Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Çalışmak derken bir fabrikada işçi olarak çalışmak mı,beyaz yakalı bir ofis çalışanı olmak mı?Bu ikisi çok farklı şartları beraberinde getiriyor.Maaş açısından yaklaşırsak meseleye heralde oralarda bir işçi için bile daha kolaydır alınan maaşla geçinmek.

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. xcrani
    söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum.Hatta bunu kendime ve ailme hakaret olarak algılıyorum...
    xcrani çalışacağın işi sen seçersin zorluklarıyla kolaylıklarıyla.İşine göre daha çok yorulup daha çok para da kazanabilirsin tabi ki tam tersinide yapabilirsin.Buna sen karar verirsin...
    Japonya da işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama amerika,avustralya,ingiltere,fransa gibi ülkelerde insaları o kadar sömürerek çalıştırmıyorlar diye biliyorum.(mimarlık gibi diplomalı mesleklerden bahsediyorum).Ama japonya hakkında birşey diyemiycem.

3. xcrani yazılarını okudum ama ama bir mühendisin ya da hukukçunun taksi şöförlüğü yaptığına inanmıyoru eğer yapıyorlarsa bunun nedeni şunlar olabilir:
    1)Kişi kendi ülkesinde diplomasını almıştır ve diplomasının geçerliliği gittiği ülkede yoktur.
    2)Kişi kısa bir süreliğine (birkaç ay) iş için bekletilmeye alınmıştır.
    3)Kendi ülkesine dönebilmek için ya da başka ülkeye gitmek için para biriktiriyordur.
    5)O ülkeyi çok seviyordur ve ne olursa olsun orada yaşamak istiyordur.
    4)Kişi aptaldır.
    Kişi aptaldır belki size ağır bir laf gibi gelebilir ama o ülkede diploması geçtiği halde iş bulamıyorsa oraya nasıl gittiyse başka ülkelere de gider orada doğru düzgün(mühendislik gibi) kendi branşına ait iş bulur.Hayat o kadar zor değil biz abartıyoruz sadece...

4. shin-can

shin-can
    Üye

zeka
    beceri
    öngörü
    gurur
    KADER

yeteri kadar aydınlatıcı olur heralde :D

5. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Xcrani L kendince iyi eğitimli olupta taksicilik v.b. gibi işler yapanların nedenlerini yazmış,peki sence onların nedenleri ne?Madem böyle tanıdıkların var,açıklarsan seviniriz.Bence bu söylediklerin gelişmiş ülkelerdeki göçmenler için geçerli olmalı,yani anglosakson bir mühendis Kanada vatandaşının mühendislik yerine kendi ülkesinde taksi şöförlüğü falan yapması mantıklı gelmiyor insana.Gerçekten var mı böyle insanlar?

6. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Sonuç olarak diplomalı taksici durumu daha çok göçmenler için geçerli.Anadili ingilizce olan bir beyaz Kanadalı da,Kanada'nın Fransız kısmında göçmen sayılır.

7. xcrani ne zaman konuşup ne zaman yazacağımı sana soracak değilim.Ayrıca bence sen kölelikle ameleliğin anlamını yanlış biliyorsun...
    Her meseleğin kendine göre zorluğu tabi ki vardır ama çalışmak ameleliğe ya da köleliği girmez bunu bil...Hiç bir işte emek sarfetmeden yükselemezsin başarılı olamazsın...
    Tanıdığın kişileri bilmiyorum ama benim çevremdeki insanların hiçbiri(yurtdışındakilerde dahil)senin anlattığın gibi bir hayat yaşamamışlar tabi demek asıl söylemek istediğin amelelik ya da kölelik değilde çalışmaksa sözümlerimi geri alıyorum

8. Neyse ne canim, ha amele ha kole degilmi ikiside ayni sey...

amele:Gündelikle çalışan işçi, emekçi
    köle:Birinin emri altında bulunan, özgür olmayan kimse.Savaşta tutsak alınan, yabancı ülkelerden zorla kaçırılıp özgürlükten yoksun bırakılan veya başkasından satın alınan erkek, kul, esir, abd.
    ben ikisini birbirine benzetemedim nedense...Sanırım benzetme yapmaya çalışmışsınnkafandaki şeylerle ama kullanacağın kelimeleri yanlış seçmişsin...

L sen konus o zaman hani soyle bir propagamda vardir yaa nasildii(bizde hepte plisten jop yiyen taraf olur), himmm!!! hehh buldum "Susma sustukca sira sana gelecek" :), takiliyorum sadece aldirma sana ben konusma demedim dedimmi, sadece bilmedigin konular hakkinda illede cevap yazman gerekmez demek istemistim
    Hala bana neden hakaret ettiğini anlamıyorum sürekli konuşan biri değilim bunu nereden çıkardın????Konuştuğumuz konuşlarda bilgim olmasa cevap yazmazdım ayrıca bence sen kendi kibrinden bilgini abartıyorsun....

sen sozluk anlamlarindan bahsediyorsun, bense onlari bir cumle icerisinde kullandim "idiom" olarak :)... yani ikimizde ayri chapters dan bahsediyoruz degilmi ???
    idiom kullanmadan önce biraz edebiyat dersi almanı öneririm....İkimizde aynı chapterstan bahsediyoruz merak etme

9. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

Pink panter arkadas

Sen kisa yazmayi seversin diye sana kisa bir yazim olacak.

"Çalışmakta bir ibadettir"

Hz. Muhammed (S.A.V)

Yani sen yeterki çalış yurtdışında çalış yurt içinde çalış. Allah sana elbette karşılığını verecektir...

10. Benim xcrani'nin yazısında

Köle: Çok çalışan ama ne yapması gereken görev belli olan.
    Amele: Çok çalışan ama ne yaptığı belli olmayan , ne olsa yapan veya yapması beklenen.

anlamını çıkardım.

Ben bu konuda xcrani'ye biraz katılıyorum. Çünkü Türkiye'de genelde bir konuda uzman olan değilde daha çok "işin uzman olsa bile yapsın" şeklinde işçi alan bölümler var. Örneğin bilgisayar mühendisliği veya programcılık. Türkiyedi iş ilanlarına baktım gecenlerde. ilanda adam bilgisayar programcılığında akla ne gelirse yazmış. Web uzmanlığından, Nesne yönelim programcılıktan falan girmiş , Flaşta animasyon yapan, 3 boyutlu animasyondan çıkmış.

İzleyen varmı bilmiyorum ama "Avrupa yakası" adlı dizide, dergi bir amerikan firması ile birleşecekti ve firma bir müfettiş gönderiyordu. Dergidekiler gereksiz eleman çıkarılacak diye korkuyordu. Ama gelen müfettişin yorumu şaşkınlık içinde şu olmuştu "Bu dergiden eleman çıkarmaktan çok acilen yeni elemana ihtiyac var. Herkes 3 veya daha fazla kişinin işini yapıyor, biri bile hastalansa dergi batar :)" diye bir yorum yapmıştı. Bu açıdan bakınca BENCE Türkiyede biraz işten çok(uzmanlığımızdan başka) amelelik yaptırıyorlar bence. Japonya hakkında birşey diyemem çünkü orda hiç çalışmadım.

11. thailan, xcrani'nin yazısındaki amele lafını kullanmasında bi sakınca yok ama köle lafı çok sinir bozucu ve bu konuda genelleme yapıyor herkese diyor bende yurtışında okuyacağıma göre köle miyim...KÖLE çok ağır bi laftır hele bir türk için mecaz anlamda bile kullansa dahi hazmedilemez!

12. Köle kötü bir laf değil, Hatta tarih bilgim tam yoktur ama sanırım Yavuz Sultan Selim küpe takıyordu, ve ona sormuşlar küpeyi köleler takar, sen niye küpe takıyorsun demişler, O da " Bende allahın kölesiyim" demiş, Bir kral bile köleyim diyebiliyorsa bence köle kötü bir kelime değil.

Refarans: http://www.sadakat.net/forum/tarihi-ve-kulturel-degerlerimiz/yavuz-sultan-selim-han-hzlerinin-tek-kupesi-t14360.0.html

http://www.antoloji.com/siir/siir/siir_SQL.asp?sair=35523&siir=470167

Köle:
    1 . Savaşta tutsak alınan, yabancı ülkelerden zorla kaçırılıp özgürlükten yoksun bırakılan veya başkasından satın alınan erkek, kul, esir, abd.
    2 . Birinin emri altında bulunan, özgür olmayan kimse.
    3 . mecaz Herhangi bir şeye aşırı derecede bağlı olan kimse:
    "İçkinin kölesi. Paranın kölesi."- .

Ayrıca bence ÇALIŞANlarda - PATRONların bir bakıma modern zamanın kölesi dimi :). Sıkıyosa verdikleri emirlere "yapmiyacam" de. Akşam iş çıkışı muhasebeden tazminatını alıyor olursun :). Eee eğer işinide kaybetmek istemiyorsan dediklerini yaparsın, bu da bir bakıma hafif derece kölelik gibi bişi :) ,sadece KırbaÇ yok :)

13. thailan köle kelimesini senin verdiğin örneklerle kullanmak ve xcrani nin dediği gibi kullanmak çok farklı...
    Fatih Sultan Mehmetin dediği Ben Allah'ın kölesiyim lafıyla bizim konumuz ne alaka...

3 . mecaz Herhangi bir şeye aşırı derecede bağlı olan kimse:
    bu anlamdada kullanmamış xcrani onun demek istediği fazla çalışmak gerektiği(zorla ya da değil farketmez) ama burdaki anlam daha farklı,
    ben sevginin kölesiyim ya da içkinin kölesiyim gibi aradaki anlam farklılıklarına dikkat edersen farkına varabilirsin..

xcrani adlı arkadaşın köle derken söylemek istediği çok çalışmak ama çalışmak kötü birşey değil çok çalışmayı nasıl köleye benzetir...Sadece kullandığı cümlelere dikkat etsin...
    köle gibi çalışıyorsun dese sorun değil ama xcrani adlı arkadaş
    çok çalışanlar köledir anlamı katıyor cümlesine büyük ihtimalle demek istediğini bize yanlış aktardı...

14. Fatih Sultan Mehmetin dediği Ben Allah'ın kölesiyim lafıyla bizim konumuz ne alaka...

yazısı
    KÖLE çok ağır bi laftır hele bir türk için mecaz anlamda bile kullansa dahi hazmedilemez!
    aslında kölenin çok ağır bir kelime olmadığını göstermek içindi.

xcrani, aldaığım kadarıyla zaten köle ve ameleyi, ikisinide çok çalışmak anlamında kullanıyor. Amele de sabahtan akşama kadar çalışıyor. Ama sanırım onu demek istediği. Hani amele diyince ne desen onu yapar ya, yük taşır, inşatta çalışır, yolda çalışır, nerde istersen orda çalıştırırsın yaptığı sabit birşey yoktur, Türkiyedeki iş koşulları öyle, Patron senden belli bir konuda uzmanlık istemiyor, her konuda iş yapmanı istiyor.

kole = isiniz cok specific tir ama ozel ve aile hayatiz icin zaman bulamazsiniz, rules of Capitalism(rules of Black Hat)...mesela siz win system eng. siniz..gelismis ulkelerde sadece isinizi yaparsiniz hatta win icerisinde daha specific olarak win performance eng. olarak calisabilirsiniz..

amele = butun isleri yapan, all in One :) ... system eng. siniz ... turkiye de butun herseyi yapabilmelisiniz bir ise girdiginizde, system(unix,win,macOS,ios,..), network, security, programming, teaching, database, voice, web develop, ... vs...
    Tabiki bu degismeye basliyor, cunku Technology capitalsm ile birlikte bizede geliyor yavas yavas olsada...ve Istisnalar kaideyi bozmaz, ...

Benim yazılanlardan anladığım bu

15. xcrani bu konunun çatışmayla ne ilgisi var burada demek istediklerinin yanlış olduğunu söylmeye çalışıyorum ama sen hala anlamayanlar için konuyu bir daha açabilirim diyorsun söylemen gereken asıl şey ben mi anlatamadım sorusu olmalı ama sen kendini o kadar bilgili görüyorsun ki bunu düşünmen bile gereksiz....

çunku bu suna benzer birisi birsey soyler maksatta bir kotuluk yada kasit olmamasina ragmen karsindaki oyle bir kisiliktirki(tavuk altinda buzagi arayan bir tip;) hep birseyler arar durur, sen ne demek istedin aciklarsin, sen bunu demek istedin....<Eeee yargisiz infaz denilen seyde buradan gelir>

beni tanıyormuş gibi laflar ediyorsun hala, herneyse bende artık tartışmak istemiyorum...ama siz yabancıların kölesi olacaksanız olun ben asla kimsenin kölesi olmam...(mecaz anlamda değil)

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS