Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

[kilitli]

Japonya:Çalışan Fakirler

(24 posts)

Etiketler:

,
  1. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

İngilizce bilen arkadaşlar Japonya'da çalışan ama fakir olan insanlarla ilgili bir yazının linki,ilgilenenler okuyabilir. http://edition.cnn.com/2008/WORLD/asiapcf/10/27/japan.working.poor.ap/index.html

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Dünyanın çivisi çıkmış durumda bence Xcrani,bu yazı Japonya gibi bir ülkede bile her 13 kişiden birinin açlık sınırının altında yaşadığını gösteriyor.Malum sayıları 10 milyonu bulmuş,adam sadece aksam yemeği yiyor ve o yediği de büyük olasılıkla içinde doğru düzgün besleyici hiçbir şey olmayan 100yencilerden alınan erişte.Ayrıca devlet yardımına layık görülen fakirlerle birlikte sayıları 10 milyonu geçiyor olmalı.İnanılmaz,bence o Türkiye'ye gelsin biz onu besleriz.

3. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Benim ABD'de mastır yapan arkadaşlarım var ve mastırları bittiği gibi gelidler ve kaliteli bir şirkette çalışmaya başladılar,onlar da bu delilik mevzusundan bahsetmişlerdi,çok şaşırmıştım,insanların yanlızlıktan kafayı sıyırdıklarını belirtmişlerdi.

4. prettycat

prettycat
    Moderatör

Belki ben Japonya'nın fakir kısmını pek tanımıyor olabilirim ama evsizler dediğiniz kişiler devletten yardım alabilecekleri halde almayan insanlar çünkü Japonya'da işsiz bir insana her ay belli bir para, konut ve iş bulma imkanı sağlanıyor.

Ayrıca Japonya'da evli bayanın çalışma oranı gayet düşük...

5. xcrani cidden çok beleşci bi insansın zaten çalışmayı kölelik olarak gören birinden başka birşey beklemiyordum neyse, prettycat ''japonya'nın fakir kısmını pek tanımıyor olabilirim'' demiş.sende ''PrettyCat sende bu yardimlardan Aliyormusun? Nekadar oduyorlar canim? Daireler kucukmu buyukmu..'' soru biraz saçma olmuş yazdıklarından yardım almadığı apaçık belli değil mi? bu yazdıklarımdan sonra şuna burnunu sokuyorsun, daha tecrübe eksikliğin var vs vs yorumlar yapma sadece onun yerine cevap vermek istedim o kadar

6. prettycat

prettycat
    Moderatör

Ben bu sitenin amacının birbirimize bilgi aktarmak mı yoksa geyik yapmak mı olduğunu hala anlayamadım. Ama en azından ciddi bir mesajın ardından ciddi bir şekilde cevap verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu bir saygıdır.

Hem hangi ulkede yasadigini yazmamissin, Soylede o ulkeye gelelim :), Belesten ev sahibi ve para kazaniriz...Artik arabayida kendimiz azliriz...

Evet oda dogru devlet dul ve cocuk sahibi olan annnelere ev dahi veriyor, onun icin hatunlar bir cocuk yapiyor, tabiki evi kapmak icin :)...

Bu yazdıklarınızda ciddiyseniz ben de ona göre bir cevap verir, eğitimli ve düşünme yetisine sahip bir insanın maddi bir şey için çocuk yapmayacağını, öyleleri varsa da bunun gülünecek bir tarafı olmadığını belirtmek isterim.

7. ONLY TWO THINGS ARE INFINITE, THE UNIVERSE AND HUMAN STUPIDITY, AND I AM NOT SURE ABOUT THE FORMER

O mesajın altına çok iyi gitmiş devam et.

8. Prettycat

Ben bu sitenin amacının birbirimize bilgi aktarmak mı yoksa geyik yapmak mı olduğunu hala anlayamadım.

demişsin.
    Ben bu sitenin ve forumun amacının kesinlikle BİLGİ AKTARMAK olduğunu söylemeliyim.

9. xcrani yazdıklarıma şuna benzer yorumlar yapma dedim yşnede yazmışsın bu yüzden o cümle için sana cevap vermem gereksiz ayrıca modluktan adminlikten bana ne zaten bu sitede mod ya da admin olacak kadar bilgiye sahip bile değilim ayrıca prettycat in mod olduğunu yeni farkettim..Onun avukatı da değilim merak etme prettycat i tanımıyorum bile sadece onun yazdıkları daha saygılı geliyor onun için onun adına cevap yazmak istedim o kadar senin yazıların bana labali ve patavatsızca geldiği için sabredemedim herneyse

10. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Prettycat işsiz bir insana Japonya'da belli bir maaş bağlandığı doğru,aylık gelirin belli bir miktarın altında olursa sanırım 880doların altında aylık gelirin olursa devlet sana maaş veriyor ama konut sahibi olma imkanı tanındığı falan yok canım,iş aramaya da devam ediyor işsiz kimse,devletin bu konuda da yapabileceği bir şey yok,sadece işsizlik maaşıyla kişiyi açlıktan kurtarıyor.Ama Japonya'da nüfus artış hızı sorunlu olduğu için işsizlik en kötü zamanda anca yüzde 5'i buluyor,yani ciddi bir sorun sayılmaz.Bir de Japonya'da evsizler var,adı üstünde evsiz,devletin bedava barınakları varsa önce evsizleri alır sanırım,ama almıyor nedense,2 sene öncesinde sert kışlar yaşandığında bazı evsizler öldü Japonya'da,hatta Japonya ve evsiz kavramının aynı cümle içinde geçmesi beni çok şaşırtmıştı.Bedava konut diye birşey yok,ucuz kredi imkanı yok,90'lardaki Bankacılık krizinden sonra hiç bir Japon bankası ödeyemeyecek adama ev kredisi vermez.Kısacası hayat heryerde zor.

11. User has not uploaded an avatar

tori
    Üye

Merhaba arkadaslar ....

Inila bir cok konuda hakli ben japonyada yasiyorum ve her aksam eve donerken gordugum evsizlere uzulmemek elde degil sigukta karton kutularin uzerinde aksamlari uyuyacak yer aramaktalar isin ilginc yani polisler parklarda ve benzeri yerlerde onlarin cadir kurmalarina yada baraka yapmalarina asla izin vermiyor sadece geceleri olsa bile , ama isin diger yani da gunduzleri hemen hemen herbirinin calistiginida gordum bir cogunun evleri ve aileleri var Ve coguda devlete yada bankalara borclular ve burada sistem biraz farkli borclunun ailesinden yada akrabalarindan bu borc talep edilmiyor direk kisinin kendisinden aliniyor ve bulunmamalari gerekli bir cogu bunu yapiyor ve gercektende japonyada kacabilmek cok zor. Japon hukumeti bu konuda cok hassas daha japonyaya girer girmez kaldiginiz yerde belediye 'ye gidip kimlik almak zorundasiniz birde ozel kase bunlar olmadan insana ne ev ne otel ne araba ne is nede telefon veriyorlar ve ardindan adresinize surekli sigorta odemeleri vergi odemeleri televizyon seyrettigin icin kanallar dan para talebi vs.... kacanlarin coguda banka kredilerini odeyemeyen ve bu dedigim borclarin altinda ezilen insanlar .
    Sunuda belirtmek isterim burada kimse dilenmez yardim istemez herkez basinin caresine bir sekilde bakmak zorundadir yasa yada ol politikasi .
    Turkiyede evsiz issiz ve sokak cocuklarinin durumu daha vahim inanin burada calisabilen herkeze is var yeterki calis ama turkiyede bu boyle degil malesef o yuzden ben kendi ulkemdeki evsiz lere sokakcocuklarina ve borclarini odeyemeyen insanlara daha cok uzuluyorum .
    Burada bazi seyler kotu evet ama bazi seylerde insafli param yok odeyemeyecegim dediginde devlet yada kurum senin odemeni kolaylastirmak icin mumkun oldugunca toleransli davraniyor ama bizim ulkemizde odeyemezzen odetiriz ya hapis yada tum sulalene haciz.

12. prettycat

prettycat
    Moderatör

calisabilen herkeze is var yeterki calis

İşte ben de bunu anlatmaya çalışıyorum. Ben şuan gitsem oraya, daha liseden mezun olmadığım halde saati 1000 yene rahat iş bulabiliyorken onların sokaklarda kalmalarının sebebinin bir tür sorumluluktan kaçma olduğunu düşünüyorum.

İhtiyacı olanlara bedava konut değil ama ilin sağladığı çok düşük kiralı evler var diye biliyorum.

13. User has not uploaded an avatar

tori
    Üye

Evet belediyelerin verdigi evler var 1900 dolarin altinda kazanci olan kisilere cekilisle verdigi evler var evli olman ve esinin ve senin maasinin toplami 1900 dolarin altinda olmali ancak bu sartlarda ev icin cekilise katilma hakkin var oda okadar kisi sirada ki sana cikmasi bir nevi mucize Cekilis siz evlerde var ama o evlerde cok eski ve dokuntu diger evlerde ise kiralari evine oda sayisina gore degisiyor tek oda tek salon bizim paramizla 100 ile 120 ytl arasinda degisiyor iki odalilar 200 ile 250 arasinda ama borclari olan ve yakalanmamaya calisan kisiler tabiki bu evlere muracat edemiyorlar yani gene sokakta yasamaya devam malesef .

14. Gakusei no Tanakan

Gakusei no Tanakan
    Üye

Ben şuan gitsem oraya, daha liseden mezun olmadığım halde saati 1000 yene rahat iş bulabiliyorken onların sokaklarda kalmalarının sebebinin bir tür sorumluluktan kaçma olduğunu düşünüyorum.

Sayın Prettycat,
    İfadenizden anlaşıldığı üzere gitmediğiniz ve bilmediğiniz bir yerde lise mezunu olarak saati 1000 ene rahatça nasıl iş bulabildiniz? Sokakta kalmanın bir seçim olabilmesi muhtemel bir psikolojik rahatsızlık nedeniyle olacaktır. Soğukta ayazda 4 saat dışarda bekleyin ve sonra sokakta kalan bu insanları sorumluluktan kaçanlar olarak nitelendirmeyi tekrardan düşünün lütfen.
    Sevgilerle.

15. prettycat

prettycat
    Moderatör

Gitmediğim ve bilmediğim bir yer mi? Ben Japonum orada doğdum ve her yıl yazın oraya gidiyorum ve oradaki lise öğrencisi arkadaşlarım dediğim gibi saati 1000 yene çok rahat iş bulabiliyorlar. (arubaito deniyor) Neden bu şekilde nitelendirdiğime gelince borçları olanlar hariç ki kaçması gerekecek yerlerden borçlanması da yine kişinin kendi hatasıdır, devlet veya il gerekli yardımı sağlıyor, kimseyi sokakta bırakmıyor. Bu nedenle sorumluluktan kaçan insanlar olarak değerlendiriyorum.

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS