Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Mutfağı

1. xcem

xcem
    Üye

Arkadaşlar japonyaya aşçı olarak yani vizeli gidebilmek için neler gerekiyor.
    bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim...

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Sayin arkadaslar
    Ozellikle japonya'yi iyi tanimak gerekiyor.sadece Turkler degil Avrupali ve diger milletlerde is bulma konusunda adam yerine konmuyor.Almanca,Fransizca ogretenler var.Yada ingilizce.Ama artik bu dil isleri gerekli degerini almiyor.Yurt disindan zoel cagirilirsan maasin iyi...Evli olarak geldiysen is var ama maas az...

Gelelim vasifli asci isi.Turk sofrasi cok taninmiyor.ve cokda doner ve dondurma disinda ilgi cekmiyor.Turk restaurantlari ucuz asci ve eleman Turkiye'den getiriyor.ve
    Cok yogun saatlerde calistiriyorlar.1kisi butun isleri cozmeye calisiyor.

Japonlara gelelim.Japonlar vasifli ozellikle yiyecek sektorundeki insanlari muthis kiskanirlar.Ben neden yapamiyorum bunu diye arastirmaya baslarlar.Hersey arastirma olmaz.Bugun Pizzaci cok Japon var guzelde yapiyorlar ama sadece Pizza.Italyan yemeklerinde tat japonumsu dedikleri gibi Italyan tadi yok.Ben begenmiyorum.Ekmekleri hep sisriyorlar...Otomobil tamircileri sisriyor ve kazikliyor...Butun sirketler ve emlak isi filan tam bir kazik...Sistemleri yahudilerden daha kapitalist...Maneviyat is konusunda sifir...

Fransiz yemekleride ayni.Firin isi ve patteserie dernilen pasta kek iside ayni.Bir Fransiz arkadasim 36 yasinda asci.Ozellikle patteserie konusunda.Ve evlenerek gelmis.Essi cok pasif biri.Ailesi kisin yok gibi bir sey.Ailesi kopuk ve uckagitci.Devamli para isteyen bir baba ve aileye yuk olan bir baba.Butun cocuklar iflas eden babanin borclarini oduyor.Bu arkadas 1000 yen'e asci yardimcisinin yardimcisi ancak is bulabiliyor ve once bulasikci olarak sokmuslar.Bu kiis 5 yildizli otellerde calisan ve Marsilya,Bordo'da mukkemmel yemekler ve kekler dondurmalar yapan biri.Ama japon bulasikcilik veriyor.Artik siz dusunun.Simdi olayda durum su;Bu arkadas Fransa'dan is bulup gelseydi en az saatlik 3000 ile 5000 yen alirdi.Ama japonla evlenip geldigi icin olay dusuyor.Is bile vermiyorlar.Hello work'e gitiginde adam yerine bile koymuyorlar...isci olacak ve fabrika yada bulasikci baska caresi yok...Kendilerini cok yetenekli gorurler...

Avrupali oldugu halde adam yerine onlar bile konmuyor.Fransiz yemekleri bilen yada Italyan yemekleri bilen japona is verirler.O adamlari 1500 yen yada luks yerlerde saatlik 3000 ile 5000 yen arasi 5 yildizli otel usta ascisi olarak calistirilar.Bu kadar milliyetci ve acimsizlardir.Onunicin Turkiye'de japon mali alirken dusunun...Yabancilarin nasil calistirildigini...O Brezilyali ve diger milletlerin neler cektigini...Yabanci olmak tam bir sorun...Patron olmazsan yada girisimci isin berbat...Yine kisilklerine ve calisma aizmlerine bir sey demem.Kulturkerine saygim sonsuzdur.Ama is konusunda hayati kendine baskasina zindan eden tuhaf bir toplum.Cok elestiriyoruz ama anlamak istemiyorlar.Tam bir kapitalist toplum.Ruh madde olmus ve para... O kadar...

Her seye burnunu sokarlar.Ve herseyi bildikelrini sanirlar.Kultur olarak efendi bir kultur ama is konusunda bunlar akdar egosit ve acimasiz bir millet yok.

Yani istersen arabayi bastan sona sok tak...Mimarlikta unlu ol yine cok az maasa is var yada japonca hoslarina gitmezse sana ancak bulasikcilik yada fabrikada iscilik.Hic sakasi yok.Sonra tandik olamzsa.Surunursun...Istersen oturma izni calisma izni her sey olsun...Hic birsey ifade etmez.Aslinda gelinecek en zor ulke...Kendileride zaten iscilik isini mutlaka yaparlar.Emeklileri 70 yada 80 yasinda her yerde iste calisiyor.Emeeklilerini doyuramayan nadide ulkelerden biri...Iyi yanlari cok ama kotu yanlarida o kadar fazla...Ama yinede Turkiye'den tabiiki iyi...

Japonlara karsi para kazanmaya calis.Serbest meslek olarak yer ac seni yikmak icin her seyi yaparlar...Japon icin yabanci bir ameledir...Anlayana...Bunlarin memleketinde para kazanip baska yerde is acacaksin bir sure sonra...En guzel ve en ince sekilde uretecksin.Devamli urettigin mali gelistireceksin.Ve hic bir japona ogretmeyeceksin.Japonu ise alacaksan ara isler yada el ayak yada para isleri okadar.Uretime sokmayacaksin.isin sirrini hayatta vermeyeceksin...Her seyi gizleyeceksin..Benim icin en iyi japon yanimda isci olan japondur...Bunlarin yanina gidip isci olmayin...Bu kadar...

Japonalri calistirmak tabiiki yabnaci icin cok zor.Cok akilli olman gerekli...Japon arkadaslar alinmasin...Japonya'da insan kullanilir baska ise yaramaz...Is konusunda insanlik yoktur...Ama her konuda tabiiki kurallar ve kanunlar yeterlidir.Ama is konusu apayri...Burda her toplumun iyi yada kotu yanlarini yazmaliyiz...

3. User has not uploaded an avatar

metrokemal
    Üye

selam,izmirden ben kemal,yazını tam 3kez okudum.çok akıllıca, mantıklı şeyler yazdığın kesin.benim daha iyi düşünmeme sebeb oldu,japonların olmazsa,olmaz huylarımı diyeyim,prensiplerimi,ne.ama her milletin bu tür olumsuz yanları ve yabancılar hakkında düşünceleri var,fakat bu insanlar böyle diye benim gibi japonyaya gitmekten,yada başka ülkelere gitmekten vazmı geçsinler.örneğin;benim en büyük hayalim japonyada diş teknisyenliği yapabilmek,ben profesyonel diş teknisyeniyim,daha önce almanyada diş teknyeni olarak çalıştım 1.buçuk sene. oturum alamadığım için geri dönmek zorunda kaldım.peki senin bir fikrin varmı japonyada benim mesleğim geçerlimi,oraya gelebilirmiyim,en öemlisi mesleğimi yapabilirmiyim.?ya çok rica edicem ama, lütfen bana yardımcı olabilirmisin,fikirlerin çok mantıklı en sağlam bilgiyi senden alabileceğimi düşünüyorum.

4. User has not uploaded an avatar

hokkyokusei1
    Üye

selamlar

proxystar arkadas ellerine saglik.yazdiklarin son harfine kadar dogru.
    butun yazdiklarina katiliyorum proxystar.

yazilmasi gereken butun herseyi kisaca ozetlemissin.

5. User has not uploaded an avatar

independent
    Üye

merhaba arkadaşlar;
    Çok kısa söylemek issteiğim şey
    Bütün yasal hakları,ulaşım ve giriş,vize işlemlerini herşeyin çok kolay olduğunu varsayalım.Bir türkün yeryüzünde yaşayabileceği ve çalışabileceği en güç toprak parçası Japonya diye düşünüyorum.
    Saygılarımla

6. User has not uploaded an avatar

tatlicikolata
    Üye

eger siz japonyada turk restaurant acmak istiyorsaniz benim memleketim fukuokaya gelin. tokyo ve osakada artik cok fazla turk restaurant bulunuyor ama fukuokada sadece bir tanesi var. fukuokada turkler cok az oturuyor ama fukuoka sadece yabanci insanlar tarafindan bilinmiyor, gerci cok guzel ve rahat bir yer. hem sehir hem koy gibi bir yer.

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS