Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. Japonya da üniversite okumak için türkiyeden bir devlet lisesinden mezun olup japonya da ki herhangi bi üniversite sınavına girilebilir mi ya da büyükelçilikteki?
    Bi tanıdığım bana aralıkta yapılan seviye sınavından derecemin 3 olması gerektiğini söyledi ve ben 2010 da japonya daki üniversite sınavına giricem(okulun yaptığı) tam olarak hangisi doğru ya da doğru olan ne?

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Bach

Bach
    Üye

fazla başlık kalabalığı olmasın diye benzer bir sorunumu bu başlıkta dile getireyim dedim

Öncelikle ayrımına varmak istediğim nokta japonyada okuyup yaşamanın benim için hayal olup olmadığı. Hali hazırda japonca öğrenmeye başladım 4 haftadır, itü makine okuyorum 2. senem ailemin de mali durumu iyi değil bu nedenle bir burs şart benim için...

hükümetin lisans bursunu kazanmaya da sanırsam yaşım el vermiyor ancak uzakdoğuya gidip orada yaşamayı çok istiyorum. nerden başlamam lazım. Japonyada lisans okumak benim için çok geçse yüksek lisans için şimdiden nelere dikkat etmem lazım...

bilhassa konsolosluktan bilgi alan yada üniversitede okurken japonyaya giden biri varsa bana rehber olabilirse çok sevinirim hatta yemek bile ısmarlarım...

3. User has not uploaded an avatar

tokyoku
    Üye

bende japonyada üniversite okumak istiyorum ama önemli olan oraya gittiğimizde kalacak yer ulaşım ve en önemlisi nasıl tercih yapacağımız ve dillerini bilmek bu arada japonyada tanıdığınız varsa msn sini verirmisiniz lütfen

4. User has not uploaded an avatar

furkanseker
    Üye

@L

Lisans seviyesinde nasıl yürüyor işler bilmiyorum. Hoş yüksek lisansıda çok bilmiyorum ama yinede yorum yazmaktan alamadım kendimi. Neden japonya'ya gitmek istiyorsun ki? Japonyadaki üniversiteler paralı bildiğim kadarı ile. Paralı olmasa bile sana çok masrafı olacağı kesin. Türkiye'de Lisans okuyup yüksek lisans için yurt dışına gitmek daha makul bir yaklaşım. Neresi olursa olsun bu böyle. Tabi dil konusunda kendini geliştirmek lazım.

@bach

Yüksek lisans için monbusho bursu var konsoslosluk vasıtası ile alabiliyorsun. her sene 13 kişi alıyor, 3'te yedek var. Google'dan japonya + elçilik diye aratırsan elçilik sayfasından bilgi edinebilirsin. Ne yazık ki nelere dikkat ediyorlar bilmiyorum. Burada o bursu almış olan arkadaşlar var, elçiliğin nelere dikkat ettiğini paylaşırlarsa fikir sahibi olabiliriz. Şahsi kanaatim research proposal >> dil bilgisi >> kümülatif şeklinde bir kriter sıralaması olabileceği yönünde. Japonca biliyor olman bir artı ama gerekli değil. Sıfır japonca bilgisi ile bursu alanda var. velhasılı kelam önünde 2 sene var. bu sürede japonca öğrenmeye çalış, kümülatifini olabildiğince yüksek tutmaya çalış. körler sağırlar birbirini ağırlar gibi oldu biraz :)

@tokyoku

japonca bilmiyorsanız hiç düşünmeyin derim. Bizim burda japon dili edebiyatı tarzı bölümlerden mezun olanlar japonların normal bir gazetesini okumakta bile zorlanıyormuş. Artık japonca bilmeden japonya'da yaşamanın ne kadar zor olabileceğini siz hayal edin. Bizim düşüncelerimizdeki gibi bütün japonların ingilizce bildiği konusunda ise şüpheliyim. Dersleri takip etmekte falan zorlanırsınız gibi geliyor. Japonya'da yaşayan arkadaşlar var belki bilgilendirirler bizi.

5. furkanseker sadece istediğim için gidiyorum.Ailemin maddi durumuda iyi denilebilir en azından oradaki okul ev yemek gibi temel masraflarımı karşılayabilir.Yani orada zengin olacam şunu yapıcam en iyisi olucam gibi düşüncelerim yok.Sadece orada üniversite okumak ve hayatımın çoğunu orada devam ettirmek istiyorum...Ondan sonra belki avrupaya açılırım :P

6. User has not uploaded an avatar

furkanseker
    Üye

O zaman dil kursu bak kendine derim. Gider durumu yerinde öğrenirsin daha mantıklı olur. bir müddet yaşarsın orda, en azından sana uyup uymadığını görmüş olursun. Hatta yapabiliyorsan burda bir üniversiteye gir, dondur sonra git derim. 6 ayda adapte olamazsan geri dönersin. Adapte olursanda, zaten japon üniversiteleri bizim 2. dönemin başladığı zamana başlıyor oraya kayıt yaptırma imkanın olur. Gitmeden biraz japonca öğrenmeye çalış.

7. zaten dil kursuna başlayalı 1 buçuk ay oldu ve şu an lise üm ama orada üniversite okumak için gerekenleri tam olarak bilmiyorum hala bir elçiliğin açtığı sınav var onu biliyorum sadece ama orada paralı şekilde okumanın veya burs almanın başka yollarıda olması lazım.Ben birinden japonca yeterlilik sınavından 2 ya da 3. dereceyi kazanıp öyle gidebilirsin diye bişey duydum ama ne kadar doğru biliyorum

8. User has not uploaded an avatar

xor
    Üye

Yüksek müsadenizle bir kaç soruda ben soruyum;

Lise son öğrencisiyim. Türkiye'de adı olan bir üniversitenin güzel bir bölümünde okumadıktan sonra iş bulmanın ne kadar zor olduğunu sizde bilirsiniz malum Türkiye şartları. Babamla konuştum burda sıradan bir üniversitede okuyana kadar yurtdışına git dedi. Bu işten anlayan bir kaç kişiylede konuştum hepsi de Japonya'nın bunun için çok uygun olduğunu söylediler. Gerçekten bende japon kültürüne ve insanlarına karşı hep bi sempati vardı. Çorumda yaşıyorum ve burda japonca kursu verebilecek kurum yada kişiler yok. ve sanırım japonca bilmeden orda üniversite okuyamıyoruz. yani oraya gelmeden bu dili çat pat öğrenmemiz şartmıdır? tabiki bilerek gitmek daha iyidir ama bilmeden gidilmiyor mu ? yurtdışından gelenler için 1 sene hazırlık sınıfı olduğunu düşünmüştüm ben öyle değilmi? kalacak yer konusuda sorun değil tek merak ettiğim bu konu. cevaplarsanız çok sevinirim :))

9. Gakusei no Tanakan

Gakusei no Tanakan
    Üye

Sayın xor,
    İlk başta anet in eski belası eren=xor sandığımdan kısa bir duraksama yaşadım isminizi görür görmez. Yaptığınızın oldukça hatalı bir seçim olduğunu söylemeyeceğim ama ülke seçerek üniversite okunmaz. Seçeceğiniz mesleğe göre ülke seçmek daha mantıklıdır. Örneğin tayvan elektronik okumak için iyi olabilir veya makina mühendisliği için almanya derlerdi zamanında. İnternet üzerinden seçeceğiniz dala göre dünyada kaliteli olarak bilinen üniversiteleri seçmek daha faydalı olur. Çok üst düzey üniversitelere giremeyince başarılı olunmayacağına kesinlikler katılmıyorum. İnsanın kendinde bitiyor. Kendini yetiştirmek denen şey gerçekten bazı isimli üniversitelerden daha iyi iş yapabilliyor.

10. User has not uploaded an avatar

st.anger0007
    Üye

merhaba arkadaşlar. ilk olarak ben japonyada okumayı düşünüyorum ve tokyo üniversitesi bilgisayar mğhendisliği. japonyada okuma isteğim sadece ilgim olduğundan değil yapmak istediğim mesleğin japonyada uygun olması. türkiyede ayapılması imkansız bişi. babam araştır japonyayı dedi. bugün lys açıklandı ve hiç iyi değil elli bininci oldum. japonyada okumakla ilgili çok araştırma yaptım bu siteden başka sitelerden ama cevaplarımı buamadım. sorduğum sorulara herkes şu siteye bak tarzı cevaplar veriyolar ve o sitelerden istediğim cevapları alamıyorum. sorularım klasik sorular açık açık cevap verirseniz çok iyi olur. sorularım şunlar tokyo üniversitesi bilgisayar bölümüne girmek için şimdi napmam gerekiyo, fiyatı ne kadar, burda alınan puanla alakası varmı ve burs olayları nasıl oluyo nasıl alınıyo. bu sorulara açık açık cevap verirseniz başka bi site vermeden çok iyi olur. cidden hayatım geleceğim burda vereceğiniz cevaba bağlı. dil konusuda önemli değil gerekirse burda bi kaç yıl öğrenrim öle giderim. şimdiden teşekkürler

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  11. kalegsm

kalegsm
    Üye

eger parayla sorunun yoksa turkiyede yada kibrista universiteye git..burada universite okumak teferruatli masrafli yorucu zahmetli.................zaten japonca basli basina dert..bu kadar azmin olsaydi turkiyede basarili olurdun ve buraya master yada doktora icin gelirdin..yanlis anlama sadece sana uygulanabilir yolu gosteriyorum..kibrisa git harikadir... ben hayran kalmistim..okullarida insanida hayatida cok guzel okumak icin..ve japonyadan cok daha kolay

12. User has not uploaded an avatar

Hangetsu
    Üye

kalegsm sana katılmıyorum. Kıbrısta okuyanları da görüyoruz özellikle öğretmenlik vb bölümlerde okuyanları. Hepsi Türkiye'de işsiz kalıyorlar ya da düşük maaşlı işlerde sürünüyorlar. Üniversite için harcadıkları parayı bile kazanamıyorlar. Kıbrıs kendine göre eleman yetiştiriyor denebilir 1 ay yaşasam da Kıbrıs'ta gayet iyi anladım. Türkiye'de okumak her zaman daha mantıklı fakat Japonya gibi ülkelerde master yaparsan her zaman daha fazla açık kapı olur önünde.

13. kalegsm

kalegsm
    Üye

japonyada universite okumak demek turkiyede kalbur ustu zengin olmak demektir... kac kisinin bole imkani var..burs sahibi olsa bile burada extra paraya ihtiyaci var..bana gore memur karsilayamaz..o arkadasin sartlarini dusunerek yazi yaziyorum.. yoksa tabiki tum turkiye gelsin japonyada universite okusun :)

buraya gelecek turklere burada alaturka tuvalet yoktur..burada trafik sag serittendir..burada yemekte ekmek kullanilmaz..ekmek bulmak zahmetlidir..burada sigara 3 dolar uzum 40 dolardir.fiat dengeleri turkiyeden cok farklidir.iyi gelir yoksa tek odali evde yasamaya mahkumsun.onada 600 usd verirsin minimum.sokakta kimse yurumez..cunku herkes arabaya yada bisiklete biner..sokakta cocuk pek goremessin..kurallara uymayla ilgili sorunun varsa japonya sana gore degildir..aklima bunlar geldi simdilik

14. User has not uploaded an avatar

Hangetsu
    Üye

Ben Japonya'yı kastedmemiştimki sadece. Kıbrıs'tan bahsetmiştin onun savunmasını yaptım. Tabii ki dediklerinde son derece haklısın sen de.

15. kalegsm

kalegsm
    Üye

kibris universiteleri paralidir ve alim sartlari cok kolaydir..arkadas lys de basarili sonuc alamamis.. bende ona oneri sundum..benim iki arkadasim kibrista ve sartlardan imkanlardan memnun..is bulma konusu apayri bi konu..is bulmak icin universite mezunu olmak tek basina kriter degil..

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS