Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

wawaki
    Üye

Selam.Artık bir karar verdim.Tıp okuycam.Ama Japonyada okumak istiyorum.Gerçi Türkiyede olur sorun değil.Ama kafamda şu soru takılı:
    Japonyada mı yoksa Türkiyede mi tıp okunur???
    Lütfen biriniz cevap verin...
    Ayrıca MEXT bursu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler....

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Gakusei no Tanakan

Gakusei no Tanakan
    Üye

Japonya da Tıp okuyamazsınız. İlk olarak Japonca bilmiyorsunuz yani bilseniz bile o düzeyde bir Japoncaya ulaşamazsınız kurs eğitimiyle. İkinci olarak Türkiye Tıp eğitimi olarak Japonya ya takla attırır. Yok derdiniz puan meselesi ise o durumda haklı olabilirsiniz. Lakin İngilizce tıp eğitimi veren yer var ise Japonya da onu da hiç tavsiye etmiyorum çünkü o zamanda ana diliniz gibi ingilizceniz yok ise tıp gibi bir alanda çok fena çuvallarsınız.

3. lmn

lmn
    Üye

Selam, tip egitimi almak istiyorsan ve iyi bir doktor olmak istiyorsan turkiyede okumalisin. Japonyadaki egitime kiyasla biz cok daha yetenekli ve kalifiye doktorlar olarak fakulteyi bitiriyoruz, ayrica japonyada tip egitimi aslinda 6 degil 8 sene gibi birsey, 6 sene boyunca fakultede okuyup ama bunun yaninda pratik bir beceri kazanmayip , sirf bunun icin sonraki 2 sene bir hastanede bizim intorn dedigimiz olayi gerceklestiriyorsun ki anca doktor sertfikan olabilsin. Ayrica tip in evrensel dili latince japonyada gecerli degil, hersey japonca, orda aldigin egitimle tr de ya da baska ulkede yeni bastan okuman gerekir, ya da ben cok calisirim hem latince ingilizcesini de bir yandan beceririm diyorsan sen bilirsin ( cok cok zor) ama tr deki tip egitiminle heryerde tip bilgini konusturabilirsin. Ben de su ara uzmanlik icin japonyaya gidebilir miyim diye arastiriyorum ya bakalim nolucak sonum..

4. prettycat

prettycat
    Moderatör

Yalnız şöyle bir nokta var Türkiye'deki diplomaların Avrupa Amerika gibi ülkelerde geçerliliği yok. Japonya'da da denkliği yok. Bu yüzden orada iyi bir üniversitede uzmanlık yapmak için çok bağlantısı olan profların bulunduğu bir üniversiteden mezun olmak gerekmez mi? Ben lise sonum ve ben de tıp okumayı düşünüyorum (Türkiye'de tıp okuyup sonra uzmanlık veya doçentlik için yurtdışına gitmek istiyorum) ama örneğin Hacettepe'deki proflardan birine sorduğumda geçmişlerinde Japonya'ya öğrenci gönderdiklerini söyledi ama Marmara'daki prof, öğrencilerini daha çok Amerika'ya gönderebildiklerini söyledi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim...

5. lmn

lmn
    Üye

evet Turkiye deki diplomalar sayilmiyor yurt disinda, ayni sekilde yurt disindan aldigin diplomalar da (Md, Phd. Doc. Prof) turkiye de sayilmiyor, herbiri icin denklik sinavina girmelisin. Fakat soyle bir durum var, Turkiyede okuyup diger ulkelere gecis yapabilme sansin daha fazla ama japonyada okursaniz bu cok daha zor,. Hacettepedeki profesor ogrencilerini uzmanlik icin mi gondermis japonyaya onu tam olarak ogrenmelisin, olmaz diye bir sey degil ama sahsen en kaliteli ve basarali olani secmekte fayda var, benim gibi japonya asigi bir insan icin elbetteki uzmanlik japonya da yapilmali, ama tip alaninda cogu seyin kaynagi da (ozellikle ulkemiz icin malesef boyle) amerika.. USMLE ile hersey hallolur, ona da giricem bakalim napicam, inanin hepsine gidip gordum tip olarak hic bir yerden bir eksigimiz yok, ama sartlar cok farkli. Canim prettycat en son konustugumuzda elektrik elektronik diyordun bana, sen bu kadar ayrintili dusunme simdiden sadece sinava konstantre ol, tercih zamani bol bol arastirirsin, istersen yardimci olurumda sana.

6. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Leman latince konusunda emin misin?Japonlar genelde bazı harfleri çıkaramadıkları için,yabancı sözcükleri tanınmaz bir hale getirebiliyorlar,belki o yüzden kulağın yakalayamamıştır.

7. lmn

lmn
    Üye

Eminim, bizzat yasadim ve gordum, ornek vereyim, tip dilinde daha dogrusu latince de kanamaya hemoraji denir, bizde kendi aramizda hemorajiyi kullaniriz, Bu kelimenin asli latincede haemorrhagia, ingilizcede hemorrhage, yunancada haimorrhagia, almancada hämorrhagie vs vs vs, yani aslinda bizim guzelim turkcemizde kanama olan seyi aslinda tum dunyada latinceden telafuzlari cok farkli uyarlamalarla hemoraji diye kullaniriz, farkettiysen nerdeyse zaten hepsini okunusu ayni, hemoraji! Yani kulak bir yerden yakalar elbet... Ama japonyada istedigin kadar degisik telafuzlarla hemoraji de yayin okumayan latince takip etmeyen bir doktorsa anlayamamasi muhtemeldir. japoncada 溢血 いっけつ dir. (Okunusunu bilmiyorum).. Yani boyle iste..

8. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Sözcüğün okunuşunu duydun değil mi,ezberinde olmasa bile?

9. lmn

lmn
    Üye

:)tokyoda hastanede 1 ay staj yaptim calistim inila neden guvenemedin anlamadim..

10. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Güveniyorum canım,onca Latince sözcüğü nasıl Japoncaya çevirmişler ki?

11. lmn

lmn
    Üye

Cevirmis degillerki, dillerini korumuslar, kulturlerine cok baglilar zaten bu beni cok etkiliyor, ayni sekilde dillerini de muhafaza etmisler, bizim gibi her yabanci kelimeyi alip kullanmamislar, yani biz hemoraji demek yerine kanama diyebiliriz ama o kadar sık kullaniyoruzki turkce olmus hemoraji sanki.. turkilizce diye bir terim varya iste ondan.. keske bizde herseyi turkce kullansak..

12. prettycat

prettycat
    Moderatör

Sana katılmıyorum çünkü Japonca'da sadece yabancı kelimeler için bir harf çeşidi bile var= katakana Hem Japonya küreselleşmeyi benimseyen bir ülke olduğu için dili arındırma gibi bir çabamız da yok...
    Peki Japonya'da uzmanlık yapmak için ne gibi bir sınava girmek gerekiyor biliyor musun?

13. lmn

lmn
    Üye

Hangi konuda katilmadigini anlayamadim, bizim kullandigimiz sekilde latince kullanmiyorlar hepsi bu, yabanci kelimeler icin alfabe var iste yine japoncaya cevriliyor yani, oldugu gibi alip kullanmiyorlar bizim gibi.. staja giderken nasilsa evrensel dildir sıkıntı cekmem diye dusunerek gitmistim fakat gercekten sıkıntı oldu benim icin bu, Uzmanlik icin ne gibi bir sinav var cok fazla bilgim yok, denklik sinavi var su anda sadece japonca yapiliyor fakat onumuzdeki yillarda ingilizcede yapilabilecegi seklinde bir takim bilgiler edimdim, Acikcasi bilgisi olan varsa ve paylasirsa cok sevinirim..

14. prettycat

prettycat
    Moderatör

Cevirmis degillerki, dillerini korumuslar, kulturlerine cok baglilar zaten bu beni cok etkiliyor, ayni sekilde dillerini de muhafaza etmisler, bizim gibi her yabanci kelimeyi alip kullanmamislar, yani biz hemoraji demek yerine kanama diyebiliriz ama o kadar sık kullaniyoruzki turkce olmus hemoraji sanki.. turkilizce diye bir terim varya iste ondan.. keske bizde herseyi turkce kullansak..

Buna katılmadığımı söyledim.

15. Gakusei no Tanakan

Gakusei no Tanakan
    Üye

Adam doktor, stajını Japonya da yapmış orada öğretilen tıp dili farklı diyor sonra da size diyor ki

"yabanci kelimeler icin alfabe var iste yine japoncaya cevriliyor yani, oldugu gibi alip kullanmiyorlar bizim gibi."
    siz ise daha lise öğrencisisiniz ama doktordan daha doktorsunuz doktordan daha iyi biliyorsunuz sistemin nasıl işlediğini maaşallah. Biraz ukalalık yapıyorsunuz. Bilgiye ve tecrübeye saygı kültürü Japonlarda da vardır ama hayret doğrusu.

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS