Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

1. Arkadaşlar geçenlerde japonca çalışırken aklıma şöyle bir cümle takıldı ve söyleyemedim.

Şimdi; X ve Y arkadaşlar beraberler, Dışarda hava güzel, X arkadaş Y'e "Hava piknik için çok güzel, gidelim mi" diyor. Ben bu çümledeki sadece son kısım "Gidelim mi? (ikimashoo ka) kısmını yapabildim :) ama baş kısmı söyliyemedim :). Bilen bir arkadaş varsa öğretirse sevinirim. Birde bu tarz cümleler için (*İÇİN'li cümleler) için bilmem geren özel birşey var onuda yazarsa çok süper olur :). ( Sorduğum cümle biraz matematik sorusu gibi oldu ama, hayalinizde daha iyi canlansın diye öyle yaptım :) )

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. vay be nasıl bir cümle sordumsa kimse cevap yazamamış:). O değilde gakseiden cevap gelmemesi beni çok üzdü :) biz seni japonyalara boş yeremi gönderdik gaksei-san :)

3. Nasıl söyliyeceğimi bulamadağım ikinçi cümle: Bir yakınını kaybeden birine nasıl "Başın sağolsun" derim. Birde bu cümleyi sölyerken vefat eden kişinin , söylediğim kişiye yakınlıkseviyesi önemlimi, yani mesela kaybettiği ailesinden biri ise farklı, arkadaşı ise farklı bir cümle seklindemi söylenir, yoksa her iki içinde aynı cümlemi kullanılır. Bilen arkadaşlar açıklarsa sevinirim :)

4. İlk sorun için , ~だから ya da ~ ので kalıplarını kullanabilirsin.
    "今日はいい天気だから、ピクニックに行きましょうか。"

gibi...

İkinci sorun için bir Japon arkadaşına sormak lazım.
    Çünkü bazı şeyler kültüre bağlı... (Türkçesi bende ne denildiğini merak ediyorum :)

5. cevap için sağol Sinem-san :)
    ah bide kanji okuyabilseydim :)
    "今日はいい天気だから、ピクニックに行きましょうか。"
    sanırım 今日: tenki
    天気 : "ne olduğunu bilmiyorum :)", ama arkadan gelen kısmın "da kara" olduğunu anladım. -kara'yı için almaında kullanabiliyormuyuz? -kara veya -da kara nın ".... olduğundan" anlamından kullnıldığını biliyorumdum bir tek.

Birde, peki "için" olarak kullanabileceğim bir yapı var mı?

6. zeyneps

zeyneps
    Üye

kanjının açılımı ;
    kyou wa ii tenki dakara, pikunikku ni ikimashou ka.

7. sağol zeynep-san :) , kyou bile okuyamadım , yazıklar olsun bana :(, bide aralıkta sınava gircem :), yandım ben :)

8. zeyneps

zeyneps
    Üye

"tame ni" kelimesi "için" anlamında kullanılıyor.
    CümleA.Desukara CümleB şeklinde bir kalıp var. Desukara A'yı neden olarak gösterip B cümlesinin sonuç olduğunu belirtir. "Desukara" günlük konuşmalarda "dakara" şeklinde kullanılır. "Bu yüzden" anlamı katar.

Kara sözcüğünün ise br çok kullanım şekli var.
    Ben herkese Ayşenur Tekmen ve Akiko Takano nun dilbilgisi kitabını öneririm. Bu konular çok sistemli anlatılmış.

9. zeyneps

zeyneps
    Üye

Önemli değil ben de kendimce çalışıp arkadaşımdan arasıra yardım alıyorum. Ama özellikle söylediğim kitap çok çok iyi. Bir de Japon Kültür ve Enformasyon Merkezinin çıkardığı sözlükler var. Onlarda çok yardımcı oluyor. Bir de geçenlerde Kanjı kitabı buldum. İngilizce ama Kitap sonunda kanjı listesi var anlamları ve hiragana ile okunuşları karşısında yazılı. En kısa zamanda onu eklemeyi düşünüyorum.
    Bu bölümü açma fikrinden dolayı tebrik ve teşekkür ederim thailansan.

10. churippu

churippu
    Üye

Thailansan
    Başın sağolsun Japonca'da "[/u]Goshuushoosamadesu!"(ご愁傷様です.)Yıllar önce belki bir gün lazım olur diye öğrenmiştim. Kısmet bu güneymiş.
    Bir de "Okuyami mooshiagemasu."(お悔やみ申し上げます。)var.
    Pek bir fikrim yok ama "[u]goshuushoosamadesu"'in kullanımı daha yaygın gibi geliyor.

11. sağol churippu :), hakkaten demekki kısmet bugüneymiş :).

12. User has not uploaded an avatar

kageyoshi
    Üye

ayrıca benim kullandığım kitapta da çok sistemli bir biçimde anlatıyor.bulabilirsen kitabın adı minna no nihongo 1 ve 2 şeklinde. ama kitap ingilizce basım.

13. User has not uploaded an avatar

omerfarukzorlu
    Üye

Hava piknik için çok güzel, gidelim mi?
    Bu cumlede ために(tameni, icin) kullanilmaz. Cunku tameni kalibi bir seyi hedef alma anlami tasir. Mesela universiteye girebilmek icin ders calismak gibi.

Zeynep hanimin cumlesi gayet guzel olmakla beraber. Daha yeni ogrendigim bir kalibi da kullanabilirsiniz.
    絶好ピクニック日和です. 行きましょうか? (Zekkou pikunikku biyori desu. Ikimashouka?)

'Tam piknik yapilacak hava? Gidelim mi' manasinda kullanilabilir.

14. kono işaret sıfataıyla kore işaret sıfatının arasındaki fark ne?Nerlerde hangisini kullanmam gerekiyor?

15. zeyneps

zeyneps
    Üye

kono işaret sıfatı, kore işaret zamiridir.
    kono isimden önce gelir. kore isim yerine kullanılır.

Kore wa dare no hon desu ka.
    Bu kimin kitabı?

Kore wa Alisan no desu.
    Bu Ali'nindir.

Kono hon wa dare no(hon)desu ka.
    Bu kitap kimin(kitabı)?

Kono hon wa watashı no desu.
    Bu kitap benimdir.

Umarım yardımcı olabildim.İyi çalışmalar...

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS