basitçe türk usulüne uyarlanabilir.

noodle bir çeşit eriştedir ve buraya ithal edilenlerde domuz ürünü olması çok anlamlı değil. ayrıca o hazır kutu ramenleri endonezyada da bolca tüketip ürettiklerini biliyorum yani bizden daha tutucu olduklarını düşünürsek gerçekten mantıklı değil.

izlediğim bir programda hazır ramen yapımını gördüm yada anladım neyse hamurunu un, tuz, nişasta, su ve alkalin solüsyon(!?!)la yapıp haşlayıp dinlendirip (süzüp, demlendirip)kızgın (160 derece) yağda sararana kadar kızartıyorlar. programda hayvansal yağ (abura) olarak geçio ama domuz yağı olduğu söylenmiyo ha ne anlama gelir bilmiyorum. ama şu ana kadar pekçok kez yedim ve yaşıyorum heralde bişi olmaz sizede -_-

ayrıca evde ramen yapmak istiyorsanız ve noodle yemekten korkmuyorsanız (!?!?!!) oldukça basitçe yapabilirsiniz elimde geçerli bir tarif yok ama ben kendime göre beğenebileceğim tarifler üretebliyorum (uyduruyorum XD) en basit şekilde; bol suya istediğin, sevdiğin sebzeleri koyup (ben mantar, biber, mısır ve soya filizi tercih ediyorum ama daha sebze olmaz değil ^_^ ) kaynatıyorum eğer et koyacaksanız en önemli karar nasıl et sevdiğiniz eğer haşlanmış istioysanız önce eti koymanızı tavsie ederim ama isterseniz ayrı bir yerde kızartıp sonrada koyabilirsiniz (güzel görünüyo öyle ^_^) sebzeler daha tam pişmeden (sert sebzeleri önce koyun derim daha iyi oluyo) noodleı koyun noodle lar pişince yemeye hazır oluyor. eğer soya sosu sevmiyorsanız tuz atmayı unutmayın. ben içine krema ve köri koyuyorum gayet güzel oluyor tavsiye ederim. aslında benim yaptığım (kabul ediyorum bu tarif tümüyle gör, uygula politikasıyla hiçbir gerçek tarife dayanmadan yapılmıştır ama çokta uzak olmadığı kanısındayım ^_^ ) aslında daha çok haşlamanın içine noodle konulmuşu gibi ama illa noodel yemeyelim diosanız hepten yaratıcı davranıp içine spagetti yada uzun uzun kesilmiş eriştelerde koyabilirsiniz sanırım böyle yaptığımız için hiçbi japon gelip bizi dövmez ^_____^

8. User has not uploaded an avatar

mr_meg
    Üye

Hazır ramenlerdeki domuz katkısı hakkındaki tartışmaya girmeden en güzelinin kenid yaptığınız ramenler olduğunu söylemek isterim.

Bunun için 3M Migros ya da Carrefour gibi büyük marketlerden bildiğimiz makarna gibi görünen sade ramen alınır. Migrosta 5li eko paketi 8 küsür lira.

Zevkinize göre sebze, et, tavuk ya da deniz mahsülü suyu hazırlanır. Benim en sevdiğim bol sebzeli tavuk suyu ile yapılan. Aşağıda vereceğim tarif 1 kişiktir:

1 paket sade ramen
    1 adet tavuk budu
    1 fincan doğranmış havuç
    1 sap taze soğan, 3-4 diş sarımsak
    1 fincan doğranmış lahana (bulabilirseniz bok choy)
    2 adet doğranmış mantar
    1 adet doğranmış kereviz sapı
    1 adet haşlanmış yumurta

Önce tavuğu haşlayın. Tavuk pişerken sebzeleri 1-2 dakika kızgın yağda (tercihen zeytin yağı, daha lezzetli oluyor) soteleyin. Tavuğun pişmesine yakın sebzeleri de içine atın ve 10 dakika kadar haşlayın. Tavuğu çıkarıp rameni suya ekleyip 3 dakika kadar harsız ateşte haşlayın. Pişen rameni süzüp ramen tabağına koyun. Sonra süzdüğünüz sudan eriştenin üzerine çıkacak kadar tabağa ekleyin. Tavuk budunun kemiklerini ayırıp byük parçalar halinde ramenin üstüne koyun. En son olarak da haşlanmış yumurtayı ortadan ikiye keserek bir yarısını ramenin üstüne koyun. İşte size yarı Türk, yarı Japon bir ramen tarifi.

Eğer buharda pişirme imkanınız varsa sebzeleri buharda pişirip de en son olarak ekleyebilirsiniz ama haşlayınca daha lezzetli oluyor bence. Bir de aroma vermesi açısından Tuzot gibi baharatlı tuzlar da kullanmanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki tarif de çok güzel ama malesef Türkiye şartlarında bu malzemeler çok pahalıya mal oluyor. Bütçem uygun diyorsanız buyrun:

http://www.ramenlicious.com/recipes/shiitake-chicken-ramen.html

Afiyet olsun...

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  9. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

Shinjuku da bir restoran gozume carpmisti. Tamamen helal yemekler vardi. Domuzsuz ramen,gyoza,okonomiyaki falan hepsi mevcuttu

10. User has not uploaded an avatar

sugoi
    Üye

sea food az mı yedik :( taa ki bir japonun beni uyarmasına dek :)

11. User has not uploaded an avatar

echo
    Üye

gecen gazetelerde avrupada helal et adi altinda satilan (turk isyerlerinde) yapilan incelemede nerdeyse tamaminin domuz mamulu olduug ortaya cikti..

haber : http://www.turkiyeninsitesi.com/helal-et-skandali-dikkat.html

ben disarda kolay kolay yemek yemiyorum....cunku yuzde 90 domuz eti yada katkili urunler...valal turkiyey egponderilenlerden de supheliyim :) turkiyede bile domuz-essek ,at eti yediriyorlar millte...durmadan yeni ahberler cikiyor... :(

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  12. Geberiyolog

Geberiyolog
    Üye

Olamaz yav, geçenlerden "Kung Fu Ramen" isimli hazır çin yemeğinden aldım, içinde domuz yağı mı var şimdi? :(

13. sanmıyorum , turkiye için olanlar burda üretiliyor, buranın örf ve adetlerini temel alıp yapıyorlar diye biliyorum ben. Hatta sitelerine bakmıştım (LEADER RAMEN) sitede isterseniz gelip fabrikamızı ziyaret edebilirsiniz diye yazmışlardı.

14. OosakiNANA

OosakiNANA
    Üye

Türkiye'de satılanlarda domuz ve ürünleri yok sanırım. En azından Leader Ramen'de yok, üstünde yazar ve Güney Kore'de üretiliyor.
    Bu arada en iyisi Leader Ramen, tüm ürünleri harika bence :)
    Gönül rahatlığıyla kullanın derim ;)

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS