Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

SegX
    Üye

selamlar 1,5 sene içinde japonyaya gidip orada çalışmak istiyorum sadece japonca bilmediğim için zorluklar ile karşılaşcağımı öğrendim ama biraz araştırma yapıcna birazda şans diyelim daha önceden japonyada 7 ay kalmış biri ile tanıştım ingilizcem gayet iyi seviyede sadece çalışma vizesi alabilmek için neler lazım bunları bilmek istiyorum şahsen istanbulda barmenlik yapıyorum daha önce muhasebecilik yapıyordum yani orada ne iş olsa yaparım :) 24 yaşındayım buradaki diplomamın orada geçerli olmadını öğrendim orada öğrenim hayatıma yeniden başlayabilirmiyim vede bununla beraber çalışabilirmiyim merak ediyorum çünkü türkiyedeki yaşamın benim için bi getirisi olmadınığına kaanat getirdim şimdilik merak ettiklerim bunlar yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

snooke
    Üye

Selam..japonya'da kalmak yada iş bulmak sanıldığından daah zor olduğundan emin olabilirsin.İnsanlar herhalde bakıyorlar bu japonya istemiyorlar haydi oraya gidelim diyorlar aam durum hiçte sandığınız gibi değil.
    1. Japonya'da yabancıların çoğu brezilyalılardan oluşur bunun nedeni de tabii japon tarihini incelemeyenler için yapacam bu hatırlatmayı; 2. dünya savaşından sonra büyük yıkım içinde kalan japonya 'ya en büyük destek Brezilya tarafından gelmiş bu yüzden de Brezilyalılar orda 2. vatandaş konumundalar.Brezilya'da hayat şartları kötü olduğu için çoğu brezilya vatandaşı bu hakkını kullanıp Japonya'ya çalışmaya gidiyorlar.Aslında iş bulmak için japonca öğrenmektense portekizce öğrenip japonya da yaşayan birkaç brezilyalı ile sağlam ilişkiler içinde olmak eminim ki sizleri bir japon tanımaktan daha fazla üstün kılacaktır.
    2.Japonya'da barmenlik konusnda iş bulabilme oranın çok düşük ancak bazı semtelerde çok büyük disko barların olduğunu duymuştu.Hatta öyle büyük disko-barlar ki bunlar bazıları 5 kattan oluşuyormuş.Bu tip barlarda garson veya bodyguard olarak işe başlayıp daha sonrasında biraz daha iyi bir konuma gelebilrisn ancak belirtmek isterim ki vücudunda dövmeli olan bayan erkek herkesten uzak durman lazım yoksa kolunu bacagını yada parmaklarından birkçaını kaybetme riski içinde olabilirsin :)))
    3.Çalışma vizesi alman neredeyse imkansız gibi birşey.Bunun yerine turist gibi gidip kaçak kalabilirsin hatta sana sağlam bir tiyo vereyim gitmeden önce istersen bir araştırma yap çunku ben araştırmadım;Japonya da cami var mı varsa hangi şehirlerde var.Çünkü ilginçtir ama bu camilerde sığınan veya kaçak kalan Türklerin olduğunu duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum..
    Sevgiler saygılar alper..

3. User has not uploaded an avatar

serseri432
    Üye

istersen illegal git kimseye bişey yapmayınca kimse sana bişey yapmaz işinde evine evinden işine gidersen bişey olmaz.Ama tabi buda çok zor dersin bu akşam gidim tokyoya doğru diskoya gezim dersin şansına o gecede diskoyu basarlar.senide alırlar içeri suçun yoktur direk turkey yaparsın sadecekaçak kaldığından sınır dışı edilirsin ama vieze alacak durumun yok bayan japon arkadaşın veya tanıdığın türk yoksa japonyada işin yaş.ingilizcen falan varmı?

4. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

kacaklar eskisi kadar rahat is bulamiyorlar.cunku immigration kacak isci calistiranlara agir para cezalarina carptiriyor.hukumet immigrationa kacaklari temizleme konusunda tam yetki verdi.zaten son gunlerde japonlar bile is bulamiyorlar.
    buraya gelip calismanin en iyi ve kolay yolu evlenmektir.calisma vizesi sadece kalifiye elemanlar icin gecerli.yani muhendis,asci,sanatci gibi.
    illaki burada evliliksiz yasayip calismak istiyorsan biraz paraya kiyip bir japonca okuluna yazilacaksin ve yarim gun calisma izni verecekler.sen birkac yerde yerde calisarak mesai saatini uzatabilirsin.
    daha sonrada bir mesleki okul okursan sana vize konusunda sponsor olacak bir isyeri bulabilirsin.ama bu yol oldukca uzun ve pahali bir yol.

5. HoMe

HoMe
    Üye

baba ingilizcen ne kadar guzel olursa olsun senin bir kere japonca konusman lazim hadi konusamadin anlaman lazim....burda calismak istiyorum....istiyorsan bunlar en onemli bilgiler senin icin...bunu da soylemeden gecemiyecem ......
    japonca artik....oldu diyebilirim.....yabancilara artik nefes aldirmiyorlar
    3 ay once benim calistigim yeri bastilar allahtan visam var olmasa bende gittimistim
    su an benim calistigim isyeri visa olmayan ybamcilri calistirmiyor...insallah visa konusunu umursamayan bir yer bulursun....
    unforgiven01 arkadasin dedigi gibi sponsor bul ben ya da bir japon bir bayanla evlen....

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  6. User has not uploaded an avatar

TokyoDrift
    Üye

Ne kadar entrasan konular tartisiliyormus burada... Bakin ben size nasil geldigimi anlatayim, cok da zor degil aslinda, isteyince ve calisinca oluyor.

Oncelikle Turkiye'deki ya da yurtdisindaki sayili universitelerin adi sani bilinir bolumlerinden mezun oluyorsunuz. Mumkunse teknik bolumler elektronik, bilgisayar muhendisligi, tabi uzerine master yapmaniz sizin icin daha iyi olur. Mesela benim cok bilinen bir Turk universitesinden yuksek lisans derecem var.

Daha sonra Turkiye'de ya da yurtdisinda mumkunse uluslararasi bir sirkette calismaya basliyorsunuz. Eger cok kotu degilseniz zaten 2-3 seneye kalmaz yukseliyorsunuz, ve bu sure icinde yurtdisinda calistiginiz sirketin diger ulke birimlerinde kisa-uzun sureli gorevler aliyorsunuz. Bu tur sirketler zaten sirket ici rotasyonu severler muhakkak Japonya'da bir is de vardir. Isterseniz bu sirketin kendi bunyesinde yayinlanan ilanlardan Japonya'da olanina basvurun, ilkinde olmasada ikincisinde guzel bir paketle gelirsiniz. Paket dedigim, maas, konaklama (Japonya icin sanirim 500bin yen civarinda), cocuk falan varsa onlarin okul masraflari falan odenir.

Ben oyle gelmedim, calistigim sirketden maasimi yeterli bulmayip ayrildim ve yurt disinda baska bir sirkette yaklasik 12 bin USD maas ve tum masraflarimin karsilandigi bir paketle calismaya basladim. Ardindan yaklasik 4 sene Avrupa, USA, Canada, Hong Kong ve en son da Singapur'da cesitli uluslararasi sirketlerde calistim. Hong Kong ve Singapur'da calisirken, defalarca is nedeniyle Tokyo'ya gitme sansim oldu ve acikcasi Tokya'da calismanin ilginc bir deneyim olacagini dusundum. Beklemedigim bir anda yaklasik 2 sene once cok bilinen bir Amerikan sirketinin Tokyo'daki sirketinden bir is teklifi aldim. Maas Singapur'daki kadar tatmin edici olmasada (Singapur'da ayda 25 bin USD maas aliyordum, Tokyo'daki is icin 20 bin USD maas onermislerdi), Tokyo'da calismak istedigim icin buraya geldim.

Calisma vizesi falan zaten calistiginiz/calisacaginiz sirket size hepsini cikariyor, o formlari siz gormuyorsunuz bile, birileri sizin icin dolduruyor. BU yuzden cok dusunmezine gerek yok.

Kisaca buraya kacak macak gelmeye kalkmayin, yukarida anlattigim gibi daha kolay yollari var. Hem kacak falan gelirseniz, alinmama ihtimaliniz cok yuksek. Sonra muhtemelen is falan bulamazsiniz, birde ufacik odalarda kalmaniz gerekir. Ufacik derken abartmiyorum, 10-15 maximum 20 m2 hersey dahil. Muhtemelen zaten kalacaginiz yerde Tokyo olmaz, sehre yaklasik 1.5-2 saat tren mesafesinde, en yakin istasyona 30 dakika yurume mesafesinde olur.
    Ama benim geldigim yolla gelirseniz, sirketiniz kirasini odedigi, Tokyo'nun gobeginde, yerden tavana kadar olan penceresinden Tokyo Tower'i gorebileceginiz, sehrin sayili residenslarininin 30'uncu katinda 102.6m2 bir daireniz olur. 102.6m2 diye kucumsemeyin, eger ingilizce biliyorsaniz internette arayin.

Ben kisaca size buraya nasil gelinecegini ve calisma vizesi alinabilecegini anlattim umarim gerekli mesaji alma kapasiteniz vardir ve almissinizdir.

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  7. User has not uploaded an avatar

egeli123
    Üye

Bir insan bu kadar hayati basit goremez.Bu soylediklerin Japonya'da su an imkansiz...Hic bir yabanci sirket bu paralari vermez.Veren bir kac kurulus var.Finans sirketi var ama bu sirketler Harward ve ust bazi universite mezunlarina bu isi veriyor.20.000 dolar diyorsun.Japonya'da bunu kimse veremez.En ust yonetici icin bile japonya'da hayal para bu.Deli para ve insani Japonya'da yok ederler.Ustun yoneticilik meziyetleri olacakki bu maasi dunyada sayili oldugun icin almalisin.

O senin dedigim 102.6'lik dedigin yerler Shinagawa'da olan kisimdir.Oyle ezbere kimse orda oturamaz.20000 dolar icin Japonya'da 5 dil bilen Bilgisayar,elektronik yada finans alaninda super adamlar var ve dunyadada var.Japonya'da bilgisayar muhendisleri 250000 yen ile 400000 yen arasi ancak is buluyor.Oda varsa.

O kadar kolay is vizesi...Sen Japonya'da 4000 dolarlik is bul ben alkislayacagim...Bos is.Burada universite mezunlari bir kac dil bilen Turk yada yabanci mumkun degil is bulmasi.Ve su an cok zor.Oncelikle japoncan cok iyi olacak.Uluslararasi sirketler icin ozgecmisin mukemmel olacak.20.000 dolar Japonya'da Sirketler Genel Mudurleri onlardan daha ust kisiler alamiyor.Hayret adam insanlarla dalga geciyor.2 yillik tecrube 25000 dolar alacak.Yok artik!

Burada insanlar iki parca ekmek icin mucadele ediyor.Japonya'da su an hayat savasi var.Yabancilarin cogu ulkeyi terketti.Uretilen mal fazlasi var.Denflasyon almis gitmis.%11 su an issizlik orani ve gun gune yukseliyor.ust yonetici issziligi %25'lere vardi.Bu kadar insan acken 102.6'da oturuyor ve sana o isi veriyorlarsa hayret.Ne is yapiyorsunki 20000 dolar alacaksin.Bu kapitalizmin yaptigina bak.Herkesin egitimi var.20.000 dolar aliyormus.Sen fazla Amerikan filimi seyretmissin.Once insan kavramini dusuneceksin.Insan olsan burda bu tip konusma tarzini yazmazsin.Adam New York'ta yasiyor.Tam borsa adami!Ne olacak biri birinin ustune basar o rahat yasar.Bunlari gorunce Che Quara doktor neden boyle daga cikmis ozgurluk savascisi olmus bunu kendime sordum...Singapur'da oyle 25000 dolarlik is hic yok.Bir kac tanidigimiz yabanci orda calisiyor.Hemde Finans ve bilgisayar alaninda.Goldman gibi yahudi temelli finans sirketlerinde.Sen ucmusssun.Hayallerinde vardir o para.Bulursun...Ama calisarak.Kapitalizme kendinizi fazla kaptirmayin.Hayatin gercekleri bir gun ortaya cikar.Dunyada cok az bir zumre o kadar rahat aysar.Diger insanlarsa azcik para ile kandirili ve kole edilir.Bu baska tanimi yok..

8. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Egeli Seni tebrik ediyorum.sana katiliyorum. Yaziyi gorunce resmen mangalardaki hayal otesi dunyada hissettim Kendimi :)) Daha once it sektorunde calistim orada en kral indian ve pakistanli muhendisler tas catlasa 600 700 bin maksimum olarak aliyorlardi:)) birde bu dediklerim Uc yil onceydi o kadar ucreti su anda vermiyorlar zaten! O kadar ucreti almasi demek agziyla kus tutmasi gibi bir Sey olmus :)))

9. User has not uploaded an avatar

egeli123
    Üye

Erciyes,

Cok guzel bir noktaya degindin.Ve bende bunun icin tesekkur ederim.Bilgisayar,Elektronik ve Finans alaninda su an Pakistanli ve Hindistanlilar en ucuz ve kaliteli elemanlar.Ve bu adamlar cok ucuz fiyatlara hizmet ediyorlar.Pakistan ve Hindistan'nin nufusu Turkiye'den kat kat fazla.Yetismis elemanda cok.Japonya'da Japonlar tek geciyor bunlari.Hem ucuz hem kaliteli.

Size Japonya ornegi verecegim.Su an Nissan sirketi Fransiz yani Lubnan asilli patronu ile calismaktadir.Nissan ve benzeri bir cok otomobil sirketinde bilgisayar,bilgisayarli muhasebe,elektronik ve makine muhendislikleri bunlarin elinde.Ucuz bilgisayar elemanlari kaplamis.

Ha-ken Kaisha yani kiralama sirketleri bunlari ulkelerinde bulup getiriyor.Goldman,Deutche bank,Suisse bank gibi bir cok yabanci sirkette bu kisiler ve Avrupa'dan ucuz kisiler getiriliyor.

Kanadali Bilgisayar muhendisi arkadasim bir Hindistan sirketinde Tokyo'da 450 bin Yen'e is buldu.8 ay issiz kaldi.Bu arkadas gunde 18 saat calisiyor.Sadece pazar gunu tatil.Ingilizce bildiginden Amerikan ve diger Ingilizce konusan ulkelerin sirketlerine hizmet veriyor.Amerika'da 6000 dolar krizden once maas almis.9 yillik tecrubesi var.Adini ve adresini verebilirim.Japoncasi ust seviyede.Ingilizce haricinde Almanca,Ibranice ile Fransizca biliyor ve Boston mezunu.Finansal alanda muthis(yani Yahudi kokenli).Ve bu kisi 120 bin Yenlik normal bir evde kaliyor.Eside Singapur'lu Cin kokenli ve calismiyor.Singapur'da 1 sene calismis 7000 dolar maas almis.25.000 dolar maasi ona sordum.Sadece yalan diyor.Ve bu kisi Yahudi kokenli.Yahudi kokenli biri gercegi gormus.Ama bizim yurdumuzun vatandasi manga yani japon cizgi romanlarindaki gibi ucuyor.Yakinda inersin.Inmezsen indirmesini kapitalizim bilir.Hayatta vicdaninizi kaybetmeyin.Once insan olmak gerektigini dusunuyorum.

Su an Avustralya,ABD,Ingiltere ve Kanada'da issiz butun bilgisayar ve elektronik muhendisleri Asya pazarinda is ariyor.5000 dolar maas olsa hemen uzerine atlayacagini o arkadasim soyluyor.Insanlari yalan dolanla uzmeyin.Hayat cok acimasiz.Ve dunyamiz gunden gune kotuye gidiyor.Hayatta kalmak cok zor.Birde Japonya dendiginde soze gerek yok.Hayatin en acimasiz ve zor oldugu yer.Buraya gelip balik yemi olmaktansa,Turkiye'de yasamak daha mantikli.

10. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Ne kadar entrasan konular tartisiliyormus burada... Bakin ben size nasil geldigimi anlatayim, cok da zor degil aslinda, isteyince ve calisinca oluyor.

Oncelikle Turkiye'deki ya da yurtdisindaki sayili universitelerin adi sani bilinir bolumlerinden mezun oluyorsunuz. Mumkunse teknik bolumler elektronik, bilgisayar muhendisligi, tabi uzerine master yapmaniz sizin icin daha iyi olur. Mesela benim cok bilinen bir Turk universitesinden yuksek lisans derecem var.

Daha sonra Turkiye'de ya da yurtdisinda mumkunse uluslararasi bir sirkette calismaya basliyorsunuz. Eger cok kotu degilseniz zaten 2-3 seneye kalmaz yukseliyorsunuz, ve bu sure icinde yurtdisinda calistiginiz sirketin diger ulke birimlerinde kisa-uzun sureli gorevler aliyorsunuz. Bu tur sirketler zaten sirket ici rotasyonu severler muhakkak Japonya'da bir is de vardir. Isterseniz bu sirketin kendi bunyesinde yayinlanan ilanlardan Japonya'da olanina basvurun, ilkinde olmasada ikincisinde guzel bir paketle gelirsiniz. Paket dedigim, maas, konaklama (Japonya icin sanirim 500bin yen civarinda), cocuk falan varsa onlarin okul masraflari falan odenir.

Ben oyle gelmedim, calistigim sirketden maasimi yeterli bulmayip ayrildim ve yurt disinda baska bir sirkette .....

Ben kisaca size buraya nasil gelinecegini ve calisma vizesi alinabilecegini anlattim umarim gerekli mesaji alma kapasiteniz vardir ve almissinizdir.

11. User has not uploaded an avatar

egeli123
    Üye

http://www.daijob.com/en/
    http://www.daijob.com/en/jobs/hakenlist
    http://www.careercross.com/en/

Ust ve diger seviyede isler.Arastirilabilir.Fakat su an cok zor.Bilisim alaninda belki...25000 dolarlik is var mi bilemem.Ama ben yukardaki yaziya koptum!

12. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Ben bir sey soylemek istiyorum, yazilan yontemle gelmek sahiden mumkun , yani bir cok insan iyi bir uni bitirip expatlik yapiyorsa bir turk de rahatlikla yapabilir.

Kendisi hakkinda yazdiklari icin bir yorumda bulunamam (acikcasi beni hic mi hic ilgilendirmiyor)

Bir sey var ki orda da ben koptum ; Erjiyesjp kendisini mangalardaki hayal otesinde hissetmis ( heheh) ben de kendimiparalel evrende hissettim

13. User has not uploaded an avatar

egeli123
    Üye

Erciyes,super espiri yakalamis ve gercekten bende orda cok koptum.Zaten o kismi belirtmistim.Siz Kizildeniz'de olaya iyi parmak bastiniz.Birileri durumu anlamistir.Fazla ustunde durmaya gerek yok.Bos ver gitsin!

14. Makro

Makro
    Üye

forumda atmasyonlu dakikalar :)

15. Company Name employerGLS JAPAN 株式会社(GLS JAPAN K.K.)
    Updated 2010-12-07
    Job Type IT (PC, Web, Unix) - Project Manager
    IT (Other) - Project Manager
    IT (PC, Web, Unix) - Web Application SE
    Industry Retail/Fashion
    Location Tokyo
    Shibuya-ku
    Job Description We require a Project Manager to join the web team of a
    Fashion e-commerce website. The role will report to the Web
    Director and provide creative ideas and hands-on expertise in
    improving our current website, as well as playing a pivotal
    role in building out a new platform in the near future.

The day-to-day responsibilities will be 2-fold:

1) Assist in general with Glamour-Sales.com related web tasks.
    2) Project manage (and contribute to development of) the new
    e-commerce platform we will be building.

Company Info ブランドビジネス業界に精通する現フランス人経営陣により昨年設立された外資系ベンチャー企業。国際色豊かで自由な職場です。自分のアイデアや工夫を形にでき、その上それをビジネスの成長と共に体感できる会社です。サイト開業して1年数カ月にも関わらず売上・会員数・取扱ブランド数とも急成長しています。大手仏系投資ファンドからも資金調達を得、今後のさらなるビジネスの拡大のため、取扱ブランド数を増やす予定です。

Working Hours 10:00~19:00(実働8時間、残業あり) 
    Qualifications #Basic Background
    *3+ Years Project Management Experience
    *5+ Year LAMP systems building & administration Experience
    *Experience with system admin of large PHP applications (e.g.
    e-commerce, social network etc)
    *Expert knowledge of UI / UX and the impact on e-commerce
    *Native or fluent Japanese and English at business level.

###Must-have
    - High level knowledge of PHP frameworks such as Zend, CakePHP or CodeIgniter etc
    - High level knowledge of web / database server security and scaling
    - Ability to plan, build, test and deploy new features in a small team

The ideal candidate will be passionate for Fashion, likes working in
    fast-moving environment, has a well-rounded skill set. engineering /
    design / management. The sense of E-Marketing is beneficial.

English Level Business Conversation Level (TOEIC 735-860)
    Japanese Level Native Level
    Salary JPY 6.0M - JPY 7.0M
    Other Salary Description Social Insurance
    Commutation Allowance
    Holidays Five-Days Workweek
    Paid Holidays
    Winter Holidays
    Job Contract Period 6か月 ※正社員への登用を前提。ただし契約期間のパフォーマンスによりこれを決定。
    Nearest Station 東京メトロ銀座線 外苑前駅3番出口より徒歩5分

Benmi yanlış hesapladım ama bilmiyorum adamlar türklirası olarak 125.000 tl veriyor maksimum buda 83bin dolar ediyor
    anladığım kadarıyla iş 6 aylık, ozamanda aylık 13bin dolar falan ediyor. budurmda arkadaşın dediği mümkün, arada sadece 7bin dolar fark var. Girdiği mesleğe göre o fiyatı verebilirler o zaman
    Değil mi?

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS