Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

Sevgili Türk ve Japon dostlar, güneşin doğduğu ülke, adlına yakışır nicelikteki güzelliğiyle kalbime girdiğinden beri, Tokyo, Osaka olsun, Chiba olsun, Kagoshima olsun yaşları 18 ile 25 arası değişen çok cici japon arkadaşlar edindim bugüne kadar. fakat üzülerek son 10-15 yılda yetişen Japon gençliğinde, Amerikan fanatizmi, batı hayranlığı, kendi tarih ve değerlerini küçümseme gibi niteliklerin büyümekte olduğunu gözlemledim. Bu yeni kuşak, sanki ikinci dünya savaşında yaşanılan yenilgiden dolayı kendi kültürlerine ve atalarına küsmüşçesine, Amerika tarafından uygulanan kültürel ve ekonomik emperyalizm altında politik ve askeri olarak pasifize edilmiş gibi. Aslında japonyadaki son 10-15 yıldır baş gösteren ekonomik yavaşlama ve ticari küçülmeyi de yine Japon gençliğinin amerikan tarzı tüketim anlayışına özenmesine bağlıyorum.

Hatta benim bu arkadaşlarım arasında kendi milliyetinden nefret eden bir tanesi var ki delicesine amerikan ordusuna girmek ve amerikaya hizmet etmek için yanıp tutuşuyor adeta. Japon ordusuna yazılmak istediğini öğrendiğimde kendisine "Peki ya Japonya ile ABD savaşa tutuşursa ne yaparsın?" diye sordum, "O zaman zevkle ABD safhına geçerim" dedi. Dahası, Japonyadaki tüm misyonerlik safsatalarına kanarak, kendi kültürüyle, düşünce sistemiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir dini, hristiyanlığı, sadece amerikalılar çok "cool" göründüğü için anlamadan etmeden seçmesine de anlam veremiyorum. Kendi halkının 2. Dünya savaşında yaşadıklarına ve mücadelelerine saygısı olmayan bunun gibi tanıdığım pek çok genç Japonun ne kendi tarihinden haberi var, ne dünyada olanlardan..

Kısacası gördüklerime inanamıyorum, Japonya'daki siyaset veya okullardaki tarih derslerinin müfredatları hakkında pek bir fikrim yok, ama sanki yeni neslin düşünce kontrolünü taraflı bir medya elinde tutuyor gibime geldi, yine de bu konuyu bilenlere danışmak iyi olacaktır.

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. tespitlerinize katılmıyor değilim.. =(

3. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Alev Alatlı'nın çok sevdiğim bir sözü var ''Bu dünyaya doğulu olarak gelmek sürekli kendini değiştirmek zorunda kalmaktır''Acı ama gerçek,Japonya için bu konuda hiçbir şey yapamayız.Biz anca kendimiz için birşeyler yapabiliriz.Yanlız şöyle bir düşüncem var eğer Japonlar beyaz ırktan gelselerdi bu kadar Batı kültürünün etkisi altında kalmazlardı.Sadece Japonya'da değil bütün Asya'da,Komunist Çin'de bile Batı kültürünün gençlik üzerindeki etkisi her geçen gün hızla artıyor.Benim bir süre Japonya'da yaşamış bir arkadaşım 40 yaşından genç her Japon için aynı şeyleri söylemişti,sen gene daha iyimsersin.Dediğim gibi bizim kendimize bakmaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok.

4. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

demek ki bu şekilde düşünen maalesef bir tek ben değilmişim. bu durum beni açıkçası oldukça düşündürdü. yalnız "gaksei" sizin demek istediğinizi tam anlayamadım, siz japonyada bulunan bir türksünüz galiba, yoksa tam tersi mi?

5. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Evet Gaksei Japonya'da bulunan bir Türk cherrybomb

6. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

o tip şeylere takılmıyorum, tabi ki isteyen istediği dini seçsin bize ne ta dünyanın öbür ucunda kim neye inanırsa inansın onun tecihi. üzücü olan amerikaya bu denli fanatizm niye? amerikan halkının et beyinli cehaletinden bahsetmiyorum zaten, ama hayatı MTV, mutluluğu daha çok parti, Irak'ı oyun parkı sanan bi gençliğe özenmek niye..

7. prettycat

prettycat
    Moderatör

Aşırı özentilik elbette hoş değil ama Globalleşmeden yana olduğumuz için MİLLİ ÖZELLİK benim için veya Japonya'daki gençlerin çoğu için korunması gereken bir değer değil.

8. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

gerçekten mi? buna şaşırdım açıkçası, milli değerler korunmalıdır diye öğretildi bizlere hep. tabi ki ergenlik yaşlarımızda ne anlama geldiğini anlayamadık, ama şimdi yetişkin olunca, iyi ki japonlar türklerden, italyanlar perululardan, ruslar ispanyollardan farklı imiş diyorum.. hepsi aynı olsaydı tek düze, tek halk, renksiz monoton bir dünya olmaz mıydı.. kültürel farklılıklar olmasaydı belki bu forumda konuşmaya değer bir şey de olmazdı değil mi? :)
    yok ben küreselleşmeye biraz karşıyım sanırım, kendi düşüncem tabi :)))

9. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Japonya gelişmiş bir ülke olarak Batılıların küreselleşme dediği şeyden yararlanabilir ama biz yararlanamayız,ama hızlı değer kaybı bence hiç bir topluma iyi gelmiyor,oluşan sosyal boşluk o halka elinde sonunda zarar verir,bu Japonya bile olsa.Aynı zamanda sosyal değişim geri dönüşü neredeyse imkansız olan bir şey.Bu yüzden her toplum hangi geleneğini geçmişte bırakması gerektiği konusunda çok iyi düşünmeli,zira kaybettiği an geri getiremez.

10. User has not uploaded an avatar

Turko
    Üye

arkadaşlar "Last Samurai" filmini kimin çektiğini bilmiyorum fakat bu filmde bir avuç samurayın amerikan emparyalizmine karşı verdiği bir savaş vardı.Bu film seyreden herkesi etkilemiştir buna eminim fakat özenilecek toplumların amerika değil japonya türkiye osmanlı devleti gibi ülkeler olması gerektiğine inanıyorum.Bu film elden giden japon gençliğini biraz kendi ülkesinin değerlerine özendirmekti fakat o film dahi başarılı olamadı sanırım..

11. prettycat

prettycat
    Moderatör

Amerika'ya veya batıya özenmeye gerek yok ona ben de katılıyorum fakat milli değerlerin korunması neden o kadar önemli anlayamıyorum.(Japonya'daki lise çağında arkadaşlarım da anlayamıyor) Bence herkes kendine yakın gördüğü kültürü tanımalı, sevmeli.
    Turko özenilecek toplumların japonya türkiye osmanlı olmasının sebebini açıklar mısınız? Amerika'nın köklü bir tarihi yok ama neden Fransa, İngiltere'ye özenilmesin??-eğer özenilecekse-

12. Başka milletlere özenti toplumların ya da özenti kişilerin, endi benliklerini kabul edemeyeceklerini düşünüyorum ben. Eğer başka bir topluma özeniyorsanız o toplumu kendinizden üstün görüyorsunuz demektir buda bence beraberinde aşağılık duygusunu getirir.

Örnek almak derseniz ki bu farklı bir kavramdır. Gelişmiş medeniyetlerin teknoloji ya da sanayileşme düzeylerini ve belkide refah seviyelerini örnek alarak onları yakalamak ve hatta geçmek için çalışmak yapılması gereken şeymiş gibi geliyor bana.

Bir çok yerde dünyayı sevmenin insanın kendni sevmesiyle başladığına dair yazılar okumuştum. Benim şahsi kanaatime göre kendini sevmek de kültürünü ve tarihini sevmekle başlar.
    Ama bu demek değilki körü körüne herşeyi kabul etmeli. İyi taraflarını almalı yalnızca ve gözlermizi kapamalı geriseine. Bence Hatası ve yanlışlarıyla da kabul etmeli tarihimizi tıpkı destanlarımız ve başarılarımızın olduğunu kabul ettiğimiz kadar.

Yani sanırım bu düşüncelerimden dolayı Japon gençlerinin (bir çok arkadaşım dahil) Amerikan hayranlığını anlamıyorum. Düşmanlık tabiki doğru değil ama sanki hayranlık sınırları da biraz fazla(en azından benim açımdan)...

13. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Son Samuray filminde Japon devleti ABD'nin de yardımıyla çağdaş bir ordu kurmaya çalışıyor ve bu yüzden de artık Samurayların tasfiye edilmesi gerekiyor,samuraylar ise bu duruma direniyorlar tabiki.Ama Japon devleti ABD'yle işbirşiği içinde,yani ortada sömürgeciliğe direnen birileri varsa onlar da sadece Samuraylar.

14. yazdıklarız hoşda bizim gençlik ne alemde?:( gerçi biz japonlar kadar değiliz özentide sadece japonlar değil diğer uzakdoğu ülkeleride aynı durumda kanatimce.

15. User has not uploaded an avatar

darkman
    Üye

Inanmicak siniz ama burada bazen amerikali kimligine burunmek istiyorum bir ulkeye bu kadar da tapilmaz ki inanin gittigim bazi yerlerde ozellikle genc bayanlar zorla ingilizce konusmami istiyorlar ve sorduklari ilk soru amerikali misin?oluyor(allah korusun)............

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS