Japonya Gezi Rehberi

Ryokan

Geçmiş günlerde en ince ruhlu Daimyo’ların (derebeyi) yaşadıklarına benzer bir deneyime sahibi olabilmek için, “ryokan” ya da Japon hanında bir gece geçirmek şarttır.

Ryokanda bir oda, genellikle bölmeleri olmayan, eşya olarak sadece alçak bir masanın bulunduğu; yeri “tatami” adı verilen ve pirinç sapından yapılan geleneksel bir hasır ile kaplı büyük bir odadır. Kapılar “shoji” adı verilen perdelerden oluşur. Konuklar, “futon” adı verilen ve akşamları kadın hizmetliler tarafından serilen yataklarda uyur.

Çoğu ryokanda, kadın ve erkekler için ayrı ayrı olmak üzere ortak birer banyo bulunur. “Onsen” olarak bilinen birçok muhteşem kaplıca merkezi aslında bir kaplıca alanı üzerine inşa edilmiş ryokanlardır.

Oda ücretine, yerel tatlarla hazırlanan leziz bir akşam yemeği ve sade bir kahvaltı dâhildir. Ryokandaki yemekler, genellikle konuk odasındaki kadın hizmetli tarafından servis edilir. Akşam yemeğinden sonra, size hizmet eden bayan, odaya geri dönüp masanızı siler ve daha sonra futonunuzu serer.

Ryokanda giyilen tipik bir kıyafet olan ve “yukata” adı verilen mavi ve beyaz desenli pamuklu giysi de ayrıca temin edilir.

Japonların lütufkar yaşamlarında zarif ve arı olarak nitelendirilen bu deneyimleri tadarken, batı otellerinden farklı olarak bazı kurallara uymanız beklenir. Örneğin, konuklar, hanın girişinde ayakkabılarını çıkarırlar ve holde dolaşmak için terlik giyerler. Oda girişlerinde ise terlikler odanın dışında bırakılır. Tatami üzerinde yalnızca çıplak ayak ya da çorapla gezinmeye izin vardır.

Ortak banyoda banyo yaparken, küvete girmeden önce vücudunuzu kenarlarda bulunan musluklar yardımıyla tamamen temizleyin ve sabun köpüklerinden arındığınızdan emin olun. Japon banyoları, keseden ziyade yalnızca vücudunuzun ıslanması için olup arkadaşlar, aile üyeleri hatta hiç tanımadığınız kişilerle sıcak ve rahatlatıcı sohbetler için ideal bir ortamdır. Japonlar, bu sıcak banyonun nimetlerinden olabildiğince uzun faydalanmak için vücutlarını ıslatmayı, keselenmeye tercih ederler.

Japonya’da yaklaşık 65.000 ryokan bulunur ve bunlardan 1685 tanesi Japon Ryokan Birliği’ne (http://www.ryokan.or.jp/) mensup kaliteli hanlardır. Çok yüksek fiyatlı birkaç ryokan dışında, ücretler genellikle kişi başı 12.000 ila 20.000 Yen arasında değişir ve bu ücrete iki öğün yemek dâhil olup vergi ve diğer ücretler hariçtir.

Kısıtlı bütçe ile seyahat edenler için Japon Hanları Grubu’na (Japanese Inn Group) mensup (http://members.aol.com/jinngroup/) ve yurt dışından gelen konukları misafir eden 80’den fazla han bulunur ve hayli ekonomiktir.
Kaynak: Japonya Ulusal Turizm Organizasyonu, Japonya Rehberi


Ryokan İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ