Haberler

Fersan Turşusu artık Japonya’da da McDonalds’larda

arcan çelengil

Uluslararası ünlü Mc Donalds restoranlar zincirine 22 yıldır turşu ihracatı yapan Fersan, girilmesi zor pazarlardan Japonya ile başladı. Fersan’ın CEO’su Arcan Çelengil, “Japonya’ya ihracat çok önemli. Çünkü çok ciddi denetimlerden geçtik. Yıllarca süren titiz araştırmaların arkasından ilk sevkiyatımızı aralıkta başlattık, ocakta devam ediyor. Bir ay evvel de limon suyu satışlarımız Fersan markasıyla başladı.” dedi.

Çelengil, “Sirke üretimi bir yandan devam ederken, başka ürünlerde gelişme kaydettik. Meksika biberi (Jalapeno biberi) turşusu üretimimiz her yıl katlanarak artıyor. 500 tona ulaştık. Salatalık turşusunda önemli bir ihracatımız var. Avrupa ülkeleri, ABD, Gürcistan, Azerbaycan ve artık Japonya’da varız.” şeklinde konuştu.

1984 yılında kurulduğunda asıl alanı sirke üretimi olan Fersan, 4 milyon litre kapasitesine sahip. 1986 yılında Arcan Çelengil tarafından devir alınınca adeta uçuşa geçen firma kuruluş yıllarında 1 milyon litre civarında olan satışla çalışırken, zamanla 4 milyonluk kapasiteye ulaştı. Birkaç yıl içinde ilave bir tesis oluşturuldu. 14 milyon litreye çıkan kapasite birkaç yıl sonra ihtiyacı karşılayamaz hale geldi. Firma yaptığı son yatırımla kapasitesini 30 milyon litreye çıkardı.