Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya.org

 1. Bir süredir forum üzerinde, forum kurallariyla çelisen mesajlar gönderilmekte. Ayrica forumda yer alan bazi mesajlar nedeniyle, forum kurallarini yeniden gözden geciriyoruz. Asagidaki basliklar dahilinde fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim.

  1) Kullanilan Türkçe (msn Turkcesi, argo, vb.)
  2) Etiketleme ( Turkler..., Japonlar..., X'ler söyle, türündeki milletleri ya da bir grubu etiketlemek)
  3) Agresiflik (üyelere karsi agresiflik, saygisizlik)
  4) Konuyla ilgisiz mesajlar gondermek ve bunu aliskanlik haline getirmis uyeler
  5) Siteye yeni uye olup hic bir yaziyi okumadan, 'Japonca ögrenmek istiyorum, yardim edin' mesajlari...
  6) Mesajlarin moderator onayindan gecmesi ya da direk yayinlanip sonra moderatorlerce incelenmesi

  Sizin gordugunuz durumlar, mesajlar varsa 7'inci ve diger maddeler olarak ekleyebilirsiniz. Fikrinizi yazmadan önce hangi madde ile ilgili oldugunu da lütfen belirtiniz.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. User has not uploaded an avatar

  independent
  Üye

  Merhabalar,
  Ben forum başlıklarının çok dağıldığı kanısındayım ve burada tartıştıklarımızın bilgi yoğunluğu, düzeyi ve içeriği aç1s1ndan kimseye kaydadeğer katkıları olmadığını düşünüyorum. Ben konu başlıklarının çok basitleşmeden daha sınırlı bir forum alanında insanların bilgilerini aktarmalarının daha hoş olacağına inanıyorum. Saygılarımla ve üslup ifade şekilleri çok üzerinde durulmalı güzel Türkçemiz özenle kullanılmalı. Bu, uzun vadede bu sitenin saygınlığının teminatı için çok ehemniyetli bir konudur; lütfen bunu gözardı etmeyin.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 3. User has not uploaded an avatar

  sakura
  Üye

  Merhaba,

  Yazılarımda ve başka birinin yazılarında bir ülkenin insanını belirtmek için "Japon insanı, Türk insanı veya başka bir ülkenin insanı" diye yazsak daha saygılı olabilir. Bendeniz öyle yazmaya gayret ediyorum. Aşağılama belirten yazılar bence cezasız kalmamalı. Herkes saygı çerçevesinde yazılarını yazarsa her şey daha güzel olur. Ben böyle düşünüyorum.

  Sevgiler ve saygılar...

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 4. User has not uploaded an avatar

  Anonim
  Kayıtlı değil

  2. maddeye genişletme:

  Genelleme yapılmaması, yani tek bir kişinin yaptığı şeyi, ya da bir kaç kişinin yaptığı bir negatif olayı, tüm bir millete mal ederek, olayı genelleyerek bir milleti ya da gurubu genelleme yaparak etiketlemek.

  Bir Japon'un yaptığı şeyi tüm Japonların yaptığının söylenmesi, ya da bir Türk'ün yaptığının tüm Türklere mal edilmesi yanlışlığı.

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 5. User has not uploaded an avatar

  sakura
  Üye

  Merhaba Selim Bey,

  Ben bir teklifte bulunmak istiyordum.Bu forumda resim bölümü açılabilirmi.Foto Galeri var ama resim ekliyemiyoruz.Eğer böyle bir yer açarsanız herkes Japonya ile ama yalnızca kendi çektikleri resimler kaydı ile resimler yollasın.Yapma imkanınız varmı?

  Sevgiler ve Saygılar

  12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 6. Fotoğraf bölümü:
  Aslında foto galeri bölümünde de bu mümkün ama henüz aktif değil. Şuan elimizdeki fotolar da galeriye henüz eklenmedi. Foto galerinin kategorileri düzeni, fotoğraf formatının da güncellemesi gerekiyor. Kısaca ileride foto galeri bölümünün altında olabilir.

  Konuların dağılması:
  'Konuyla ilgisiz ama... ' diyen başlıkları ya da konuyla ilgisiz olan mesajları yeni konu olarak eklemeye çalışıyorum. Ama bunda belirliyici rol, üyelerde. Bir konu altında konuyla ilgisiz mesaj gördüğünüzde, mesajı gönderen arkadaşa cevap yazmak yerine, yeni bir konu açmasını önermek yararlı olur kanısındayım. Eğer yazıldığı konuyla ilgisiz bir mesaj gönderilmişse, ve başka üyeler o mesaja yanıt göndermişse, konu kısa sürede yazılış amacından farklı noktalara kayıyor.

  Ayrıca mesaj başlıklarını sonradan içeriğe göre değiştirdiğimiz de oluyor. Aslında yeni bir soru, mesaj, ya da paylaşımda bulunulacaksa yeni konu açılması, forum kurallarında da mevcut ama malesef yeni üyeler pek dikkat etmiyor.

  Japonlar, Japon insanı:
  Bana kalırsa arada çok bir fark yok gibi ama isteyen istediği gibi kullansın. Saygı olayı önemli bir konu ama malesef dikkat etmeyen üyelerimiz de mevcut.

  Genelleme:
  Genelleme olayı zaten genelleme yapanın dar görüşlülüğünü gösteriyor.

  Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.