Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Forum Ahalisi

1. 1) Kendinizi tanıtır mısınız, İlgi alanlarınız nelerdir, Mesleğiniz, öğrenim durumunuz nedir?

Sinem Uygun, halen Boğaziçi Üniversitesi MIS bölümünde öğrenciyim.

2) Japonya’ya hiç gittiniz mi? Gittiyseniz, yer, zaman, süre?

2006-2007 yılları arasında 11 aya yakın Osaka da bulundum.

3) Japonca Biliyor musunuz? Biliyorsanız, öğrendiğiniz yer, zaman, süre :)?

Yaklaşık 10 sene önce lise de hazırlık okuyarak başladım Japonca öğrenmeye, Boğaziçi Üniversitesi ve Kansai Gaidai Üniversitesinde devam ettim. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki son kuru da tamamladım.

4) Japonya.org'a üye olduktan sonra Japonya hakkında yeni bir şey öğrendiniz mi?

Japoncanın gerçekten sadece sevilerek öğrenilebileceğini daha da iyi fark etmemi sağladı.

6) Japonya, Japonlar yada Japonca ile ilgili ilginç bir anınız var mı?

Lise hazırlıkta “R” harfini söyleyemeyen bir arkadaşımıza Japon hocamız inanmamış inat edip 40 dakikalık dersin sonunda "Ra, Ri, Ru, Re, Ro" yu söyletmeyi başarmıştı.

7) Son olarak Japonya.org'nin olmazsa olmazlarını ve site hakkında varsa eleştirilerinizi sunar mısınız?

Olmazsa olmaz olarak düşündüklerimizi zamanla siteye ekleyip size göstermek istiyoruz:)

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. İnan bizde çok gülmüştük :)

3. shin-can

shin-can
    Üye

bende gıcık olmustum ama tenefuse cıkarmadı napim canım da çok sigara çekmişti :X

4. tek gıcık olan sendin:)

nedense bizim için gayet komik bir olaydı... hala düşündükçe gülerim:)

5. "tsu" yu söylemek oldukça zordur. Bizde "su" diye söyleyen türk hocalar vardı malesef.
    Ama bir Japon hocamız türkler için söyle çözmüştü bu olayı önce "et" sonra "su" diyorsun dikkatli ve hızlı bir şekilde uzun bir süre tekrarladıktan sonra "e-tsu" gibi bi ses çıkıyor. Sonra yapman gereken "e" yi çıkarıp sadece "tsu" demek:)
    Umarım işine yarar.

6. Güzel yöntemmiş. Ben de dili "t" söyleyecek biçime getirip o şekilde "su" deyin şeklinde öğrenmiştim.

7. turkiyedeki hocanin telfuzuyla burdaki japon hocanin telefuzu yerle gok gibi

Sinem'in Türkiye'deki hocası da Japon. Ayrıca Türkiye'deki hocanız tebrübeli bir Japon hoca ise, Japonya'daki hocadan daha başarılı olacaktır, Türkçeyle Japonca arasında bağ kurabileceği için. Japonya'daki hocalar, İngilizce konusunda deneyimli olup, İngilizce'deki benzerlikler üzerinden açıklama yapmaya çalışıyor.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS