Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya Diğer / Çeşitli Yardım Konuları

1. leyla

leyla
    Üye

11 yıldır Antalya’da yaşayan Japon Yazar Ikumi Nonaka, Türkiye’nin 10 yılda büyük değişim geçirdiğini, yeni yazmaya başladığı ‘’Henka Suru Toruko’’ (Değişen Türkiye) adlı kitabında, özellikle kültür alanında büyük değişime giren Türkleri kaleme aldığını söyledi. Avrupalılaşma özentisinin Türk kültürünün ortadan kalkmasına neden olabileceğini de dikkati çeken Nonaka, “Avrupalılaşma beklentisi nedeniyle bir süre sonra Türkler, kültürlerini kaybetmeye başlayabilir. Bir zamanlar Japonlar kendi kültürlerine çok bağlı insanlardı. Ancak son dönemde Amerikan kültürünün etkisi kendi kültürlerinin önüne geçmiş durumda. Japonya’ya gittiğimde kendi dilimi anlayamadığım oluyor’’ dedi. Türkiye’yle ilgili ilk kitabını 1998 yılında yayınladığını belirten Nonaka, Koybito Tachi “Türkiye’deki Sevgili? adlı kitapta Bodrum’da bir pansiyonda tanışan Japon kızı Yukiko ile Türk sevgilisi Ata’nın yaşadıklarını iki yabancı aşk arasındaki problemleri okuyucuya aktardığını belirtti.

Türk gibi hissediyorum
    11 yıldan bu yana Türkiye’de yaşadığını vurgulayan İkumi Nonaka, “Artık kendimi Türk gibi hissediyorum. Türkiye’deki olaylara yabancı gözüyle bakamıyorum. Japonya’ya gidince zorluk çekiyorum. İlk geldiğim yıllarda Türklerin sıcakkanlılığı beni etkilemişti. Japonlara ve birçok Avrupalıya göre çok daha içten ve samimi insanlardı. O dönemlerde komşuluk ve misafirlik ilişkileri çok daha ileri düzeydeydi. Şimdilerde bunlardan iz kalmadı.’’

Alıntıdır.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. tespitler doğru bence, sana da paylaştığın için teşekürler.

3. User has not uploaded an avatar

missytr
    Üye

Bu kitap Turkiye'de mi satisa cikti yoksa Japonya'da mi?

4. leyla

leyla
    Üye

missytr
    Kitabı yeni yazmaya başlamış o yüzden şimdilik hiçbir yerde yoktur. Ama türkiyede de satışa çıkacağından eminim. (Sonuçta Türkiye hakkında bir kitap ve yazar Türkiyede yaşıyor) Satişa çıkar çıkmaz kitabı alacağım inş.

5. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

Japonya'da yasiyan biri olarak bu kitabi cok okumak isterim.
    Ne zaman cikicak acaba ya? Arkadaslar bu kitap Turkiye'de
    yayinlandiginda buradan duyuru yaparsaniz cok iyi olur.
    Bu sayede Tr'den ismarlayabiliriz tanidiklarimiza.

6. User has not uploaded an avatar

turkey2007
    Üye

ve antalyada bir cafe açmış mihri japon cafe diye özellikle bu cafenin açma sebebi iki ülke insanlarını kültürlerini dahada kaynaştırmakmış bende antalyada yaşıyorum gidip görücem bakıcam o zaman sizede bilgi verebilirim belki...

7. Gerçek ten Sayın Ikumi Nonaka iyi tespit etmiş.Aslında bu Avrupalılaşma fazla abartılan konu yaptığımız tek şey Türk kültürünü sarsmak bunun ile ilgili Atatürkün altını çizdiği nokta var.''Bizim hedefimiz çağdaş ülke olmak ve Avrupalıların bilgi uygarlılıktan örnek almak fakat bizim hedefimiz onları taklit etmek değildir''aslında demin söylediğim sözü Atatürk söylemedi ama ona benzer bir şeydi,işte günümüzde Gençler çağdaş ülke için Avrupadan bilgi almıyor onları taklit ediyor bunun arasındaki farkı anlamalı bizim kiler.Bu arada kelimemdeki anlam bozukluğu için özür dilerim.

8. User has not uploaded an avatar

tuvzumi
    Üye

turkiyede avrupalilasma o kadarda abartili seviyede degil ama velakin ne avrupa nede baska bir kulture benzemeden bir degisme soz konusu... yeni turkiye

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS