Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

1. Selam arkadaşlar. Forumlarda yeni japonca öğrenmeye başlıyan, Hiç bilmiyen ama öğrenmek isteyen, yada benim gibi biraz bilgisi olan ama bilmediği yada anlamadığı konular olan arkadaşlarımız var. Bu yüzden artık forumda japonca dilgibisi bilgilerimi paylaşalım diyorum. Siteye Japonca dilbilgisi diye bir bölüm açma gibi bir plan söz konusuydu ama , bildiğiniz gibi burasıücretsiz bir site, dolayısı ile site yönetiminde olan arkadaşların sitenin açık kalması kendi iş hayatlarını devam ettirmeleri gerekiyor, bu yüzdende bazen sitede olamıyorlar. Eee nedemişler "Herşeyi devletten beklememek lazım" :). O yüzden ben forumda japonca bölmünde bir iki başlık açmayı düşünüyorum.

1.si Tabiki doğal olarak dilbilgisi bölümü. Bu bölümde japonca dilbilgisini elimden geldiğince yazmaya çalışacağım (aralıkta askere gidiyorum , olduğu kadar artık :) )

2.si " Nasıl denir ?" Bazen gerekli olan dilbilgisi bile bazen nasıl söyleneceğini bilmediğim cümleler oluyor. örneğin bizde arkadaşlar arasında ayrılırken "Kendine iyi bak" 'ın nasıl söylendiğinibilmiyordum ve merak ediyordum biraz, sonra şans eseri bir vidyoda iki arkadaş ayrılırken " Genki de ne" dendiğinde ne anlama geliyor diye merak ettim, Kitalara falan baktım ama bulamadım, sonra bir arkadaşımın japon arkadşı ile tanışınca ona sordum ve "kendine iyi bak" anlamında kullanılabileceğini söyledi. Sizinde nasıl söylendiğini bilmediğiniz bir çümleniz olduğunda benim gibi kitaplardan arama eziyeti çekmemesi açısından :) böyle bir bölüm başlık açmayı düşünüyorum. Bu bölümde söylemek istediğiniz nasıl söyleyeceğiniz bulamadığınız, yada söylenişinin doğruluğundan emin olmadığınız çümleleri yazın, Japoncası iyi olan arkadaşlarımızda yardım etsin.

3. olarakta "Anlamadım" diye bir başlık düşünüyorum, Japoncada bir dilbigis kuralının anlamadığınız bu bölüme anlamadığınız kısmı yazın , Yine Japoncası iyi olan arkadaşlarımızın yardımıyla konu için daha anlaşılır örnek cümleler yazılsın yada anlamaya yardımcı "püf noktası" varsa onlar paylaşılsın.

Biz hafiften bilgilerimizi paylaşmaya başlıyalım, Site yöneticileri ilerde zaten bunları daha güzel ve düzgün hale getirirler.

*Dilbilgisi konusunda prettyCat ve Gakseiden konu anlatımında yardım bekliyorum, şimdiden duyurulur :).

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

Revy
    Üye

Söylediklerin çok mantıklı bende bir buçuk ay oldu japonca kursuna başlayalı ve hocam dan başka japonca ile ilgili destek alabileceğim kimse yok benim dışımda diğer arkadaşlarımın da öyle.

Demek istrediğim fikrini destekliyorum.

Hep destek Tam destek =)

3. User has not uploaded an avatar

ronin8
    Üye

bravo thailan arkadas...

4. User has not uploaded an avatar

50 CENT
    Üye

SÜPER THAİLAN

5. zeyneps

zeyneps
    Üye

Merhaba;
    Herşey ii güzel ama
    Turkce konusabiliyormusunuz? -- Anata wa turkish o hanashimasu ka?
    derken Türkçe kelimesi ingilizce(turkish) yazılmış.Torukogo olmalı.
    iyi günler...

6. lmn

lmn
    Üye

Valla 1 ayda Japonyada en cok kullandigim cumle suydu : kyotskero, nihongo wakaruzo! tabi poliss karsimdaki, nihongo wakarimasen oluyo bu cumle otomatik olarak :)))

7. prettycat

prettycat
    Moderatör

Imn istersen kullandığın ifadeyi kibarlaştırıp okuyanların anlayabilmesi için de Türkçelerini de yazalım.

Kyotsukete kudasai. Watashiwa nihongoga wakarimasu.

Dikkat edin ben Japonca anlıyorum.

Yalnız burada dikkat edin derken ne kast ettiğini açıklar mısın??

8. Sanırım, "Küfür falan etmeyin , valla döverim haaa" anlamında bir dikkat edin olabilir :)

9. lmn

lmn
    Üye

:) Yanimda cok fazla japonca konusuldugunda hele helede benim hakkimda konustuklarini hissettigimde, soylediklerinizi anliyorum ona gore konusun anlaminda kullaniyodum :)) dikkat et turkce biliyorum demeyi ogrettigim iki japon arkadasim ogretti bunu da bana :) Cocuklar yanlarinda konusulurken surekli japon kelimesi gectigini ama hicbir aciklamanin yapilmadigi icin kendilerini cok kotu hissettiklerini soyleyip bu kelimeleri ogrenmek istediklerini soylediler, karsiliginda da bana ayni sekilde japoncasini ogrettiler :)

10. User has not uploaded an avatar

raidon
    Üye

googledan tae kim yazın site bence çok iyi pretty cat siteyi bir kontrol ette tufaya gelmeyelim

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS