Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. Arkadaslar merhaba,

Japon bir arkadasim , Turkiye'ye gelip yerlesmek istiyor ozellikle de izmire.Ben izmirde yasiyorum ve ona is bulmak istiyorum. Bu konuda bilgisi olan birileri varsa , izmirde Japon arkadasim nerede calisabilir? Turkce bilmiyor Ingilizce ve Japonca haliyle biliyor.
    SAYGILARIMLA

CANER YILMAZ

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

katana
    Üye

belediyede rahat iş bulur

3. User has not uploaded an avatar

nanoka
    Üye

İş yeri bulsun ve ordan çalışma vizesi çıkartsın:)
    evlilik vs uğraşmaya değmez:)

4. Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Güzel fikirler ortaya çıkıyor :))Anlaşılan öncelikle buraya gelmeli ve burada 3 ay içerisinde bir işe başvurup çalışma izni almalı sonrasında ikamet edebilecektir sanırım. Teşekkürler herkese.

5. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Egehill Türkçe hemen öğrenemeyeceğine göre,bence İzmir'de Japon şirketlerinin temsilcilikleri varsa o şirketlerde iş arayabilir.Türkçe bilmeden örneğin belediyede ne yapabilir ki?Hem Japon şirketinde iş bulursa maaş daha tatmin edici olabilir.

6. churippu

churippu
    Üye

Bence arkadaşın yabancı dil kurslarıyla görüşmeli. Native speaker hocalar bizden daha şanslılar.Daha iyi maaşla kurslarda, kolejlerde çalışabiliyorlar. Birazda kendi dilini öğretebilirlik vasıflarına sahipse bence en ideal iş öğretmenlik olabilir.

7. öğretmenlik diploması var mı bilmiyorum ama
    bildiğim kadarı ile Japonlar KEC 'den (ve benzeri işletmeler)sertifika alarak japonya içinde ve dışında öğretmenlik yapabiliyorlar.

8. Sinem, KEC'in ne oldugunu bilmiyorum ama arastirabilirim bilgi veriri misin? Tesekkur ederim

9. KEC, Japonya'da (ben Kansai bölgesinde gördüm) "Japonca öğretmenliği" sertifikası veren bir kuruluş. Bu sertifikayı alan kişiler(bazıları ev hanımları) Japonya'daki international school larda ya da yurt dışında Japonca öğretmenliği yapabiliyorlar. Bir nevi bizim lisans Türkçe öğretmenliği diploması gibi. Tek farkı bu sertifika 6 aylık bir kurstan sonra veriliyor.

10. Oooo 6 aylik kurstan sonra sertifika aliyor demek.Hmmm cok uzun bi sureymis ama adamlarin kalite sistemi iste bizdeki gibi 2 ay kursa gidip onun da yarisi zaten samatayla geciyor hemem alamiyosun demek ki Japony'da. Verdigin bilgiden dolayi tesekkur sinem.

11. User has not uploaded an avatar

hokkyokusei1
    Üye

selam egehill

tam olarak turkiyedeki sartlari bilmiyorum ama bazi bildigim konulari sana aktarayim.

arkadasin bayan mi erkek mi bilmiyorum.sanirsam bayan bir arkadasin.

arkadasinla evlensen 1 yillik vize alirsin vize bedeli 500 milyon ve kusuratida var.
    en kotu olanida bu aldigin vizede CALISMA HAKKI BULUNMAMAKTADIR yazmakta.

bence arkadasin iyi bir referans yapsin ve Turkiyede bulunan japon sirketlerinden birinde is bulsun boylelikle oturma ve calisma izni alabilir.

evlilik icin 1 yillik vize 500 milyon ve kusurat. 3 yillik vize 1 milyar 100 milyon ve kusurati.her iki vizedede yazan ayni calisma hakki yoktur diye

insallah bir yolunu bulursunuz

saygilarimla.

12. Evet izmirde Japon firmalarini arastirdim fakat kotu talih burada sadece Toyota,Honda,Kyocera gibi firmalarin satis servis kisimlari var, arkadasim bayan oldugu icin ve de Turkcesi olmadigi icin buralarda calisamayacagini dusunduk Istanbul ya da Bursa olsaydi tabii ki durum cok farkli ama su halde en iyi secenek dil kurslarinda ogretmen olarak calisabilecegini dusunuyorum. Bilgiler icin tesekkur ettim hokkyokusei1.

13. Japon şirketlere girmesi zor olabilir. Otellerde daha kolay iş bulabilir. Kaçak çalışan Japonlar da var. Yunan adalarına gider gelir, uzatır 3 aylık vizesini.

14. Iyi fikir dostum tesekkurler.

15. User has not uploaded an avatar

snooke
    Üye

Egehill Bu japon arkadaşın Özdilek'teki crowne plaza'ya başvurabilir.Türkiye ye özellikle de izmir'e gelen Japon işadamları daha çok crowen plaza'da kalıyorlar.Amerikalı ve ingilizler ise Hilton'da kalıyorlar.(özel bilgidir nereden buldun deme).Bunun dışında izmir'de çok az sayıda japonca kursu var Tömer'e başvuru yapabilir illa ki bir kurs veya eğitim belgesi sahip olması gerekmez.Emin ol Türkiye'de herşeyin bir çaresi mutlaka vardır..Bu arada bende izmir'deyim..

Not: Hiçbiri olmuyorsa benim Konak'ta Japonca kursunda eğitim veren ve eğitmeni de aslen Japon olan arkadaşımın öğretmeni(bayan) var.Kendisine yönelndirip burada nasıl bir iş yapabileceğine dair bilgi alması için yardımcı olabilirim.Yalnız 4 gün daha izmirdeyim sonrasında şehirdışında olacam.10 günden öncede dönmem :))
    Sevgiler Saygılar Alper..

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS