Gündem

Işık Sese Dönüşüyor 17-18 Eylül’de Pera Müzesi’nde

Japonya Medya Sanatları Festivali İstanbul’da – 2010″ Sergisi Kapsamındaki Yeni Etkinlikleri 17-18 Eylül Tarihlerinde Sanatseverlerle Buluşuyor.

Haber: Işık Sese Dönüşüyor 17-18 Eylül'de Pera Müzesi'nde

2010 Japon Medya Sanatları Festivali
Mükemmellik Ödülü sahibi medya sanatçısı
WADA Ei,

Anime Gundam Filmlerinin Efsanevi Yaratıcısı ve Yönetmeni
TOMINO Yoshiyuki,

Küratör KUSAHARA Machiko

Pera Müzesi’nde
17 – 18 Eylül 2010

Performans
Işık Sese Dönüşüyor: “Braun Tüpü Caz Band”

Söyleşiler
Sanat, Eğlence, Animasyon ve Manga:
Japonya Medya Sanatları Üzerine

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin, 6 Ağustos – 3 Ekim 2010 tarihli “Japonya Medya Sanatları Festivali İstanbul‘da – 2010″ sergisi kapsamındaki yeni etkinlikleri 17-18 Eylül tarihlerinde sanatseverlerle buluşuyor.

2010 Japon Medya Sanatları Festivali’nde Mükemmellik Ödülü’nü alan genç medya sanatçısı WADA Ei’nin “Braun Tüpü Caz Band” Performansı 17 – 18 Eylül’de, Anime Gundam filmlerinin efsanevi yaratıcısı ve yönetmeni TOMINO Yoshiyuki ile küratör KUSAHARA Machiko’nun söyleşileri ise 18 Eylül’de Pera Müzesi’nde izlenebilecek.

Detaylı Program

17 Eylül Cuma
17:00 Sanatçı Performansı: “Braun Tüpü Caz Grubu / Braun Tube Jazz Band” / Pera Cafe
18:00 Sanatçı Performansı: “Braun Tüpü Caz Grubu / Braun Tube Jazz Band” / Pera Cafe
19:00 Sanatçı Sunumu ve Performansı: Pera Müzesi Oditoryumu ve Pera Cafe

18 Eylül Cumartesi
14:00 Sanatçı Performansı: “Braun Tüpü Caz Grubu / Braun Tube Jazz Band” / Pera Cafe
15:00 TOMINO Yoshiyuki söyleşisi
16:30 Sanatçı Performansı: “Braun Tüpü Caz Grubu / Braun Tube Jazz Band” / Pera Cafe
17:00 KUSAHARA Machiko söyleşisi

www.peramuzesi.org.tr

Etkinliklerin ücreti 5 TL’dir.
Sunumların dili Japonca ve İngilizce’dir; simültane çeviri yapılacaktır.

Pera Müzesi
Meşrutiyet Caddesi No:65
34443 Tepebaşı / Beyoğlu, İstanbul
Tel: +90 212 334 99 00

Detaylı bilgi için:
Birgül Şener / Plan PR (212) 211 41 00, (532) 657 78 94, [email protected]
Fatma Çolakoğlu / Pera Müzesi, [email protected]
http://twitter.com/PeraMuzesi

Ek: Performans ve söyleşi detaylı bilgileri

Sanatçı Performansı
WADA Ei – “Braun Tube Jazz Band”

Genç medya sanatçısı WADA Ei, canlı performansı “Braun Tüpü Caz Band” ile ses, imge ve ışık arasındaki muhteşem ilişkiyi ortaya çıkarıyor.

Elektronik teknolojide ilk katot ışın tüpü tarama cihazı, 1897 yılında Alman bilim adamı Karld Ferdinand Barun tarafından icat edildi. Braun, katot ışın tüpünü ilk kez, katot ışın osiloskobu olarak bilinen şekliyle, floresan bir ekranla beraber kullandı. Bu ekran, elektron ışınları çarptığında görülebilir bir ışık yaymaktaydı.

Yapay anten olarak ellerini, perküsyon ve ışık synthesizer için de VCR’ı kullanarak birkaç tüplü televizyonu çalabilen WADA televizyon ekranına dokunduğunda, ışığı sese dönüştürebiliyor.1987 doğumlu olan WADA’nın beste çalışmaları da yapıyor.

Wade Ei, 17 Eylül Cuma günü 19:00’da Pera Müzesi Oditoryumu’ndaki sunumunun ardından Pera Cafe’de bir performans gerçekleştirecek.

Sanatçının tüm performansları Pera Cafe’de gerçekleşecektir.

Sanatçı performans yapacağı günler:
17 Eylül Cuma : 17:00, 18:00, 19:00
18 Eylül Cumartesi : 14:00, 16:30

Anime Gundam filmlerinin efsanevi yaratıcısı ve yönetmeni
TOMINO Yoshiyuki İstanbul‘da

TOMINO Yoshiyuki 1941’de Odawara’da doğdu. Nihon Üniversitesi Sanat Koleji Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra Mushi Productions’a katıldı ve Tetsuwan Atom (Astro Çocuk) gibi TV dizilerinin yapımında çalıştı. Sonrasında serbest çalışmaya başladı; birçok storyboard çalışması yaptı ve birkaç projede yapımcı olarak yer aldı. Bazı popüler yapımların yanı sıra, Umi no Toriton’un (Denizin Tritonu) ve Mobile Suit Gundam’ın yönetmenliğini yaptı. Aynı zamanda yazar ve öğretim üyesidir.

TOMINO 18 Eylül Cumartesi saat 15:00’te Pera Müzesi Oditoryumu’nda anime severlerle bir araya geliyor.

Japonya Medya Sanatları’nda Sanat ve Eğlence
KUSAHARA Machiko

KUSAHARA Machiko 80’li yıllardan bu yana medya sanatı alanında küratörlük ve incelemeler yapıyor. NTT InterCommunication Center (ICC) ve diğer platformların kurulmasında görev almış, Ars Electronica ve Japonya Medya Sanatı Festivali gibi pek çok yarışmada jüri olmuştur.

Tokyo Üniversitesi’nden mühendislik alanında doktora alan, hem güncel, hem de büyülü fener ve panorama gibi erken dönem görsel medyada, medya teknolojisi, sanat, kültür ile toplumun etkileşimi üzerine araştırmalar yapan ve yazılar yazan. Kusahara, halen Waseda Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapıyor.

KUSAHARA Machiko 18 Eylül Cumartesi saat 17:00’de Pera Müzesi Oditoryumu’nda Japonya Medya Sanatları’nda sanat ve eğlence üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

Japonya Medya Sanatları Festivali 1999 yılından beri Japonya‘da düzenlenen, Sanat, Eğlence, Animasyon ve Manga bölümlerinden oluşan özgün bir festival. İstanbul‘da ilk kez Pera Müzesi’nde düzenlenen Japonya Medya Sanatları Festivali İstanbul‘da – 2010 sergisi, medya sanatlarının iki özgün yönüne, Yaratıcı Akıl ve Anlatıcı Akıl’a odaklanıyor.

Kaynak: http://www.haberler.com/isik-sese-donusuyor-17-18-eylul-de-pera-muzesi-2237874-haberi/