Japonya Gezi Rehberi

Japonya’daki Olimpiyatlarda ‘Robot’ Atletler Yarışıyor

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen olimpiyat oyunları, dün görkemli bir kapanış töreniyle son buldu. Ancak başka bir olimpiyat heyecanı ise Japonya’da yaşanıyor. İleri teknoloji ürünü küçük robot atletlerin müsabakaları nefes kesiyor.

Tokyo’ya bağlı Akihabara bölgesinde düzenlenen ‘Robot Athletic Meet 2008’ olimpiyat oyunlarında telsiz kontrollü küçük robot atletler 2 metre uzunluğundaki pistlerde deneniyor. ‘Teknoloji saplantılı’ genç Japonların büyük ilgi gösterdiği olimpiyatlar, çekişmeli yarışmalara sahne oluyor.

Dünyanın her tarafındaki bilgisayar tutkunu gençlerce bilinen Akihabara, video oyunlarının ve yüzbinlerce çeşit ilginç aygıtların Japonya’daki merkezi konumunda. Robot oyuncaklar ve malzemeler üreten firma Tsukumo’nun düzenlediği oyunlara, yüzlerce kişi katıldı. Her yarışmada 15 robot birincilik için koşuyor.

Katılımcılar sadece satışa hazır oyuncakları denemekle kalmıyor, satın aldıkları parçalarla kendilerine özgü robotlar inşa edebilme fırsatı yakalıyor. Oyuncular arasında ilgi çekici el parçaları, güç kaynakları, değişik boyutlarda ayaklar, kafalar, telsiz kontrolleri gibi aygıtların değiş tokuşu yapılabiliyor.

Teknoloji sever herkesin tutkusu robotların olimpiyatları, gelecekte insanlar yerine robot atletler mücadele edebilir mi sorusunu akıllara getiriyor.