Haberler

Japon Üniversitesi’nde Dev Manga Kütüphanesi

Etiketler: , ,

mnga lbrry

Japon mangası üzerine yapılan çalışma üzerine Tokyo’da bir üniversitede iki milyon çizgi roman, animasyon çizim, video oyunları ve diğer karikatür eserleri içeren bir kütüphane açılması planlanıyor.

Geçici olarak Tokyo Uluslararası Manga Kütüphanesi olarak adlandırılan tesis, Özel Meiji Üniversitesi kampüsünde 2015 başlarında hizmete sunulacak; Japonya ve yurtdışından araştırmacı ve hayranlara açık olacak.

Üniversite kütüphane memuru Susumi Shibao, “Eskiden mangaya bu kadar ilgi yoktu, bu nedenle ciddi çalışmalar yapmak için yeterli arşivimiz yoktu… Japon kültürünün bir unsuru olarak manga üzerinde yapılan çalışmalara destek vermek istiyoruz” dedi.

Mangaseverlere koleksiyondan küçük bir parça tattırmak için üniversite, 31 Ekim’de Yoshihiro Yonezawa’yı Anma Kültür ve Manga Kütüphanesi’mi, 140.000 çizgi romandan oluşan son manga eleştirileri koleksiyonu ile açacak.

Bazı kitapların tarihi, II. Dünya Savaşı öncesine dayanmaktadır.

Araç ve yüksek teknoloji ürünleri ihracıynda başarılı olan Japonya, Tokyo kenti giyiminden video oyunları hatta ödül alan animasyon filmlere kadar kültürel teklifleri artırmayı amaçlayan resmi bir kampanya başlattı.