Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

aranizda japon vatandasligi alan arkadaslara sormak istedigim bir takim sorular var.

*japonyada cifte vatandas olmak mumkunmu?
    *vatandaslik almak uzere olan bir arkadasimin sorusu turkiyede yatirmis oldugu emeklilik sigortasi ve tasinmazlarin durumu ne olur??
    *eger vefat ederse cenaze defin islemlerinin akibeti japon vatandasligina getcitinden dolayi japon usulune goremi olur?
    *vatandaslik almanin arti ve eksileri nelerdir??

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

omerfarukzorlu
    Üye

Kendim almis degilim fakat yakin bir tanidigim aldi ve uzun sure muhabbetini yapmistik. Aklimda kalanlarla asagida cevapladim.

japonyada cifte vatandas olmak mumkunmu?
    Turkiye Japon vatandasligini kabul ediyor ama Japonya turk vatandasligini kabul etmiyor.
    *vatandaslik almak uzere olan bir arkadasimin sorusu turkiyede yatirmis oldugu emeklilik sigortasi ve tasinmazlarin durumu ne olur??
    *eger vefat ederse cenaze defin islemlerinin akibeti japon vatandasligina getcitinden dolayi japon usulune goremi olur?
    Genel kamu hizmetleri japonlarin yakilarak defnedilmesi uzerinedir. Hristiyanlar icin bu isi yapan kurumlar oldugunu da duymustum. Bizdeki durum gibi olur diye dusunuyorum. Yani kimse sana cenazeni yakma demez ama cenaze yakmak icin altyapi hicbiyerde yoktur.
    *vatandaslik almanin arti ve eksileri nelerdir??
    Kisiden kisiye ve kosuldan kosula degisir.

3. tokyoalican

tokyoalican
    Üye

japonyada cifte vatandaslik yok
    sadece turkiyede var.
    her kim ki japonla 3 sene evli kalirsa japon vatandasligina muracaat etme hakki vardir.
    ben 3 evli kaldim sonra muracaat ettim 10 ay sonra verdiler.
    almasi kolay degil bir suru evcrak istiyorlar
    .kulaktan dolma mesajlara inanmayin,

4. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Gecenlerde bir Japon vatandasligina gecen bir Turk vatandasini Japon vatandasi oldugu zamanda askerlik gorevi yaptigi ortaya cikti.Bunu bir Turk vatandasi Japon makamlarina sikayet edince ortaya cikmis.Sikayet eden kanit ortaya koymus.Ve diger Japon vatandasi olan Turk'u hemen vatandasliktan cikarmislar.Ozellikle diger ulke kimligi,diger belgeler,askerlik gibi hizmetleri ortaya ciktigi an Japonya hemen vatandasi bile olsa %100 Japon'u bile vatandasliktan atiyorlar.

Burda vatandas olup devamli Japon vatandasiyim diyenlere duyrulur.Dikkatli olun!Hemen sikayet eden bir takim Turkler varmis.Ozellikle Turkiye'den resmi gorevle gelenler yada resmi Turkiye temsilciliklerinde calisanlar yapiyormus.Hemen Turkiye'de belgeye ulasip istemedikleri sahsi sikayet ediyorlarmis.Onun icin burda cok fazla konusmamakta yarar var.

5. User has not uploaded an avatar

muraterzjapan
    Üye

Merhaba, ben 6 yildir Osakada yasiyorum, esim japon, 6yildir evliyiz. eicuken aldim. simdi vatandaslik icin belgeleri hazirliyoruz. Takildigim bir nokta da yardima ihtiyacim var. Turk vatandasligindan cikabilecegimi ispatlayan bir belge getir dediler. Burda islemler olumlu yolda ilerlerse cik dediklerinde cikmam gerekiyor. Elcilige sordum, turk vatandasligini koruyarak cik dediler. Burdaki Japon yetkililer koruyarak olmaz tamamen cikmalisin diyorlar. Arada kaldim valla. Siz nasil yaptiniz cikabileceginizi ispatlayan belge isini? yoksa direkt ciktinizmi? Yardimci olabilirseniz sevinirm. tesekkurler. tesekkur ederim.

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  6. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

konsoloslukdan yabanci devlet vatandasligina gecmek icin izinli cikis belgesi icin muracat etmen gerekir, yalniz o kagit 3-4 ay gibi sure aliyor.
    gelen kagidi tercume edip basvuru yaptigin yere verirsin. gelen tercumede verdigin zaman kabul etmeleri lazim. sende gidip houmukyokuya tamamen cikdim dersin bir sey olmaz
    TC senin vatandasligini koruyor. jp de japon vatandasi Tr de TC ve Jp vatandasi oluyorsun.
    kolay gelsin

7. kirazky

kirazky
    Üye

bir japonla evli olmayan birisi japon vatandasligi alabilirmi?

8. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

illaki japon ile evli olman gerekmiyor.

9. kirazky

kirazky
    Üye

evli olmayanlar kac sene japonyada durmasi gerekiyor japon vatandasligina muracaat etmek icin?

10. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

5 yil
    (aslinda hersey Neden Japon Olmak Istiyorsun ? sorulu formu bunlarin kanlarindan girmen lazim)
    evli isen o sure 3 yil

Not = Japon vatandasliginin giris cikis haricinde pek bir pozitif tarafi yok,Japonya icerisinde bir yabanciya gore daha cok teferruat cikartiyorlar)

11. kirazky

kirazky
    Üye

evlenmiyenin süresiz vize hakki olur mu?

12. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

evlenmeyenin suresiz vize hakki olur.Gerekli sartlar:
    1-toplamda on yil kalacaksin.
    2-hic bir sekilde bir suca karismayacaksin.(Trafik cezalari haric olabilir)
    3-hic bir sekilde vergi ve hoken problemin olmayacak.
    4- vize sureni asla gecirmeyeceksin
    5-En onemlisi vize gorevlisini japon kultur ve yasalarina uygun bir sekilde yasayacagina ikna edeceksin.

kabaca boyle aslinda daha cok ayrinti var.Eger merak edersen japon immigration web sitesine gir orda ornekler var.

Birde evli olmadan Japon pasaportu olman icin David Beckham ayarinda birisi olman lazim :) eger herhangi bir sekilde bir japon bagin yoksa (evlilik yada Japon soyundan gelmek gibi) cok titiz ler Avrupa Birligi gibi degil.

13. kirazky

kirazky
    Üye

kizildeniz bana bir su immigration web sitesinin adressini gönderirmisin?

14. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Birinci linkin 1. maddesinde gerekli olan sartlari yaziyor 2. maddesinde ise 10 yillik surenin istisnaslarini yazmis.

http://www.immi-moj.go.jp/english/tetuduki/zairyuu/guide_residence.html

ikinci linkte ise surekli oturuma basvurup da kabul ve red edilen ornekleri gostermis.

http://www.immi-moj.go.jp/english/tetuduki/zairyuu/eizyuu.html

Not-Ornekler evli olmayan veya herhangi bir kan bagi bulunmayanlar icindir.Bu durumdakiler 3 yil sonra basvurabiliyorlar.

15. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

kendisi ve esi Turk vatandasi olamasina ragmen, japan pasoportu almis olan en az 3 aile biliyorum. ( Bazen istisnalarda oluyor)

Herkes takmis japon vatandasligina, pasaportuna ama hic bir onemi yok, suresiz oturum bence vatandaslik almakdan daha iyi.

pasaport dahi olsa, bastan asagi suzuyorlar nereye giderseniz gidin yine yabanci muamelesi..

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS