Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. Tubikus

Tubikus
    Üye

Merhaba, ben Japonların ifadelerini merak ediyorum. Birbirlerine karşı çok saygılı ve mesafeliler fakat bir yabancı oraya gittiğinde onu şaşırtacak ifadeleri var mı? Mesela yanlış hatırlamıyorsam Yunanlılar da bizim "evet" anlamına gelen kafamızı aşağı yukarı sallamamız onlarda "hayır" anlamına geliyormuş. Yani bunun gibi ya da değişik türden ifadeleri merak ediyorum Japonlarda.İnternetten baktım biraz ama orada birebir yaşamış insanların görüşlerini de öğrenmek isterim :)

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. prettycat

prettycat
    Moderatör

Fotograf çekinirken elimizi 2 sayısını gösterir gibi bir şekilde (işaret ve orta parmak ile) tutarız ve "peace" deriz. Neden o şekilde poz verildiğini ise bilmiyorum.

3. daha önce aslında o konuyla ilgili kanjyani bir açıklama yapmıştı...
    ne kadar doğru bilmiyorum ama
    buradan okuyabilirsiniz.
    http://www.japonya.org/forum/topic.php?id=499#post-4996

4. Tubikus

Tubikus
    Üye

Hımm cevaplarınız için teşekkür ederim, evet zaten çoğu animelerde ya da Japon dizilerinde bu zafer işareti bol bol kullanılıyor demekki geçerliliği olan bir davranışmış :). Ama sormak istediğim şöyle birşeydi mesela Japonlar yeni tanıştıkları biriyle el sıkışmaktan ya da konuşurken gözlerinin içine bakılmasından hoşlanmazlar diye bir şey okumuştum. Bunun gibi durumları merak ediyorum ^^

5. Tubikus japonlar biriyle konuşurken gözlerinin içinden bakılmasından hoşlanmama diye bir şey olduğunu sanmıyorum.Utanıyorlar sadece

6. lmn

lmn
    Üye

Japon dostlarimiz bizim turk usulleri gibi oyle bulustuklarinda birbirlerine dostca sarilip el ele tokalasip yanak yanaga opusmuyorlar, sadece kibarca egilmek selamlasmalari. Turkiye'de tanistigim iki japon arkadasim beni havalaanina karsilamaya geldiler, onlar Turkiye'ye ilk geldiklerinde onlar da baya yadirgamislardi bunlari ama son gun bi baktim herkese sarilip herkesi opuyorlar, bende Tokyo'ya ayak bastigim gun havalaninda bu japon arkadaslarimi gormenin verdigi heyecanla hemen onlara sarilip optum tabi, ama yanlarinda gelen diger cocuga da ayni muameleyi yapinca matsuashicim neye ugradigini sasirdi. ben ona sarilirken sopa yutmus gibi dumduz duruyordu, insan bi kolunu sirtima dogru falan atar dimi, yok! bu turk adeti ozur dilerim dedim ne diyim :) Bu tokalasmama vs hoslanip hoslanmama meselesi degilde belki de bilmedikleri alisik olmadiklari bir sey oldugu icindir..

7. User has not uploaded an avatar

karbon
    Üye

çok iyi insanlar.bi çok japon arkadşım oldu.biraz utangaçlar başta.ama sonra nomalleşiyolar.çocuk gibiler

8. User has not uploaded an avatar

tuvzumi
    Üye

okuldan bir japon arkadasimla bi keresinde tokalasmak icin yeltendim unuttum bi anda refleks oldu etrafimizdaki en az 10 kisi sustu ve saskinlikla bana baktilar bende tabi bosa dustum cok fenaydi sonra turklerim selamlasmasi samimiyet filan dedim sonra baktim beni her goren ayni sekilde selamlasio bugunlerde okulda herkes turk oldu heheu

9. User has not uploaded an avatar

independent
    Üye

asyalılar arasında özeelikle japonlar mimiklerini hiç denecek kadar az kullanırlar.2005 yılında kız arkadaşımın daveti üzerine japonya ya gitmiştim ve orada ailesi dahil birçok kalıcı dostluk edinidim.Bu ziyaretimden önce ulusal karakterlerini anlamak adına bir araştırma içine girdim ve kaldığım sürece zorluk çekmedim.Ben japonları içleri yanarken buz gibi bakabilen insanlar olarak tanımlıyorum.örneğin onları tanımayan bir insan güldükleri zaman herşeyin yolunda olduğu kanısına varrılar,oysa bir japon çok sinirlendiği an bile güler fakat orada ince bir mimik çizgisi vardır,anlamak onları tanımayı gerektirir.Beni çok etkileyen bir olay anlatacağım kız arkadaşımın babası ingilizce öğretmeni ve gayet varlıklı bir aile reisiydi ve gerçek bir japon.Oradan ayrılcağım gün kendisine misafirperverliği için teşekkür ettim,( 1 ay az değil ) ve baş selamı verdim ve o dur dedi ve bir türk gibi bana sarıldıio an çok sevindim o bir ay içinde benim samimiyetimden etkilenmiş ve benim gibi davranma isteği duymuştu.
    iyi yada kötü tek bildiğim Japon ulusu çok ayrıcalıklı ve karmaşık karaktre sahip bir ulus tanımak gerek ve japonya herkese tavsiye ediyor ve anlatıyorum,ne için gitmek istediğin önemli,doğal çok fazla bir güzellik yok.gidin ve sadece yürüyün ve insanların birbirlerine karşı günlük hayat içerisindeki saygılı tutumlarına şahit olun.
    saygılarımla

10. User has not uploaded an avatar

independent
    Üye

arkadaşlar tekrar merhaba;
    japonlarım mimiklerinin neyi ifade ettiği ile ilgili bir çok döküman var arzu ederseniz bir dönem çok takip ettiğim bu bilgileri tekrar bulur sizlerle paylaşırı.
    Evet japonlar göz temasından hoşlanmazlar,insanların mahrem alanı olarak tabir edilen 65 veya 75 cm2 lik alan onlar için çok önemlidir,yani çok yakın olmamak,uzun süreli göz temasını mahçubiyetlerinden kendileri kuramaz ve karşı tarafın kide hoşlarına gitmez,bu değişmez bir gerçektir,birde hareketsiz ve gözleri kapalı bulundukları an karşı tarafı çok dikkatli dinledikleri andır,oysa bizde bu durum anlatanı rahatsız eder.
    ikinci konu iki parmak ( zafer işareti ) japonlar bunu hiç bir anlam ifade etmesi için kullanmazlar ve kesinlikle bu hareketin bir manası yoktur onlar için,ulusal bir alışkanlıktır.Biraz düşünürseniz Türk ulusununda hatta her ulusun benzer olmasada yakın davranışları vardır.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS