Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Şimdi yazıcaklarım birkaç yıl önce türbanlı bir arkadaşımın başına geldi.Kendisi tıpta okuyan bir insan olarak bir yaz öğrenci değişim programıyla Japonya'da bir hastanede staj yapmaya karar verdi,burdan oradaki hastaneye yakın bir yerde bir ev kiraladı,ev sahibiyle de sürekli epostalaşıyordu.Japonya'ya gittiğinde orada 30 yıldır yaşayan dayısını da alıp ev sahibiyle görüşmeye gittiğinde ise kadın onun türbanlı olduğunu görünce evi ona kiraya vermekten vazgeçmiş,ve adeta onları evinden kovmuş.Anlattığına göre dönüş yolunda hızlı trende dayısının göremeyeceği bir yere oturup örtüsünün uçlarıyla yüzünü kapatıp sessizce ağlamış ama dayısını üzmemek için bunu ona belli etmemiş.Kız neredeyse sokakta kalıyordu,Allah'tan dayısı ve ailesinin yanında kaldı ve hergün şehir değiştirmek zorunda olarak stajını bitirdi.Hastane'de de özellikle yaşlı hastalardan aynı muameleyi gördüğünü anlattı.İşin garip bir yanı da hastanede en iyi ingilizce konuşan 40'lı 50'li yaşlarda bir doktor,arkadaşımın danışmanı yapılmış ve adam arkadaşıma asılmış.Sık sık ona benimle kahve içmeye gelir misin,seni Fujiyama dağına götüriyim gibi mesajlar atıyormuş.Büyük olasılıkla evli ama kendine bir macera arayan bu doktorun arkadaşım Türkiye'ye dönünce de ona mesaj atmaya devam ettiğine ben şahidim.Tabi arkadaşım hiçbir şekilde bu adama olumlu cevap vermemiş,zaten çok geleneklerine bağlı bir Türk kızı.Yaşadığı sıkıntılardan dolayı Türkiye'ye döndüğünde zapzayıftı ve her türbanlıyı intihar bombacısı zannediyorlarsa,bu adam ona niye asıldı bir anlam verememiş.
    Arkadaşlar bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.Japonlar her gördüğü türbanlıyı her an beline bomba sarıp kendini havaya uçuracak bir köktendinci mi zanneder?Türbanlı insanlarımız turist olarak bile olsa Japonya'ya gitsinler mi,gitmesinler mi?Bu durum onlara ne gibi sıkıntılar yaratır?Japonya'ya girişte türbanlı olmak sıkıntı yaratır mı?Cevaplarınız için teşekkürler.

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Bu tarz konular da kesin bir doğru yok diyebilirim. Benim bulunduğum bölgede başörtüsünün ne olduğunu bilmeyen çok fazla insan vardı. Hatta başörtüzünü sadece hintlilerin kullandığını düşünenler bile vardı.
    Gençler için şöyle söyleyebilirim bir çoğu "oshare" derken bir kısmı da ne olduğuna ve nedenine bir anlam verememiştir. Ama saygı duyduklarını söyleyebilirim.
    Orta yaşlı insanlar için çok bir şey söyleyemem çünkü tanıştığım insanlarla hiç bu konuda konuşmadım. Onların zaten bir bilgileri vardı ve çok merak ettikleri konularda sorular soruyorlardı.
    Arkadaşınızı bilmiyorum ama ben kendi adıma orada ülkemden daha rahat ettiğimi üzülerek söylemek zorundayım.

3. shin-can

shin-can
    Üye

hehe
    bir japonla bu muhabbete girdiğimde saçları dökülen kadınlarmı takıyor diye sormuştu çok gülmüştüm :D

4. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Girişte sorun yaratıyor mu?

5. shin-can

shin-can
    Üye

walla bu konuyla hiç karşılaşmadım arkadaşlarımın eşleri geldi ama nasıl girdiler hiç sormamıştım doğrusu

6. prettycat

prettycat
    Moderatör

Girişte sorun olup olmadığını bilmiyorum.
    Ama sizi Araplara benzetecekleri kesin.
    Genç neslin yarısı, dediğiniz gibi anlamını bilmiyordur. Sonuçta her sene kutladıkları Chrismas ın bile anlamını bilmeyenler var!

7. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Yurtdışında bazı Türklerin Araplara benzetilmesi şu dünyada en ama en nefret ettiğim şeylerden biri,genelde karıştırılanlar da çok kızıyor zaten.Bir de Arap ırkının çoğu bizim kadar açık tenli değil,çoğu neredeyse zenciye yakın esmer,nasıl karıştırıyorlar anlamıyorum.

8. prettycat

prettycat
    Moderatör

Yine de bir yabancı gözünden bakınca yüz hatlarınız, fiziğiniz benziyor.
    Başlıktaki soruya gelince kara çarşaflı olanlardan daha çok korkuluyordur sanırım...

9. prettycat

prettycat
    Moderatör

Örneğin İzmirlilerin benzemediğini düşünüyorum. Fakat genel olarak Türkleri düşününce evet benziyorsunuz (bence)

10. User has not uploaded an avatar

Medea
    Üye

Türbanlıların sadece Japonya'ya girişte değil,pek çok batılı ülkeye girişte sorun yaşadıkalrını tahmin ediyorum.

11. bu düşünceye katılmıyorum. insanların kişisel tercihlerine karışmak sanırım sadece bizim ülkemize mahsus bir şey..

12. prettycat

prettycat
    Moderatör

insanların kişisel tercihlerine karışmak sanırım sadece bizim ülkemize mahsus bir şey..

Çünkü " velev ki siyasi simge olsun" gibi bir düşünceye sahip insanlar var...

13. Çünkü " velev ki siyasi simge olsun" gibi bir düşünceye sahip insanlar var...

ve onlar çoğunlukta

14. çoğunluk değiller. siyasi simge olarak görenler çok küçük bir azınlıktır. ama bizde partiler futbol takımı gibi "tutulduğu" için olsa gerek, siyasiler bunu ağızlarına sakız yapmıştır. işin garibi, ne yazıktır ki, siyasi simge olduğunu düşünen her iki kutup da kendini aydın zannetmektedir.

gerçi bu yazının yeri de burası değil benje.

şu türk - arap meselesinde ise,

japonlar, çinliler, koreliler, vb. asya milletleri birbirinden farklıdır. ama sokaktaki vatandaşa sorarsan hepsi aynıdır. sokaktaki japon'a sorarsan da türk, arap aynıdır. ya da benzerdir.

japonlar türbanlılardan korkar mı?

korkmaz. neden türban taktığını da muhtemelen bilmez. kaçak olarak çalışmak gibi bir derdi de yoksa, girişte de çok problem olmayacaktır. zaten japonya'ya girişteki problemler kaçak çalışma, turist gideyim evlenip japonya'ya kapağı atayım derdinde olanlar için. forumdaki yazıları okuyup, sanki japonya'ya girişte çok problem çıkartıyorlar gibi bir izlenim oluşmuş. eğer gezmeye gidiyorsanız, problemle karşılaşma ihtimaliniz çok düşük.

15. Güzel açıkladı. Bu düşüncelere katılıyorum.

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS