Japonya Gezi Rehberi

Kyoto Gezi Rehberi

Kyoto ve NaraPaha biçilmez hazinelerin ve emsalsiz geleneklerin beşiği olan bu eski başkent yüzyıllardır bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Köklü bir geçmişe sahip tapınaklar ve gelenekselleşmiş dingin sokaklar akıllarda uzun zamandır özlemini duyduğunuz Japonya imajından başka bir şey uyandırmaz…

Kyoto

Kyoto, 1000 yıldan fazla bir süre boyunca Japonya’ya başkentlik yapmış ve bu zaman içerisinde en güzel Japon sanatı, kültürü, dini ve düşünce tarzının hazinesi haline gelmiştir. Shinkansen hızlı treni ile Tokyo’dan 2 saat 40 dakika ve Osaka yakınındaki Kansai Uluslararası Havalimanı’ndan 1 saat 15 dakikalık mesafededir.

Kyoto İmparatorluk Sarayı

Kyoto’nun merkezinde, sadeliği ile Japon mimarisinin zirvesini temsil eden Kyoto İmparatorluk Sarayı bulunur (Not: Burayı ziyaret etmek için sabah 10.00 ya da öğlen 14.00 turundan 20 dakika önce pasaportunuz ile izin için başvurmanız gerekmektedir.) Hemen yanında daha zengin dekore edilmiş olan ve Tokugawa Shogun’unun şehre yaptığı nadir ziyaretlerde kalmayı tercih ettiği Nijo Kalesi yer alır.

GionKyoto Gion Köşesi Shijo-Kawaramachi yakınındaki Gion Köşesi, geleneksel sanatlara ve tiyatroya şahit olmak için vazgeçilmez bir mekândır. Zevk ürünü olarak tasarlanmış eski tip restoranlar bölgenin farklı ve arı atmosferine güzellik katar.

Higashiyama bölgesinde, 1001 adet yaldızlı, ahşap Kannon (Merhamet Tanrıçası) heykeli ile ünlü Sanjusangendo Tapınağı bulunur.

Kyoto Kyomizu

Kiyomizu Tapınağı, şehrin panaromik manzarasına uzanan derin bir vadide baş gösteren geniş ahşap verandası ile ünlüdür. Ginkakuji Tapınağı ya da diğer adıyla Gümüş Köşk, hem zarif mimarisi, hem de saklı bahçe peyzajları ile ünlüdür.

Batı Kyoto’daki Katsura İmparatorluk Villası geleneksel Japon mimarisi ve bahçe peyzajının en güzel örneklerinden bir tanesi olarak kabul edilir. Shugakuin İmparatorluk Villası ise 17. yüzyılda Tokugawa şogunluğu tarafından İmparator Go-Mizuno için yaptırılmıştır. Bu alanları ziyaret etmek için İmparatorluk İçişleri Birimi’nden izin kâğıdı alınması gerekmektedir. İzin kâğıdı almak için mümkün olduğunca erken başvurmanızı öneririz.

Arashimaya Tapınağı

Kyoto’nun merkezinden trenle yalnızca 20 dakika uzaklıktaki Arashiyama semtinde sayısız ünlü tapınak ve dükkân bulunmaktadır. Bölge, özellikle de güzel havalarda yürüyerek ya da bisikletle gezmek için idealdir.

Batı Kyoto’da turistler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden iki tanesi de Kinkakuji ve Ryoanji Tapınağı’dır. Gösterişli Kinkakuji Tapınağı ya da Altın Ev, yalnızca taşlar ve beyaz kumla dekore edilmiş kendi başına sadeliği temsil eden taş bahçesiyle ünlü Ryoanji Tapınağı ile tam bir tezat içindedir.

UNESCO tarafından ilan edilen Dünya Mirası Alanları:
• Kinkakuji Tapınağı ile diğer 16 tapınak ve mabet de dahil olmak üzere, Eski Kyoto’da (Kyoto, Uji ve Otsu Şehirleri) bulunan Tarihi Anıtlar

Kaynak: Japonya Ulusal Turizm Organizasyonu, Japonya Rehberi


Kyoto Gezi Rehberi İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yazılmamış, İlk yazan siz olun! for “Kyoto Gezi Rehberi”

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ