Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

darthcat
    Üye

Merhaba;
    Ben yüksek lisansımı japon animasyonu (anime-manga) üzerine japonyada yapmak istiyorum. Bu sene Monbukagakusho'ya baş vurucam. Kendi çabalarımla japonyadaki üniversiteleri araştırdım. Ama sizin bana önerebileceğiniz üniversiteler var mı?

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. vay canına gerçekten çok güzel.. başarılar dilerim.. :)

3. User has not uploaded an avatar

darthcat
    Üye

Teşekkür ederim.. : )
    Ama aslı sorunum üniversite araştırması.
    Şu an sadece Tokyo University of Arts ve Nippon Engineering College de istediğim gibi bir bölüm buldum..
    Başka bildiğiniz okullar varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim...

4. User has not uploaded an avatar

soma
    Üye

darthcat ben de seninle aşağı yukarı aynı durumdayım sanırım, şuan okuduğum bölüm animasyonla alakalı değil ama aklımda hep yüksek lisansı animasyon üzerine yapıp sonra kariyerime de bir şekilde bunun üzerinden devam etmek vardı. İlk önce bunun için türkiye.yi düşündüm elbette ama animasyon sektörü cok gelişmiş bir ülkede bunun eğitimini almanın bana cok daha fazla getirisi olabileceğinden de eminim. Ancak ne yapmam, nerden başlamam konusunda hiçbir fikrim yok. okulum bu sene bitiyor.ingilizcem iyidir ama japonca.nın gerçekten gerekli olup olmadığını bilmiyorum, eğer bu sene şartları yerine getirmem mümkün olmazsa gerekirse bir sene ara vermeyi de göze aldım.
    darthcat Epeydir bu konuda araştırma yaptığın belli, ne tür şartları yerine getirmem gerek yardımcı olabilir misin? ya da konuda fikri ya da bilgisi olan başka biri var m?
    şimdiden teşekkür ederim...

5. User has not uploaded an avatar

omerfarukzorlu
    Üye

Merhaba
    Anime ile ilgili cok fazla bilgim ve ilgim olmamakla birlikte, anime, manga ve animasyon ile ilgili bir is icin senmon gakkou (teknik okul) tarzi egitim kurumlarinin daha iyi oldugunu dusunuyorum. Bu tarz yerler bizdeki teknik liselere biraz benzelerde biraz daha profesyonel ve detayli egitim veriyorlar.

Attachments

1. chart_e1290.gif (10 KB, 5 downloads) 11 yıl old
  6. User has not uploaded an avatar

omerfarukzorlu
    Üye

Yukaridaki tabloda animetor olmak icin nasil bir yol izlenmesi gerektigini anlatiyor. Liseden (高校) mezun olduktan sonra uc tane secenek var (大学、短期大学、専門学校). Daha sonra bir TV ya da diayn sirketinde calisip tecrube edinmek kaliyo. Asagidaki linktede tum japonya icinde CG Animator ile okulllarin ve bolumlerin bolgelere gore dagilimini gosteren bir link var. Eger Japonca bilmiyorsaniz, linkleri tiklayip acilan sayfalardan ENGLISH versiyon arayabilirsiniz, ya da cogu sayfa resim ve sekillerle desteklendigi icin size olan ilgisini anlayabilirsiniz.

Japonca konusuna gelince. Ben su ana kadar universite egitimini ingilizce veren bi yer duymadim. Yuksek lisans icin cogu universitede (genel olarak elektronik tarzi bolumnlerde) ingilizce ile mezun olmak mumkun.

Bir diger konu da Monkagakubunshou bursunun bu tarz bolumleri de kapsayip kapmadigi?
    Bununla ilgili baska bir sorunuz olursa ben de arastirir hem de ogrenmis olurum.

7. User has not uploaded an avatar

omerfarukzorlu
    Üye

Linki vermeyi unutmusum.
    http://shingakunet.com/job/shosai/e1300.html#sirabe

PS: http://shingakunet.com/ sitesi herhani bir bolum icin de arastirma yapmak icin kullanilabilir.

8. User has not uploaded an avatar

darthcat
    Üye

@soma.. Kusura bakma forumu uzunca bir süredir takip etmediğim için cevap veremedim.
    -Böyle bir bölümde okumak için ingilizce yeterli değil. İyi derecede japonca biliyor olman gerekir.
    -Ne tür şartlar derken. Bir özel yetenek gerektiren bölüme basvuru yapmak için ne gerekiyorsa onu yapmalısın (portfolyo hazıramak ve senin seçtiğin okulda o bölümde okumaya yeterli olduğunu ispat etmek)
    Portfolyoyu dijial kabul etceklerini sanmıyorum. Ya da en azından ben dijital hazırlamadım.
    - Okul seçimine gelince. Hala araştırmaktayım. O konuda lk fazla bir ilerleme kaydedemedim.
    -Ancak japonyada bu bölümlere genelde Monbukagakusho bursu olmdan almıyorlar uluslararası öğrencileri. (en azından benim baktığım okullarda bu şartı sunmuşlardı)

@omerfarukzorlu... Çok teşekkürler..

9. User has not uploaded an avatar

tattoo
    Üye

arkadaşlar bu bölüm mesleki açık liseden yada açık liseden öğrenci alıyomu bilgisi olan varmı acaba

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  10. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

Arkadaslar iyi guzel de,herhangi bi unv. yada semmon gakkou da animasyon okumanin
    kac paraya mal oldugundan haberiniz var mi?
    Anime-manga en pahali bolumlerden biri,haber vermis olayim.
    Bu arada kisisel olarak anime yada manga yi ,semmon gakkou da deilde,unv. de okumak isterdim. Cunku 4 yil boyunca anime okumak daha zevkli olurdu sanirim.
    Evet semmon gakkou'lar isin pratigini ogretiyo ama bu bolum icin bence 4 yillik unv hayati daha iyi olurdu.Kisisel gorusum bu.
    Ama bir adim atmadan,sonradan zorda kalmamak icin lutfen iki kez dusunun.
    Japonya'da hayat zaten inanilmaz pahali,hatta dunyada en pahali birinci ulke sanirim,
    ustune birde anime gibi bi bolumde okumak... Valla babalariniz cok zengin yada arkanizda destek olacak maddi durumu baya iyi bir garantorunuz,oda olmadi okkali bir burs cikmis olmasi lazim.Yoksa baya zor.
    Hersey gonlunuzce olsun,insallah hayallerinize ulasirsiniz.

11. wampirella

wampirella
    Üye

Meraba ben liseye yeni geçtim ve Güzel sanatlarda okuyorum.Üniversiteyi Japonyada okumak istiyorum fakat fazla bi bilgim yok yardım ederseniz cok sevinirim... Teşekkürler :)

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS