Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. Farkli olmaya degil kendimiz olmaya calisalim

?

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. prettycat

prettycat
    Moderatör

Japon kizlari(Pokemonlar) neden sadiklar cunku ulkelerinde istedikleri saygiyi ve yeri bulamiyorlar hep erkeklerin cok assagisinda kaliyorlar kulturlerinden dolayi..bu yuzdende dis ulkelere cikip gezmeyi cok seviyorlar, yeni insanlarla tanismak ve onlarla kaynasmak, degisik diller ogrenmek... ulkeleri disinda cidden japonlar cok saygi goruyorlar bunuda gorunce ulkelerine donmek istemiyorlar....

Bu düşüncenize pek katılmıyorum çünkü; şirketlerde yükselmek için erkek olmak daha avantajlı, (hamilelik vs durumlar olmadığı için)fakat gerek hukuken gerek aile içi kadın erkek eşitliği çoğu ülkeden fazla. En basidinden erkeğin maaşını kadın alıyor ve erkeğe harçlık veriliyor. (tabi toplumun tamamında bu uygulanmıyor olabilir ama baya yaygın)
    Ayrıca Amerika'da, bazı Avrupa ülkelerinde pek saygı görmüyoruz çünkü sarı tenli bir ırkız ve faşizm hala etkisini sürdürmekte...

3. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Türkiye'de dürüst olan bir sürü insan var ister Türkiye'de ister yurtdışında yaşasınlar Xcrani;sanki bütün Türkler yalancı dolandırıcı gibi bir genelleme yapmışsın.
    Örneğin kendini dolandırıcı ve yalancı olarak mı görüyorsun?
    Japonya maddi olarak tatmin olmuş bir toplum,dürüstlükle maddi tatmin arasında bir doğru orantı vardır.Bir de hem ikiyüzlüler diyorsun hem de dürüstler,bu da bir çelişki.Yazını biraz daha açarsan sevinirim doğrusu.

4. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Birbirlerine karşı dürüstler diyorsunuz ama siz birbirleriyle ilişkilerinde karşılarındaki insandan nefret bile etseler bunu o insana belli etmediklerini,belki yarın öbürgün bu insanı kullanırım diye düşündüklerini belirtmiştiniz.O zaman birbirlerine karşı nasıl dürüst oluyorlar?Bunu da biraz açarsanız sevinirim.

5. prettycat

prettycat
    Moderatör

dobra bir şekilde yazmanız sorun değil yeterki düzgün bir üslup kullanın;din,ırk,cinsiyet ayrımına sebep olacak ifadelerden kaçının.
    Canada'daki durum hiç de aşırı değil bence olması gereken o zaten.
    İş hayatında yükselmek güç demek değildir ki? Bence bir insanın sahip olduğu güç, haklarının ne kadar korunduğuyla ölçülür.

6. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

arkadaşlar, zorlaştırmayalım kolaylaştıralım, tabi ki japonya ile türkiyeyi karşılaştırısanız, siz söyleyin acaba hangi ülkenin halkı daha dürüst:

vergi kaçırma, hayali ihracat, kaçakçılık, organize suçlar, kayıt dışı ekonomi, mafya-polis-devlet üçgeni, banka hortumlama, adam kayırma, rüşvet, kaçak inşaatçılık, yalan siyaset, yolsuzluk, usulsüzlük, zimmetine para geçirme, kara para aklama, seçim yolsuzlukları, ihaleye fesat karıştırma, sahtecilik, insan ve uyuşturucu ticareti, organ mafyası.. daha yazayım mı bilmiyorum, hepimiz bunun hangi ülke olduğunu tahmin ediyoruz heralde..

arkadaş doğru demiş bence: balık baştan kokar.. bir ülkeyi temsil edenler devlet büyükleridir, onların yurttaşlık konusunda tüm dünyaya örnek olması gerekmez mi? Bugun japonyada çin ve iran mafyasından sonra sahte pasaport ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarında yükselen ismin türk mafyası olduğunu okudum. ne kadar acı değil mi? işte bunlar bir milleti karalamaya yetiyor. öyle iki gülmekle başını sallamakla dürüstlük kaybolmuyor. keşke bizim de tek iki yüzlülüğümüz bu olsa.. japonların yolsuzluğu bence türklerin yanında devede kulak :((

7. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

japonlar güzel iyi insanlar. dünyadaki WASP(white anglo saxon protestant) faşizminin bir diğer hedef ismi olarak Türk halkı da kendileri gibi emperyalizme ve faşizme karşı 2. dünya savaşında tüm varlığı ile ölesiye mücadele etmiş olan Japonları anlıyor, seviyor ve saygı duyuyor. emin olabilirsiniz. benim tek anlayamadığım nokta, bir başka başlıkta da yazdığım gibi, neden yeni jenerasyon japon gençlerinin bu faşizme boyun eğerek, kendi milli kültürlerinden ve değerlerinden uzaklaşmayı bu denli kabul ettiği..

8. prettycat

prettycat
    Moderatör

Her millet kendi tarihini temize çıkarmaya çalışır. Ne ben ne de sizler bu konuda objektif olabiliriz bu nedenle "iğrenç" şeklindeki yorumunuzu kınıyorum...

9. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

inila kardeş,
    az önceki mesajım tabi ki ironikti, anlatmaya çalıştığınız şeyi emin olun dünya tarihini iyi okumuş 30unda bir öğretmen olarak, ben de iyi biliyorum, yalnız anlamadığım husus bunun benim söylediğimle ne alakası olduğu..

ingilizlerin osmanlıyı parçalamaya çalışmasının, amerikanın japonyayı parçalamaya çalışmasından aslında pratikte hiç bir farkı yok, tek fark netice; türklerin kurtuluş mücadelesini kazanacak şartlara, maneviyata ve lojistik desteğe sahip olması şansı, japonların ise "bunların mücadeleyi bırakacağı yok, bizim ülkemizi balonlarla işgal de eder bunlar" düşüncesinde korkak ve gerzek amerikanın yeni icat atom bombasını deneyerek ego tatmini yaptıkları şansız millet olmaları. Şartların aynı olmadığını farketmişsinizdir.. ayrıca kağıt üzerinde de olsa 2. Dünya savaşı'nın bitmesine bir kaç gün kala, Şubat 1945'te İsmet İnönü hükümeti de Türkiye'nin Japonya karşısındaki Müttefikler safhında savaşa girdiğini duyurmuştur, bunu da Türkiye'de az kişi bilir. ne yapacağız şimdi, birbirimizden nefret mi edeceğiz? pis emperyalist japonlar o zaman...

ama bu konuştuklarımızın şu an konumuzla hiç alakası olmadığı için, sadece cevap yazmak olsun diye yazdığınızı düşünmekteyim. çünkü ben dedim ki dürüstlük filan hani.. nedense bu forumda her belirtilen fikre bir muhalif görüş bildirme isteği var ki bu yazdıklarınız iki halk arasında düşmanlığa geçit veren bir tavırmış gibi anlaşılabilir. benim söylediğim güzel sözlerde bu denli muhalif olunacak ne var, anlamıyorum.

halbuki ben ne demeye çalışıyorum, bırakın bunlar olsun.. varsın devlet büyükleri bizi rezil etsin. varsın japon hükümeti batılılar kampındaki ülkelerden olup gene sevr'i desteklesin.. bu japon insanlarının dürüst iyi güzel oldukları gerçeğini değiştirmez. halklar kardeştir. ben bu forumdaki japon arkadaşların benim ne demek istediğimi anladıklarına inanıyorum.

10. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

pretty cat, ben üstteki arkadaşa ironi olsun diye yazdım onu :) öyle şey olabilir mi hiç? neden okumadınız ötekileri??

anladıklarına inanmıştım ama anlamamışlar galba, baştan çuvalladık :D:D:D

11. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

O dönem Japonya'da adeta bir darbe oldu ve imparatoru aşırı milliyetçiler savaş planlarına zorladılar,aşırı milliyetçilerin adeta gözleri dönmüştü ve Hitler'in ideolojisinden de etkilenmiş vaziyetteydiler,zira Almanya o dönemde Japonya'nın Avrupa'daki müttefikiydi,aşırı milliyetçiler bir şekilde iktidarı ele geçirince hem kendi halklarına hem de Asya'da başta Koreli ve Çinli olmak üzere diğer halklara çok büyük acılar yaşattılar.Bu süreç hepimizin bildiği üzere ABD'nin atom bombası atmasıyla son buldu.ABD atom bombası attığı için Japonya'yı daha fazla sıkıştırmadı ve çoğu savaş suçlusu Japon askeri ve generali Almanya'daki Nürnberg mahkemesi gibi bir mahkemeyle yargılanıp cezalarını çekmediler.Japonya'da huzur içinde yaşayıp,ecelleriyle öldüler.Gelelim zorla fahişeliğe zorlanan kadınlara,bugün Japonya hala bu insanlara ve yakınlarına tazminat ödememiştir,zaten bu kadınlardan geriye çok az kaldı ve kalanlar tazminat için mücadele ediyorlar ama tek elde edebildikleri Japon hükümetinden sözel bir özür dileme.Canlı esirler üzerinde deney yapan o çok gizli bölükle ilgili hala pek çok şey muamma,örneğin geçen sene o deneylerin yapıldığı hastanede çalışmış emekli bir hemşire ölmeden önce bunları anlatmalıyım dedi ve Tokyo'da bir toplu mezarın ortaya çıkmasını sağladı.
    2. Dünya Savaşı sırasında örneğin Japon ordusu Çin'in Nanjing bölgesinde kimi iddialara göre 150.000 kimi iddialara göre 300.000 sivil insanı katletti,ama bunu bildiğim kadarıyla çoğu Japon tarihçi reddetmektedir.Ama Batı bu olayın olduğunu kabul etmiştir.Bu konuda Japonya Çin'e tazminat ödemiş midir onu bilmiyorum.

12. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

ve bütün bunlar bugun Japon halkını sevmemize engeldir, öyle mi?

unutmayalım, Atatürk dünyada hiç bir milletin başına gelmemiş ve bir daha da gelemeyecek bir mucizedir, o olmasaydı belki Turancı paşalar idaresinde biz de Atatürkü olmayan diğer ülkelerin düştüğü hataya düşerek aşırı milliyetçilerin yaşadığı sonu yaşıyor olabilirdik (bkz. batının kabul ettiği her soykırım iddiası.. başkası yaparsa olmuştur, biz yaparsak yalandır, yapmayız ki biz öyle şey - tanıdık geliyor mu)

Demek istiyorum ki nerden açtınız şimdi tarih sayfalarını :) tarihlerinden dolayı milletleri yargılamak yerine, bugünlerine baksak daha kardeşçe olmaz mı? maalesef tarihindeki şanlı kurtuluş savaşı bugun bu kadar yolsuzluk içindeki türk halkını japonlardan daha dürüst bir halk yapmaya yetmiyor. bugunümüze bakalım.. sonuç ortada. maalesef sınıfta kaldık.

13. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Ben Japonları seviyorum,dedelerinin ne yaptığı beni ilgilendirmez,ben sadece tarihe meraklıyım.Türkiye'ye gelince Türkiye'de bir sürü dürüst insan var ama namussuzlar kadar cesaretli değil.Ama şu bir gerçek ki Atatürk'ün Kurtuluş savaşında izledikleri Türkiye'nin tarihine düşülmüş çok önemli kayıtlardır ve Türkiye ne zaman gerçek anlamda ölüm kalım meselesiyle karşılaşırsa gene onun çizdiği yolu izleyecektir.Şahsen ben Şu Çılgın Türkler'i okurken onun dehasına tekrar tekrar hayran kaldım.Atatürk malesef cephelerde geçirdiği hayattan dolayı erken vefat etmiştir,o yüzden arzu ettiği Cumhuriyet insanını ortaya çıkarmaya yetecek zamanı olmamıştır.Ne diyelim bu yaşadıklarımız da tecrübe kazanmamız için.

14. prettycat

prettycat
    Moderatör

Japonya yaptığı işgallerin çoğunu kabul ediyor ve Japonya'daki tarih kitaplarında bile işleniyor. Japonya'nın tarihi de elbette lekesiz değil fakat bunun her ülke için geçerli olduğunu düşünüyorum. Eğer tartışmaların çıkmasına neden olmayacak olsaydı, Türkiye tarihi hakkındaki eleştirilerimi de paylaşmak isterdim.

15. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

ben inila'ya "bu yazdıklarınız iki halk arasında düşmanlığa geçit veren bir tavırmış gibi anlaşılabilir, bugünlere bakmak daha kardeşçe olur" demiştim, bakınız gerçekten tarih sayfalarını böyle ulu orta kurcalamak her iki milletin evlatlarını da kırıcı sonuçlar doğuruyor. biz en iyisi bu tarih sayfalarını kapatalım, günümüze dönelim.

evet ne diyorduk japonlar güzel, iyi , yiğit, dürüst insanlar :)

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS